VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kuřim: Škrlovou budou zkoumat revizní znalci

Brno – (ON-LINE) Brněnský krajský soud chce nový a podrobnější znalecký posudek na hlavní postavu kuřimské kauzy. Proces proto bude pokračovat až ve druhé polovině října.

29.7.2008 82
SDÍLEJ:

Barbora Škrlová.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

I dnes vám, čtenářům, přinášíme on-line přenos ze soudní síně.

Obrat o sto osmdesát stupňů. Tak se dá shrnout nový znalecký posudek na nejzáhadnější postavu kuřimské kauzy, třiatřicetiletou Barboru Škrlovou. Zatímco ji ještě v pondělí vylíčili soudní znalci jako tyranku, která lže a jako „královna identit“ hraje obstojně několik rolí, o den později bylo všechno jinak. Znalci, které si zaplatila obhajoba, totiž tvrdili pravý opak. Podle nich je Škrlová oběť.

Psychiatr Ivan Weinberger například vyvrátil histriónskou poruchu, kterou podle původního posudku Škrlová trpí. Touto poruchou se vyznačují lidé, kteří touží být co nejvíce a často teatrálně středem pozornosti, ale životní příběhy a osudy ostatních lidí ji příliš nezajímají a chovají se hystericky. „To, co Škrlová dělala, nedělala kvůli tomu, aby se dostala na titulní stránky v novinách,“ zdůraznil znalec.

Podle Weinbergera je Škrlová obětí zamotané hry, kterou hraje už od útlého dětství. S kým ovšem neřekl. Barbora také trpí podle znalců těžkou poruchou osobnosti. Podepsalo se na tom podle nich dlouhodobé týrání, nedostatek spánku a takzvaný Stockholmský syndrom. To je jakási specifická vazba oběti na pachatele. „Jednání Škrlové je nezralé až primitivní. Je silně submisivní a podřizuje se autoritám, které poznává. Má ale strach, že nebude autorita s jejím chováním spokojená,“ přiblížila duši obžalované psycholožka Jana Telcová.

K největším autoritám v životě Škrlové byl její otec Josef Škrla. Největší vliv ovšem měla na Barboru Kateřina Mauerová, s níž několik let žila. Vztah Škrlové ke Kateřině a Kláře Mauerovým jsou ale podle psycholožky Telcové rozporuplné. „Vidí je jako dominantní osoby a jako autority. Silněji vnímá Kateřinu. Vztah připomíná charakteristický stockholmský syndrom,“ zdůraznila Telcová. Podle ní má Škrlová tak vážně narušenou osobnost, že se s takovým případem nesetkala. „Změny osobnosti jsou nezvratné. Její návrat do normální života je dlouhodobý a silně nejistý,“ upozornila Telcová.

Znalci obhajoby se pak shodli na tom, že by Škrlová měla místo do vězení nastoupit ústavní psychiatrickou léčbu. Nad vystoupením Weinbergera a Telcové krotily nevěřícně znalkyně, které zpracovaly obsáhlý posudek z psychologie, psychiatrie a sexuologie. Když jim dal předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth prostor, aby se vyjádřili k rozdílnostem, strhla se v soudní síni slovní přestřelka.

Oba znalecké „tábory“ však na svých posudcích trvaly. Právě proto se soud rozhodl, že nechá zpracovat ještě jeden posudek. „Konsilium znalců vypracuje revizní znalecký posudek z oboru psychologie a psychiatrie,“ řekl soudce Göth, který proces odročil až na polovinu letošního října.

ON-LINE

14.49 - Hlavní líčení končí, pokračovat bude od 15. října 2008.

14.48 - Soud bude zřejmě odročen kvůli reviznímu znaleckému posudku na Barboru Škrlovou. Posudek bude z psychiatrie a psychologie.

14.43 - Jedním z listinných důkazů byl také dopis, který se podařilo soudu zadržet. Byl to dopis od matky Barbory Škrlové, Renáty do Vazební věznice v Brně. Barboře v něm píše, že jí chce jakkoliv pomoct. "Třeba i tím, že jsme všichni z Marsu," píše v něm Renáta Škrlová. Ta se v dopisu svěřila, že posudek "od těch tří bab dopadl špatně, ale advokát má novej. Prej je to síla a extrém," napsala Škrlová své dceři.

14.38 - Prvním dokumentem, který předseda senátu Pavel Göth čte, jsou lékařské zprávy z nemocnice u svaté Anny. Týkající se léčby epilepsie v letech 2003 a 2004.

14.36 - Odpolední část procesu začala. Na programu je čtení listinných důkazů.

---

13.25 - Hlavní líčení je přerušeno do 14.30.

13.32 - Kateřina si je vědoma, že se podepsala na osudu mnoha lidí. "Zní to hloupě, ale kdybych se chovala k Báře jako k dospělé, bylo by to asi všechno jinak," prohlásila Kateřina.

13.26 - Kateřina Mauerová, která se dostala opět ke slovu tvrdí, že se Barbora Škrlová chovala jako dítě neustále. "Byla taková dětská, vypadala na patnáct let," řekla Kateřina. To potvrdila i psycholožka Blanka Zapletalová. "Dětské chování pro ní bylo typické. Vychodila gymnázium, vysokou školu a udělala zkoušku na pedagogickou fakultu. To znamená, že jako dítě se tam chovat nemohla," zdůraznila Zapletalová.

13.23 - Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth shrnul výpovědi znalců do jediné věty. "Všichni trváte na výsledcích znaleckých posudků, pokud se nepletu," řekl Göth. To je snad jediné, s čím patero znalců souhlasí.

13.10 - Kateřina Mauerová si během slovní přestřelky znalců, která trvá už více než hodinu, vyměňuje vzkazy se svým obhájcem Pavlem Holubem. Píše je na linkovaný papír o rozměru A4. Holub na vzkazy reaguje. Když něčemu Kateřina nerozumí nebo chce doplňující informaci ke vzkazu, otočí se a posunkem vyzve obhájce, aby se k ní naklonil. Ten to ochotně udělá a šeptá do jejího ucha věty. Soudce Pavel Göth stále poslouchá výměnu názorů pětice soudních znalců.

13.04 - Psycholožka Zapletalová poukázala také na fakt, že posudek Telcové hodnotí vinu či nevinu Škrlové na páchání trestné činnosti. "Žádný znalec by neměl ve svém posudku toto hodnotit. Jestli je někdo vinen či nevinen hodnotí soud," uzavřela Zapletalová svou polemiku.

12.56 - V soudní síni se rozhořela bitva soudních znalců. Jejich odborným termínům však rozumí jen oni. Advokáti obžalovaných mají většinou hlavy v dlaních nebo si něco zapisují. Bedlivě poslouchá jen patero soudních znalců.

12.45 - Ke slovu se dostala další znalkyně, psycholožka Blanka Zapletalová. Podle ní nemá její "konkurentka" Jana Telcová dostatečné znalosti a zkušenosti. "To se odráží v jejím znaleckém posudku," upozornila Zapletalová.

12.31 - Ivan Weinberger tvrdí, že Škrlová roli Aničky rozhodně nehrála. "Ona Aničkou byla," prohlásil psychiatr. Soudce mu zřejmě nevěří. Uvádí mu totiž příklad, kdy Anička-Bára přijela do Klokánku. Když mohla zatelefonovat Kateřině Mauerové úzkostlivě sledovala, zda telefonát někdo neposlouchá. Když pak jedna teta z Klokánku zvedla paralelní linku na odposlech, Anička-Bára zakřičela do sluchátka: "Jsme odposlouchávaní!" Soudce proto zajímá, proč by to Škrlovou, která byla Aničkou a podle znalců ji nehrála, dělala. Znalci na to nedokázali odpovědět.

12.16 - Znalci placení obhajobou věří, že Škrlová není herečka. "Má zvláštní stavy. Neví třeba, kde je. Když jsem s ní mluvil, byla v jedné části místnosti. Pak se v ní něco zlomilo a vůbec nevěděla, kde je," řekl psychiatr Ivan Weinberger.

12.07 - Soudce shrnul vyjádření Hamplové do jedné otázky. "Byla Škrlová schopna vnímat to, co dělá a byla srozuměna s případnými následky?" zeptal se Göth. Psychiatrička potvrdila, že ano. "Poruchu vědomí měla jen při epileptickém záchvatu a mrákotných stavech. Nemůžu ale prokázat, kolik takových záchvatů bylo, kdy byly a jak dlouhé byly," řekla Miluše Hamplová.

12.02 - Vyjádření psychiatričky Hamplové je dlouhé. Znalkyně komentuje jednotlivé body "konkurenčního" posudku, ale většinou se jedná o odborné výrazy a lékařské polemiky. To začíná uspávat přítomné obecenstvo v soudní síni. Sál, do jehož oken se začíná opírat polední slunce, začíná být vyhřátý a vzduch v něm vydýchaný.

11.51 - K posudkům se vyjadřuje psychiatrička Miluše Hamplová, která na Škrlovou dělala posudek spolu s psycholožkou Blankou Zapletalovou a sexuoložkou Růženou Hajnovou. Diagnozu epilepsie nezpochybňuje, u Škrlové se poprvé objevila v sedmi letech. "Je to organické onemocnění v mozku a v hlavě pořád je," tvrdí Hamplová. Podle ní ale není v kompetenci psychologa, aby se vyjadřoval k diagnoze. V tom udělal Weinberger chybu.

11.43 - Ke slovu se dostala Kateřina Mauerová. "Barbora na tom byla stejně jako Ondra. Svazovali ji, bili, mučili. Chlapce ale netýrala," prohlásila Kateřina. Barbora prý Ondru našla a potopila ho do lavoru. "Udělala to kvůli našemu tlaku. Byl psychický a ona to zkrátka udělala," přiznala Mauerová. Tvrdí, že Barbora byla týraná stejně jako kluci. "Je to hloupé, že to říkám. Dala jsem se na špatnou cestu," prohlásila obžalovaná.

11.33 - Znalci vyšetřovali Škrlovou přes šestadvacet hodin. Podle expertů na lidskou duši měla natrénovanou paměť. Znalci se také zmínili o soužití Škrlové s Bohušem Matušem. "Ten styk s ním byl všechno možné, ale pohlavní asi ne," poznamenal psychiatr Weinberger. Znalci obhajoby také vyvrátili zjištění znalkyň předchozích. Škrlová prý není egocentrická. "Nechce se sebeprosazovat," řekla psycholožka Jana Telcová.

11.27 - Stockholmský syndrom, který znalci u Škrlové diagnostikovali, byl jejich první. Až doposud se s ním u jiného pacienta nebo zkoumaného člověka nesetkali. Škrlovou vychovávala ulice. "Otec o ni neměl zájem, matka se o ni nestarala. Kolegové z JAMU tvrdí, že se Škrlová začala měnit už v době studia. Postupně jí také vymývali lidé ze skupiny mozek," řekl Ivan Weinberger. Znalci také poukázali na to, že Škrlová není schopna samostatného žití. "Neznamená to, že by se o sebe nedokázala postarat. Spousta mužů je například nepraktických. Proto se ožení a mají ženu," uvedl psychiatr. Jeho slova vzbudila v soudní síni vlnu smíchu.

11.16 - Jizvy po plastice prsou Škrlová podle znalců nedokázala vysvětlit. To zarazilo i státní zástupkyni Zámoravcovou. "Ona nevěděla, od kdy to má?" tázala se žalobkyně. Znalci tvrdí, že Škrlová to také nevěděla. "Říkali jí, že to tam má odjakživa, a tak se na to lidí okolo sebe neptala," řekl psychiatr Weinberger. Škrlová má podle znalců sebevražedné tendence a sklony k sebepoškozování. O skoncování se životem se však Barbora alias Anička alias Adam nikdy nepokusila.

11.07 - Znalkyně, které vypracovaly první posudek, se chytají při vyprávění svých kolegů za hlavu. Sexuoložka Růžena Hajnová dokonce v jednu chvíli obrátila oči v sloup. "Na základě čeho jste dospěli k závěru, že ovládací schopnosti obžalované jsou téměř vymizelé?" ptá se žalobkyně. Znalci na to přišli na základě její výpovědi. "Kdo u toho byl? Jen ona a chlapec. My jí věříme," řekl Weinberger.

11.04 - Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová chce znalce obhajoby "nachytat na švestkách". Ptá se například na to, proč je součástí psychologického a psychiatrického posudku epilepsie Barbory Škrlové. Podle ní jde o nemoc, ne o psychickou poruchu. "Každá nemoc má vliv na chování," řekl Ivan Weinberger, který se nenechal pichlavými dotazy žalobkyně vyvést z míry.

10.52 - Přestože jedny znalecké posudky zjistily, že je Barbora Škrlová panna, jiní znalci přišli na to, že byla znásilněna. "Orálně a análně," uvedl Weinberger. To soudce nadzvedlo. "Spis je plný informací o znásilnění, které mělo probíhat - jak my tady říkáme - zepředu i zezadu. Škrlová při tom nabídla snad všechny tělesné otvory, které si dokážeme představit. Stříkala u toho krev. Nic takového však znalci jednoznačně nepotvrdili," zdůraznil soudce Pavel Göth.

10.49 - Soudce nechápe, jak je možné, že Barbora byla Anička a za pár měsíců zase Adam. Podle znalců v té době Barbora svou pravou identitu neznala. "Do Švédska ji odvezli jako Aničku. Teprve tam nastává přerod do Adama. Namluvili jí, že Anička prchá před zlými lidmi a musí se stát Adamem," přiblížil psychiatr Ivan Weinberger chování královny identit.

10.42 - Škrlová podle znalkyně stále do skupiny patří. "Měla za úkol dosahování zisku. Skupina ji extrémně pragmaticky využila. Lidská důstojnost Barbory byla zdevastována," uvedla Jana Telcová. Soudce má jeden jediný doplňující dotaz. Spíše nastíní modelovou situaci, kdy je Barbora Anička a nechává se nosit na zádech. "To je už zneužita? Jde mi o to, zda věděla, co dělá," ptá se soudce Pavel Göth. Psycholožka Telcová tvrdí, že ano. "Nebylo to o tom, že věděla o přetvářce. Bylo to o tom, že v tom žila," odpověděla Telcová tajemně.

10.37 - Pokud by Škrlovou poslal soud do vězení, všechno se u Barbory podle psycholožky ztíží. "Zvlášť, pokud bude rozsudek nespravedlivý," řekla Telcová. Skupina, v níž Barbora žila, stále funguje a stále ji někdo řídí. "Skupina vychází z učení Ve světle pravdy, což je bible pro člověka 20.století. Učení vychází z karmy a z víry v Boha. Člověk podle tohoto náboženství musí jednat čestně a upřímně," řekla psycholožka. Výchovné opatření, kterým si Škrlová prošla, je však v rozporu s učením Hnutí Grálu.

10.33 - Vztah Škrlové ke Kateřině a Kláře Mauerovým jsou podle psycholožky Telcové rozporuplné. "Vidí je jako dominantní osoby a jako autority. Silněji vnímá Kateřinu. Vztah připomíná charakteristický stockholmský syndrom," zdůraznila psycholožka Jana Telcová. Podle ní má Škrlová tak vážně narušenou osobnost, že se s takovým případem nesetkala. "Změny osobnosti jsou nezvratné a multifaktoriální. Návrat Škrlové do normální života je dlouhodobý a silně nejistý. Společnost by měla být zavázána k tomu, aby jí pomohla a zdokumentovala, o co se jednalo a čím prošla," upozornila Telcová.

10.29 - Škrlová alias Anička nemá sklony k agresivnímu chování. "Snad jedině při záchvatu epilepsie nebo pod vlivem alkoholu. Na její jednání a případnou trestnou činnost, ke které nemá sklony, mohla mít vliv skupina osob. Termín náboženská skupina ale není šťastně zvolená formulace. Škrlová měla strach, že nevyhoví skupinovým zájmům a bude za to trestaná. Členy skupiny vzala za své," uvedla znalkyně.

10.26 - Barbora trpí podle znalců těžkou poruchou osobnosti. Podepsalo se na tom podle nich dlouhodobé týrání, nedostatek spánku a takzvaný "Stockholmský syndrom". To je jakási specifická vazba oběti na pachatele. "Jednání Škrlové je nezralé až primitivní. Je silně submisivní a podřizuje se autoritám, které poznává. Má ale strach, že nebude autorita s jejím chováním nespokojená. Já jsem se například s takovou pečlivostí, jakou měla Škrlová, ještě nesetkala," uvedla Telcová. Autorita byla například otec Barbory, Josef Škrla.

10.20 - Myšlení Škrlové je zhruba na úrovni jedenáctileté dívky. IQ má podle Telcové jen 95. "Někdy má silné reakce. Když jsem s ní například byla ve vězení, kontroloval jeden z dozorců mříže. Chodil okolo oken a dělal rámus. Škrlová vytřeštila oči a měla šílený strach. To nemůže nahrát," uvedla psycholožka. Barbora má navíc poruchy v orientaci v prostoru. Nedokáže koordinovat pohyby. "Má ztuhlé prsty a nedokážu si představit, že by hrála na klavír. Nedokáže ani navléct do jehly niť," popsala Telcová nejpodivnější postavu v kuřimské kauze.

10.14 - Škrlová prošla ve svém životě několika etapami. "Byla pod vlivem léků a různých návykových látek. Podstoupila chirurgické zákroky. Zažila toho mnohé. Na to vlastně neexistuje diagnoza," uvedla Telcová. Aby byla přesnější, uvedla příklad. Škrlové se například ptala, zda měla vztah s nějakým mužem. Škrlová řekla, že ano. Na dotaz, jaký vztah byl, ale uvedla, že se znala se spoustou mužů. "Podávala jsem jim ruku," řekla Škrlová při jednom výslechu.

10.10 - Škrlová podle znalce chápe smysl trestního řízení. "Je však bezmocná. Nyní je pod dohledem na psychiatrii Vazební věznice Brno a v posudku jsem navrhl její ústavní léčení," poznamenal Ivan Weinberger. Případ Barbory Škrlové je podle znalců velmi ojedinělý a v odborné literatuře jej ani nikdo nepopsal. "Nikdy jsme se s něčím podobným nesetkali," potvrdila psycholožka Jana Telcová.

10.05 - Weinberger vyvrátil histrionskou poruchu osobnosti, kterou u Škrlové zjistily znalkyně Hamplová, Zapletalová a Hajnová. "To, co Škrlová dělala, nedělala kvůli tomu, aby se dostala na titulní stránky v novinách," zdůraznil psychiatr. U Škrlové zjistil IQ ve výši 101. Podle něj nemohla dokončit vysokou školu. "Na druhou stranu naše zlatá slavice Lucie Bílá nezná noty a geniální muzikanti mají absolutní sluch. A nemusejí být chytří. Ale to jen na okraj," odbočil Weinberger ve své výpovědi.

9.57 - Podle Weinbergera opomenuli znalci epilepsii Barbory Škrlové. "Epilepsie je konečná diagnoza. Stejně jako kardiak má nemocné srdce až do smrti a alkoholik až do smrti zůstane alkoholikem. Epileptici trpí záchvaty. Malými, velkými a motorickými," uvedl psychiatr. Ten s velkou radostí zjistil, že jeho kolegyně diagnostikovaly u Škrlové syndrom Jekylla a Hyda. Ve chvíli, kdy pronesl znalec tato slova, začaly znalkyně, které zpracovaly první posudek, vzrušeně kroutit nesouhlasně hlavou.

9.48 - Do soudní síně přišli znalci obhajoby. Ty předvolal soud na základě žádosti obhájce Barbory Škrlové. Jako první bude hovořit psychiatr Ivan Weinberger. Ten zpracoval znalecký posudek, který má 164 stran a má zcela jiné závěry, než na jaké přišly znalkyně vypovídající u soudu v pondělí.

9.44 - Zedníčková tvrdí, že Kláře začalo všechno přerůstat přes hlavu. "Říkala, že nic nestíhá a že má toho moc," tvrdí Klářina kamarádka. Přestože se Zedníčková stýkala s Mauerovou poměrně často, po odhalení případu jí nenapsala ani dopis do brněnské vazební věznice, kde nyní pobývá.

