VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kuřim: Jak mučit chlapce? Nápad měla Kateřina

Brno – Soud odkryl další tajemství týrání bratrů. Barbora Škrlová měla být čistá bytost bez minulosti, Kateřina Mauerová zřejmě byla tajemný doktor, který udílel matce týraných dětí mučící příkazy.

27.6.2008 10
SDÍLEJ:

Soud odkryl další tajemství týrání bratrů Ondřeje a Jakuba v kuřimské kauze. Barbora Škrlová měla být podle psychologů čistá bytost bez minulosti, Kateřina Mauerová (na snímku) zřejmě byla tajemný doktor, který udílel matce týraných dětí mučící příkazy.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

I DNES SLEDUJEME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON-LINE (více pod článkem, odkazy na záznamy z předešlých soudních líčení najdete v pravé části této stránky)

Každým dnem projednávání kuřimské kauzy, na jejímž konci je utrpení osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba, dostává případ jasnější obrysy.

Šestice obžalovaných – matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina, Hana Bašová, Barbora a Jan Škrlovi a Jan Turek – byla podle všeho dobře sehraná skupina, která dělala živnou půdu pro „spasitele“. Tím měla být Škrlová. Chlapci se ale ukázali jako překážka. Zlobili, a tak se museli „převychovat“ na poslušné bytosti, které se podrobí silným autoritám.

V pátek předstoupil před brněnský krajský soud religionista Zdeněk Vojtíšek, který se pokusil objasnit hru Barbory Škrlové na třináctiletou Aničku. Odborník na náboženské sekty se totiž zabýval otázkou, proč měla získat novou identitu a proč vystupovala v roli dívenky. „Na základě zkušeností s Hnutím Grálu a jeho odštěpky se domnívám, že se jednalo o vtělení vysoké duchovní bytosti do těla člověka. Tím mohla být právě Škrlová. Nemohu se ale vyjádřit k tomu, jaké měla mít na zemi poslání,“ řekl Vojtíšek.

Skupina lidí zapletených do kuřimské kauzy z grálistického učení vycházela. „Hnutí Grálu totiž přináší na zem poselství. Sympatizanti hnutí k tomu potřebují čistou duchovní bytost z vyšších sfér. Pozemské tělo, do kterého vstoupí, musí být nové a nesmí mít žádnou historii. Snad jedině takovou, že má neznámou minulost a dříve hodně trpělo,“ vysvětlil Vojtíšek. Škrlová se podle něj také měla stát novým člověkem, který přinese poselství s kosmickou světovou platností. Chování chlapců ovšem byla překážka v jejím převtělení. Škrlová to dokonce naznačila ve svých dokumentech, které jsem studoval,“ dodal Vojtíšek.

Převýchova Ondřeje a Jakuba ovšem byla brutální. Chlapci museli snášet hodiny mučení, pálení cigaretami, topení v lavorech s vodou, odřezávání kusů masa z těla nebo zavírání do psích klecí. To se na bratrech podepsalo posttraumatickou stresovou poruchou, která je bude podle psychiatrů provázet léta. „Zodpovědně nemohu říct, kdy u obou chlapců následky týrání odezní. Bude to trvat několik let. Dokonce i padesátníci, kteří se s něčím obdobným setkali v mládí, posttraumatickou stresovou poruchou trpí. Bude je to rozhodně provázet po celý život,“ upozornil psychiatr Viktor Hartoš, který chlapce zkoumal.

Brutální mučící praktiky vymýšlel především záhadný doktor. Z nashromážděných důkazů vyplývá, že jím mohla být Kateřina Mauerová. Z jejího mobilního telefonu a počítače, k němuž měla přístup, totiž odcházely pokyny pro její sestru Kláru, matku týraných chlapců. „Jestli to byla skutečně moje klientka, to určitě neprozradím. Proč ale zprávy pocházejí z jejího mobilního telefonu, prozradím až v závěrečné řeči,“ řekl Kateřinin obhájce Pavel Holub.

AKTUÁLNĚ

15.21
- Hlavní líčení končí, pokračovat bude až téměř za měsíc, 23. července v 8.30 ráno. K soudu přijdou další svědci a znalci.

15.20
- Obhájce Jana Turka Milan Staněk požádal soud, aby nařídil státní zástupkyni vyhodnocení stop, které policie našla u jeho klienta. "Jedná se zejména o pachové a jiné stopy. Chci, aby je zhodnotila, protože nejsou ve spise," navrhoval Staněk. Na chatě, kde měl Turek podle žaloby být, ovšem žádné stopy nejsou.

15.16
- Kláře Mauerové chodily e-maily nejčastěji z IP adresy registrované na Dům dětí Junior. Ve své první výpovědi Klára tvrdila, že tajemný doktor, který jí přikazoval mučící rozkazy, s ní komunikoval výhradně e-mailem nebo krátkými textovými zprávami. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se za doktora mohla vydávat její sestra Kateřina.

15.12
- Kateřina volala nejčastěji 192x Viktoru Skálovi a Haně Bašové, 603x Dům Junior - Hana Bašová, 166x sama sobě, 16x Kláře. Z jiné SIM karty zase volala 65x Elišce Mauerové do zaměstnání, 134x zase Elišce Mauerové, 192x Kláře, 6x Josefu Škrlovi. Kateřina Mauerová ovšem měla SIM karet nejméně šest, takže další stovky telefonátů byly uskutečněny mezi ní a sestrou. Všechny hovory policie zjistila od telefonních operátorů.

15.07
- Klára volala 165x Kateřině, 218x Kateřině a Barboře, 66x Elišce Mauerové, 275x Radkovi Coufalové.

15.05
- Kateřina i Klára Mauerová měly několik mobilních telefonů a ještě více SIM karet. Navzájem si je zřejmě vyměňovaly a používala je i Barbora Škrlová. Tak například telefon se SIM kartou, který našla policie například u Kláry Mauerové, byl evidovaný na Kateřinu a naopak. SIM karty byly také napsané na jiné lidi, kteří se do kuřimské kauzy připletli. Například Pavel Mach, Radek Mikš a jiní lidé. V aparátech si sestry SIM karty navíc různě střídaly.

14.57
- Výslech religionisty Vojtíška skončil, státní zástupkyně nyní čte listinné důkazy. Ty se týkají mobilních telefonů a e-mailových adres obžalovaných, které zkoumala policie.

14.52
- Mauerová stále se znalcem nesouhlasí. "Není pravda, že jsme byli nějakým odštěpkem Hnutí Grálu. Nemáme s ním nic společného," prohlásila Kateřina.

14.50
- "Hnutí Grálu je mírumilovná skupina," řekl obhájce Pavel Holub. Vojtíšek se na něj usmál a v soudní síni se ozval šum. "V Bibli také nic není o pálení čarodějnic," poznamenal jeden z lidí sedících na lavici pro veřejnost.

14.48
- Mauerovou odpověď Vojtíška neuspokojila. "Všechno vychází na základě vašich domněnek. Píšete v posudku patrně, pravděpodobně, zřejmě. To jsou jen dohady," poznamenala Kateřina. Znalec ovšem tvrdí, že s jistotou nemohl nic napsat přesně. "Ta skupina neměla seznam členů, neplatila příspěvky, neměla legitimace. Nemohu tedy o ní napsat nic s jistotou, protože tu skupinu stoprocentně neznám," opáčil Vojtíšek.

14.45
- Kateřina Mauerová tvrdí, že nepatřila do odštěpku Hnutí Grálu. "Znalec napsal posudek jen na základě nějakých textů a jedné knihy, které u nás našla policie," řekla Mauerová. Publikace, která se našla, ale v Česku nikdy nebyla. Používali ji lidé z odštěpků Hnutí Grálu v Brazílii a v jiných částech světa. "V běžném Hnutí Grálu takové spisy nejsou. Navíc jsem měl k dispozici mnoho materiálů, podle kterých jsem vás, vážená paní Mauerová, posuzoval," namítl Vojtíšek na Kateřininy otázky.

14.41
- Jednání obžalovaných není podle znalce neobvyklé ani bizarní. "Oni si tu postavu, do níž se kdosi převtělil, idealizovali. Aby si prosadili náboženský názor, použili všechny prostředky. I přesto, že prostředky nebyly mravní a zákonné," řekl Vojtíšek.

14.37
- Zdeněk Vojtíšek měl k dispozici i dokumenty, které u sebe měla Barbora Škrlová poté, co ji eskorta převezla z Norska do České republiky. Podle jejího obhájce Richarda Nováka není Škrlová autorem dokumentů a policie jí je odebrala bez jejího souhlasu. "Neumím si představit, že to psal někdo jiný. Jestliže to nebyla Barbora Škrlová, pak závěry posudku platí na kohokoliv jiného," doplnil Vojtíšek.

14.33
- Barbora Škrlová hrála podle Vojtíška v celém příběhu hlavní roli. "Nepřísluší mě posuzovat, zda role byla špatná nebo ne," řekl religionista. Role byla podle něj dominantní a autoritativní.

14.30 - Podle Vojtíška může být v pozadí týrání inovace náboženství Hnutí Grálu. Barbora se totiž měla stát novým člověkem, ale chování chlapců byla překážka v jejím převtělování. "V nauce Hnutí Grálu není ovšem týrání ani jiné násilí doporučováno. Je velmi dobře představitelné. že nauku lze použít v praxi tak, že se jedná o trestnou činnost. O tom svědčí i jiné případy. Nejsem si vědomý toho, že by v duchovní literatuře bylo něco, co by vedlo jejich čtenáře k páchání trestné činnosti," řekl Vojtíšek.

14.24
- "Osoba, která je nositelkou poselství, byla podle dokumentů, které jsem zkoumal, byla Barbora Škrlová," prohlásil Zdeněk Vojtíšek. Otázka se přímo nabízí - jakou roli v "poselství" měli týraní chlapci? "Chlapci mohli teoreticky ohrozit náboženský záměr, proto se stal onen trestný čin," poznamenal Vojtíšek.

14.21
- Skupina Hnutí Grálu přináší podle religionisty Vojtíška poselství. "Potřebují k tomu bytost z vyšších sfér. Čistou, duchovní bytost. To pozemské tělo, do kterého vstoupí, musí být nové, nesmí mít žádnou historii nebo takovou, že třeba v minulosti trpělo, ale bližší informace o útrapách nejsou a podobně," vysvětlil Vojtíšek.

14.19
- Zdeněk Vojtíšek se zabýval otázkou, proč Barbora Škrlová měla získat novou identitu a proč vystupovala jako holčička či chlapeček. "Nevím. Moje znalosti jsou útržkové. Na základě zkušeností s Hnutím Grálu a jeho odštěpky se domnívám, že se jednalo o vtělení vysoké duchovní bytosti do těla člověka. Tím mohla být právě Barbora Škrlová. Nemohu se ale vyjádřit k tomu, jaké měl takový člověk na zemi poslání," uvedl Vojtíšek.

14.15
- Po krátké pauze, v níž se k soudu dostavil znalec z oboru religionistiky Zdeněk Vojtíšek, začala další odpolední část procesu. Soud zjišťuje, že Zdeněk Vojtíšek není zapsaný na seznamu znalců. Musel tedy složit slib, aby jednání mohlo pokračovat.

13.49
- Hlavní líčení soudce přerušil do 14.10 hodin. Čeká se totiž na druhého znalce, který je k soudu předvolaný, religionistu Zdeňka Vojtíška.

13.46
- Psychiatr se domnívá, že pro vývoj chlapců by bylo nejlepší, kdyby se případ nemedializoval. "Jsou vystavení těm zážitkům znovu. Na druhou stranu je medializace také terapií, která se v psychiatrii normálně používá," uvedl Hartoš.

13.44
- Na znalce Viktora Hartoše se zřejmě dobře připravila Kateřina Mauerová. Má na něj několik doplňujících otázek. Všechny mají jednoho společného jmenovatele. Týkají se toho, zda chlapce neovlivnila média a zaměstnanci Klokánku. "Myslím si, že medializace kauzy by nebyla možná, pokud by ti chlapci nebyli vystaveni týrání. Společnost by nebyla informována, protože by nebylo o čem. Následky týrání jsou samy o sobě velké," odpověděl Hartoš.

13.34
- Podle informací znalce nebylo při vyšetření Jakuba prokázané sexuální zneužívání. Trýznitelé mu ale sahali na genitálie. "To jako sexuální zneužívání mohlo být. Alespoň jako podezření," uvedl Hartoš. Obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub chce vědět, zda to sexuální zneužívání bylo či nikoliv. "Pokud někdo sahá dítěti školního věku na genitálie, pak je to velmi závažné," poznamenal Hartoš.

13.30
- Jakub se co nevidět dostane do období pohlavního zrání, takzvané puberty. "Jakub je v horší pozici, ale změní se to podle mé hypotézy ve chvíli, kdy se do období pohlavního zrání dostane jeho bratr Ondřej," předpokládá psychiatr Viktor Hartoš.

13.28 - Posttraumatická stresová porucha je velmi vážné onemocnění. Podle znalce Hartoše záleží na jednotlivci, jak se s otřesnými zážitky v budoucnu vyrovná. To zajímalo i soudce. "U každého člověka je to jiné. Záleží na období pohlavního zrání, kterým chlapci ještě neprocházejí. Zodpovědně nemohu říct, kdy u obou chlapců následky týrání odezní. Bude to trvat několik let. Dokonce i padesátníci, kteří se s něčím obdobným setkali v mládí, posttraumatickou stresovou poruchou trpí. Bude je to rozhodně provázet po celý život," upozornil Hartoš.

13.21
- Psychický stav Jakuba je podle znalce mnohem horší, než u jeho osmiletého bratra Ondřeje. Znalcova slova potvrdila i ředitelka brněnského Klokánku Ditta Pokorná. Podle ní se Jakubovi mučící praktiky vrací v různých intervalech. "Na jedné straně je Jakub hyperaktivní, ale je i agresivní vůči jiným. Trpí úzkostnými stavy. Zážitky z týrání u Jakuba přetrvávají a budou vyžadovat dlouhodobou péči," poznamenal znalec Viktor Hartoš.

13.17
- Desetiletý Jakub má dodnes noční můry a děsy. Alespoň podle vyšetření dětského psychiatra Viktora Hartoše. "Může za to několikaměsíční týrání a podezření ze sexuálního zneužívání. Ani on důvody týrání nezná a nerozumí jim. Stejně jako Ondra bude nést celoživotní trauma. Mučení zažíval od lidí, ke kterým měl důvěru, což chlapce rovněž ovlivní na celý život," napsal Hartoš do znaleckého posudku.

13.14 - Týrání podle znalce postihlo Ondřeje v tom nejhorším věku, kdy se jeho psychika teprve rozvíjela. "Tím, že ho týrala vlastní matka, je porucha osobnosti ještě horší. Chlapce čeká celoživotní psychiatrická péče. Navíc je kauza mediálně známá, což má na dítě také vliv, protože se s ní může potkat," upozornil Hartoš.

13.10 - Prvním odpoledním svědkem je dětský psychiatr Viktor Hartoš. "Ondřej se do svých šesti let vyvíjel normálně. Zlom nastal v létě 2006, kdy ho začala matka týrat. Důvodům týrání nerozumí. Tyto skutečnosti v něm vzbudily nedůvěru k lidem," uvedl Viktor Hartoš ve svém posudku.

13.09 - Začalo odpolední hlavní líčení v kuřimské kauze. Z obžalovaných se ho zúčastní jen Kateřina Mauerová a Jan Turek. Ostatní v soudní síni nejsou a požádali o konání hlavního líčení v jejich nepříjemnosti.

12.56
- "Velice drastický film," řekl obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub k dopolednímu představení. Více se k záznamům vyjadřovat nechtěl.

12.54 - Předsálí soudní síně zaplnili krátce před zahájením odpolední části procesu novináři, kteří si odchytávají přísedící. Otázky na ně jsou jasné - jak na ně zapůsobilo neveřejné promítání brutálního videa. "Bylo to šokující a nechutné," prohlásil jeden z přísedících. Soudce Göth se k záznamům vyjadřovat nechtěl.

12.52 - Dopolední jednání, které bylo kvůli šokujícím záznamům z videokazety Pohádky ovčí babičky neveřejné, rozrušilo některé zaměstnance v budově Justičního paláce. Ze soudní síně 258, která měla otevřená okna na nádvoří, se totiž ozýval dětský křik a nářek. Justiční stráž dokonce musela upozornit předsedu senátu brněnského krajského soudu Pavla Götha, aby ztišil zvuk.

12.50 - Krátce po půl jedné odpoledne přivezla dodávka s fialovým pruhem z brněnské vazební věznice Kateřinu Mauerovou. Její sestra Klára ve voze nebyla. Kateřina nyní čeká v cele, odkud ji eskorta odvede do soudní síně.

Autor: Pavel Mokrý

Mělo být podle vás sledování záznamů týrání veřejné?

Ano

32 %

Ne

56 %

Ano, ale jen novinářům

12 %

Hlasovalo: 57

Anketa byla ukončena

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Další omezení. Výměna parovodů, opravy kanalizace zkomplikují dopravu po Kolišti

Ilustrační foto

Po ulici chodil s větví a tvrdil, že je na Slovensku. Muž skončil na psychiatrii

AKTUALIZOVÁNO

Čelní srážka dvou aut si vyžádala pět zraněných a zablokovala silnici I/43

Černá Hora – Zvýšit opatrnost by měli řidiči, kteří aktuálně projíždějí okolo Černé Hory. Na silnici I/43 se po nedělní půl čtvrté odpoledne srazila dvě osobní auta a tvoří překážku v provozu.

ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého

Jižní Morava – Před čtyřmi lety se vrátil do Brna z pozice šéfredaktora Dvojky Českého rozhlasu. Jako ředitel Českého rozhlasu Brno má za sebou čtyři roky bez přestávky a teď právě pracuje na rozdělení brněnského a zlínského studia.

AKTUALIZOVÁNO

Vběhl do kolejí a srazila ho tramvaj. Skončil v nemocnici s poraněním hlavy

Brno - Ke střetu tramvaje s mladým chodcem v Kníničské ulici v brněnských Žabovřeskách v sobotu před devátou hodinou večer vyjížděli jihomoravští hasiči, policisté i záchranáři. Muže s poraněním hlavy převezli do nemocnice v Bohunicích.

Chtěl jsem strašně dát gól. Bylo ve mně příliš emocí, lituje Koné vyloučení

Brno – Po gólu Michala Škody měl zřejmě největší radost na stadionu Francis Koné. Vyloučený forvard fotbalové Zbrojovky sledoval po červené kartě zbytek prvoligového zápasu s Teplicemi z tunelu, po výhře 1:0 cítil velkou úlevu. „Mentálně jsem v zápase byl, fyzicky ne,“ pronesl trpce tožský forvard.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT