ON-LINE ze soudní síně:

13:04 - Hlavní líčení končí, pokračuje v pondělí 20. října.

13:03 - Kateřina mluvila téměř hodinu. Na otázky soudu odpovídat nechce.

13:01 - Ondra s Jakubem museli plnit nejrůznější úkoly. "Když je nesplnili, dostali. Věděli to a podle toho se i chovali. Ondra se jednou schoval. Já ho nemohla najít. Řekla jsem Báře, že dostane úkol. Najít ho v určitém čase. Já jsem tak s ní mluvila. Dávala jsem jí příkazy. Kdyby ho nenašla, utopila bych ji. Řekla jsem jí to, ale nemyslela to doslova," uvádí Kateřina Mauerová. Bára Ondru skutečně našla. "Už nevím, co jsem jí řekla. Jen jsem se na ni přísně podívala. A ona chytila Ondru za hlavu a asi na patnáct vteřin ji strčila do lavoru s vodou. No, bylo to vlastně pět vteřin. Nejednalo se o topení. Vody v něm bylo sotva deset centimetrů," vypráví.

12:52
- Kateřina své jednání obhajuje tím, že takzvaným terapiím, které by převychovaly Ondřeje a Jakuba, věřila. "Barboru jsem do role Anny dostala velmi lehce. Chtěla bych proto podotknout, že Bára Aničku nehrála. Ona jí skutečně byla," upozornila Kateřina. Od roku 2006 začala domnělá Anna žít v rodině Kláry Mauerové. "Vozila jsem jí k ní většinou navečer. Na přespání. Čekalo se na identitu Barbory. Na novou identitu. Klára z toho byla nervózní. Já taky. Hodně jsme to dramatizovaly a nervově se hroutily," vzpomíná Kateřina na dobu, která předcházela týrání chlapců.

12:46 - Situace v soudní síni se uklidnila. Kláru odvedla eskorta pryč, Kateřina může pokračovat ve vyprávění. "Nevěděla jsem, že se to sestry takto dotkne," omluvila se Kateřina soudu.

12:43 - Klára pláče, Kateřina taky. Justiční stráž musela ženy od sebe oddělit. Klára totiž chtěla na Kateřinu zaútočit.

12:42 - Klára Mauerová dostala záchvat. "Proč jsi mi vzala děti!" křičí Klára. Zasáhnout musela justiční stráž.
Soudce přerušuje hlavní líčení na pár minut.

12:34 - Kateřina Mauerová, která dopodrobna popisuje chování Barbory Škrlové tvrdí, že si nebyla nikdy s ničím jistá. Ani sama se sebou. "Ona byla něco jako zrcadlo. Když se chtěla do někoho vžít, dělala přesně to, co ten idol. Ať to byla role dítěte nebo dospělého. Byla přesvědčená, že to tak je. Bylo jí dvacet, ale chovala se na patnáct. Málokdo to chápal, protože to nebylo normální. Chtěla zkrátka splnit očekávání cizích lidí. Ne, že by ji někdo do něčeho tlačil. To ona sama," říká Kateřina. Soudce její výpověď na moment přerušil, aby ji usměrnil. "Držte se projednávané věci, ano?" napomenul Göth obžalovanou Kateřinu.

12:27 - Barbora byla podle Kateřiny Mauerové nepraktická. "Nemohla sama bydlet. Vysávala tři hodiny jednu místnost. Neuvažovala reálně. Byla jakoby z jiného světa. Nedokázala si sesumírovat časoprostor. Neměla ponětí o tom, co znamená za chvilku. Myslela si, že jsou to minuty, ale někdy to byl třeba týden. Ona to nechápe. Nebyla schopná zařídit si skoro nic. Všechno za ni museli dělat jiní. Nebo ji museli instruovat," říká Kateřina.

12:21 - Výchovné metody, které žaloba nazývá týráním, přerostly podle Kateřiny všem postavám v příběhu přes hlavu. "Byly jsme se sestrou v obrovském stresu. Nešlo o náboženské smýšlení. To je hloupost. Psala o tom média," tvrdí Kateřina. Ve svém vyjádření odbočuje od tématu a některé její věty nedávají smysl.

12:15 - Kateřina se ve svém vyjádření opřela i do médií. Ta podle ní překrucují fakta. "Dostala se ke mě informace, že jsem instruovaná, jak vypovídat. To rezolutně popírám. Jsem obžalovaná a moje pozice v této věci je velice, velice. Nedokážu najít správné slovo. Moje postavení vnímám jako nesnadné," říká Kateřina, která chtěla vypracovat na sebe revizní posudek. Soud to však zamítl. "Nikdo nechce znát vnitřní podstatu Barbory," dodala Kateřina s třesoucím se hlasem.

12:09 - Kateřina tvrdí, že se ocitla ve velmi svízelné situaci. "Obvinění jsou dva moji velmi blízcí lidé. Sestru mám ráda a s Barborou jsem žila. Brala jsem ji jako dítě. Ano, byla jsem jedním z tvůrců její nové identity. Klára si k Aničce vytvořila mateřské pouto," pronesla Kateřina. Nechtěla mluvit, ale okolnosti ji k tomu donutily. "Sestra je ovlivnitelná. Myslím si, že se nechala přesvědčit. Nevím, jak to všechno vnímala. Nemůžu mlčet. Chci ty nepochopitelné věci vysvětlit. Nechali jsme se ovlivnit a zviklat obě. Barbora se ale na ničem nepodílela," upozornila Kateřina Mauerová.

12:04 - Po krátké přestavce pokračuje hlavní líčení odpoledním programem. O slovo se ještě před pauzou přihlásila Kateřina Mauerová, která chce přednést prohlášení.

11:35 - Hlavní líčení soud přerušil do 12.00

11:32 - Součástí spisu je kopie rodného listu Anne Njerminnen, za níž se vydávala Barbora Škrlová. A také smlouva o mlčenlivosti, kterou podepsala Klára Mauerová s tím, že nebude mluvit o tom, co viděla ve spisu o tajemné Aničce.

11:30 - Soudce Pavel Göth zatím o svědectví Josefa Škrly nerozhodl. Čte listinné důkazy. Mezi nimi je například vyjádření Petra Škrly, bratrance Barbory. V něm píše, že mnohokrát volal Barboře na mobil, ale většinou ho zvedala Kateřina Mauerová. "Nemluvil jsem s ní čtvrt roku," píše Petr Škrla.

11:28 - Otázkou zůstává, zda bude obhajoba na výpovědi Josefa Škrly trvat či nikoliv. V každém případě o jeho svědecké výpovědi rozhodne senát brněnského krajského soudu. Může se stát, že svědka nepřipustí. Už kvůli tomu, že je podle některých spekulací někde ve Skandinávii. Jeho manželka Renáta s ním prý naposledy mluvila letos na jaře.

11:21 - Zapisovatelka šla pro posledního svědka. Josefa Škrlu. "Pan Josef Škrla?" zvolala do chodby před jednací síní. Nikdo se však neozval. Soudce pak přečetl dokument, podle nějž není Škrla k zastižení.

11:20 - Další svědkyní je Zuzana Skálová, manželka Viktora Skály. Na jejím výslechu trvala obhajoba, přestože už Skálová u výpovědi byla. Advokáti si totiž chtěli ověřit, zda byla na chatě ve Veverské Bítýšce. "Nebyla," řekla Skálová.

11:16 - Výlet do Švédska a Norska nakonec trval od loňského června do října. Škrlová pak Fahrnera udala z pohlavního zneužívání. "Nedokážu si vysvětlit, že někdo, komu tak dlouho člověk pomáhá, dokáže toho druhého udat," nechápe Fahrnerová. Obhájce Barbory Škrlové Richrad Novák se svědkyně zeptal, zda je pravda, že by její klientku zneužívala Renáta Škrlová. "Nevím. Říkala to věrohodně," doplnila Fahrnerová.

11:05 - Škrlová je podle Fahrnerové "košatá osobnost". Někdy se prý chovala zvláštně. "Třeba nasedla do špatného autobusu a odjela na opačný konec norského ostrova. A po mě chtěla, abych ji jela hledat," vzpomíná Fahrnerová na poměrně zvláštní chování Barbory. Ženy, která v kuřimské kauze vystupovala coby třináctiletá dívka Anna.

10:55 - Bezmála sto padesát tisíc korun investovali Fahrnerovi bez jakéhokoliv zamyšlení. Zpátky nedostali ani korunu. "Chtěli jsme zkrátka Barboře pomoci," zdůraznila Fahrnerová fakt, že rodina z Jeseníků má velké a štědré srdce.

10:53 - Fahrnerová řekla, že Škrlové utíkat z republiky pomáhat nechtěla. "Chtěla jsem jí dostat z toho psychického stavu, v němž byla. To byl můj prvořadý úkol. Ona ale chtěla pryč," uvedla žena. Soud zajímá, co jí k tomu vedlo. "Její zdravotní stav," zopakovala Fahrnerová. Podle ní se Barbora bála zavolat v Česku lékaře. "Nechtěla to vůbec dopustit. Prý by se na všechno přišlo," dodala Fahrnerová. Skandinávská cesta stála Fahrnerovy více než sto tisíc korun.

10:48 - Fahrnerová nepřemýšlela, jestli je to pravda nebo ne. "Jedno vím jistě. Na světě jí nebylo dobře. Barbora nás žádala, aby jsme jí říkali Adámku. Chtěla se do role vžít. Měla samostatný pokoj, vybrala si do něj hračky. Byť se zpočátku zdálo, že touží po zázemí a po rodině, její jednání bylo spíše účelové," řekla Fahrnerová.

10:41 - Barbora vyprávěla Fahrnerové spousty příběhů. Většinou se týkaly špatných a otřesných zážitků z dětství. "Popisovala mi, jak byla zneužívaná a týraná. Mluvila o nějakých místech. Říkala i osoby. Nebudu je říkat veřejně. Mluvila o své matce. Ta ji zneužívala," prohlásila Fahrnerová.

10:35 - S Josefem Škrlou se Barbora dohodla, že na severu Evropy nějaký čas zůstane. Prý kvůli mediálnímu tlaku a štvanici v České republice. "Připadalo mi, že Barbora nechce být Barbora. Chtěla být někdo jiný. Hodně času trávila sama. Na druhou stranu potřebovala společnost. Protože se bála. Vazba mezi mnou a ní byla. Utěšovala jsem jí a snažila zahánět její můry," uvedla Fahrnerová.

10:33 - Fahrnerová tvrdí, že se změnou identity přišla Barbora. "Chtěla zkrátit vlasy. Chtěla se dostat přes hranice jako náš syn Adam," přiznala Fahrnerová. Škrlová měla po celou dobu útěku a při své změně identity mobilní telefon. Kam však volala, když jí Fahrnerovi neviděli, nikdo neví. "Měla více hovorů. Vím, že si často volala se svým otcem. Hlavně večer," dodala.

10:26 - Loni na podzim přivezl Barboru k Fahrnerovým muž, kterého Fahrnerová nezná. "Přivezl ji z chaty v Klokočníku pod Pradědem. Hroutila se. Měla strach. Musela jsem jí dávat první pomoc. Já měla také strach. Hlavně z toho, co se bude dít," uvedla žena. Škrlová po příjezdu přesvědčila Fahrnerovy, aby s ní odjeli z Česka do ciziny. "Nejprve jsme jeli do Norska, ale Bára chtěla dál. Chtěla jet do Švédska," vzpomíná Fahrnerová.

10:21 - Fahrnerová zná Škrlovou několik let. "Nikdy jsme se nestýkaly, ani nesblížily. Měla jsem o ní jen jakési povědomí. Byla to naše společná známá," říká Fahrnerová s dost nejistým přízvukem v hlase. Známost se začala datovat před bezmála patnácti lety, kdy se manželům Fahrnerovým narodil první syn Adam.

10:18 - Hned po Fahrnerovi předstoupila před soud jeho manželka. Šestatřicetiletá Helena Fahrnerová. Také ona pomáhala Škrlové v útěku z Česka na sever Evropy.

10:04 - Fahrner platil i celou skandinávskou anabázi. "Josef Škrla mi nabízel peníze, ale já je nepotřeboval," uvedl velkorysý muž, kterého loni na podzim zatkla norská policie. Důvod? Podezření z pohlavního zneužívaní dětí. "Tak nějak to vyplynulo z jednoho rozhovoru mezi Barborou a její psycholožkou. Nic na pohlavním zneužívání není pravda," upozornil Fahrner.

9:59 - Kvůli otřesným zážitkům z dětství chodila Škrlová i k psychologovi. Alespoň to tvrdí Fahrner. Předseda senátu Pavel Göth se ho ptá, jakou měl motivaci. "Pendloval jste po světě. Proč jste ji pomáhal?" ptá se soudce. Fahrner na to nechce odpovídat. "Přizpůsobil jsem kvůli ní pracovní i osobní život. Byl jsem připravený na to, jí pomoci," řekl Fahrner.

9:54 - V Norsku Fahrner pronajal domek. Ten se nacházel asi pět set kilometrů od hlavního města, Osla. "Byl to domek a vedle něho byla taková menší chata. Ve Skandinávii je totiž zvykem, že se k domečkům staví ještě menší přístavky. Pro návštěvy. A v té chatičce bydlela Barbora. Žila tam sama," uvedl Fahrner. S Bárou se někdy bavil o minulosti. "Mluvila třeba o dětském domově ve Svitavách, kde nějaký čas žila. Prý tam byl nějaký Lakatoš, který děti prodával," uvedl.

9:48 - Škrlová se chovala jako dítě. Alespoň podle Fahrnera. Ten však nechce Barboru popisovat podrobněji. "Nechová se jako dospělá, ale její chování zkoumají znalci. Proto se k tomu moc nechci vyjadřovat. Na druhou stranu to ale byla ona, která vymyslela cestu do Švédska a tamní přesuny," uvedl Martin Fahrner. Ten později převezl Škrlovou ze Švédska do Norska, kde se Škrlová naplno začala věnovat roli v nové identitě. Vystupovala jako třináctiletý chlapec. A to jí vydrželo několik měsíců bez povšimnutí okolí.

9:44 - Bára Škrlová byla podle Fahrnera velmi nesamostatná. Proto se s ní a s jejím otcem dohodl, že se bude vydávat za Fahrnerova syna, Adama. Nikomu tehdy nepřipadalo divné, že má Fahrner najednou dvě děti. "Žijeme v Jeseníkách v rekreační oblasti. V opuštěné chatě. A nikoho v okolí naše životy nezajímají," poznamenal Fahrner.

9:38 - Fahrner přemísťoval Škrlovou z místa na místo hned několikrát. "Proč jsme odjeli, nedokážu vysvětlit. Barbora se bála, protože se v médiích hodně o případu psalo. Byla to masáž. A ona se opravdu bála. Jeli jsme do Švédska, což vymyslela má žena," uvedl Fahrner. Pobyt ve Švédsku byl naplánovaný jen na pár dní. Cestu a náklady na ni platili Fahrnerovi. "Ve Švédsku navštívil Barboru její otec. A ještě nějací lidé, ale ty neznám. Jo, byl tam vlastně Kolínský. Advokát Škrly," říká Fahrner.

9:35 - Škrlová se u Fahrnerů objevila loni v květnu. Tedy těsně po útěku z Klokánku. "Když přijela k nám do Jeseníků, byla na tom zle. Omdlévala, byla často v bezvědomí. Pokud bych to měl přiblížit blíž, pak to byla psychicky zbědovaná osoba," prohlásil Fahrner. Ten pak Škrlovou sbalil, naložil do auta a odvezl do zahraničí. I se svou manželkou Helenou.

9:30 - Fahrner tvrdí, že dlouho zná jedině Barboru Škrlovou. Jak se s ní seznámil, neví. "Je to už dlouho. Nevím ani, kdo mě s ní seznámil. Ta škála lidí okolo je velmi pestrá," řekl Fahrner. Ten zná i Josefa Škrlu, otce Barbory. "Setkávali jsme se často. Byli jsme přátelé, ne obchodní partneři. Už je to dlouho. Vím, že vedl skautský odddíl a někdy jsme se setkávali na pochodech v Jeseníkách," šátrá Fahrner v paměti.

9:27 - Do soudní síně vešel Martin Fahrner. Neboli "norský" otec Barbory Škrlové. Pomáhal jí totiž s útěkem z České republiky a v Norsku jí dal pas svého syna Adama. Za toho se Škrlová vydávala a dokonce jako třináctiletý hoch chodila do tamní školy.

9:26 - Kateřina Mauerová se k výpovědi Vařákové vyjádřila. "Bylo samozřejmé, že za Klárou šla sociální pracovnice. Jestli ale svědkyně říká, že jsem se jí měla revanžovat, pak to není pravda. Bylo to obrazně řečeno," prohlásila Mauerová.

9:16 - Za roli sociální pracovnice měla Vařáková slíbený honorář. "Řekla jsem, že nic nechci," uvedla žena. Ta měla sehrát obdobnou roli sociální pracovnice před matkou Kláry Mauerové, Eliškou. Ani na jedno vystoupení se prý nijak zvlášť nepřipravovala. "Dostala jsem jen nějaký bodový scénář. To bylo všechno," vzpomíná Vařáková.

9:12 - Svědkyně Vařáková si nedokáže vysvětlit, proč se na jaře 2006 role v divadelním představení zúčastnila. "Nepřemýšlela jsem o tom. Bylo mi řečeno, že ta dívka je nemocná a když se na ni podívám, bude jí líp. Stejně jako Kláře Mauerové. Byla jsem přesvědčena, že dělám správnou věc," vysvětlila Vařáková soudu. Podle ní bylo "divadlo" zahalené tajemstvím. "Bližší podrobnosti a okolnosti jsem nezjišťovala. Ani vazby v rodině sester Mauerových ani nic podobného," doplnila Vařáková.

9:06 - Vařáková hrála v inscenaci týkající se přeměny Škrlové ve třináctiletou Aničku, kterou napsala a režírovala Kateřina Mauerová, roli sociální pracovnice. "Měla jsem jít ke Kláře Mauerové a podívat se na místo, kde bydlí. Tam jsem měla říct, že je všechno v pořádku. Tedy co se týče péče o dítě. Nikdy před tím jsem se s Klárou Mauerovou neviděla. Zevnějšek jsem si kvůli své roli neměnila," uvedla Vařáková, která matku týraných dětí navštívila asi jen na dvacet minut.

9:01 - Druhou svědkyní je Ivana Vařáková, sestra Evy Tesařové. Vařáková zná Barboru Škrlovou už mnoho let. Poprvé se s ní setkala koncem osmdesátých let minulého století. "Naše styky nebyly intenzivní. Spíše jsme se znaly od vidění. Ona byla taková dětská. Svět viděla jinýma očima. Jednou mi o tom vyprávěla, ale to už je dávno. Už si na to nevzpomínám," říká Vařáková. Soud se jí ptá, zda Škrlová někdy měnila identitu či si na změnu identity hrála. "Nevím," prohlásila Vařáková.

8:54 - Škrlová trpěla podle Tesařové častými epileptickými záchvaty. Některé prý byly velmi silné. "Kolikrát ani netrefila domů," uvedla Eva Tesařová, která ve své výpovědi vzpomíná na dobu před deseti lety. Epileptických záchvatů viděla jen pár. "Bára se kvůli tomu léčila. Myslím, že v nemocnici U svaté Anny v Brně," upřesnila Tesařová. Ze spisu, který má nyní přes pět tisíc stran, vyplývá ještě jedna skutečnost. Když totiž Škrlovou zadržela v Norsku policie, měla u sebe pas Evy Tesařové. "Dala jsem jí ho pro terapeutické účely. Chtěla to po mně Kateřina Mauerová," řekla Tesařová. Soud zmíněným "terapeutickým účelům" v podobě půjčování pasu nerozumí.

8:45 - Plastickou operaci zmenšení prsou si Škrlová podle Tesařové zařizovala sama. "Po zákroku na tom byla jako jiní pacienti. Fyzicky v pořádku. Po psychické stránce se ale trápila," řekla Tesařová, která se Škrlovou před deseti lety bydlela a měli s ní velmi blízký vztah. Údajně se jednalo o vztah kamarádský. "Jestli někdo o její plastice věděl, nevím. Já o tom věděla, protože jsme byly blízké přítelkyně," doplnila Tesařová.

8:42 - První svědkyní, kterou dnes soud vyslechne, je Eva Tesařová. Ta se zná se sestrami Mauerovými a měla by znát i Barboru Škrlovou. Vyslýchat ji bude státní zástupkyně, která má jedinou otázku. Zda ví, jestli se někdy Škrlová podrobila plastice. S touto otázkou zásadně nesouhlasí obhájci. Prý se netýká projednáváné trestní věci. Soudce ale tuto otázku připustil. "Asi před deseti lety, v roce 1998, podstoupila Barbora zákrok na chirurgii," přiznala Tesařová.

8:37 - Hlavního líčení se nezúčastní Barbora a Jan Škrlovi, k soudu nepřišla ani Hana Bašová alias teta Nancy.

8:36 - Klára Mauerová, matka týraných chlapců, má novou vizáž. Nechala si ve vězení udělat sestřih vlasů a trvalou.

8:34 - Do největší soudní síně, která je v Justičním paláci k dispozici, vstoupili jen tři ze šesti obžalovaných. Klára a Kateřina Mauerová a Jan Turek.