Další tipy na výlet najdete v souvisejících článcích v pravém sloupci

O co přesně jde? Matematická definice výškovnice je poměrně složitá. Zjednodušeně se dá říct, že jde o množinu vrcholů, které jsou vztaženy k nějakému bodu. V tomto případě je to Morový sloup na brněnském náměstí Svobody. Mezi vrcholy jsou pro snadnější návštěvu započítána pouze místa ležící v České republice.

Důvody, proč se Korýši rozhodli vložit síly do uskutečnění organizačně složitého nápadu, vysvětlují na webových stránkách věnovaných výškovnici. „Jde nám o nový a zajímavý pohled na krajinu a také o novou motivaci pro výlety do přírody. V okolí Brna je mnoho zajímavých míst, některá jsou však zatím poměrně neznámá. Pokud však člověk nemá dostatečnou představivost pro vymýšlení tras a hlavně pokud nemá dostatek důvodů pro cestování po širším okolí Brna, na některá místa se zřejmě vůbec nepodívá,“ vysvětlují na svých stránkách táborníci.

Součástí projektu je i fotografická soutěž. Spočívá v dokumentaci zápisů ve vrcholových knihách Brněnské výškovnice. Za to získá turista body, které může vyměnit za šifry. Ty ho pak dovedou k pokladu. Hlavním cílem je však vytvořit digitální archiv vrcholových knih.

O výškovnici zatím asi moc lidí neví. Postupně ji však objevují. „V neděli jsem šel z Brna do Kuřimi a na Velké Babě jsem se z knihy dozvěděl první informace. Poklad hledat nebudu, zajímají mě spíš tipy na nové kopce,“ řekl učitel Stanislav Kadlčík.

Jak k vrcholům

- Délka trasy: záleží na výběru výletu
- Cíl trasy: vrcholy ležící většinou v okolí Brna
- Vzdálenost od středu Brna: nejvzdálenějším vrcholem je Praděd, leží zhruba 160 km od Brna
- Zajímavosti: výhledy z neznámých míst, hledání pokladu
- Doporučená mapa: nejčastěji Klub českých turistů č. 85 a 86
- Obtížnost: lehká, střední i těžká