VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online Kuřim: Turkovi se dělalo z týrání zle

Brno – (AKTUÁLNĚ, FOTOGALERIE) Jan Turek, jeden ztrýznitelů Ondřeje a Jakuba, musel zmučení odbíhat zvracet. Řekl to bývalému elitnímu detektivovi Josefu Kolínskému. I V ÚTERÝ JSME SLEDOVALI SOUDNÍ PROCES ONLINE.

24.6.2008 2
SDÍLEJ:

Otec týraných dětí - Radek Coufal.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

ON-LINE NÍŽE

První porci svědeckých výpovědí má za sebou brněnský krajský soud. Ten už druhý týden projednává takzvanou kuřimskou kauzu týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba.

V případu figuruje šest obžalovaných. „Kromě sester Kláry a Kateřiny Mauerových, Barbory Škrlové a Hany Bašové alias tety Nancy k nim patří Jan Turek a bratr Barbory Jan Škrla. Hrozí jim až dvanáct let vězení za to, že chlapce od prázdnin 2006 do loňského května bili, svazovali, pálili cigaretami a jinak surově mučili,“ shrnula žalobu státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Předseda senátu Pavel Göth dnes vyslechl deset svědků z celkových šedesáti. Šokující bylo svědectví Josefa Kolínského, bývalého elitního detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Poprvé totiž veřejně řekl, že se mu k týrání přiznal jak Jan Turek, tak jeho kamarád Jan Škrla. Ti se podle žaloby zúčastnili „mučícího večírku“ ve Veverské Bítýšce, kde chlapci zažili nejhorší chvíle svého života.

Mužům nedělalo mučení potěšení

„Turek mi při jednom setkání řekl, že z týrání neměl zvláštní potěšení a dělalo mu to dokonce zle. Tvrdil, že si dokonce několikrát odběhl, aby se venku vyzvracel,“ prohlásil Kolínský. Podle něj se mu vyzpovídal i Jan Škrla, jemuž mučení nedělalo potěšení a většinou při trýznění chlapců plakal.

O pomoc Kolínského loni v létě požádal Josef Škrla, jakýsi guru organizace. „Tvrdil, že jeho dcera Barbora je tajná agentka. Postupem času jsem se Škrlou rozvázal spolupráci, protože jsem zjistili, že všichni okolo něj jsou fanatici,“ dodal Kolínský.

Výpověď bývalého kriminalisty Turka rozrušila. „Důrazně odmítám nařčení, že bych ty chlapce bil,“ hájil se Turek. Nové skutečnosti v případu se nelíbily ani jeho obhájkyni. „Zajímavé je, že Kolínský přišel s výpovědí až teď. Jestliže o tom věděl deset měsíců, proč neřekl nic policistům, kteří ho také vyslýchali,“ uvedla Turkova advokátka. Kolínský na to opáčil, že se ho na to nikdy nikdo neptal.

Otec: Klára byla dobrá máma!

K soudu také přišli nejbližší příbuzní týraných bratrů. Jejich otec Radek Coufal svou bývalou manželku Kláru Mauerovou, s níž se před dvěma lety rozvedl, z ničeho neviní. „Byla to dobrá máma našich dětí. Její výchovné metody byly normální a ničím se nelišily od jiných rodin,“ prohlásil Coufal.

Po rozvodu vídal Coufal oba své syny zhruba dvakrát týdně. Jakmile se však Klára přestěhovala s dětmi do Kuřimi na Brněnsku, nechtěla mu Ondru a Jakuba tak často dávat. „V tom domě jsem nikdy nebyl. Nepustila mě tam. Když jsem tam přišel na návštěvu, byli kluci v domě. Z okna mě pozdravili a to bylo všechno,“ uvedl Coufal. Bližšího kontaktu s dětmi se sice dožadoval, ale Klára mu řekla, že mají svůj program. Prý jezdí na chatu, kde jsou zvířata a podobně. „Když vyšlo najevo, že Klára kluky týrala, byl jsem z toho v šoku,“ uzavřel otec.

Před soudem svědčila také babička sourozenců Eliška Mauerová. Ani ona si týrání nevšimla. „Byli to kluci a často jsem je viděla odřené. Většinou se poranili, když spadli z kolečkových bruslí,“ tvrdila Mauerová. Když ovšem týrání chlapců gradovalo, babička je už skoro vůbec neviděla. „Například o Jakubovi mi Klára řekla, že doktor vůbec nedoporučuje, aby se se mnou setkal,“ řekla Mauerová, která děti ani svou dceru Kláru neviděla více než rok.


AKTUÁLNĚ

15.54 - Výslech svědka Mikše skončil a s ním i úterní hlavní líčení. Pokračovat se bude ve středu v 8.30 ráno.

15.45
- Barboru Škrlovou viděl Mikš naposledy dva měsíce před odhalením kuřimské kauzy. "Byla plachá a taková nějaká dětinská," vzpomínal svědek na loňské jaro. Stýkal se s ní prý často. Důvod? Půjčil jí peníze a pomáhal jí splácet půjčku.

15.42
- Radim Mikš je sice příznivcem společenství Hnutí Grálu, ale prý k nim má neutrální postoj. "Byl jsem na nějakém výletě, který pořádali Mravenci. Je to už deset let," uvedl Mikš. Výletu grálistů do Rakouska se zúčastnil třikrát, teprve poté byl zpečetěn a stal se plnohodnotným členem náboženské skupiny. "Tehdy jsem dostal na krk kříž. Nenosím ho," uvedl Mikš.

15.30
- V obsáhlém spise je dopis, který Radim Mikš napsal Kláře Mauerové do Vazební věznice v Brně. Podepsal se jako Anička. "Kateřina mi řekla, že je Klára na Annu fixovaná a prý chce spáchat sebevraždu. Nepřipadlo mi na tom nic divného," uvedl Mikš.

15.29
- Na své ex-přítelkyni oceňoval hlavně vztah k dětem. "Kateřina měla děti ráda. To jsem na ní asi nejvíc oceňoval. Dělala pro děti hromadu akcí, na které chodily nejen děti, ale i jejich rodiče," uvedl Radim Mikš. Ze spisu vyplývá, že patřil mezi osoby, které se sdružily do skautského oddílu Mravenci. Z Mravenců jsou také všichni obžalovaní. Mravence vedl otec Barbory, Josef Škrla.

15.22
- "Znám ještě Hanu Bašovou z turistického klubu. Barboru Škrlovou znám od dětství. Už to je asi pětadvacet let," vypráví Radim Mikš. Nejbližší vztah měl s Kateřinou Mauerovou, s níž léta žil. Po rozchodu jí půjčoval auto. Věděl také, že začala žít s Barborou. "Měli společnou domácnost i společnou pokladnu," prozradil Mikš.

15.19
- Posledním svědkem dnešního hlavního líčení je Radim Mikš. Muž, který se zná s Kateřinou Mauerovou více než 12 roků. Až do roku 2006 spolu žili jako druh a družka.

15.15
- Projev Aničky, kterou Ludmila Němcová viděla, neodpovídal podle ní věku třináctiletého dítěte. "Kývala se, hýkala. Nic víc. Volala maminku. Jakmile jsme ale sedli do auta, projevovat se přestala," doplnila Němcová.

15.13
- Na druhý den se Ludmila Němcová setkala s Ondrou. "Řekl mi o tom, jak ho matka svazovala, zavírala a týrala. Ukazoval mi, jak rychle musel jíst jídlo, že už dlouho neviděl ani babičku ani dědečka, a že Anička byla hodná," řekla Němcová. I ona potvrdila, že Klára s Kateřinou chránily místnost, v níž byl Ondra několik hodin zavřený před policisty a hasiči vlastními těly.

15.09
- Sociální pracovnice řekla, že doprovodila Aničku společně s Kateřinou a Klárou Mauerovou do bytu v brněnské Krásného ulici. "Kateřina říkala, že je Klára velmi dobrá máma. Pak ukázala rozsudek Městského soudu v Brně, který potvrzoval totožnost Anny Mauerové. Zeptala se, zda se dá něco udělat s předběžným opatřením. Chtěla si asi vzít Aničku do péče," vzpomínala Němcová.

15.01
- Ludmila Němcová jela do Kuřimi na výzvu policie. "Přijela jsem chvíli před desátou večer. Ondra už byl v sanitce a byl docela v pohodě. V domě byla Anička. Nebrečela, spíše hýkala a objímala Kateřinu Mauerovou. Vypadala jako postižená a volala stále maminku. Kateřina Mauerová mi řekla, že je to autistické dítě," uvedla Němcová.

14.56
- Další svědkyní je Ludmila Němcová, sociální pracovnice městského úřadu v Kuřimi na Brněnsku.

