VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volejbalový mág Láznička se učil od artistů

Brno - Mistr světa, dvojnásobný mistr Evropy a sedminásobný mistr Československa Karel Láznička oslaví tento týden osmdesáté narozeniny.

9.6.2008
SDÍLEJ:

Karel Láznička.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Vítěz, vítěz, vítěz. Ve své volejbalové kariéře neslyšel legendární Karel Láznička snad nic jiného. Jako hráč a trenér brněnské Zbrojovky i československé reprezentace vyhrával, co se dalo. Téměř neustále si tak mohl užívat pocity oslavovaného borce. Teď si ve Šlapanicích u Brna užívá důchodu. Příběhu velké sportovní osobnosti, která ve čtvrtek oslaví osmdesáté narozeniny, se věnuje Deník Rovnost v dalším díle seriálu Patnáct minut slávy. Kdyby se v roce 1929 nepřestěhovali rodiče s ročním Kájou z jihomoravské dědinky Skorotice do Šlapanic na Brněnsku, možná by svět nikdy nepoznal, jaká kouzla se dají pod vysokou sítí dělat. Právě ve Šlapanicích totiž v roce 1943 tehdy patnáctiletý Láznička založil s přáteli klub, ze kterého se za pár let dostal až na volejbalový Olymp.

Nechybělo však mnoho, a Lázničkovo jméno by si místo volejbalových fanoušků pamatovali příznivci plavání. „Když jsem byl ještě školák, rozhodoval jsem se mezi volejbalem a plaváním. V zimě jsem ale musel dojíždět ze Šlapanic na bazén do Brna, a tak jsem mohl trénovat jenom třikrát týdně. Brňáci tam mohli chodit každý den, takže jsem mezi nimi extra nevynikal a neuspokojovalo mě to,“ popisuje Láznička. Jako sokol si sice vyzkoušel i basketbal, tenis nebo házenou a dařilo se mu také v atletice při vrhu koulí nebo hodu diskem, ale nakonec ho plně pohltil volejbal.

Šlapanický klub ale vznikl za války a sokolovna byla zavřená. Sportovci tak neměli pro přípravu právě ideální podmínky. „Do listopadu jsme vždy hráli venku a v zimě jsme se pak věnovali tomu, co šlo. Takže jsme chodili spíš po hospodách, kde jsem se aspoň naučil kulečník, šachy a kuželky,“ směje se Láznička.

Rozkvět zažil šlapanický volejbal po válce. V roce 1948 postoupil tým do tehdejší nejvyšší zemské soutěže, moravské ligy. Na další úspěchy v dresu Šlapanic si ale už vyučený obchodní příručí Láznička nepočkal. Musel narukovat do Brna na vojnu. Vojáci si brzy všimli, že zelenou uniformu oblékl jeden z nejlepších volejbalistů. A tak se ani v Brně Láznička dlouho neohřál. „Hned zezačátku jsme jeli na turnaj do Prahy reprezentovat Moravu. Hrál tam pražský, brněnský a bratislavský tým. Všechno jsme vyhráli a mě asi i díky tomu do týdne převeleli do Prahy,“ vypráví sportovec.

Jako hráč Armádního tělocvičného klubu (ATK) získal své první dva tituly mistra Československa ve volejbalu a poprvé nakoukl do reprezentace. Hned po vojně, v roce 1951, se však vrátil na jižní Moravu – do brněnské Zbrojovky. S ní vyhrál jako hráč a trenér československou nejvyšší soutěž ještě pětkrát a dvakrát zvítězil i v Poháru mistrů evropských zemí. Největší úspěchy si však připsal v dresu se lvem na prsou. První velkou reprezentační akcí pro něj bylo mistrovství světa v Moskvě v roce 1952. Čechoslováci tehdy skončili druzí za svými největšími rivaly – domácími Sověty.

O tři roky později československé národní mužstvo vyhrálo zlaté medaile na mistrovství Evropy v Bukurešti, ale ta nejlepší odveta za moskevskou finálovou porážku se reprezentantům povedla až na světovém šampionátu v Paříži v roce 1956. „To byl můj největší úspěch. Do finále se kvalifikovalo deset týmů a hrálo se systémem každý s každým. Na zápasy chodilo až pětadvacet tisíc diváků a my jsme ani jednou neprohráli. Na tohle mistrovství se zlatou medailí vzpomínám nejradši,“ říká Láznička.

