ON-LINE REDAKTORKY A. ŽÁČKOVÉ NAJDETE POD ČLÁNKEM.

Šest odvolávajících se odsouzených. Tři přítomní. A dosud žádný verdikt. Tak u Vrchního soudu v Olomouci vypadal včerejší odvolací proces v kuřimské kauze týrání bratrů Ondřeje a Jakuba. Olomoucký soudce Milan Kaderka o osudu tyranů nerozhodl a jednání bude pokračovat v pondělí.

Odvolání podalo všech šest obžalovaných, kteří se na týrání synů Kláry Mauerové podíleli. Odvolávali se proti verdiktu Krajského soudu v Brně, který je za týrání Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera potrestal loni v říjnu.

„Všechny brutální tresty prováděli obžalovaní vědomě. Zranění si chlapci nemohli způsobit sami. To se také odráží na výši sazeb trestů,“ zdůvodnil rozhodnutí brněnského krajského soudu Kaderka.

Klára Mauerová včera jako jediná svou vinu znovu přiznala a žádá zmírnění devítiletého trestu za mřížemi. Ostatní odsouzení s verdiktem nesouhlasí a chtějí jeho zrušení. Pondělní olomoucký verdikt mine Barboru Škrlovou alias Aničku. Kvůli nemoci jejího advokáta bude její odvolání soud projednávat později. Hana Bašová alias Nancy předem požádala, aby soud jednal v její nepřítomnosti, stejně jako v případě Jana Škrly. Oba chtěli zmírnit sedmiletý trest vězení.

Vzorná matka?

Advokát Kláry Mauerové se odvolával na to, že před příchodem Barbory Škrlové alias Aničky byla Mauerová vzornou matkou. „Je vyloučené, že by se v budoucnosti dopustila něčeho podobného. Možnost nápravy je stoprocentní a není nutné ukládat dlouhodobý trest,“ myslí si obhájce Daniel Ševčík.

Jméno matky chlapců skloňovali právníci nejvíc ze všech. Většina obhájců postavila námitky proti verdiktu brněnského soudu na srovnání Kláry Mauerové a ostatních obžalovaných. „Klára byla loutkou v rukou jiných,“ tvrdil znovu Ševčík.

Proti tomu se ohradil obhájce její sestry Pavel Holub. „Kateřina Mauerová nebyla ta osoba, která chlapce zavírala a mučila. Kdo je tedy dominantní osobou v kauze Kuřim?“ ptal se Holub.

S trestem pro Jana Turka nesouhlasil zase jeho advokát Milan Staněk, který zpochybnil věrohodnost výpovědí Kláry Mauerové. „O Janu Turkovi je ve spisu jedna větička a dostane pět let,“ řekl zklamaně Staněk. Málo důkazů vadilo také obhájci nepřítomné Hany Bašové Liboru Hlaváčovi.

Spisem o šesti tisících stranách se tedy bude znovu zabývat odvolací soud v Olomouci. „Vrchní soud může verdikt zrušit a vrátit případ zpět do Brna, může také rozsudek v celém znění potvrdit. Poslední variantou je, že soud některé tresty změní,“ potvrdil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Bratry odsouzení týrali od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a ve Veverské Bítýšce. Děti prý bili, řezali, zavírali do klecí, pálili cigaretami nebo topili ve vodě. Názory na to, proč, se různí. Podle některých zdrojů kvůli tomu, aby byli poslušní, podle jiných kvůli členství obžalovaných v náboženské sektě.

Čtěte také: Tyrani v rolích obětí?

Slzy, námitky, kání se i trvání na nevině. Vrchní soud v Olomouci má za sebou první odvolací stání v kauze Kuřim.

REPORTÁŽ - Je středa ráno. Do soudní síně míří jen tři ze šesti obžalovaných. První přichází celý v černém Jan Turek. Vlaje za ním kabát. Na chodbě v přízemí před jednací místností rozdává úsměvy přítomným fotografům. Pak jde ke skupince známých. To už v hloučku novinářů postává i ekolog Jakub Patočka. Bývalý šéfredaktor Lidových novin znal obžalovanou Kateřinu Mauerovou déle než Turek. Viděl prý dokonce Barboru Škrlovou, o které si myslel, že jí je opravdu třináct. Možná se baví právě o ní. O ženě, která tentokrát kvůli nemoci svého advokáta k soudu nepřijde.

Zatímco vchod do jednací místnosti bedlivě střeží justiční stráž, z vazební věznice v Brně přivážejí hlavní aktérky kauzy, jakou české soudnictví nepamatuje. Sestry Kateřinu a Kláru Mauerovy. I stráž, která usměrňuje přihlížející, se podle toho chová. Fotografové se tísní ve vymezeném prostoru u zdi a stojí na lavičkách, aby si mohli vyfotit alespoň záda jedné z obžalovaných, které mizí za dveřmi síně. Je přesně půl deváté, když odvolací soud začíná. Soudce Milan Kaderka poučí sestry Mauerovy a Jana Turka o jejich právech a povinnostech při vypovídání u soudu a zahajuje líčení.

Oproti předchozím soudním líčením ještě víc dlouhovlasá Kateřina Mauerová během výčtu krutostí zaujatě sleduje soudce. Její sestra se neustále nervózně kouše do rtů se sklopenou hlavou. To je podobný obrázek jako u brněnského krajského soudu. Soudce Kaderka zatím vypočítává následky, které si všemi odsouzenými týrané děti ponesou doživotně. „Chlapci trpí pocitem opuštění, poruchami spánku a budou vyžadovat celoživotní psychologickou péči. To je jeden z důvodů, proč soud udělil tak přísné tresty,“ vysvětluje nastydlý soudce a záhy se omlouvá, že chřipka zasáhla i olomoucký soud.

Klára Mauerová začíná vzlykat s hlavou v dlaních. Její pláč se postupně stupňuje. Soudce opakuje tresty, proti kterým se odsouzení odvolali, a pak na hodinu a půl líčení přeruší. Po přestávce na oběd dostávají hned prostor obhájci obžalovaných. Advokát Kláry Mauerové Daniel Ševčík tvrdí, že pokud by nebylo Aničky alias Barbory Škrlové, nikdy by se Klára týrání nedopustila. „Myslela si, že koná dobro,“ prohlásil. Tím však obhajoba Kláry končí a začínají se na ní snášet jen samá obvinění a výčitky.

Hlavně od advokátů ostatních obviněných. Za Jana Turka mluví obhájce Milan Staněk a silnými slovy nešetří. „Brněnský soud se bál obžalované neodsoudit. Případ byl ukázkovým příkladem porušení ústavního práva. Přispěla k tomu také rozsáhlá kampaň v tisku a televizi,“ kritizuje Staněk, který dokonce přirovnává postupy soudu k situaci v padesátých letech.

Jeho slova na tvářích některých přítomných vyvolávají zděšené a nepochopené výrazy. To přece nemyslí vážně, kroutí hlavami. Nespokojený Turek se dál mračí a tvrdí, že je nevinný, Kateřina Mauerová se slovům o vině vyhýbá. „Mohla jsem týrání zabránit, o to více je mi to líto. Všichni, kterých se to týká, teď asi trpí,“ odtuší Kateřina Mauerová, než ji eskorta odváží ze soudní síně. Stejně jako její uplakaná sestra se do Olomouce v pondělí vrátí.


ON-LINE

14:56 - Po slovech Jana Turka, který se nespokojeně vyjádřil ke svému navrhovanému trestu, soudce Kaderka poděkoval a přesunul bez většího vysvětlování líčení na příští týden.Senát teď bude projednávat, jak v pondělí o aktérech kauzy Kuřim rozhodne. Mohlo by to být rozhodnutí konečné. Uzavřel byse tak proces, který nemá v historii českého soudnictví obdoby.

14:50 - Kateřina Mauerovásvou vinu nepopírá. "Kromě zpráv a instrukcí jiné ovlivňování nebylo. Situaci jsme záměrně dramatizovali pomocí sms zpráv a mailů. Snažila jsem se být rázná a důsledná. Mohla jsem týrání zabránit, o to více je mi to líto a nikdy se s tím nebudu schopná vyrovnat. Všichni, kterých se to týká, teď asi trpí,"odhadla správněvzlykající Kateřina Mauerová.

14:44 - Klára Mauerová vstává a mluví na výzvu soudce Kaderky. Říká, že by chtěla vrátit čas. "Není nejhorší jít do výkonu trestu. Mám zmatek v hlavě. Měla jsem co dělat sama se sebou. Nechtěla jsem nikoho obviňovat, ale co jsem udělala si nikdy neodpustím. Výčitky jsou pro mne největším trestem. Stejně jako do věznice bych se ale bála zpátky do společnosti,"řeklas pláčem.

14:33 - Obhájci obžalovaných znovu ve zkratce představují návrhy na snížení trestů klientů. Většina požaduje zrušení napadeného rozsudku brněnského Krajského soudu.

14:27 - Odvolací soud vyzývá Kateřinu Mauerovou, aby předstoupila k výpovědi. Je zmatená a chce se vyjádřit k rozsudku. To jí však soudce neumožní. Na otázky odpovídat nechce, vrací se tedy zpět na lavici obžalovaných.

14:23 - Obhájkyně Jana Turkanavrhuje výslech doktora Gaji a všech pracovníků věznice, kteří se setkali s Klárou Mauerovou v brněnské vazební věznici.

14:21 - Obhájce Hany Bašové Libor Hlaváč se znovu ujal slova. Chce aby odvolací soud znovu přečetl výpovědi Ondřeje a Jakuba a Kláry Mauerové. Navrhuje číst také výpovědi svědků.

14:10 - Bašová měla spolupachatele Jana Škrlu. Na vině se podílí společně a proto by si měli podle státní zástupkyně odpykat i stejný trest.

14:07 - Státní zástupkyně se s námitkami obhájcůneztotožňuje. Klára Mauerová byla zmanipulovaná, ale byla i obětí. Obžalovaná je však svéprávná a inteligentní. Navíc má pedagogické vzdělání. Může tedy vědět, co je výchovné působení na děti a co se vymyká. Nesplňuje zákonné podmínky pro snížení trestu a pobyt v mírnějším typu věznice. Podle státní zástupkyně je Kateřina Mauerová cynická a krutá. Neváhala zneužít důvěry své sestry, snížení trestu jí tedy zřejmě také nečeká.

13:44 - "Brněnský soudsi netroufl neodsoudit.Případ byl ukázkovým příkladem porušení ústavního práva. Přispěla k tomu také rozsáhlá kampaň v tisku a televizi,"řekl na závěrStaněk, který se nebál přirovnat postupy soudu ksituaci v padesátých letech. "Hlavně aby to bylo odsouzené, hlavně, aby měla média pokoj," řekl obhájce.

13:24 - K obviňovánímatkytýraných chlapcůse přidává i Staněk. O praktikách Jana Turka s Ondřejem a Jakubem informovala kriminalisty Klára Mauerová. "Kateřina Mauerová přitom jasně popřela přítomnost Jana Turka na chatě ve Veverské Bítýšce. Teatrální vystoupení Kláry Mauerové u soudu komisi neodradilo a nezapochybovala o věrohodnosti její výpovědi," říká Staněk. Příčinu toho, že dnes sedí na lavici obžalovaných Turek vidí v osobních důvodech. Klára Mauerová totiž žila s Radkem Coufalem, stejně jako bývalá žena Jana Turka.

13:09 - Za obžalovaného Turka mluví obhájce Milan Staněk. Kritizuje mediální kampaň, která kuřimskou kauzu provází. "O Janu Turkovi je ve spisu jedna větička a dostane pět let. Byl jen přívěsek této kauzy," konstatuje Staněk.

13:00 - Hlaváč znovu srovnává podíl na týrání chlapců u Hany Bašové a Kláry Mauerové. Ta zdrceně pláče a její obhájce si šeptá s obhájcem Kateřiny Mauerové. To rozčílilo soudce, kterýoba právníkydůrazně napomenul.

12:52 - Obhájce Kateřiny Mauerové vystřídal Libor Hlaváč. Zastupuje osmadvacetiletou Hanu Bašovou alias tetu Nancy. Ta se z účasti u líčení omluvila. Jeho klientka byla obžalovaná z týrání svěřené osoby. V druhé polovině srpna 2006 na chatě ve Veverské Bítýšce přihlížela týrání chlapců Janem Škrlou a Janem Turkem. Při trýznění dětív komoře chaty měla vyluzovat různé hlasy a zvuky, aby u chlapců vzbudila větší strach.Při jednom z dřívějších výslechů to popsala Klára Mauerová. "Poškození nemluví o žádných zvucích, tedy proti mé klientce. Nikoho navíc nezranila. Obsah výpovědí neobsahuje nic, co by svědčilo proti Haně Bašové," zdůvodňuje své odvolání Hlaváč a žádá znovu přezkoumání důkazů.

12:42 - Dále promluvil obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. "Masmédia působí na veřejnost i na svědky, které informují. Poškodily však i děti, které v Klokánku sledovali televizi," řekl Holub a zpochybnil emaily, které měla Kateřina posílat své sestře. Odvolání proti rozsudku postavil Holub i proti sestře své klientky. "Kateřina Mauerová nebyla ta osoba, která chlapce zavírala, kdo je tedy dominantní osobou v kauze Kuřim?" ptá se Holub.

12:33 - Soud prvního stupně zaznamenal u Kláry Mauerovézměnuchovánív době přípravného řízení. Začala si uvědomovat nepřijatelnost svého chování. Daniel Ševčík poprosil soud o krátkou poradu se svou klientkou, což mu soudce umožnil.

12:28 - Obhájce Ševčík se domnívá, že pokud by nebylo fenoménu Aničky, nikdy by se Klára Mauerová takového chování nedopustila. "Myslela, že koná dobro," prohlásil na obranu Mauerové její právník.

12:25 - Matka sourozenců Škrlových, lékařka Renata Škrlová se k soudu nedostavila ani po polední pauze. K odvolání přistoupil obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík. Myslí si, že devítiletý trest je příliš přísný. Odvolává se na to, že do roku 2006 byla vzornou matkou dvou synů. "Je vyloučeno, že by se moje klientka v budoucnu dopustila něčeho podobného. Možnost její nápravy je stoprocentní, není tedy nutné ukládat dlouhodobý trest. Klára Mauerová byla dlouhodobě ovlivňována svou sestrou. Byla pachatelkou i obětí," řekl Daniel Ševčík.

10:43 - Kaderka se netají tím, že by dnes rád definitivně rozhodl o trestech pro obviněné. Pokud bude obhajoba příliš rozsáhlá, může nastat problém a olomoucký soud odročí další líčení na příští pondělí.

10:41 - Soudce Kaderka přerušil líčení na dvanáct hodin patnáct minut. Eskorta vyvádí Mauerovy na chodbu. Nikdo nesmí za nimi, než neodejdou.

10:38 - Soudce Kaderka vyjmenovává rozdělení trestů, proti kterým se dnes obvinění odvolávají. Tetu hochů, Kateřinu Mauerovou, poslal v říjnu brněnský soud za mříže na deset let. Matka týraných chlapců Klára Mauerová dostala o rok méně, Barbora Škrlová a Jan Turek si vyslechli pětiletý verdikt, Hana Bašová a Jan Škrla by měli být ve vězení sedm let. O Barboře Škrlové se dnes vůbec nejedná, protože je její obhájce Richard Novák nemocný.

10:34 - Klára Mauerová už zřejmě tuší, že se nad ní schylují mračna. Pláče a zhluboka dýchá. Drží ruku na břiše, což mírně znervózňuje pracovníka eskorty, který sedí vedle ní.

10:32 - Soudce konstatoval, že není možné stanovit, jakou kdo způsobil u chlapců duševní poruchu nebo újmu na zdraví. Podle soudu je jednání obžalovaných "likvidací lidské duše".

10:29 - S poškozenými bylo nakládáno tak, že nelze přistoupit k nižšímu trestu. Přišli k těžké újmě na zdraví. Obě děti prodělaly mučivé útrapy. Budou celoživotně omezení duševními poruchami. Proto byly obžalované sestry Mauerovy. Jan Turek se podílel také na ublížení na zdraví. Podle soudu je evidentní, že mučil Ondřeje. Byl tedy uznán vinným.

10:21 - Soud odmítá obhajobu Kláry i Kateřiny Mauerové. Ta měla být hybatelkou celé kauzy, kterou vyprovokovala ve snaze ovlivňovat svou sestru a manipulovat s jinými. "Všechny brutální tresty prováděli obžalovaní vědomě. Zranění si chlapci nemohli způsobit sami. To se také odráží na výši sazeb trestů," zdůvodnilrozhodnutí brněnského Krajského souduKaderka.

10:17 - Všichni obvinění viděli, jak chlapci žijí a jak trpí. Jak doslova pletou prsty, bez hraček, často bez jídla v tragických podmínkách. Všichni se na tom podíleli a jsou zodpovědní," uzavřel soudce výčet krutostí, kterých se šestice tyranů dopouštěla na Ondřejovi a Jakubovi.

10:13 - Obžalovaný Turek se domnívá, že soud dostatečně neprověřil jeho obhajobu. Podle něj se soud rovněž patřičně nezabýval důkazy, které navrhl, aby prokázal svou nevinu.

10:11 - Výpovědi svědků i obžalovaných souhlasí a navzájem se doplňují. Podle soudu nehrozí, že by chtěly sestry Mauerovy někoho poškodit a vymyslely si ostatní jména aktérů kauzy. Obvinění se totiž příliš neznali.

10:07 - Odvolání Jana Turka příliš nenahrává výpověď týraných chlapců. Ti totiž Turka velmi dobře poznali. Podle názoru brněnského podnikatele se alesoud nevypořádal s Turkovou obhajobou a neprovedl jím navrhované důkazy na prokázání neviny. Podle výpovědi bývalé manželky byl Turek hrubý a několikrát musela před jeho běsněním utéct z domu. Později svou výpověď ale změnila a řekla, že lhala. Zranění si prý Lucie Turková způsobila sama.

09:52 - Do případu je vtaženo několik rodin. Odborníci na náboženství vyloučili, že by kauza byla spjata s nějakou konkrétní církevní organizací. Vyloučil i příslušnost k Hnutí Grálu. Podle soudu se ale svědci i obžalovaní zabývají texty Hnutí Grálu. Znají je a čtou. Snaha sester Mauerových odvést pozornost od jakýchkoliv souvislostí jejich jednání s náboženstvím je zřejmá.

09:50 - K útěku Barbory Škrlové přispěla nejvíce Kateřina Mauerová. Posílala zprávy sestře pod jménem jakéhosi fiktivního doktora. Týkaly se opatrovnictví Aničky a převýchovy Ondřeje a Jakuba. Kateřinu Mauerovou označil psycholog za chladnou a ctižádostivou s potřebou ovládat jiné.

09:48 - Klára Mauerová byla přesvědčená o svém poslání, že se musí starat o nemocnou dívku ze Skandinávie Aničku. Zcela podlehla této představě. Do doby, než zazvonila Kateřina Mauerová u sestry a představila jí Aničku, byla Klára Mauerová řádnou matkou. Pak ale nastala krutáhra plná ubližováníapsychického týrání. Při těchto slovech začala Klára Mauerová znovu plakat a labilně se kývat ze strany na stranu.

09:43 - Ondřeje a Jakuba soud považuje za věrohodné svědky. To, že neříkají všechno souvisí s jejichduševním stavem. Vyděšené děti svým trýznitelům, zekterých mají strach, museli slíbit, že některá tajemství nikdy neřeknou. "Občas ale pracovnicím Klokánku sdělujíútržky z hrůz, které si museli prožít. Pálení, řezání nebo pobyt v klecích," řekl Kaderka.

09:38 - Soud rekapituluje závěry posudků psychologů a sexuologů. Všechny posudky se shodují na jednom. Žádný z obžalovaných netrpěl v době týrání chlapců psychickou poruchou. Všichni si byli vědomi svého jednání i následků, které z nich mohou plynout.

09:35 - Zajímavá je podle soudce Kaderky hlavně evidence emailů a zpráv, které chodily Kláře Mauerové. Byly jich stovky a posílala je její sestra. Obsahovaly pokyny, jak děti týrat a jak se k nim chovat.

09:33 - Kaderka čte ze spisu předchozí výpovědi takzvaných tet z Klokánku. S Barborou Škrlovou to rozhodně neměly jednoduché. Nenechala na sebe sáhnout kvůli své pravé identitě, která tak mohla být odhalena. Jedna z pracovnic ale řekla, že slyšela od Ondřeje o topení v lavoru. Barbora Škrlová alias Anička měla chlapci držet hlavu pod vodou tak dlouho, až se topil. Když přišli chlapci do Klokánku,měli na těle jizvy a podlitiny.

09:29 - Soudvyslechl celou řadu policistů, hasičů, sociálních pracovníků a lékařů. Svázaného Ondřeje objevil soused pomocí záznamu z dětské chůvičky. "Jak vypadal, to snad všichni vzhledem k únikům informací víte," řekl soudce Kaderka.

09:26 - Ze zápisu se čte výpověď svědka Safi, který znal obžalované z táborů. Potvrdil, že viděl jednou Kláru Mauerovou, jak nepřiměřeně tvrdě trestá Jakuba.

09:18 - Řeč se dostala ke známé osobě z kuřimské aféry Barboře Škrlové alias třináctileté Aničce. Výpovědi svědků potvrzují, že Klára Mauerová se Škrlovou žila. Sama Mauerová hrála přitom před okolím hru na opatrovnici "malé nemocné holčičky,".

09:16 - Kolegové ani bývalá manželka Jana Turka si nemyslí, že by bylvedoucí skautského oddíluagresivní nebo jinak dětem nebezpečný.

09:12 - Soudce Kaderkaje nastydlý aomlouvá se, že chřipka zasáhla i olomoucký soud. Klára Mauerová začala plakat s hlavou v dlaních a soudce konstatuje, že posudek soudních znalců z oblasti psychologie nedopadl dobře ani pro jednoho s chlapců. "U Jakuba Mauera ještě není možné prokázat, že byl pohlavně zneužíván obvyklým způsobem," říká mnohoznačněsoudce. (Tahle informace není potvrzená. Podle posudku děti neřekly všechno. Ve spisu je ale napsáno, že Škrla s Turkem měli mučit kluky a jednou Jakuba drželi "za přirození" pozn. red.) O týrání Jakuba a Ondřeje neměl podle výpovědi nikdo z rodiny Mauerových ponětí.

09:07 - Kateřina Mauerová během výčtu krutostí, kterých se na chlapcích všichni obžalovaní dopustili, sleduje zaujatě soudce, Klára Mauerová v tmavomodré košili se neustále nervózně kouše do rtů se sklopenou hlavou. Sestry odděluje na lavici obžalovaných pracovník vězeňské eskorty.

09:03 - Chlapci trpí pocitem opuštění, poruchami spánku a budou vyžadovat celoživotní psychologickou péči. To je jeden z důvodů, proč soud 24. října udělil šestici obžalovaných přísné tresty. Proti nim se dnes odvolávají.

09:00 - Soudce Kaderka vyjmenovává důvody k obžalobě tyranů. Všichni obžalovaní od počátku letních prázdnin roku 2006 do května 2007 nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali nezletilého Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera, tak že je surově bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali v pohybu. Drželi je svázané v uzamčených místnostech a klecích. "Chtěli přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí, necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoli v příkazům autority," řekl Kaderka.

08:52 - Matka chlapců Klára Mauerová odsouzená na devět let ve věznici sostrahou se bude domáhat uložení mírnějšího trestu. Ráda by si také odpykala trest vmírnějším typu věznice. Teta Ondřeje a Jakuba Kateřina přijde žádat snížení desetiletého trestu. Jan Turek, kterému soud zakázal pracovat s dětmi, jako tomu bylo dosud v centru Paprsek, čelí obvinění z týrání chlapců, za který mu byl vyměřený pětiletý trest.

08:47 - Soudce Milan Kaderka poučil obžalovanésestry Mauerovy a Jana Turka o jejich právech a povinnostech při vypovídání u soudu a začal líčení.

08:42 - Matka obžalovaného Jana Škrly a Barbory Škrlové do jednací síně nepřišla, přestože se sama odvolala proti trestu, které soud vyměřil jejím dětem. Pět let vězení pro dceru a sedm pro syna se jí zdálo příliš přísné a vina nepodložená.

08:37 - Do jednací síně předvedla eskorta sestry Mauerovy. Přivezla je z brněnské vazební věznice. Hana Bašová se z účasti na líčení omluvila stejně jako Jan Škrla, které poslal v říjnu Krajský soud v Brně za mříže na sedm let.

08:33 - Podaří se aktérům takzvané kuřimské kauzy vyváznout s nižším trestem? To se chystá za několik minut projednávat Vrchní soud v Olomouci. Veřejnost čeká před jednací síní, na místě je zatím jen obžalovaný Jan Turek, Brněnský podnikatel, který ještě před čtyřmi lety vedl v Brně skautský oddíl. V Paprsku se později seznámil s lidmi blízkými kuřimské kauze. Stejně jako Škrla mučil chlapce zvlášť hrubým způsobem. Někdejší kolegové ovšem hovoří o Turkovi i Škrlovi jako o lidech, kteří by nebyli schopni ublížit dětem. Ve vězení by měl strávit pět let.

ANDREA ŽÁČKOVÁ