V hlavní roli už desátého hlavního líčení kuřimské kauzy u brněnského krajského soudu byli včera soudní znalci. Po jejich výpovědích je příběh týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba o mnoho jasnější. Klíčová trojice soudních znalkyň vykreslila osobnosti šestice lidí, kteří podle žaloby chlapce mučili.

Ze znaleckých posudků vyplývá, že matka týraných dětí Klára Mauerová byla silně ovlivněná svou sestrou Kateřinou, která ji nutila chlapce týrat. Kláru také seznámila s Aničkou, kterou hrála Barbora Škrlová. Aby u Kláry setřela pochybnosti o identitě neznámé dívky, řekla jí, že Barbora zemřela a že se teď stará o holčičku z Norska: Aničku.

Obě měly na Kláru obrovský vliv. „Byla to hra. Matka chlapců navíc nevěděla, že Anička je Škrlová. Když poprvé uviděla holčičku s culíky, která mluvila špatně česky, a navíc v množném čísle, rychle s ní navázala citový vztah. Možná až nepřiměřeně silný,“ uvedla psycholožka Blanka Zapletalová.

Ondra s Jakubem ale byli „živí“ chlapci a jako všichni ostatní občas zlobili. A kvůli tomu začala v rodině Kláry tvrdá převýchova a dlouhé hodiny a dny mučení. „Kateřina předávala Kláře instrukce, jak děti týrat. Když Klára odmítla, sehnala Kateřina lidi, kteří budu chlapce týrat za ni,“ uvedla v posudku psychiatrička Miluše Hamplová.

Na policii pak Kateřina přiznala, že si vše vymyslela, protože chtěla získat identitu pro Škrlovou. „Oklamala úplně všechny. O nové identitě Barbory nevěděl vůbec nikdo,“ dodala znalkyně. Podle znalců nečinilo Škrlové žádné problémy hrát třináctiletou dívenku. „Jestliže by se za to, co předvedla, udělovali Oscaři, byla by horkou kandidátkou na toho za ženský herecký výkon,“ shrnula sexuoložka Růžena Hajnová roli Škrlové.

Klíčová postava příběhu také znalcům prozradila spojení s novou mediálně známou tváří v případu. Řekla, že žila se zpěvákem Bohušem Matušem. Ten vše potvrdil. „Tak ona už to řekla? Ano, je to pravda. Je to asi deset let. Seznámila nás kamarádka, se kterou jsem zpíval ve sboru,“ řekl deníku Šíp Bohuš Matuš.

Barbora podle něj tehdy neměla kde bydlet, ani co jíst. „Byl jsem v té době hodně věřící a žil jsem krátce předtím i nějaký čas v klášteře. Věděl jsem, že jí musím pomoci. Už tenkrát bylo znát, že je týraná. Byla psychicky narušená a tak trochu mimo. Ale strašně hodná. Žili jsme spolu měsíc. Byla strašně krásná, měla dlouhé vlasy, vypadala úplně jinak než dnes,“ prozradil umělec.

Škrlová řekla, že s Matušem žila v zahradní chatce za Brnem. „On hrál na kytaru a zpíval. Z toho jsme měsíc žili,“ sdělila Škrlová překvapeným znalcům. Ti se shodli na tom, že její výpověď je nevěrohodná.

ON-LINE

14.36 - Hlavní líčení končí, pokračuje 29. července o půl deváté ráno.

14.26 - Michal Zelený prohlédl v brněnské vazební věznici i Barboru Škrlovou. "V oblasti pravého prsu jsou staré jizvy charakteristické po plastice prsu. Pod pažemi četné strie. Ty vznikají, když člověk rychle ztloustne. Škrlová tvrdila, že některé jizvy jsou od řezání a pálení cigaretami. Není to pravda," uvedl Zelený, který našel na těle Barbory i čerstvější jizvy. Ty si zřejmě udělala sama. Čím, to znalec nevěděl. "Na břichu staré zhojené jizvy. Zřejmě lékařský zákrok. V pupku také jedna jizva po laparoskopii," vysvětlil Zelený.

14.20 - Znalec musel vypracovat ještě dodatek znaleckého posudku. Ten se týkal pouze rozsáhlé jizvy na pravé hýždi Jakuba. Jednalo se o seříznutí tkáně, které bylo překryto popáleninou. "Jaký byl mechanismus, nevím. Mohl bych jen spekulovat, a to nechci," řekl Zelený. Předmět, kterým někdo vyřízl maso z Jakubovy hýždě, by musel být podle lékaře tenký a ostrý. To jednoznačně napovídá hypotéze státní zástupkyně, která tvrdí, že ho pachatel z těla vyříznul ostrým kuchyňským nožem.

14.12 - Znalec potvrdil, že některé jizvy jsou od popálení. Buď cigaretou nebo kapkou horké tekutiny. "Stáří poranění na tělech Ondřeje a Jakuba nelze přesně a jednoznačně stanovit. Stoprocentně však lze vyloučit, že by si některá poranění udělali kluci sami. Sebepoškozování je vyloučeno. Například jizvy na zádech si nemohli udělat sami, protože by si na záda nedosáhli. O náhodném zranění také nemůže být ani řeč. To je vyloučeno," uvedl soudní lékař.

14.08 - Vyšetření bratrů bylo podle soudního lékaře komplikované. Chlapci totiž byli živí a s lékařem moc nespolupracovali. "Ondřej měl jizvy na trupu, okrouhlé větší plošné jizvy na pravé hýždi a stehně. Rozsáhlá jizva o ploše asi sedm krát dva centimetry na hýždi. Jakub měl poranění podobná. Jizvy měl na břiše, stehně, zádech a kolenou. Mechanismus poranění byl různý. Buď tlakem nehtu nebo špičkou nástroje, nebo škrábnutím žiletkou. Rány moc nekrvácely," popsal zranění Michal Zelený.

14.03 - Dalším znalcem, kterého si soud předvolal je soudní lékař Michal Zelený. Ten vypracoval posudky na Ondřeje a Jakuba, u nichž zkoumal poranění na jejich tělech.

14.02 - Soudce Pavel Göth vyloučil z jednací síně Renátu Škrlovou. Ta s poznámkami o lžích a nesmyslech opustila síň.

13.59 - Kateřina Mauerová nechápe vyšetření se snímačem. "Ta reakce tam buď je anebo není. Je to tak?" ptá se sexuoložky. Ta jí řekla, že to pochopila správně. "Křivka má charakteristické znaky. Pokud má zápornou reakci, odmítne to. Křivka reaguje hlavně na pozitivní reakce. Tedy na to, co se jí líbí," dovysvětlila sexuoložka Hajnová. Kateřinu zajímá, zda ta reakce může být na něco, co ten člověk prožil. "Pokud vezmu v úvahu předchozí zkušenosti Barbory, mohla mít na nějaké podněty reakce emotivní?" ptala se Mauerová. Znalkyně jí test vysvětluje znovu a říká jí, že to špatně pochopila. "Emotivní reakce se samozřejmě zaznamenává také," odpověděla jí Hajnová.

13.48 - Renáta Škrlová si vysloužila od předsedy senátu Pavla Götha druhé napomenutí. Kvůli tomu, že začala znenadání mluvit. "Paní doktorko, jestliže hodláte komentovat dění v soudní síni, pak vás upozorňuji, že můžete opustit jednací síň. Budete se zkrátka chovat jako všichni ostatní z veřejnosti. Budete sedět a mlčet," okřikl Göth matku Barbory Škrlové. Prý jestli ji napomene potřetí, nechá ji ze soudní síně vykázat.

13.40 - Do znalkyň se pustil obhájce Škrlové Richard Novák. Toho zajímá, zda jeho klientka hrála několik rolí dobrovolně. "Každý herec se musí vcítit do role. Když se do ní nevcítí, je špatný herec. Škrlová byla dobrá herečka. A vlastně i je," uvedla sexuoložka Růžena Hajnová. Znalkyně na jeho otázku odpověděla trochu vyhýbavě, ale vzápětí uvedla, že Škrlová věděla, co dělá. Pozoruhodná je u Škrlové také paměť. Tu má podle znalců "sluchovou". To znamená, že si pamatuje to, co slyší. U ženy, která před lety komponovala hudbu na tom podle znalců není nic až tak neobvyklého.

13.30 - Snímač podle sexuoložky Růženy Hajnové zaznamenal u Barbory reakci na škrcené dítě. "Většinou to u žen vyvolává emoce. Na snímku je totiž dítě se zvrácenou hlavičkou a vypadá jako mrtvé," konstatovala Hajnová. Škrlová na obrázek reagovala opačně. Vzrušilo jí to.

13.23 - "Jestliže by se za to, co předvedla, udělovali Oscaři, ona by byla horkou kandidátkou na Oscara za ženský herecký výkon," shrnula sexuoložka Hajnová roli Škrlové. Ta hrála nejen Aničku, ale i Adama. "Nemá problém jít z role do role. Právě proto je geniální herečka," usmála se znalkyně. Škrlová podle ní hrála to, co se jí právě hodilo. "Teď se mě hodí hrát holčičku, tak hraji holčičku. Jindy to bylo zase něco jiného," uvedla Hajnová.

13.20 - Škrlová reagovala na sadomasochistické kreace s převleky. "Ta situace jí byla blízká a známá. Rozhodně se jedná o patologický jev. Pro sexuální deviaci je typické, že se chování stereotypně opakuje. Základní sexualita Škrlové je však nezralá a při zkoumání jsme nezjistili, zda je deviantní. Při vyšetření se totiž vtělila jak do role puritánky, která se ošívá při vyslovení slova sex, tak do úlohy nevědomého děvčátka," přiblížila sexuoložka vyšetření Škrlové.

13.15 - Při jednom vyšetření byla Barbora Škrlová sama v místnosti. Seděla pohodlně usazená v křesle. Znalci jí dali snímač, který si dává do kalhotek jako při menstruaci. Snímač zaznamenává mikroreakce pochvy a nelze je ovlivnit. "Tato technika je nesmírně cenná. Podněty jsou desetivteřinové expozice na monitoru. Existuje katalog, který používáme jako podněty. Jsou to z oblasti heterosexuální a vyjadřují úvodní sbližovací fáze. Nejedná se o soulož ani penetraci, tedy průnik penisu do pochvy. Jsou to objekty obnažené a poloobnažené. Například žena ve spodním prádle. Nebo muž, který předvádí svůj mohutný úd. Pak se promítají obrázky lesbických a homosexuálních aktivit. Přechází se až na patologické aktivity. Snímač zaznamenává mozkovou aktivitu. Křivka je buď na nule nebo vyskočí na vyšší hodnoty," vysvětlila sexuoložka Hajnová.

13.04 - Také Barbora Škrlová poukázala na to, že ji znalci při vyšetřování ovlivňovali. Trojice znalkyň však jakékoliv ovlivňování popírají. "Na těle měla například jizvičky, o nichž tvrdila, že to jsou stopy po popáleninách, které si přivezla z Norska. Podle mě se takové škrábance dají udělat rozebranou tužkou. Za pár dní jizvy po popáleninách zmizely. Zřejmě nepočítala s tím, že je budu chtít znova vidět. Následoval afekt s výlevem emocí," uvedla sexuoložka Růžena Hajnová.

12.56 - Asi nejzávažnější poruchou, kterou Barbora Škrlová trpí, je histerionská porucha osobnosti. To znamená, že má sklony až teatrálně působit a být středem pozornosti. "Také při vyšetření nás žádala, abysme se k ní chovali jako k dítěti. Když však přišly na řadě jiné otázky, přehoupla se zase do role dospělého člověka. Roli třináctileté a vážně nemocné Aničky hrála obstojně. Mluvila tichým hlasem, nechala se Klárou nosit a podobně. Výrazně tak manipulovala s Klárou. Nechala se od ní hladit, vyprávět pohádky. Žvatlala a měla na ní velký vliv. Využila jakoby své bezbrannosti. Domů ale chodila jako dospělá. Matka na ní nepoznala vůbec nic. Vžila se prostě do té role, která ji právě vyhovovala," přiblížila Zapletalová duši hlavní postavy příběhu týrání dětí.

12.47 - Podle všeho je Barbora Škrlová dobrá herečka. I toto zjistili znalci. "Má tendenci zbytečně dramatizovat vcelku běžné věci a dění," potvrdila psycholožka Zapletalová. O Barboře jako výtečné herečce se zmínila mimo jiné i lékařka z dětského krizového centra Klokánek Jana Zahradníčková. Ta minulý týden soudu potvrdila, že roli dítěte zvládla bravurně.

12.44 - Škrlová znalcům také tvrdila, že od devíti let trpěla halucinacemi. I toto znalci vyvrátili. Barbora také dostávala lék Eutyrax, na který se odvolávala. Tvrdila, že ji ovlivnil. Lékaři ovšem vedlejší účinky zklidňujícího medikamentu popřeli. "Škrlová užívala léky na štítnou žlázu. Na psychiku žádné léky neužívala, ani v brněnské vazební věznici, kde byla hospitalizovaná na psychiatrickém oddělení," řekla psychiatrička Miluše Hamplová.

12.39 - Soudce Pavla Götha zajímá, zda mluvila Barbora Škrlová pravdu, když tvrdila, že byla ze strany sester Mauerových dlouhodobě sexuálně zneužívána a týrána. "Máme o tom pochybnosti. Jestliže ji někdo zneužíval tak jak dramaticky popisuje - stříkala z ní krev a podobně - není tomu tak. Máme navíc pochybnosti o věrohodnosti její celkové výpovědi. Škrlová totiž žila sama a neměla žádné citové zázemí. Znaky týrání jsme u ní nenašli," odpověděla psycholožka Blanka Zapletalová.

12.35 - Po krátké přestávce, kterou si vyžádali obhájci obžalovaných, pokračuje hlavní líčení výslechem tří znalkyň. Ty zkoumaly duši a sexualitu šestice lidí, kteří podle žaloby týrali osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba.

---

11.58 - Soudce přerušil hlavní líčení do 12.30.

11.55 - Při vyšetření se stala zvláštní věc. V 56. minutě chtěla jít Barbora Škrlová na záchod. Sexuoložka, která ji vyšetřovala, odebrala z kalhotek obžalované snímač. Nasadila jí ho až poté, co se vrátila z toalety. Rafička citlivého zařízení se rozkolísala. "Bylo to zajímavé. Snímač byl asi uvolněný, ale podstatná část vyšetření byla už za námi. Křivka snímače nás vlastně upozornila na to, že s ním někdo manipuloval," přiblížila sexuoložka Růžena Hajnová.

11.49 - Škrlová netrpí sexuální deviací ani duševní chorobou. "Trvalou má pouze poruchu osobnosti. V době páchání trestného činu však mohla své jednání rozpoznat a ovládat ho. Pobyt na svobodě pro ni ani pro okolí není nebezpečný. Škrlová je značně nevyrovnaná a lehce ovlivnitelná. Je schopná si zapamatovat události a udržet je v paměti. Sklony k agresivitě jsou u ní nepřímé. Sektářská ideologie se nabízí jako jeden z motivů trestné činnosti," poukázala Miluše Hamplová.

11.46 - Znalci ovšem tvrdí to nejpodstatnější - Škrlová netrpí žádnou duševní poruchou. "Má tendence dramatizovat, má přehnané emoční projevy. Zdůrazňuje vlastní tělesnou přitažlivost. Má trvalý pocit neuspokojení. Důležitou roli v jejím životě hraje lež a udavačství. Aktivní vymýšlení příběhů, v nichž hrála, je pro její chování také běžné," uvedla Hamplová. Podle závěrů posudku hrála Barbora roli Aničky zcela vědomě.

11.41 - Barbora Škrlová hrála Aničku. Podle znalců jí to nečinilo žádné problémy. "O dění rozhodovala Kateřina Mauerová. Škrlová tvrdí, že byla sexuálně zneužívána a údajně s ní natáčeli jiní lidé pornografii. Má po plastice prsu. Jde čistě o účelovou operaci zmenšení prsou, aby mohla dělat dojem holčičky při údajném natáčení pornografie. Mohlo se také jednat o určitý náboženský rituál," poznamenala Hamplová. Podle ní je nepravděpodobné, aby se sebou nechala Bára manipulovat, aniž by o tom nevěděla.

11.37 - Škrlová uvedla, že trpěla záchvaty epilepsie. Léčila se na ně nepravidelně a léky téměř nebrala. Nyní už se na epilepsii neléčí. "Doma se téměř nezdržovala. Údajně spávala s Bohušem Matušem, zpěvákem, který se o ní staral. Žila dokonce i na ulici. Na období 2002 až 2004 neví, co dělala. Má to prý všechno zamlžené. V roce 2005 jí Kateřina zakázala navštěvovat školu," čte Hamplová z posudku.

11.34 - Posledním posudkem, s nímž znalci seznamují soud, je dokument na Barboru Škrlovou. "Narodila se jako nejstarší ze tří dětí matce, která holdovala alkoholu. Otec se domů přistěhoval až ve chvíli, kdy začala chodit do školy. Je v invalidním důchodě, ale Barbora neví, jaké má vzdělání. Ví jen, že je v zahraničí a už se z něj nevrátí," řekla psychiatrička Miluše Hamplová.

11.29 - Hana Bašová má podle znalců sklony k agresivnímu chování. Zjistili to například při ukazování obrázků, které měla Bašová popisovat. "Emoce ukázala například u obrázku ohňostroje. Tam je hodně agresivních barev, z čehož určitá agresivita plyne," uvedla Zapletalová. Znalkyni zavalil snůškou otázek především obhájce Hany Bašové Libor Hlaváč. Bašová se od počátku procesu nezúčastnila ani jediného hlavního líčení. Zřejmě si nebude chtít vyslechnout ani rozsudek.

11.17 - K týrání dětí se Bašová znalcům odmítla vyjádřit. "Její členství v náboženské skupině se nabízí, ale dokázat nelze," uvedla Hamplová. Bašová je podle posudku žena nevyvážená, lehkomyslná. "Nerespektuje rodiče ani učitele, kteří ji cokoliv přikázali. Dělala jen to, co jí bavilo. Z některých předmětů měla jedničku, z jiných zase čtverku. Základní školu mohla udělat klidně s vyznamenáním, ale na vysvědčení měla čtverky," doplnila psycholožka Blanka Zapletalová.

11.13 - Experti na lidskou duši a sexualitu zkoumali i Hanu Bašovou alias tetu Nancy. "Vyrůstala v úplné rodině, kde měla volnost. Dokonce nebyla ani fyzicky trestaná. Neměla problémy s chováním. Od roku 2001 pracuje v Paprsku. Tam děti svazovala, zamykala a bila. Zjistili jsme, že má zkratkovité chování," uvedla Miluše Hamplová.

11.08 - Turka jako tyrana vykreslili i Ondřej s Jakubem. "Intelekt a paměť Jana Turka je normální, není závislý na návykových látkách. Diagnostikovala jsem u něj smíšenou poruchu osobnosti. V době páchání trestného činu mohl své jednání ovládat, ochranné léčení nepotřebuje," uvedla Hamplová. Turek má zvýšené sebevědomí, je dominantní.

11.04 - Znalci přednášejí závěry posudku na Jana Turka. "Dětství hodnotí jako pěkné, tvrdí, že byl rozmazlovaný. Ve škole neměl adaptační problémy, měl však trojku z chování. Sníženou známku z chování měl i na učilišti, kde se učil pánským krejčím. S manželkou se po třech letech kvůli názorovým neshodám rozvedl. Tvrdí, že bývalou manželku nikdy nebil," čte posudek Miluše Hamplová. Turek vedl v Paprsku kroužek, který se jmenoval Cvičení s Honzou. Týrání dětí popírá. Jako tyrana ho však označili jiní obžalovaní. Například Klára Mauerová.

10.55 - Jan Škrla trpí několika specifickými poruchami osobnosti. "Citový chlad, uzavřenost, nejeví zájem o citové vztahy, chová se jako podivín, upřednostňuje samotu. Dalšími znaky je labilní emotivita, nadprůměrná inteligence," přiblížila Škrlu psychiatrička Hamplová. Osobnost Jana Škrly je podle ní nezralá a impulzivní. Vztah s Kateřinou popsal Škrla jako kamarádský. Co se týče jeho sestry Barbory, pak o ní nechtěl se znalci mluvit. "Neřekl nám ani její věk. Dokonce tvrdil, že neví, zda dostudovala vysokou školu," uvedla psycholožka Blanka Zapletalová.

10.48 - Dalším zkoumaným obžalovaným byl Jan Škrla. Také on se znalci skoro vůbec nemluvil. "Navázat s ním kontakt bylo těžké. Odpovídal stroze a na mnoho otázek měl odpověď typu, že je to jeho soukromá věc," uvedla Miluše Hamplová. Jan Škrla je podle znalců klidný, trpělivý. Od základní školy chodil do skautu, kde se seznámil s Kateřinou Mauerovou. Setkávali se spolu v Paprsku, kam chodila i Barbora Škrlová a Klára Mauerová. Na události na chatě, kde podle žaloby mučil Ondřeje a Jakuba, si nevzpomíná. Tvrdí, že tam nebyl.

10.45 - "Je to slovo proti slovu. Nedá se to dokázat. 2. října 2007 jsem s doktorkou Hajnovou mluvila ve vazební věznici jen tři minuty. Já moc nemluvila, hovořila jen ona. Také bych chtěla říci, že posudky vychází i z toho, že Anička bydlela s Klárou. To není pravda. Dojížděla tam," prohlásila Kateřina Mauerová. Soudce ji přerušil, že to nemá s jejím posudkem co společného. "Kde bydlela Anička není součást závěru znaleckého posudku," poznamenal soudce Göth.

10.40 - Prostor k vyjádření dostala Růžena Hajnová. "Kateřina byla plačtivá a odmítla spolupracovat. Souhlasila s novým termínem, v září 2007. Tehdy měla obavy, aby jí někdo ve věznici neublížil. Argumentovala tím, že se bojí a že všechno co řekne, bude použito proti ní a její sestře. Stereotypně opakovala: Nic vám neřeknu," tvrdí Hajnová. Další termín vyšetření byl loni v říjnu. Měl být u toho i obhájce. Tehdy opět rezolutně vyšetření odmítla. "Prý to nemá se mnou nic společného," uvedla sexuoložka.

10.37 - Kateřina se rozezlila. Prý ji špatně radili advokáti a k znalcům neměla žádnou důvěru. Soudce Pavel Göth ji přibrzdil. "Paní obžalovaná, pokud jste si vybrala, že nebudete při vyšetřování spolupracovat a se znalci jste nemluvila, byla to vaše volba," zdůraznil Göth. Kateřina ovšem stála mluví o manipulaci s posudky. "Paní obžalovaná, jestliže tvrdíte, že vás znalkyně Hajnová osočovala a vyhrožovala, můžu vás začít stíhat pro křivé svědectví. Jakmile skončím projednávaní této věci, budu o tom uvažovat. Soustavně osočujete znalkyně," varoval Kateřinu Göth. Kateřina dostala hysterický záchvat. Pláče a je na pokraji zhroucení. "To není křivá výpověď. To je pravda. Dozvěděla jsem se, že posudky budou v můj neprospěch. Řekla, že když nebudu spolupracovat, napíše, že jsem pedofilní sadista," pronesla Kateřina.

10.31 - Kateřina tvrdí, že ji znalkyně vyšetřovali jen pár hodin. "Kláru vyšetřovaly znalkyně desítky hodin. Posudek na mě je podle toho, co jim řekla Klára. Staví na tom, že je to pravda. Není to tak, jak říkají. Ten pohled je jednostranný. Ano, já jsem ten druhý pohled neposkytla. Nechtěla jsem podávat žádné informace, protože se všechno objevovalo v médiích. Znalkyně mi podsouvaly odpovědi. Například otázky typu "jak se vám líbí něco?" Kdybych odpověděla špatně, nelíbilo by se jim to. Neměla jsem ke znalkyním žádnou důvěru," řekla Kateřina, která je s výsledkem posudku nespokojena. A není divu. Označil ji totiž za člověka, který stojí za zrodem Aničky a původem zla, které na dětech páchala nejen ona, ale i další obžalovaní lidé.

10.23 - Advokát Kateřiny Mauerové upozornil na fakt, že znalci ve svém posudku vycházeli ze šedesáti procent z výpovědi její sestry Kláry. "Jak můžete vědět, že mluvila pravdu?" zeptal se Pavel Holub, který navíc zdůraznil, že SMS, v nichž psal Doktor instrukce k mučení chlapců, jeho klientka nepsala. Prý je dostávala na mobil a předávala Kláře. Proč se však zprávy posílaly nadvakrát a navíc tak složitě, nevysvětlil. "Znalci staví Kateřinu do pozice, že je nositelem oněch zpráv. Není nakonec také oběť," zastal se obhájce Kateřiny. Znalci se touto otázkou také zabývali. "Kateřina Mauerová nevypovídala. Proto jsme se nevyjadřovali k tomu, zda je organizátorka nebo oběť," upozornila Miluše Hamplová.

10.10 - Znalci se shodli, že jednání Kateřiny má znaky sadismu. Experti ovšem neměli možnost její sexualitu hlouběji zkoumat, protože to Kateřina odmítla. "Obžalovaná má velkou ctižádostivost, organizační schopnosti, velké ego. Přestože Kláře pomáhala, je k ní chladnější," doplnila Hamplová. Znalkyně soud upozornila, že se v posudku nezabývala vztahem Kateřina k Barboře Škrlové. "Takový posudek by se týkal vztahů. Ať už partnerských nebo erotických. Kateřina ale takové vyšetření také odmítla," přiznala sexuoložka Růžena Hajnová.

10.08 - Kateřina má nadprůměrnou inteligenci a dokáže fantazii oddělovat od reality. "Je racionální, citově chladná, s malou schopností empatie. Od dětství se pohybovala v kolektivu, ale sama přiznala, že je raději o samotě a uzavřená. Vyšetření nezjistilo psychotické poruchy. Není závislá ani na alkoholu, ani na jiných návykových látkách," uvedla Hamplová. Kateřina se podle ní nechtěla podrobit sexuologickému zkoumání. "Kateřina není sexuálně adaptována a nemá stálého partnera. Žila s Barborou. Ve svých představách mučila děti. To je známka sadismu s příchutí pedofilie. Psala totiž SMS, v nichž Kláře přikazuje, jak chlapce týrat a jak se chovat k Aničce. Kateřina měla nad Klárou nadvládu. Měla potřebu moci. Násilí, které takoví sadisté používají, má formu i dlouhodobého utrpení," zdůraznila Hamplová.

9.56 - Kateřina Mauerová zaujala k vyšetření psychologů negativistický postoj. Znalci zjistili, že Kateřina je nejstarší ze tří sester, které dokonce pomáhala vychovávat. Své chování změnila na konci studia, kdy začala bydlet s Barborou Škrlovou. Ta později - jak řekla Kláře - zemřela. Místo ní se objevila Anička. Vlastním jménem Anne Nierwinnenn z Norska. Kateřina Kláře namluvila, že má na Aničku velký vliv. Utvrzoval jí v tom i profesor z Mnichova, tajemný Doktor. "Kateřina předávala Kláře instrukce, jak děti týrat. Když Klára odmítla, sehnala Kateřina lidi, kteří to udělají za ni," uvedla v posudku Miluše Hamplová. Na policii Kateřina přiznala, že si vše vymyslela, protože chtěla získat identitu pro Barboru Škrlovou. "Oklamala úplně všechny. O nové identitě Barbory nevěděl vůbec nikdo," řekla znalkyně.

9.42 - Advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub svou klientku hájí. Tvrdí, že její sestra Klára musela Barboru Škrlovou alias Aničku poznat. Navíc podle něj mohla být agresivní i bez cizí pomoci. "Jeden svědek tady řekl, že Klářin manžel Radek Coufal musel bydlet v komůrce. Není toto známka agresivního chování?" zeptal se Holub znalkyň. Ty se domnívají, že ne. "Oni spolu sexuálně nežili, odloučili se, měli malý byt. Proto možná přespával v jiné, byť malé místnosti," konstatovala psycholožka Blanka Zapletalová.

9.31 - Renáta Škrlová, matka obžalovaných Barbory a Jana, začala chodit po soudní síni. Poprvé to předseda senátu brněnského krajského soudu ještě přešel bez povšimnutí, podruhé ji ale napomenul. Škrlová se totiž zvedla a šla k obhájcům. "Paní doktorko, vy jste tady jako veřejnost a podle toho se budete chovat. Buď zůstanete sedět, nebo opustíte soudní síň," varoval Göth Škrlovou. Ta si nenechala jeho napomenutí líbit. "A co mám dělat, když slyším nesmysly," zeptala se ho. Soudce se nenechal rozhodit. "Sedět, jako všichni ostatní ve veřejnosti," rozkázal Göth.

9.20 - Agresivní chování Kláry se stupňovalo. Podle znalců za to nemohla. "Dostávala čím dál tím víc tvrdší rozkazy. Byť měla pochybnosti o původu Aničky, vždy jí je sestra vyvrátila. Ukázala jí například rodný list Anne Nierwinnenn z Norska, které umřel otec. Pochyby tak lehce smazala a Klára dělala to, co chtěla. Byla to hra. Klára navíc nevěděla, že je to Barbora Škrlová. Když poprvé uviděla holčičku s culíky, která mluvila špatně česky a navíc v množném čísle, rychle s ní navázala citový vztah. Možná až nepřiměřený," uvedla psycholožka Blanka Zapletalová.

9.14 - Matka týraných bratrů měla vůči svým dvěma starším sestrám handicap. "Trpěla syndromem Popelky. Nemohla nosit oblečení, které chtěla a podobně. Pro ni byl veliký symbol mateřství, což se stalo poté, co otěhotněla se svým přítelem. Vztah se jí ale rozpadl sexuálně. Upnula se na své syny. Připadalo jí absurdní, aby souložila se svým partnerem, když se musí starat o děti. Musela je kojit, vychovávat, učit. Cítila, že právě teď má tu svou roli," přiblížila Kláru psychiatrička Miluše Hamplová. U Ondřeje je podle ní navíc riziko, že bude sexuálním agresorem. "On se může chovat tak, jak se k němu chovali ti pánové. Myslím si, že se to na něm podepsalo. Jestliže by z něj měl být kanibal, musel by vyhánět čerta ďáblem," řekla Hamplová.

9.09 - Klára žila v přesvědčení, že všechno dělala správně. Dokonce i poté, co ji zatkla policie, věřila, že se objeví onen Doktor a všechno vyřeší. Doktor se však neobjevil. "Klára byla oklamána, zneužita a zmanipulována," zdůraznila Blanka Zapletalová. Až do objevení Aničky se Klára o chlapce pečlivě starala. To zarazilo i znalce, kteří zprvu nemohli uvěřit, že k nim natolik změnila chování. "Je z podivem, že ji někdo dokázal tak zmanipulovat. Trestné činnosti se sice dopustila, ale nechtěla ublížit. Chtěla naopak pomoct," poznamenala psycholožka Zapletalová. Klára podle ní měla "zvrácený až patologický mateřský pud", protože se ke svým dětem chovala kvůli Aničce trestuhodně.

9.01 - Státní zástupkyni Zuzanu Zámoravcovou zajímá, jak velké měla Klára citové vazby k Aničce. "Nedá se říct, že by své syny přestala mít ráda. Navíc byla ujišťována, že vše dělá pro dobro chlapců. Aničce věnovala maximální péči. Tím, že chlapce měla převychovat, měla zamezit jejich patologickému vývoji. Klára byla závislá na Kateřině a později i na Aničce," řekla Miluše Hamplová. Anička byla v životě Kláry na prvním místě. "Četla jí pohádky, učila se kvůli ní norsky. Anička navíc často utíkala z domu a Klára ji musela honit po nocích. Měla o ni abnormální strach," doplnila další soudní znalkyně, psycholožka Blanka Zapletalová.

8.54 - Klára Mauerová umí velmi dobře dramatizovat. Podle znalců ukazuje silné emoce. "Myšlení má logické, slovní zásoba u Kláry je průměrná. Má sklon k úsudkům na základě emocí a citů. Je heterosexuálka, věří na romantickou lásku," popisuje znalkyně Miluše Hamplová matku týraných chlapců. Klára byla velmi ovlivněna svou sestrou Kateřinou, které bezmezně věřila. Ta ji také zmanipulovala pro páchání trestné činnosti. "Neustálý psychický tlak se stále zvyšoval. Působil na ni člověk, který ji velice dobře znal. To způsobilo jakési vymývání mozku," upřesnila Hamplová. V době spáchání trestné činnosti však Klára netrpěla žádnou poruchou a mohla své jednání ovládat. Psychický tlak sice jednání ovlivnil, ale podle znalců nijak podstatně. Znalkyně nezjistila rovněž žádnou sexuální deviaci.

8.47 - Pokyny k výchově a léčbě Aničky poskytoval Kláře tajemný Doktor. Ten jí tvrdil, že její láska je sobecká a chtěl, aby zpřetrhala kontakty s rodinou a byla na své chlapce - Ondřeje a Jakuba - přísná. Vše vyvrcholilo na chatě ve Veverské Bítýšce "šokovou terapií". Klára tam vystupovala ve třech rolích. "Jako zlá, hysterická a přísná matka. Tam také uskutečnila to nejhorší mučení chlapců. Pálení cigaretami, vyřezávání masa z těla a podobně. Když se vrátila z chaty, mučení mělo pokračovat. Klára to brala jako zradu, protože jí Doktor slíbil, že po chatě bude všechno jinak," uvedla Hamplová v posudku. Jenže nebylo. Naopak. Mučení se stupňovalo. Posudek ale ukázal, že je zcela normální. "Má specifické poruchy osobnosti. Je to jakási odchylka od normy, které zažila už v dětství a pokračovalo v období dospívání," zdůraznila psycholožka.

8.43 - Klára Mauerová vyrůstala v rodině jako nejmladší ze tří dcer. Byla "ta v pozadí". Ve škole přesto měla dobré známky a prospívala s vyznamenáním. Při zaměstnání začala studovat obor sociální pedagogika. V devatenácti letech otěhotněla s mužem, který byl ženatý. Nebyl jí oporou a brzo u něj ztratila oporu. Změna v jejím životě začala na přelomu 2004 a 2005. Kateřina Maeurová jí řekla, že Barbora Škrlová zemřela. V tu dobu se také objevila Anička. O ní Kláře Kateřina řekla, že je velmi postižená a vážně nemocná. "Klára ji chtěla ochránit a cítila se vyvolená, aby ji mohla vychovávat. V práci dala výpověď a pečovala o ni. Ve dne i v noci. Byla nevyspalá, protože Aničku musela učit češtinu a každou čtvrthodinu měřit teplotu," popisuje život Kláry psycholožka Miluše Hamplová.

8.38 - Před soud předstoupily hned tři znalkyně - Miluše Hamplová, Blanka Zapletalová a Růžena Hajnová. Soud seznámí se znaleckými posudky na jednotlivé obžalované. První rozbor se bude týkat Kláry Mauerové.

8.37
- Začal desátý den procesu v takzvané kauze Kuřim. Hlavního líčení se dnes zúčastní Kateřina a Klára Mauerovy a Jan Turek. Jako obvykle chybí Barbora a Jan Škrlovi spolu s Hanou Bašovou.