Rivalita se Sověty

Do paměti se mu vrylo nejen proto, že byl jedním ze strůjců fenomenálního úspěchu československého volejbalu, ale i proto, že národní mužstvo dokázalo pokořit reprezentaci Sovětského svazu. „Když jsme hráli s Rusákama o první místo, obcházel jsem spoluhráče s tím, aby po zápase nebylo žádné velké skákání a radování. Chtěl jsem, abychom jim ukázali, že je to pro nás samozřejmé, že jsme s vítězstvím nad nimi počítali,“ směje se člen Síně slávy brněnského sportu. Přesvědčit spoluhráče se mu podařilo a na palubovce stařičké pařížské haly Palais de Sports se bujaré oslavy nekonaly. Brněnský volejbalista si alespoň hned po rozhodujícím zápase doběhl pro památný míč, který má vystavený ve své domácí síni slávy.

Když nebyly velké oslavy na hřišti, o to větší bylo vítězné křepčení v šatně a po návratu do Československa. Plný brněnský stadion v brněnské Kounicově ulici přivítal Lázničku ovacemi vestoje. „Že bych byl obsypaný děvčaty, to zase ne. Ale zdravil jsem pro jistotu každého, koho jsem potkal, aby si o mně nemysleli, že jsem nafoukaný,“ vypráví fenomenální volejbalista. Jako reprezentant a mistr světa si prý popularitu mezi sportovními fandy moc nepřipouštěl. „Samozřejmě to bylo příjemné, ale na slávu jsem moc nedal, bral jsem to normálně. Tehdy jsem se díval hlavně dopředu, co bude dál,“ vysvětluje Láznička. A dál toho bylo pořád dost, například titul mistra Evropy z pražského šampionátu v roce 1958.

V brněnské Zbrojovce byl Láznička nenahraditelnou oporou. Také proto, že mnoho sezon tým absolvoval jen v sedmi až osmi hráčích. „Nás, co jsme hráli za první mužstvo, bylo málo. Ale nevadilo to, protože se nestalo, že by byl někdo nemocný. A také jsme měli skvělou partu, což bylo moc důležité,“ tvrdí úspěšný brněnský volejbalista.

Jeho výkony obdivovaly při ligových i reprezentačních kláních tisíce fanoušků. Málokdo z nich přitom věděl, že mu k dobrému fyzickému rozpoložení pomáhal i pěnivý mok. „S trenéry jsem si domluvil, že si mohu dát po obědě občas pivo. Přece jen je to pak jiné trávení. Za války matka dokonce pivo vařila doma, takže jsem na něj byl zvyklý už odmala,“ usmívá se Láznička. Jako hrající trenér působil v brněnské Zbrojovce až do roku 1968. Ještě předtím, než odehrál své poslední utkání, oslavil čtyřicáté narozeniny. Dohromady zůstal Zbrojovce věrný, ať už jako hráč nebo trenér, obdivuhodných čtyřicet let.

Kromě pohárů, medailí a titulů je volejbalový rekordman hrdý i na to, jaké hráče se mu podařilo pro brněnský volejbal vychovat. Hvězdy jako Drahomír Koudelka, Pavel Schenk nebo Vladimír Petlák, ty všechny vypiplal právě Láznička. „Všichni začínali u mě, když jim bylo dvanáct let. Tehdy jsme s mládeží uměli pracovat lépe než dnes. Však mi taky na nábor přišlo třeba šest set dětí. Dneska mají problém jich sehnat pár desítek,“ říká nositel Ceny města Brna z roku 1998.

Trenér

Kromě trenérských úspěchů u brněnského mužstva sklízel ovace i na lavičce reprezentace, kterou vedl devět let. Na mistrovství Evropy v roce 1971 v Itálii dovedl Čechoslováky ke stříbrným medailím. „Za to jsem dostal první prémii. Bylo to rovných osm set korun,“ vzpomíná Láznička a dodává, že pro peníze se tehdy sport prostě dělat nedal. Československou reprezentaci trénoval i při evropském šampionátu v roce 1985. Tehdy skončilo národní mužstvo opět druhé a pro Československo i Českou republiku to byl dosud poslední historický medailový zápis.

Na své svěřence byl trenér Láznička přísný. Chtěl od nich ale jen to, co sám od sebe. Svědomitost, odhodlání, pečlivost a pracovitost. Ještě dnes někteří z hráčů vzpomínají na čtyřkilometrové veslování proti proudu nebo nekonečné zkoušení přihrávek, dokud nebyly dokonalé. „Vzorem pro mě vždy byli artisté. Ti si nemohou dovolit něco zkazit. Proto trénují pořád dokola, až se něco naučí perfektně,“ vysvětluje snahu o bezchybnost Láznička.

Při aktivní kariéře si sám ordinoval náročné tréninky. „Když chci vyhrát, tak to prostě musí být jisté. A protože jsem nebyl spokojený se svým podáním, před tréninkem jsem si třeba pětsetkrát podal, abych to vypiloval,“ vzpomíná. Aby měl na tréninky dost síly, jeho jídelníček rozhodně nevypadal tak, jako strava dnešních vrcholových sportovců. „Je pravda, že jsem vždycky říkal, že prasátko je nejkrásnější zvířátko. Samozřejmě jsem jedl i kuřata a ryby, jak dnes sportovci propagují. Ale ne pořád, to by byl přece stereotyp,“ myslí si Láznička. Vepřové tak uznávaný trenér bez obav doporučoval i svým svěřencům.

Zbrojovce dal Karel Láznička sbohem v roce 1991. Pak chvíli trénoval rakouskou reprezentaci, načež se vrátil do svého původního oddílu – SK Šlapanice. Za něj si také zahrál své poslední mistrovské utkání. V neuvěřitelných jedenasedmdesáti letech. „Jeli jsme k zápasu do Znojma a chyběl nám nahrávač. Tak jsem tam šel já. Protihráči samozřejmě zírali, někteří mě znali, někteří ne. Mysleli si, že když budu na bloku, tak přeze mě zasmečují. Ale to se mýlili,“ směje se muž, který si ještě před dvěma lety chodil zahrát fotbal nebo košíkovou s o půl století mladšími spoluhráči.

Kulatiny

Teď už si Karel Láznička jen užívá důchodu a ve čtvrtek dvanáctého června oslaví se svými přáteli ve Šlapanicích osmdesáté narozeniny. Kromě gratulací možná dojde i na vyprávění nezapomenutelných zážitků. Třeba na ten, jak jednou přijel do nejmenovaného jihomoravského městečka a v zápase, kdy byl na jedné straně on sám a na druhé šest místních volejbalistů, s přehledem zvítězil.

V novinách se pak prý objevil článek od jednoho místního funkcionáře, že „zesměšňuje budoucí strážce socialismu a dělá si legraci ze sportu, v němž jsme mistry světa“. V zápase jednoho proti šesti byl prostě Láznička neporazitelný. „Nikdy v životě jsem to neprohrál, tak co jsem měl dělat. Vždyť jsem jednou sám porazil i ženskou volejbalovou reprezentaci,“ usmívá se při vzpomínkách slavný sportovec.

Autor: Petr Škarda

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Informační technologie - Informační technologie Systémoví analytici 25 000 Kč

Specialisté v oblasti bezpečnosti dat a příbuzní pracovníci Informatik - technický správce informačního systému NSS. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis s motivačním dopisem v českém jazyce zasílejte na adresu: , prace@nssoud.cz, , Nejvyšší správní soud hledá kandidáta/kandidátku na pracovní pozici , Informatik - technický správce informačního systému NSS, Požadavky:, " ideálně bakalářské vzdělání technického směru se zaměřením na informatiku a slaboproudou elektrotechniku; po dohodě možno i pro čerstvé absolventy či studenty IT, " analytické a systémové myšlení, bezúhonnost;, " znalost angličtiny minimálně na úrovní čtení manuálů;, " výborná znalost práce na PC - MS Office (makra, kontingenční tabulky);, " znalost operačních systémů Microsoft (MS Win 7, 8 a 10, MS Win Server), MS Active Directory, MS Exchange, MS GPO, MS WDS, MS WSUS a další;, " znalost databází - zejména MS SQL (syntaxe příkazů, skripty, zálohování a obnova SITE); prokazatelné zkušenosti s jejich správou, " znalost prostředí MS SharePoint, " znalost programovacích nebo skriptovacích jazyků, internetových technologií (php, html);, " základní znalost technologie počítačových sítí LAN (WAN), zkušenosti s jejich konfigurací výhodou;, Náplň práce:, " technická správa informačního systému NSS, Portálu NSS a Extranetu NSS včetně jejich databází a publikací dat na www.nssoud.cz; spolupráce s aplikačním správcem a zhotovitelem informačního systému NSS;, " komplexní správa MS SQL Serverů a MS SharePoint Serverů; spolupráce s Informatikem - správcem sítí, " podíl na zajištění provozu, správy a údržby ostatních informačních a komunikačních systémů, programového vybavení a informačních služeb NSS, včetně jejich aktualizace;, " instalace uživatelských programů včetně jejich konfigurace, servisu pro uživatele a odstraňování běžných závad výpočetní techniky;, " vedení operativně-technické evidence hardwarového majetku, skladu nepřiřazené výpočetní, kancelářské a komunikační techniky a programového vybavení;, Nabízíme:, " Stabilní zázemí a příjemné pracovní prostředí, " Moderní technické zázemí, " Benefity (5 týdnů dovolené, 4 dny sick days, stravenky, poukázky FKSP, pružná pracovní doba), " Termín nástupu ihned nebo po dohodě, Jedná se o pracovní poměr s výkonem práce v sídle Nejvyššího správního soudu na Moravském nám. 6, Brno., Pracovní poměr se řídí zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Platové ohodnocení se řídí nařízením č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Platové zařazení pracovní pozice - 10. platová třída. Osobní příplatek na základě kvality odvedené práce.. Pracoviště: Nejvyšší správní soud, Moravské náměstí, č.p. 611, 602 00 Brno 2. Informace: Jana Mgr. Humplíková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů montér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Agenturní zprostředkování - ZF Staňkov s.r.o., Místo výkonu práce - okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov, Jedná se o nenáročnou práci převážně vsedě, je potřeba manuální zručnost a dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci., Nabízíme zabezpečené ubytování a dopravu a služby koordinátora.. Pracoviště: Agency worker company s.r.o., Příkop, č.p. 838, 602 00 Brno 2. Informace: Dagmar Mavropoulu Vangela, +420 775 557 733.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, schopnost práce s PC (internet, MS Office Word, MS Office Excel), výbornou znalost českého jazyka slovem i písmem, aktivní znalost anglického jazyka slovem i písmem, řidičský průkaz sk. B, příjemné a reprezentativní vystupování,, dobré komunikační a organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, loajalita a flexibilita, Náplní práce je komunikace se zákazníky (telefonicky, e-mailem, osobně), příjem zakázek, administrativní podpora pro vedení společnosti a celkové zajištění bezproblémového chodu kanceláře.. Pracoviště: Profichip brno s.r.o., Hájecká, č.p. 1163, 618 00 Brno 18. Informace: Miroslav Kovář, +420 774 700 527.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 140 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Řidič nebo řidič-strojník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky, , Požadujeme:, ŘP sk. C + profesní průkaz, Lze i na zkrácený pracovní úvazek., , Zaměstnanecké výhody:, proplacená pauza na oběd. Pracoviště: Duo plus-zemní práce s.r.o., Valchařská, č.p. 24, 614 00 Brno 14. Informace: Zdeněk Kroupa, +420 602 584 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci oslavují vítězství Komety.
AKTUALIZUJEME
4

Titul je doma! Tisíce fanoušků na Zelném trhu slaví výhru Komety

Podzemní chodby pod Zelným trhem v Brně.

Nejoblíbenější přednášky? O brněnském podzemí, lidé na ně stojí fronty

Mladý motorkář dostal u Březiny smyk a boural. Přiletěl pro něj vrtulník

Brněnsko – Ke zraněnému motorkáři letěl v neděli před třetí hodinou odpoledne do Březiny na Brněnsku vrtulník záchranářů. Mladík skončil v nemocnici.

Pohádal se s přítelkyní. Strážníkům pak ujížděl na kole s její kabelkou

Brno – Po hádce odmítl vydat přítelkyni její věci. Před strážníky poté opilý třiatřicetiletý muž ujížděl v noci na neděli Brnem na kole s dámskou kabelkou na rameni.

Přepadení chtěli beze svědků. Lupiči kvůli tomu zastavili i provoz na dálnici

Jižní Morava - Nedělní loupežné přepadení, které se stalo na dálnici D46 ve směru na Olomouc, vyšetřují jihomoravští kriminalisté. Aby se loupež vydařila beze svědků, zastavili pravděpodobně spolupachatelé dokonce i provoz na dálnici. Na osm hodin.

Zlepší mnohdy katastrofální stav. 115 milionů letos zamíří na opravy nádraží

Jižní Morava - Cestujícím zpříjemní čekání na vlak nové výpravní budovy. Jihomoravané se jich dočkají na sedmnácti místech v kraji. Stát budou 115 milionů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT