ON-LINE PŘENOS ZE SOUDNÍ SÍNĚ POD ČLÁNKEM

Kláru a Kateřinu Mauerovou by obžaloba viděla ráda ve vězení deset let, Barboru Škrlovou sedm a zbylou trojici tyranů okolo čtyř let. Takový je návrh státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové v kuřimské kauze týrání chlapců, která u brněnského krajského soudu dospěla do finále. Soud totiž ukončil dokazování a dal prostor pro závěrečné řeči. Ty potrvají nejméně dva dny. Konečný verdikt by tak mohl padnout ještě do konce října.

Státní zástupkyně označila matku týraných chlapců, jejich tetu Kateřinu a Barboru Škrlovou za hlavní postavy příběhu. Jediný, kdo se z nich k týrání doznal, ale byla Klára Mauerová. „Ve svém doznání uvedla, že se týrání dopouštěla na základě instrukcí, které jí udílel tajemný Doktor. Klára navíc usvědčila další lidi, kteří jí v týrání pomáhali. Mimo jiné i svou sestru Kateřinu,“ řekla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Ruku na chlapce vztáhla i Barbora Škrlová. „Škrlová v jednom případě týrala Ondřeje tím způsobem, že poté, co ho vytáhla z úkrytu za truhlou, kam se schoval, povalila ho na zem, opakovaně mu ponořovala hlavu do lavoru naplněného vodou, až se Ondřej topil, protože nemohl dýchat. V tomto jednání pokračovala i přes jeho odpor až do chvíle, než se z lavoru vylila voda, a poté ho zavřela do skříně,“ uvedla Zámoravcová v závěrečné řeči.

Podle obhájců však byla Škrlová obětí, která mučila chlapce jenom proto, aby sama nebyla týraná. Jejich slova ale vyvrátil znalecký posudek osmi expertů z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ti tvrdí, že Škrlová byla manipulátorka. Hra na oběť, do které se údajně dostala, je role, která manipuluje s okolím. „Domníváme se, že její struktura osobnosti je současně manipulovatelná. Nicméně i ona dokáže manipulovat s okolím,“ upozornili znalci v revizním posudku.

ON-LINE

15.36 - Soud přerušuje hlavní líčení do zítřka. Pokračovat bude v 8.30 hodin.

15.33 - Dalším obhájcem je advokát Jana Škrly. Ten navrhuje, aby soud jeho klienta zprostil viny v plném rozsahu. "Jediný důkaz proti mému klientovi je výpověď Kláry Mauerové. Jak měl chlapcům ublížit, či co měl na chatě dělat, se nikdy jednoznačně neprokázalo," uvedl Škrlův obhájce.

15.30 - Obhájce Bašové už mluví přes tři čtvrtě hodiny. "Moje klientka se nedopustila trestného činu omezování osobní svobody," upozornil Hlaváč. Podle něj je pro obžalované v kauze velký trest už jen to, že se na ně sesypala mediální smršť. "Navrhuji podmíněný trest," uzavřel Hlaváč závěrečnou řeč.

15.27 - Renáta Škrlová opět vstala a zamířila si to ke dveřím. Cestou se zastavila u zmocněnkyně a něco jí špitla. "Paní doktorko, já vás opakovaně upozorňuji, že pokud chcete odejít, už se zpátky nevrátíte," okřikl Škrlovou soudce Göth. Žena se zarazila a řekla, že chce na toaletu. "Tady paní jsem to řekla, kam jdu," uvedla Škrlová. "A vy si myslíte, že jí to zajímá?" zeptal se jí soudce. Škrlová utrousila nějakou poznámku a vrátila se zpátky na místo pro veřejnost.

15.17 - Teprve po půlhodině závěrečné řeči se obhájce Hany Bašové dostává ke své klientce. "Obžalovaná nepřivazovala Jakubovi ruce ke stolu, jak jí klade obžaloba za vinu. V Paprsku ho také nezavírala a nezamykala. Jakub neměl z tety strach," tvrdí obhájce Libor Hlaváč.

15.12 - Na závěrečných řečech je zajímavý jeden fakt. Všichni hájí Barboru Škrlovou. Její skutečný obhájce Richard Novák se zatím ke slovu nedostal. Bude hovořit jako poslední.