9.29 - Lucie Turková prý žádala Marcelu Zedníčkovou, aby o tom, co jí řekla o Turkovi nikomu nevyprávěla. V soudní síni je však v roli svědka, který musí vypovídat pravdu a nic nezamlčovat. Proto se Zedníčková rozhodla o týrání Turkové promluvit. Když s ní prý Turková hovořila, vypadala věrohodně. "Určitě si to nevymyslela," prohlásila Zedníčková. Její rozhovory s Turkovou prý byly "ustrašené". Turková se totiž stále něčeho bála. "Myslela si, že ji někdo odposlouchává. A také jsou v případu zamotané tajné služby. Prosila mě, abych o tom nemluvila," doplnila Zedníčková.

9.21 - Zedníčková se zná i s Lucií Turkovou, ex-manželkou Jana Turka. "Poznali jsme se, když jsem bydlela u maminky Lucie. Pak jsme se potkali, když bydlela u své babičky v brněnských Černovicích. Tam žila i se synem Jonatánem. Hodně jsme se s Luckou bavili o soužití s Honzou. Říkala, že jí bil. Dokonce i na veřejnosti. Když prý bydleli spolu, měla s Jonatánem samostatný pokoj. Turek bydlel v jiné místnosti s přítelem," uvedla Zedníčková. Turek týral Turkovou jak fyzicky, tak psychicky. "Všechno mi to řekla. Dokonce i to, že musela kvůli tomu odejít do azylového domu," zdůraznila svědkyně.

9.10 - Další svědkyní je Marcela Zedníčková, známá Kláry Mauerové s níž chodila na základní školu od šesté třídy. "Byly jsme spolužačky a kamarádky. Navštěvovaly jsme se. Buď u mě doma nebo u ní. Setkávaly jsme se i v roce 2005. Věděla jsem o jejím rozvodu s Radkem Coufalem. V roce 2006 jsem se od známých dozvěděla, že se v její rodině objevila holčička. Anička. Malé dítě. Byla o něco větší než Jakub. Poprvé jsem ji viděla v divadle, ale do obličeje jsem jí nepohlédla. Byla maskovaná kapucí. Klára tvrdila, že je to autistické dítě," uvedla Zedníčková.

9.06 - Markéta Stejskalová popsala soudu Turka jako muže, který snad nemá jedinou špatnou vlastnost. K dětem se chová hezky a miluje psy. Turek měl při její výpovědi hlavu v dlaních a snažil se na svou novou přítelkyni nedívat. Vystoupení Stejskalové sledoval v soudní síni i John Bok, který je jakýmsi právním poradcem rodiny.

9.04 - Proč se Turek s Turkovou rozvedl Stejskalová neví. "Honza o tom moc nechtěl mluvit, takže detaily neznám. Je to minulost a nevracíme se k tomu. Jeho manželku navíc vůbec neznám. Za ty tři roky, co jsme spolu, nemám zkušenosti s jakoukoliv agresivitou vůči mě ani vůči mým dětem," tvrdí Turkova přítelkyně. Podle ní se Turek chová k Jonatánovi "naprosto úžasně". Je to prý dobrý, starostlivý a vzorný otec. V období, kdy mělo podle žaloby dojít k týrání Ondřeje a Jakuba, Turek hodně pracoval. "Byl dokonalý, hodně na sebe dbal. Vousy v tom období nenosil. Byl na sebe tak pečlivý, že na sobě nesnesl jediný vlas. To týrání je pro mě absurdní," prohlásila Stejskalová.

8.58 - Druhou svědkyní je Markéta Stejskalová, současná přítelkyně Jana Turka. S ním žije od léta 2005 ve společné domácnosti. Stejskalová je matka pětiletých dvojčat, které ji odebral brněnský městský soud. "Vzal mi je před devíti měsíci manžel, když se dozvěděl o kuřimské kauze. Opatrovnický soud vydal letos v únoru předběžné opatření, že děti jsou v péči otce. Odvolání bude řešit Krajský soud v Brně, ale zatím nenařídil líčení," uvedla Stejskalová.

8.53 - K výpovědi psychologa se vyjádřil Jan Turek. "Není to pravda. Je to jeden pohled. Nikdy jsem se nikde nehájil. Co a jak bylo řeknu později ve své závěrečné řeči," prohlásil Turek.

8.52 - Do Rajchla se pustil Turkův obhájce Milan Staněk. Chce přesně vědět, co mu Turkův syn řekl. "Moc toho nenapovídal, protože - jak jsem řekl - bylo toto téma pro něj tabu. O otci nechtěl mluvit, protože se cítil být ohrožený. Řekl, že věci, které dělal matce, nejsou správné. Tátu nijak nehodnotil," prozradil Jan Rajchl. Zápisy ze sezení, které nejsou součástí spisu, jsou prý dohledatelné. "Vedu si poznámky a oficiální spis. Jsem schopen dokumenty předložit," zdůraznil psycholog.

8.48 - Psycholog Jan Rajchl hovořil i s Turkovým synem Jonatánem. "Chlapec o tom skoro vůbec nemluvil, pro něj bylo toto téma hodně tabuizováno. Zážitky pro něj představovaly velkou citovou zátěž. Chlapec byl dokonce agresivní vůči matce. Snažil se jí kopnout, uhodit ji. Chování dítěte mělo souvislost s tím, že vidělo v rodině týrání, kterého se muselo nedobrovolně zúčastnit," vysvětlil psycholog z organizace Spondea. Svědek si nevzpomíná, zda si Turková vyžádala podklady ze sezení a z terapií pro soud nebo pro trestní řízení na policii.

8.42 - Turková byla podle Rajchla přivázaná k topení a Turek nutil syna Jonatána, který měl teprve tři roky, aby jí nožem přejížděl po hrdle. "Kopal jí, tahal za vlasy po celém bytě, mlátil její hlavou o futra dveří, vyhrožoval jí a podobně. Opakovalo se to," tvrdí psycholog Rajchl. Ten doporučil Turkové odbornou péči. Do Spondey přišla Turková ještě několikrát, spolupracovala s psychology a byla nejistá s výchovou svého syna. Otec na sezení do Spondey nikdy nepřišel.

8.39 - Prvním svědkem je Jan Rajchl, pracovník organizace Spondea, které provozuje krizová centra pro zneužívané děti. Rajchl tam pracuje jako vedoucí psycholog. Na podzim 2004 přišla do centra Spondea Lucie Turková, manželka Jana Turka. "Chtěla přezkoumat, jak působí její týrání ze strany manžela na psychiku dítěte. Matka přivedla chlapce v době, kdy už u Turka nežila. Přesně rok a osm měsíců od doby, kdy se od Turka odstěhovala kvůli domácímu násilí. Její chlapec měl noční děsy, nemohl spát," řekl Rajchl.

8.36 - Začal jedenáctý den přelíčení v procesu, jemuž se říká kauza Kuřim. Z obžalovaných se jej dnes zúčastní jen Kateřina Mauerová a Jan Turek. Zbylá čtveřice - Klára Mauerová, Hana Bašová, Barbora Škrlová a Jan Škrla se hlavního líčení na vlastní žádost účastnit nebudou.

Autor: Pavel Mokrý

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 82
SDÍLEJ:
Kometa rozebrala Olomouc a zvítězila 5:0.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Kradl a bílil spíže. Do chatek na Tišnovsku se muž vloupal minimálně desetkrát

Brněnsko – Poničená okna a prázdné police ve spížích za sebou nechával devětapadesátiletý muž, který podle kriminalistů v létě kradl v chatových oblastech na Tišnovsku. O případu v úterý informovali policisté.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kometa má nejlepší přesilovky. Eratovy nápady ničí soupeře

Brno /INFOGRAFIKA/ – Sezonu rozjeli podobně jako loňskou, mistrovskou. Brněnští hokejisté po prvních třinácti zápasech základní části extraligy opět vedou tabulku a získali jen o dva body méně než loni v říjnu. „S třiceti body jsme spokojení. Kdybychom řekli, že ne, rouhali bychom se,“ prohlašuje asistent kouče Komety Kamil Pokorný, jehož svěřenci v úterý zahájí druhou čtvrtinu v Třinci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení