Další tipy na výlet najdete v pravém sloupci

O vzniku jména hrádku vypráví pověst. Rytíř Čičos z řádu templářů zde sloužil jako kastelán. Odmítl jít do války, a na hrad proto přijel velmistr templářů. Stal se kmotrem Čičosova syna, kterému dal jméno Orphanus neboli Sirotek. Jeho otce potom nechal popravit. Po letech se Orphanus na hrad vrátil a dozvěděl se hrozný původ svého jména. „Lidé si o něm vyprávěli, že jezdí nocí na koni jako šílený, dokud se neukáže ranní slunce,“ vysvětlil historik Václav Richter.

Celodenní procházku Pálavou zdatní turisté začnou v Mikulově. „Červená turistická trasa je určena pouze pro pěší. Z Mikulova po ní lze přes Sirotčí hrádek a Děvín dojít až do Horních Věstonic,“ řekl strážce chráněné oblasti Jan Hrych. Značka vede u obce Klentnice sedlem mezi dvěma skalními útesy, na kterých zřícenina hrádku stojí. Z hluboké rokle lze vstoupit do krasové jeskyně.

Nedaleko Sirotčího hrádku se nachází takzvaná Tabulová hora. „Ve dne je z jejího vrcholu vidět na Bílé Karpaty, zatímco v noci sem z druhé strany sahají světla Brna,“ řekl Hrych. Hrádek dal v polovině třináctého století postavit Siegfried Sirotek z rodu Wehingerů. Počátkem 15. století přešel hrad do majetku Liechtenštejnů. Postupně začal chátrat a někdy před rokem 1590 zpustl úplně.

Jak na Sirotčí hrádek
Délka trasy: z Mikulova asi 4 km, z Děviček přes Pálavský hřeben asi 5 km
Cíl trasy: Sirotčí hrádek u obce Klentnice
Vzdálenost od středu Brna: 43 km
Vlakové spojení: do Mikulova přes Břeclav
Zajímavosti: vyhlídka do krajiny, turistická trasa až do Horních Věstonic
Doporučená mapa: Klub českých turistů č. 88
Obtížnost: střední

LUCIE ŠIMŮNKOVÁ