14.47 - Hlaváč má za to, že se jeho klientka ničeho nedopustila. "Pořád se vypráví o újmě. A já se ptám: Jaké ujmě? Ať se stalo co se stalo, nemohla moje klientka vědět, že Klára bude dělat s Ondrou ve sklepě takové věci," poznamenal Hlaváč.

14.43 - Dalším obhájcem, který má prostor pro závěrečnou řeč, je advokát Hany Bašové Libor Hlaváč. Hana Bašová alias teta Nancy byla jedinou obžalovanou která se nezúčastnila žádného hlavního líčení.

14.40 - Obhájce Kateřiny je přesvědčen, že chlapci vězněni nebyli. Za vše mohou podle něj média. "V televizi se ukazovalo, že matka Ondru nutila jíst zvratky. Ty záběry byly tak drastické, že se mě při tom dělalo zle. Nikdo ale Kláře nepřikazoval, aby byl v komoře nahý, aby jedl ze země, aby byl svázaný. To po ní nikdo nechtěl. Co je to za matku, která takto tyranizuje své děti a vymlouvá se na třetí osobu?" uvedl Holub.

14.24 - Obhájce Holub tvrdí, že Kateřina nikdy neřekla Kláře: "Takhle to budeš dělat!" Nikdy podle něj nebylo prokázáno, že by Kateřina Kláru k čemukoliv nutila. Holub se okrajem zmiňuje i o osobě tajemného Doktora. "Detailně to nevím, ale nebyl to člověk v pozici Josefa Škrly či v pozici sekty. Ani Hnutí Grálu není zakázané. Je to hnutí, které má své myšlenky," přemítá Holub, který skutečnou identitu onoho Doktora neodhalil.

14.17 - Dalším řečníkem je Pavel Holub, obhájce Kateřiny Mauerové. "Celé hlavní líčení směřuje k jediné osobě - Barboře Škrlové. Dlouhodobě s ní žila Kateřina. Nahradila jí lásku, mateřskou péči i zdravotní péči. Nedělala to zištně. Barbora totiž žije v jiném světě. Ve světě hudby. Kateřina chodila s Bárou do Paprsku, do klubu Lesní moudrosti a podobně. Několikrát jsem s Kateřinou řešil otázku, kdy a v jaké fázi se má vyjádřit k obžalobě. Ona viděla jeden zásadní problém. A sice vztah k sestře a k Barboře. Situace ale tak gradovala, že Klára se stavěla do pozice oběti. Kateřina se proto vyjádřila k tomu, jak dávala Barbora hlavu Ondry do lavoru," říká Holub.

14.08 - Ševčík požádal soud, aby přihlédl k polehčujícím okolnostem a neukládal jí tak přísný trest. "Projevila upřimnou lítost. Jako jediná ze všech obžalovaných," uzavřel Daniel Ševčík svou závěrečnou řeč.

14.06 - Při závěrečné řeči mají sestry Mauerovy skloněné hlavy a obě jsou předkloněné. Kateřina se občas otočí na svého obhájce Pavla Holuba, který ji něco špitne do ucha. V soudní síni je při závěrečných projevech absolutní klid.

13.58 - Absolutní nadvládu měla nad Klárou její sestra Kateřina. "Na tom se koneckonců shodli i znalci," poznamenal Ševčík. Při jeho závěrečné řeči se náhle z lavice obžalovaných zvedl Jan Turek a odešel. Muž je však obžalovaný na svobodě, takže ho nehlídá eskorta a pohybovat se může prakticky volně. Obhájce Ševčík zatím pokračuje ve svém vyprávění.

13:51 - Ševčíkova klientka prý trpěla tak silným mateřským pudem, který byl až zvrácený. "Klára nevěděla, že Anička je Barbora Škrlová. Klára byla zmanipulovaná. Dělala to, co jí jiní nakázali. A byla přesvědčená, že koná dobro," poukázal Ševčík na důkazy. Škrlová podle něj navíc byla jen herečka, která si o pobytu v rodině Kláry Mauerové vedla deníček. "V jejích písemnostech je dokonce i struktura výpovědi bratra Barbory Jana Škrly," upozornil obhájce.

13.45 - Doznání Kláry je podle jejího obhájce pravdivé a od srdce. "Těžiště spočívá v tom, že byla účelově směrována Aničkou a sestrou Kateřinou. Instrukcemi a pokyny. To vyvolalo v mé klientce přesvědčení, aby se starala o Aničku a převychovala chlapce. Za tímto účelem byla vytvořena postava Doktora, kterou udělala Kateřina se Škrlovou. K Doktorovi se Klára upnula. V té době ale měla vymytý mozek," upozornil Ševčík.

13:43 - Ke slovu se dostal další obájce, Daniel Ševčík. Ten v procesu obhajuje Kláru Mauerovou. "Klára je stejně tak pachatelem jako obětí. Selhala jako matka, ale neselhala jako člověk. Všichni vidíme, jak bolestně si uvědomuje ztrátu svých dětí," prohlásil Ševčík na úvod své závěrečné řeči.

13.40 - Turek dle svého advokáta dětem Kláry Mauerové nikdy neublížil. "On má děti rád. Miluje je. Měl jsem možnost poznat ho osobně. Nejedná se o člověka, který by byl schopen spáchat tak závažný trestný čin. Takového člověka z něho vyrobila média," zdůraznil Staněk, který chce svého klienta zprostit obžaloby.

13:30 - Obhájce Turka tvrdí, že žádný důkaz jeho klienta neusvědčil. "Dodnes nikdo nevysvětlil, proč nejsou ve spise výsledky pachových, daktiloskopických a DNA stop. Možná proto, že se to policii nehodilo. Ze spisu je zřejmé jen to, že policie chatu prohlédla. Víc se policie neobtěžovala," řekl Milan Staněk. Ten rovněž poukázal na výpověď Josefa Kolínského. "Má máslo na hlavě," upozornil obhájce.

13.25
- Jakub podle Staňka řekl, že pachatel byl Turkovi jenom podobný. "Proč by se musel dívat do alba, když ho tři roky znal? Policie ale udělala závěr, že Turek je pachatel," hřímá Milan Staněk při svém projevu. Ondřej podle něj také plete páté přes deváté. "Hoch nejdříve vypovídá, že viděl tři muže. Ale měl zavázané oči. Přes pytel nic vidět nebylo, dala mu ho prý na hlavu matka, která mu přikázala, aby se pálil cigaretou. Ve fotoalbu policie poznal jen dědečka," poznamenal Staněk.

13.23 - Turkův obhájce Milan Staněk ve své závěrečné řeči upozornil na to, že výpověď Kláry Mauerové je nevěrohodná. Alespoň co se týče obvinění Turka z týrání dětí. Turka podle Staňka neusvědčují ani Ondřej s Jakubem. "První jejich výpověď policie označila jako nevěrohodnou. Teprve v listopadu 2007 řekl Jakub, že zranění se mu stala na chatě, kde byl s matkou, tetou Katkou a Ondřejem. Koncem téhož měsíce už říká, že chaty byly dvě. Jedna malá, druhá velká. Muž s bradkou ho prý svázal na malé chatě a odvezl na druhou, větší. Tam ho bil. Velmi podstatné je, že na hlavě měl pytel. Prý viděl, že zranění Ondrovi udělal hubený pán. Policie mu předložila 18 fotografií. Na jedné z nich poznal Jana Turka," uvedl Staněk.

13.12 - Staněk tvrdí, že Jan Turek na chatě ve Veverské Bítýšce vůbec nebyl. "Tvrdí to pouze Klára Mauerová. To je ale účelové. Nikdo neví, co bylo důvodem brůtálního týrání kdysi tak skvělé matky. Divím se, že policie nedostála své povinnosti nepřihlížet k takovému kvazidoznání," zdůraznil Turkův obhájce. Podle něj Klára podala policii pouze kusé informace. "Její výpověď doznáním není. Má jí pomoci jen k tomu, aby na její výpověď soud přihlédl jako k doznání," poukázal Staněk.

13.06 - Závěrečnou řeč pronáší Milan Staněk, obhájce Jana Turka. "Ať je osud jakkoliv otřesný či krutý, musí se soud rozhodnout jen na základě důkazů. Musí se odprostit od vnějších vlivů. Všichni jsme byli vystaveni cynické masáži médií. Novináři pitvali životy obžalovaných, které leckdy něměly s kauzou nic společného. V tomto procesu bylo dokazování obšírné. Ani jediný důkaz však neprokazuje vinu Jana Turka," prohlásil Staněk.

13:03 - Po závěrečné řeči státní zástupkyně hovoří zmocněnkyně poškozených. Tedy bratrů Ondřeje a Jakuba. Po soudu požaduje, aby uznal finanční satisfakci. "Jakubovi by měli zaplatit 240 tisíc korun, Ondřejovi 320 tisíc korun," žádá zmocněnkyně soud.

13:00 - Klára a Kateřina Mauerová by měly dostat trest okolo deseti let ve věznici se zvýšenou ostrahou, Barbora Škrlová by měla jít na sedm let do vězení. Bašová, Turek a Škrla by podle žalobkyně měli jít do vězení na zhruba čtyři roky.

12.58 - Státní zástupkyně navrhla pro Kláru Mauerovou přísný trest už kvůli tomu, že ho spáchala na svých dětech. Kateřina má podle ní přitěžující okolnost tu, že ovlivnila Kláru skrze Aničku. Barbora ji zase zahrála. Zbytek obžalovaných - Hana Bašová, Jan Turek a Jan Škrla - mají také přitěžující okolnosti. A sice, že jsou vedoucí kroužků, kam chodí další děti. Jejich trestná činnost je podle žalobkyně vysoce společensky nebezpečná.

12.53 - Klára i Kateřina Mauerovy si navíc musely být vědomy toho, že chlapci jsou jim plně oddaní. "Motiv se nepodařilo objasnit. Domnívám se, že cílem bylo vytvořit z hochů jedince s podlomenou vůlí. Rozhodně se nejednalo o dětskou pornografii," doplnila žalobkyně. Ta zároveň pro všechny navrhla přísné tresty.

12.51 - Všech šest obžalovaných podle žalobkyně Ondřeje a Jakuba týralo. "Naplnili skutkovou podstatu trestných činů omezení svobody, ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. Mučení bylo velmi kruté. Svazování, pálení cigaretou, topení, zavírání do klecí. To se vymyká většině trestných činů tohoto druhu," upozornila Zámoravcová.

12.49 - Kromě výpovědí mnoha svědků svědčí o týrání další listinné důkazy. Ty jsou založené ve spise, který má už bezmála šest tisíc stran. Státní zástupkyně v závěrečné řeči poukázala i na výpověď ex-manželky Jana Turka, Lucie. "Nevěřím tomu, jak ho popisuje. Spíše se přikláním k výpovědím odborníků, kteří Turkovou vyšetřovali. Turek ji týral, ale ona nakonec změnila výpověď," podotkla Zámoravcová.

12.40 - Týrání potvrdili i chlapci. Tedy klíčové osoby celého příběhu. Ondřej a Jakub. "Vypovídali spontánně. Jakub označil Jana Turka za toho, kdo ho týral. Chlapci se svěřili s týráním i v Klokánku. Jejich výpovědi jsou věrohodné. Nefabulují ani nepřekrucují fakta s fantazií. Jakub navíc dlouho nevypovídal, protože Kateřině složil přísahu mlčenlivosti," tvrdí žalobkyně.

12.36 - Výpověď Barbory Škrlové má spoustu rozporů. Jizvy na těle nepochází z týrání, ale po plastických operacích. "Další jizvy mají charakter masochistických praktik. Barbora je však ještě panna. Závěry znaleckých posudků jsou takové, že je schopna agresivního jednání. Nemá objektivní důvody pro výpadky paměti. Její záchvaty nejsou epileptické, ale hysterické. V roli třináctileté dívky Anny či chlapce Adama dokázala s lidmi manipulovat. Sexuální praktiky, které se jí měly dít, jsou stejné, jako na DVD, které zadržela policie," říká Zámoravcová.

12.33 - Kateřina stvořila existenci Aničky s tím, aby se vetřela do rodiny Kláry. "Instrukce dostávala Klára od Kateřiny a Barbory Škrlové. Z výpovědí Kláry vyplývá, že je buď dostala ústně nebo písemně. Kateřina rozhodně není oběť manipulace. Je totiž osobou autoritativní a navíc se dokáže aktivně bránit, když není po jejím," řekla Zámoravcová. Důkazy navíc hovoří jasně. Textové zprávy psané z mobilu nebo e-mailu pocházejí z telefonu nebo počítače Kateřiny.

12.29 - Barbora Škrlová celé vyšetřování tvrdí, že byla oběť. "Byla sice na chatě ve Veverské Bítýšce, ale musela dělat, co jí nařídili. Potvrdila, že topila Ondřeje na příkaz Kateřiny," řekla státní zástupkyně. Klára Mauerová své jednání podle žalobkyně bagatelizuje. "Nelze přehlédnout, že podíl dalších obžalovaných rozkrývala postupně. Sama se však podílela na týrání. Mohla mu ale zabránit a oznámit policii. Neudělala to. Měla strach, aby nepřišla o Aničku. To svědčí o jejím silném mateřském pudu," upřesnila žalobkyně.

12.26 - Klára podle žalobkyně popřela, že by týrala Barboru Škrlovou alias Aničku. Popřela, že by ji nutila, aby topila Ondřeje v lavoru. "Kateřina nevypovídala. Před soud předstoupila pouze s prohlášením, které se týkalo tlaku a obrovského stresu. Přiznala se, že do rodiny Kláry přivedla Aničku," uvedla Zámoravcová.

12.24 - "Vážený senáte, tato kauza je zmedializovaná a plná nejasností. Proto se pokusím ve stručnosti vysvětlit fakta," začala žalobkyně svůj projev. Klára Mauerová se podle ní sice k trestné činnosti doznala, ale pod tíhou důkazů. "Uvedla, že se týrání dopouštěla na základě instrukcí, které jí udílel tajemný Doktor. Klára usvědčila další lidi, kteří jí v týrání pomáhali. Mimo jiné i svou sestru Kateřinu," řekla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

12.20 - Skončila polední pauza a začínají závěrečné řeči. Ty potrvají podle všeho minimálně dva dny. Jako první dostane prostor k závěrečné řeči státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová, která k soudu dohnala šestici lidí, kteří podle ní týrali devítiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba.

10.57 - Dokazování, které trvalo přes půl roku, je podle soudu dostačující. "Šlo i nad rámec trestné činnosti, protože se soud zabýval minulostí všech obžalovaných," řekl předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth. Soud má podle Götha tolik indícií, že lze podle nich rozhodnout. Závěrečné řeči začnou ještě dnes, a to ve 12.15 hodin. Do té doby je jednání přerušeno.

10.53 - Po půlhodinové přestávce pokračuje hlavní líčení v kauze Kuřim. Soudce vyhlašuje usnesení: "Další důkazy soud nepřipouští," prohlásil Göth. Návrhy k dalším důkazům soud nepřipustil proto, že jsou nadbytečné. "Soud nevyslechne ani doktora Gaji, protože ho už prověřila policie. Ta nezjistila žádné vazby. Klára a Kateřina Mauerovy pouze zneužily jeho jména," vysvětlil Göth.

10.22 - Hlavní líčení je přerušeno zhruba na půl hodiny.

10.19 - Do spisu soudce založil i novinový článek z brněnského Deníku Rovnost. V něm je popsán Jan Turek jako člověk, který rád pracuje s dětmi.

10.15 - Kateřina Mauerová předkládá důkazní návrh, který se týká návštěv v brněnské vazební věznici. Soud tento důkaz přečetl a založil do spisu. Ten už má bezmála šest tisíc stran listinných důkazů.

10.11 - Staněk navíc chce vyslechnout onoho tajemného Doktora, který mučící praktiky vymýšlel. "Klára mluví o doktorovi Gajovi. Tento existuje. Jmenuje se Alexandr Gaja a v roce 2006 skládal na Masarykově univerzitě v Brně doktorandskou práci. Proto by bylo dobré ho vyslechnout," doplnil advokát Jana Turka.

10.08 - Státní zástupkyně ani zmocněnkyně návrhy na doplnění dokazování nemá. Obhájce Richard Novák trvá na výpovědi Josefa Škrly a profesora Rektora, u nějž se jeho klientka Škrlová léčila na epilepsii. Obhájce Milan Staněk, který zastupuje Jana Turka, trvá na doplnění dokazování, které se týká návštěv Kateřiny a Kláry Mauerové ve vazbě. "Klára chtěla spolupracovat s policií. Ale jen kvůli tomu, aby ji soud pustil z vazby," namítá Staněk.

10.06 - Objem dokazování pro dnešní den je podle soudu vyčerpaný. Soudce Göth se ptá, zda má žalobkyně a obhájci návrhy na doplnění dokazování.

10.04 - Další písemností je psaní Kateřiny Mauerové. V něm vysvětluje roli Škrlové coby třináctileté Aničky u její sestry Kláry. "Barbora, Ondřej i Jakub museli plnit nejrůznější úkoly. Ondra se jednou na chatě ve Veverské Bítýšce ztratil. Bára ho měla najít. Klára ho hledala taky. Schoval se do truhly pod kamny, na ní byly bambusové tyčky. Bára ho za trest topila v lavoru," píše Kateřina.

10.01 - Otci dále Škrlová píše v jinotajích. "Víme, jaké je mezi námi pouto. Doneslo se ke mě mnohé, co kluci šířili. Nic ušlechtilého. Nemohla jsem říci o tom, co jsem věděla nebo si pamatovala. Co se děje dole je prosté. Na Katku se nehněvej. Co se děje ve světě pozemském, není podstatné. Důležité jsou barvy. Nic víc," napsala Škrlová.

09.58 - Jedna z písemností je dopis Barbory Škrlové pro tatínka Josefa Škrlu. "ÚOOZ falšuje důkazy. Nevěřím jim ani slovo. Není nic, co bych si vymyslela. Všechno padne na mou hlavu. Smrt. Smrt je pravda. Moje výpověď se nedá k ničemu použít. Povedlo se mi je udržet v domnění, že mají informace. Ale nemají nic," píše Barbora. (ÚOOZ - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.)

09.56 - Výslech znalců skončil. Soudce Pavel Göth bude číst další listinné důkazy, které založila státní zástupkyně do spisu.

09.48 - Role oběti, do které se údajně dostala Barbora Škrlová, je role, která manipuluje s okolím. "Domnívám se, že její struktura osobnosti je současně manipulovatelná. Nicméně i ona dokáže manipulovat s okolím," upozornil znalec.

09.46 - Škrlová dostala záchvat i při vyšetření v Praze. Znalci se však shodli na tom, že záchvat byl neepileptický, což je nový termín v medicíně. Lékaři neepileptický záchvat objevili zhruba před pěti lety. "Je to nekontrolovatelné?" ptá se advokát Barbory Richard Novák. Znalec mu odpověděl, že to zřejmě nedělá schválně.

09.36 - Škrlová byla pod velice silným tlakem, který na ni navíc vyvíjeli lidé z jejího blízkého okolí. Obhájce ale zajímá ještě jedna skutečnost. A to, zda trpěla Škrlová epilepsií či nikoliv. Znalci z Prahy tvrdí, že ne. V Brně se však Škrlová na epileptické záchvaty léčila.

09.27 - Matka Barbory Škrlové se znenadání postavila a chtěla odejít ze soudní síně. "Paní doktorko, jestli odejdete, nebudete již vpuštěna zpátky. Je to opatření justiční stráže. Takže si rozmyslete, zda chcete odejít nebo zůstat," řekl soudce Pavel Göth Renátě Škrlové. Ta se zarazila a šla si zpátky sednout. Cestou něco mumlala, ale nebylo jí rozumět. Soud její projevy nechal bez mrknutí oka.

09.23 - Škrlová byla pod masivním stresovým tlakem, říkají revizní znalci. Kvůli tomu se u Škrlové rozvinula porucha osobnosti. Rozvoj neurotických příznaků je prý snadný. Obhájce Kateřiny Mauerové zajímá, jaký vliv měla Anička alias Barbora Škrlová na Kláru Mauerovou. "To nedokážeme posoudit. Škrlová je však značně manipulativní, ale ne dominantní," řekl znalec.

09.14 - Státní zástupkyně se znalců ptá, jak je možné, že znalci obhajoby došli k jiným závěrům. "Jsou to jejich vlastní závěry a mě nepřísluší se k nim vyjadřovat. Závěry mohou být rozdílné. Koneckonců i v právu dochází k odlišným závěrům," říká jeden ze zpracovatelů revizního znaleckého posudku.

09.10 - Znalci z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kteří zpracovávali znalecký posudek, se přiklonili k závěrům, že Škrlová je sice epileptička, ale tato choroba u ní nebyla nalezena. Porucha osobnosti, kterou Škrlová trpí, nelze léčit medikamenty.

09.06 - I když se spousta svědků shodla v tom, že se Škrlová v minulosti léčila na epilepsii, znalci u ní tuto chorobu nenalezli. Další záhadou je, že když se Škrlová vydávala za třináctiletou Aničku, pak o této roli věděla. "Do role šla naprosto vědomě. Byla schopna pochopit, že se mohla podílet na trestné činnosti. Její jednání nebylo ovlivněno psychologickou poruchou," čte soudce Göth z revizního znaleckého posudku.

09.02 - Členství v náboženském hnutí mohlo mít vliv na jednání Škrlové. A to velmi zjevný. Ve vztahu preferuje Kateřinu před Klárou Mauerovou. Resocializace je podle znalců žádoucí. Pokud nastoupí Škrlová do vězení, musí být izolovaná od ostatních obžalovaných. Tedy hlavně Kateřiny.

09.00 - Z výsledků revizního znaleckého posudku vyplývá, že Škrlová má výbornou paměť. Její věrohodnost není narušena. "Je schopná vnímat a zapamatovat si. Vlivem osobnostní struktury si však děj může posouvat jinam. Je to její vědomé rozhodnutí," píše se v posudku. Rozhodovací procesy Škrlové jsou kolísavé. Sklony k trestnímu jednání a k páchání trestné činnosti podle znalců Škrlová nemá. "Rozhodla se dobrovolně, i když to bylo ovlivněno podmínkami. Především blízkých lidí. I přesto se rozhodla páchat trestnou činnost," uvádí znalci.

08.55 - Pobyt Škrlové na svobodě není podle znalců nebezpečný a znalci rovněž nenavrhli její ústavní léčbu. Co se týče závislosti na drogách a alkoholu, pak podle znalců není závislá ani na jedné návykové látce. Vliv alkoholu či drog navíc znalci v době páchání trestného činu u Škrlové nezaznamenali.

08.53 - Výsledky znaleckého posudku pozorně poslouchá advokát Barbory Škrlové Richard Novák. Škrlová se dnešního líčení nezúčastní. Požádala totiž o hlavní líčení v její nepřítomnosti.

08.52 - Jednání Škrlové, která hrála roli třináctileté Aničky a později i stejně starého Adama, nebylo podle znalců dáno psychickou poruchou. Škrlová byla v době, kdy role hrála, zcela při smyslech. V revizním znaleckém posudku také stojí, že Barbora trpěla takzvaným "stockholmským syndromem". To je vazba oběti na člověka, který ji drží v pomyslné kleci.

08.49 - Jednání Škrlové mívá často velmi dramatický ráz. Podle znalců dokáže "přehrávat". Tyto stavy náleží do skupiny neurotických poruch. Pseudozáchvaty se velmi podobají epileptickým záchvatům. Znalci u ní našli rozvětvenou poruchu osobnosti. "Žije ve více osobnostech. V roli dítěte i dospělého vystupovala zcela účelově a nedělalo jí to problémy," tvrdí revizní posudek.

08.46 - Soudce Pavel Göth čte závěry revizního znaleckého posudku. Podle něj trpí Barbora Škrlová poruchou osobnosti. "Má mělkou emotivitu, málo snáší zátěž, je vysoce emotivní. Škrlová má obtíže jako například stavy úzkosti. To je nemoc neurotického charakteru," uvádí se v revizním znaleckém posudku, který si nechal vypracovat soud. Takzvanou postraumatickou stresovou poruchou netrpí.

08.41 - Soud vykázal ze soudní síně reportéra televize Nova, Josefa Svobodu. Důvod? Ve čtvrtek totiž v soudní síni natočil hysterický záchvat Kláry Mauerové.

08.39 - Eskorta přivedla do soudní síně Kláru a Kateřinu Mauerovou. Kateřina má na sobě stejný model jako minulý čtvrtek, tedy modré džíny a růžový svetr. Klára přišla oděna v zeleném.