ONLINE NALEZNETE POD ČLÁNKEM

Barbora alias Anička nebo také Adam. Případ záhadné postavy takzvané Kuřimské kauzy se dnes dostal před olomoucký vrchní soud. Právní zástupce Barbory Škrlové Richard Novák bez přítomnosti Barbory Škrlové se odvolal proti pětiletému trestu, který ji vyměřil krajský soud loni v listopadu.

Dnešním dnem se definitivně uzavřel případ, který v české justici nemá obdoby. Soudce Kaderka zamítl odvolání, které podala matka Renáta Škrlová. „Soud rozhodl o vině Barbory Škrlové, která se od roku 2007 podílela na týrání chlapců,“ vynesl rozsudek soudce Milan Kaderka. „Dopustila se týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Je jí proto udělen trest pět let ve věznici s ostrahou. Musí také poškozeným nezletilým zaplatit 240 000 a 320 400 korunNebyla oběť, ale spolupachatelka týrání, proto si zaslouží stejný trest, jaký ji navrhl Krajský soud v Brně. Tak včera odpoledne rozhodl o odvolání Barbory Škrlové Vrchní soud v Olomouci.

Soudce Milan Kaderka poslal poslední z šesti aktérů takzvané kuřimské kauzy na pět let do vězení s ostrahou. Navíc musí Škrlová zaplatit oběma týraným chlapcům více než půl milionu korun. Přesněji 560 400 Kč.

Olomoucký vrchní soud původní trest brněnského soudu zrušil. Vyhlásil nový, ale se stejnou trestní sazbou i náhradou škody. To proto, že Šrklová neměla chlapce svěřené do péče ani opatrovnictví.

Na chatě ve Veverské Bítýšce namáčela jednomu z hochů hlavu do lavoru, až se začal dusit. Měla také na děti žalovat, i když věděla, že je za to čeká přísný trest. „Škrlová byla u toho, když ostatní chlapce týrali. A sama se na týrání podílela,“ vysvětlil soudce Milan Kaderka důvod, proč Škrlovou znovu odsoudil.

Verdikt ve čtvrtek vyslechla za svou dceru Renáta Škrlová, která hned na místě podala proti navrhovanému trestu odvolání. Barbora Škrlová k soudu nepřišla, podle jejího advokáta je ve špatném psychickém stavu a pouta na rukách jí nedělají dobře.

Obhájce Škrlové Novák žádal pro svou klientku zproštění obžaloby. Jako další variantu navrhoval mírnější trest při spodní hranici sazby. Pro Škrlovou by to znamenalo tři roky ve vězení. Mírnější trest žádala i matka Barbory Renáta Škrlová. Uložený trest považovala za nepřiměřený kvůli tomu, že se její dcera prokazatelně do týrání dětí nezapojila v takové míře jako ostatní odsouzení. „Pět let za mřížemi je pro Barboru zničující. Je mladá a předtím, než se dostala do toho hrozného koloběhu, byla úspěšná skladatelka,“ řekla Renáta Škrlová.

Matka trvá na svém

Podle tříčlenného odvolacího senátu Barbora Škrlová věděla, čeho se dopouští. Byla způsobilá a dokázala odhadnout následky svého jednání. „Nevěříme, že nevěděla, kdo skutečně je. Nemůžeme také věřit, že byla znásilněná, jak tvrdila. Ani ji, tak jako chlapce, nikdo netýral. Je absolutně nevěrohodná,“ řekl ve své závěrečné řeči rázně soudce Kaderka. Podle něho Škrlová nebyla psychicky labilní osobou, začleněnou do rodiny dvou nezletilých chlapců a jejich matky, jak tvrdila obhajoba.

Ze závěru odvolacího soudu znovu vyplynulo, že Barbora Škrlová hrála účelovou roli třináctileté Aničky, aby k ní chlapci měli bližší vztah. Zamítnuté odvolání nesla matka odsouzené Barbory Škrlové s nelibostí. „Viděla jsem na vlastní oči, že dcera byla týraná. Určitě bych podala dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedla Škrlová, když odcházela ze soudní síně. Na takové dovolání už ale nemá jako matka odsouzené nárok.

Na nevině klientky trval po skončení jednání i obhájce Barbory Škrlové Richard Novák. „Za rok a půl, co se této kauze věnuji, jsem ji poznal jako normální citlivé děvče. Ve vazbě je neustále rozklepaná, je v péči psychologů. Navíc trpí těžkou formou epilepsie,“ řekl médiím na chodbě před jednací síní Novák. Škrlová by se ale jako pravomocně odsouzená měla co nejdříve přesunout z vazební věznice do výkonu trestu.

Trest dostali všichni

Projednávání případu sledoval z publika také další odsouzený Jan Turek. Přesně před měsícem se na stejném místě marně odvolával proti verdiktu brněnského soudu společně s obviněnou matkou a tetou týraných chlapců. Soud jejich odvolání zamítl a půjdou do vězení.

„Nyní, když Vrchní soud zamítl také odvolání Barbory Škrlové, vracíme celý spis znovu do Brna, kde jim původní trest uložili. Odtud pak soud rozešle předvolání k nástupu do vězení také všem, kteří zatím čekají na svobodě,“ vysvětlila další postup tisková mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Zamítnutým odvoláním Škrlové skončil jeden z nejzáhadnějších případů novodobého českého soudnictví. Obsahuje ale stále mnoho nevyřešených otázek. Jedna z nich je, jaký byl skutečný motiv všech obviněných, kteří teď za trýznění nezletilých chlapců skončí za mřížemi. Teta týraných hochů dostala nejvyšší, desetiletý trest. Matka dětí stráví ve vězení o rok méně. Jan Turek si vyslechl pětiletý verdikt a Hana Bašová s Janem Škrlou budou ve vězení sedm let.,“ uzavřel soudce Kaderka.

"Pět let za lavor," vykřikla Renáta Škrlová na chodbě soudní budovy v Olomouci. Rozhodnutí soudu se dnes dozví Barbora Škrlová, která je stále ve vazbě. I přes snahy jejího právníka Richarda Nováka Škrlovou soud z vězení nepropustil. Bojí se totiž, aby se jako v minulosti neskrývala pod falešnou identitou.

Tetu týraných hochů poslal soud za mříže na deset let. Jejich matka dostala o rok méně, Jan Turek si vyslechl pětiletý verdikt, Hana Bašová a Jan Škrla budou ve vězení sedm let. „Nebýt fenoménu Aničky, nikdy by se teta hochů takového chování nedopustila. Myslela, že koná dobro,“ řekl na obhajobu své klientky Daniel Ševčík.

ON-LINE

14:48 - "Pět let za lavor!" vykřikla matka Barbory Škrlové na chodbě soudní budovy. "Viděla jsem na vlastní oči, že dcera byla týraná. Určitě budu podávat dovolání," uvedla Škrlová, když odcházela ze soudní síně. Na nevině klientky trvá i její obhájce Richard Novák. "Za rok a půl, co se této kauze věnuji, jsem ji poznal jako normální citlivou holku. Ve vazbě je neustále rozklepaná, je v péči psychologů.Navíc mátěžkou formu epilepsie," řekl médiím na chodbě před jednací síní Novák.

14:45 - "Soud se nezaobíral intimními podrobnostmi o Škrlové proto, že by ho to bavilo. Jen tímto způsobem dokázal, že Škrlová lže. Nevěříme tedy, že nevěděla, kdo skutečně je, nemůžeme věřit, že byla znásilněná, a to ani análně, jak tvrdila. Nebyla ani trestaná tak, jak chlapci.Je absolutně nevěrohodná," řekl rázně Kaderka k výčtu vyšetření Škrlové. Nebyla tedy troskou, začleněnou do rodiny dvou nezletilých chlapců a jejich matky. Přišla jako dospělá, příčetná osoba. Na chatu, kde docházelo k týrání přijela taktéž jako Barbora Škrlová. Opětbyla příčetná a hrála účelovou roli Aničky, aby se zdála chlapcům bližší. "Za přítomnosti osob, které děti vychovávaly, byla Škrlová přítomná týrání na kterém se podílela. Vše se dělo ve společném obydlí," vysvětlil Kaderkasložitou jurisdikci, na základě které Škrlovou odsoudil.

14:30 - O identitě Škrlové tedy podle závěru soudu neměla matka dětí ani potuchy. "Opatrovala ji jako malé dítě, nosila ji zabalenou v dece," připomenul Kaderka. Psychika nezletilých tak trpěla ještě více. Bylo jim vštěpováno, že pokud se nebudou chovat dobře, bude za to trpět "Anička". O vztahu matky chlapců a Škrlové svědčí i umanutost ženy dostat Škrlovou alias Aničku do své péče.

14:26 - Soudce reaguje na námitky obhájce, který se snažil představit Barboru Škrlovou jako oběť. "Podle názoru soudu matka chlapců nevěděla, že Anička je Barbora Škrlová. Vypovídají tak i prarodiče chlapců. Mysleli si, že Barbora Škrlová, zemřela," řekl soudce.

13:21 - Výslech znalce Michala Zeleného měl přesvědčit soudce o závažnosti topení chlapce v lavoru a tak se taky stalo. Byl to jeden z důvodů, proč dal Milan Kaderka za pravdu rozhodnutí Krajského soudu v Brně.

14:13 - Následuje znovu výčet krutostí, kterými děti prošly: "Dopustila se týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Je jí proto udělen trest pět let ve věznici s ostrahou. Musí také poškozeným nezletilým zaplatit 240 000 a 320 400 korun," uzavřel rychle soudce Kaderka a kauza Kuřim tak definitivně končí se všemi potrestanými tyrany.

14:06 - Začalo rozhodnutí o odvolání obžalované Barbory Škrlové a její matky Renáty. "Soud rozhodl o vině Barbory Škrlové, která se od roku 2007 podílela na týrání chlapců," řekl soudce Kaderka. Odvolání tedy zamítl. Škrlová věděla o týrání a ještě na chlapce donášela. Věděla přitom, že za sebemenší provinění budou brutálně potrestaní.

13:35 - Státní zástupkyně žádá na výzvu soudce zamítnutí odvolání. Obhájce Novák chce zprostit klientku obžaloby nebo uložení mírnějšího trestu při spodní hranici. "Pět let za mřížemije pro mou dceru zničující. Je mladá, a před tím, než se dostala do toho hrozného koloběhu, byla úspěšnáskladatelka," řekla na závěr tiše matka Barbory Škrlové, která se podle předchozích slov obhájcebojí pout a pobytu v různých místnostech. Po těchto slovech soudce Kaderka na půl hodiny líčení přerušil, aby se se senátem domluvil na dalším postupu.

13:21 - "Mám za to, že si byla vědomá toho, co způsobí. Věděla, že její jednání je součástí týrání. Proto takové chování soud posoudil správně. Jako spolupachatelství týrání. Šlo o vysokou míru brutality," myslí si státní zástupkyně. Resocializace Barbory Škrlové bude muset být dlouhodobá a trest je zcela na místě vyplývá z její řeči.

13:15 - Škrlová se snažila zmanipulovat a ovlivnit výsledky znalců, například z oboru sexuologie. Vymyslela si brutální a sadistické sexuální praktiky, které na ní měli údajní zákazníci provádět. Lékařské vyšetření prokázalo, že je ale panna a nenese žádné stopy po pohlavním zneužívání. Navíc si sama instruovala změnu identit a podílela se na jednání ostatních potrestaných aktérů kauzy.

13:12 - Slova se ujala státní zástupkyně, která krátce shrnuje námitky obhájce Nováka. Říká, že nalézací soud věnoval všem spornýmotázkám velkou pozornost a znovu připomíná, že obžalovaná Barbora Škrlová je svéprávnou osobou, která věděla, co dělá. Na to překvapivě kývá obhájce Novák hlavou.

13:08 - Matka Barbory Škrlové mluví o tom, jak vypadají popáleniny od cigaret, které podle svých slov Barbora měla. Znalec je ale nemohl najít, Renáta Škrlová tvrdí, že jizvy od cigaret na jejím těle viděla.

13:06 - "Pět let je velice přísný trest. Ať mi pan Turek promine, je to nepoměrné vůči jeho trestu," říká Novák a obrací se do řad veřejnosti, kde Turek sedí. "Vážený soude, navrhuji, aby moje klientka byla zproštěna viny," říká Novák, přerušuje ho ale Kaderka, který dává slovo Renátě Škrlové.

13:03 - Motiv pobytu Škrlové v Norsku Novák nezná. Myslí si, že tam ale nemusela být dobrovolně. Je podle něho nevěrohodné, aby jí tam manželé Fahnerovi živili a poskytovali azyl. "Zděsil jsem se, když jsem zjistil, za jakou zrůdu je moje klientka považovaná," řekl Novák a trval na svém přesvědčení, že znalecké posudky jsou nedostatečné. Podle něho je jeho klientka epileptička. Renáta Škrlová, její matka, souhlasně kýve hlavou.

12:50 - "Co hrála a proč? Proč si odstraňovala prsa? Tušila, co se stane za několik let? Věděla, jestli je panna nebo ne?" ptá se Novák a dokazuje tak komplikovanost kauzy. Na stole soudce za ním leží stohy papíru - podklady k případu. "Řeší se dvě kauzy. Kauza Kuřim a kauza Barbora Škrlová. Oba případy podléhají silné medializaci. Matka chlapců je také možná hezčí než moje klientka, dbala o sebe víc, aby podpořila svůj mediální obraz," šokuje Novák.

12:41 - Celý případ neustále provází nejasnosti. Motiv se neustále ztrácí, to ale soudu nevadí. Matka chlapců věděla, že Barbora není třináctiletá Anička. Soudu jde ale především o potrestání násilí, kterým si děti museli projít. To obhájci Novákovi vadí, protože vidí svou klientku jako další z obětí týrání. "Barbora má teď noční můry. Učí se česat a základní hygienické návyky. Chodí za ní psycholog," odůvodňuje své přesvědčení Novák.

12:36 - Po polední pauze znovu pokračuje líčení. Slova se ujal obhájce Barbory Škrlové Richard Novák. Chce se vyjádřit k odvolánía poznamenává, že co se stalo dětem, je bestiální a hrozné. "Moje klientka však byla týrána spolu s nimi. Matka chlapců neustále měnila výpověď proti Škrlové," řekl popuzeně Novák a dodal, že hoši mluvili pravdu. Také ale měli pokyn trestat Barboru tím, že ji museli bít bambusovými hůlkami. "Byla také zavíranádo klece. Jak to měla vnímat?" ptal se advokát.

10:43 - "Její účast na týrání byla jednorázová. Přiměla ale k ubližování dětem," říká Kaderka a přesouvá pokračování líčení na půl jednou.

10:40 - Škrlová přispěla k týrání v jednom případě, kdy topila chlapce. Pak matku dětí učila vázat uzly. Pomocí nich potom svazovala žena své vlastní dítě."Uznání spolupachatelství je na místě.Obžalovaná je zcela příčetná a způsobilá takového jednání i vzhledem kesvému věku," uzavírá pomalu odůvodnění trestu Kaderka.

10:33 - "Lži, simulace, výmysly. Nejedná se o nemocnou a ubohou bytost. Jednala účelně a má přímou spojitost s týráním ze strany příbuzných dvou nezletilých dětí," řekl soudce.

10:20 - "Obžalovaná je schopná plynule přecházet do projevů chování dítěte, reaguje při tom ale jako dospělá," řekla například soudní znalkyně Hamplová. Vyžívá se v dramatičnosti, teatrálnosti, občas se dostává do stavů, které vypadají jako epileptický záchvat. Je manipulovatelná a manipulující, zní další závěr odborníků.

10:16 - Psychologických a psychiatrických posudků na Škrlovou vzniklo mnoho. Někteří experti u ní hovoří oStockholmském syndromu (získání silného citového pouta například k trýznitelům pozn. red.), další o brainwashingu (doslova "vymývání mozku" pozn. red.).

10:12 - Když ji přivezli do vazební věznice, byla nápadná svou infantilností. "Mohla být ale účelová, vypadala dost nepřirozeně," řekl Kaderka. Svá autobiografická data podle znalců uvádí nevěrohodně. Údaje o jejím týránía pohlavním zneužíváním jsou zcela v rozporu se závěry lékařů. Z posudkůznalců také vyplývá, že Škrlovánemá žádnou psychickou poruchu. Vystupovala tak vědomě, zcela účelově, i když si dokázala leccos silně vsugerovat.

10:04 - Lékaři shledali na těle Škrlové jizvy po plastice a drobné strie, které souvisí s rychlým úbytkem nebo nárůstem váhy. Nelze tedy prokázat, jestli byla opravdu týraná, jak vypovídala.

10:02 - Je však pravda, že se Škrlovou měly i vychovatelky v dětských centrech problémy. Nenechala na sebe sáhnout, natož se svléknout. Její pravá identita tedy zůstávala dlouho nejistá. Brýle, dětský klobouček a medvídek v ruce. To byly atributy, které zmátly nejednoho dětského psychologa. Krčila se a byla velmi plachá. V situacích, kdy cítila ohrožení vystupovala hystericky. Nebylo výjimkou, když o sobě občas mluvila v mužském rodě. Tak zní posudek na Škrlovou ze strany psychologů.

09:55 - Jednu dobu si oholila hlavu a napadlo ji, že se bude vydávat za nezletilého chlapce Adama. Tak začala další součást dlouhodobé mystifikace Barbory Škrlové. Zadrželi ji v lednu 2008 na útěku v Norsku. Norská média tehdy překvapilo, že se dospělá žena nevydává za dítě poprvé.

09:48 - Na řadu přišla řeč o tělesné váze Barbory Škrlové. Ta se v průběhu několika posledních let neustále měnila, stejně jako identita Škrlové. Pohybovala se od silné nadváhy až po extrémní štíhlost.Škrlová podle svědků měla také podstoupit plastickou operaci prsů, se kterými prý byla nespokojená. Všechno si zařídila a zaplatila sama.

09:46 - Matka Barbory Škrlové Renáta při předchozím výslechu popřela, že by její dcera žila jako Anička v rodině týraných chlapců. Jestli se jí dnes spolu s advokátem podaří prosadit snížení pětiletého trestu pro Barboru není ale jisté. Celou dobu si dělá pečlivě poznámky a poslouchá čtení rozsáhlého spisu kauzy Kuřim. Má několik tisíc stran.

09:40 - Podle soudních znalců z řad psychologů a psychiatrů hoši utrpěli posttraumatickou stresovou poruchu. "Následky jsou trvalé, doživotní. Postižení budou potřebovat neustálou psychologickou péči," přečetl závěr odborníků Kaderka.

09:36 - Kaderka pokračuje čtením výpovědí nezletilých. Jednoho chlapce vytáhla Škrlová v létě na chatě ze skrýše, dotáhla ho k lavoru a držela ho za krkem. Topila ho do té doby, než se chlapci podařilo lavor převrhnout. Z výpovědi chlapců vyplývá, že byli pod silným tlakem. Báli se o tom, co se s nimi dělo, mluvit. Začali sdělovat své zážitky až v Klokánku tetám při hraní. Zmínili se, že i Škrlová je nutila tajit všechny tresty.

09:31 - Škrlová měla být týrána v centru Paprsek. Měla jíst z podlahy pomočené jídloa být pohlavně zneužívána. Jakási teta Emilka jí měla také prodávat zákazníkům. Pod pyžamo jí byly vkládány vnitřnosti ze zvířat. Tak podle spisu vypověděla sama Barbora Škrlová. Dále při výslechu mluvila o tom, že musela sledovat pornografické filmy a do břicha jí různí lidé strkali předměty.

09:27 - "Jan Škrla viděl svou sestru po cestě z chaty. Převlékal ji do pyžama a viděl na jejím těle stopy po týrání," zněla výpověď odsouzeného Škrly, který se také účastnil týrání chlapců.

09:23 - Soudce Kaderka čte výpovědi na deset let odsouzené tety hochů. Byla jedním ze spolutvůrců falešné identity Barbory Škrlové. "Škrlová jednala ve strachua musela matku chlapců poslouchat," přečetl výpověď Kaderka.

09:21 - Rodinné prostředí je potřeba harmonizovat. Jinak nebude "Anička" svěřená do péče matky hochů.Tak zněl příkaz od fiktivní postavy "doktora", který měl dávat rodině pokyny. Ve skutečnosti to byla teta obou dětí. Paradoxně kvůli oné harmonizaci rodinného prostředí začalo dlouhodobé týrání dětí.

09:17 - Nezletilí chlapci vyšli z týrání s jizvami a popáleninami, O psychickém traumatu ani nemluvě. "Došlo u nich k poruchám nálady, emoční stability, potížím s koncentrací a spánkem a podobně," vyjmenoval soudce Kaderka.

09:13 - Anna Jervinen. Třináctiletá holčička z Norska, která je nemocná. Tak přivedla teta hochů Škrlovouk jejich matce. Ve skutečnosti dospělá Barbora Škrlová v ní vyvolala silné citové pouto. Pak začalo kruté trestání obou dětí. Škrlová byla po celou dobu při tom. Topila jednoho z chlapců v lavoru a přiměla ostatní zúčastněné, aby děti svazovali.

09:06 - "Škrlová byla uznána vinnou z týrání svěřené osobya odsouzena k trestu odnětí svobody na pět let ve věznici s ostrahou. Je zavázána zaplatit 240.000 a 320.000 korun týraným dětem," řekl na úvod soudce.

09:03 - Mezi veřejností sedí i Jan Turek (na fotografii), jehož odvolání proti sedmiletému trestu soudce Kaderka minulý měsíc zamítl. Proč není ve výkonu trestu, je tedy otázkou.

09:00 - Soudce Milan Kaderka začal projednávat odvolání proti Krajskému soudu v Brně, který Škrlovou poslal do vězení. Soud netrvá na jejím osobním výslechů, líčení tedy může začít.

08:59 - V přízemí Vrchního soudu v Olomouci se znovu schází veřejnost i novináři kvůli odvolacímu řízení s Barborou Škrlovou odsouzenou na pět let. Ta ale na místě není. "Je na tom psychicky špatně," řekl po cestě do jednací místnosti její obhájce Richard Novák. Odvolání za ní bude podávat její matka Renáta Škrlová.
ČTĚTE NÁŠ SPECIÁL:
KAUZA KUŘIM