14.55
- Hasič vypověděl, že sestry bránily dveře do komory s tím, že za nimi nikdo a nic není. Klíče neměla ani jedna. Policie proto musela Kateřinu a Kláru od dveří odtlačit, aby se mohli hasiči ke dveřím dostat. "Když jsme kluka vysvobodili, řekl, že má ještě bratra. Šli jsme se podívat do domu, zda tam náhodou nebyl. Našli jsme tam jen nějakou dívku. Křičela a byla ve stresu," řekl Miroslav Medek. Ondřej byl podle něj vystrašený. Koukal na hasiče, ale neřekl ani slovo. "Musel být vystrašený, nikdy jsem něco podobného neviděl," dodal Medek.

14.51 - "Komora pod schodištěm byla zamčená. Policie ji chtěla otevřít. U dveří stály sestry Mauerovy a až hystericky se bránily tomu, aby se hasiči dostali dovnitř. Byl tam totiž malý kluk. Bylo tam horko, dusno. Prostor zhruba metr krát dva metry. Chlapec ležel na zemi a byl spoutaný," popsal Medek neobvyklý zásah.

14.49
- Třetím svědkem v odpolední části jednání je Miroslav Medek. Hasič z Tišnova, který zasahoval v domě v Kuřimi na Brněnsku.

14.46
- K výpovědi matky se vyjádřila Kateřina Mauerová. Povstala a v doprovodu eskorty přišla k místu pro svědky. "Chci jen říct, že k přerušení kontaktů s mámou došlo z mé strany náhle. Bylo velmi těžké, aby pochopila, že se s ní nechci vídat. Stále se snažila o kontakt," řekla Kateřina Mauerová s třesoucím se hlasem.

14.44
- Eliška Mauerová si také vzpomněla na jednu příhodu z Vánoc. "Pekli jsme cukroví a Anička ho skládala na plech. Katka jí kontrolovala a několikrát jí řekla, ať to skládá pořádně. Z ničeho nic pak vstala a vrazila Aničce facku. Šokovalo mě to. Nevím, co blbla, když byla Anička nemocná," uvedla Mauerová.

14.39
- Kateřina před třemi lety řekla své matce poměrně šokující informaci. "Přišla za mnou zlomená a řekla, že Barbora Škrlová zemřela. Měla prý leukémii a nenašel se dárce kostní dřeně," řekla Eliška Mauerová. Po celou dobu nemoci Škrlové o ní měla Kateřina starost. "Na Aničku byla spíše alergická, chovala se k ní hůř než k chlapcům," vzpomínala Mauerová na další podrobnosti zamotaného případu.

14.28
- Na řadu přicházejí otázky obhájců. Ty zajímá, kde získala Klára informace o zdravotním stavu domnělé Anny. "Podle všeho je dostala e-mailem od doktora. Aničky jsem se několikrát ptala, jestli je pan doktor hodný. Ona mi řekla, že je. Víc jsem o jejím zdravotním stavu nezjišťovala. Věřila jsem jí i Kláře. Anička byla fakt nemocná. Měla pořád nějaké bolesti," uvedla Mauerová. Klára podle ní komunikovala s oním tajemným doktorem několikrát denně. Zjistila to z výpisu od mobilního operátora. Účet za telefon se totiž šplhal k několika tisícikorunám měsíčně.

14.23
- Státní zástupkyni Zuzanu Zámoravcovou zajímá, jaký měly Klára s Kateřinou vztah. "V období puberty spolu měly spory, ale jinak vycházely dobře. Šikanu mohu rozhodně vyloučit," zdůraznila Eliška Mauerová. Její dcera Kateřina prý byla spíše uzavřenější. Ale prý jen v době jejích studií na vysoké škole a také poté, co si našla práci. Kateřina Mauerová se na svou matku při její výpovědi vůbec nedívá. Je k ní otočená zády. Elišce Mauerové o ni občas zavadí pohled, hned se však zase začne dívat na soudce.

14.15
- Babička týraných chlapců má škraloup. Policie ji totiž stíhala za křivé svědectví, které mělo pomoci k tomu, aby získala Barbora Škrlová identitu Aničky. "Cítila jsem potřebu udělat to, co jsem Aničce slíbila. Řekla jsem jí totiž, že ji nedám. Potom, co jsem se dozvěděla o jejím zdravotním stavu a vším, čím v minulosti prošla, to ani nešlo," prohlásila Mauerová. U Městského soudu v Brně proto vypověděla nepravdu. Uvedla, že Anička je opravdu Anička. Za křivé svědectví jí hrozilo až tři roky vězení, ale státní zástupce nakonec její stíhání zastavil. "Příběh o Aničce vymyslel kdo?" zeptal se soudce. "Nevím," řekla žena, která měla říci nazpaměť to, co jí předala Klára na papíru. Jednalo se o smyšlený příběh, kterému se nyní říká "vsetínská verze". Podle ní pocházela Anička z rodiny narkomanů, kteří se o ni nestarali a po úmrtí její babičky ze Vsetína se jí ujala Klára Mauerová.

14.05
- Eliška Mauerová si znaků týrání na tělech chlapců nikdy nevšimla. "Byli to kluci a často jsem je viděla odřené. Většinou se poranili, když spadli z kolečkových bruslí," tvrdila Mauerová. Když ovšem týrání chlapců gradovalo, babička je už skoro vůbec neviděla. "Například o Jakubovi mi Klára řekla, že doktor vůbec nedoporučuje, aby se se mnou setkal. Domnívala jsem se, že se jedná o skutečnost," řekla Mauerová.

13.58
- S Aničkou alias Barborou Škrlovou se Eliška Mauerová seznámila prostřednictvím Kláry. Tvrdila jí, že je to holčička s hrůznou minulostí. "Říkala, že je vážně nemocná a že jí někdo týral. Klára ji chtěla do své péče. Připadalo mi to jako bohulibá činnost a tak jsem se rozhodla, že Kláře s Aničkou pomůžu. Vztah mezi Aničkou a Klárou byl hodně mateřský. Milovala ji," řekla babička Ondřeje a Jakuba. Pozoruhodné je, že Eliška Mauerová osobně znala i Barboru Škrlovou, která se za třináctiletou Annu vydávala. Naposledy ji prý viděla někdy před dvanácti lety. V Aničce ji ovšem vůbec nepoznala.

13.51
- Klára své matce tvrdila, že na problémy má odborníka. "Prázdniny se pomalu chýlily ke konci a dcera řekla, že problém s chlapci je vážnější než si myslela. Proto se rozhodla, že bude s dětmi doma a že je ani nepošle do školy. Žádala nás o trpělivost a důvěru," uvedla Eliška Mauerová. V době, kdy vnuky nevídala, snažila se Kláře pomoci. Psala jí SMS a chtěla Ondru s Jakubem vidět.

13.47
- Předsedu senátu Pavla Götha zajímá, jak fungovala rodina Mauerových. "Chtěl bych vědět, jak jste se starali o chlapce, jaký jste k nim měla vztah a zda jste nezaznamenala poslední dobou nějaké změny v jejich chování," otázal se Elišky Mauerové. Ta řekla, že s dcerami vycházela dobře. "V létě 2006 přišla Klára s tím, že se bude chlapcům víc věnovat, ale sama. Byly prázdniny, takže jsme to přijali. Trvalo to ale delší dobu a my jsme měli i s dětmi odjíždět na dovolenou na Vysočinu. Klára řekla, že se objevily nějaké problémy a negativní dispozice u chlapců," řekla tichým hlasem.

13.43 - Další svědkyní je Eliška Mauerová, babička týraných chlapců a matka obžalované Kateřiny a Kláry Mauerové.

13.19
- Soudní síň na odpolední část programu, kdy soud vyslechne pět svědků - Lenku Machovou, babičku týraných dětí Elišku Mauerovou, hasiče Miroslava Medka, Radima Mikše a Ludmilu Němcovou - je na rozdíl od dopolední části poloprázdná. Z obžalovaných zůstala v soudní síni už jen Kateřina Mauerová a Jan Turek. Klára Mauerová už odpoledne přijít nechtěla. Zřejmě se nechtěla setkat se svou matkou, která bude za pár okamžiků také vypovídat.

13.13
- "S Kateřinou Mauerovou a Hanou Bašovou se znám pracovně z Paprsku. Nikdy jsem s nimi neměla problém," zahájila Lenka Machová svou výpověď. Policie našla doklady na její dceru Lucii, která měla být vážně nemocná. "Nic o takových listinách nevím, moje dcera je naprosto zdravá," zdůraznila Machová. V jejím bytě našla při domovní prohlídce krabici, kterou u ní nechala Kateřina Mauerová. Co v krabici bylo, neměla Machová tušení. Uvnitř ovšem policie našla knihy s náboženskou tématikou a další věcné důkazy. Ty jsou nyní součástí spisu.

13.10
- Odpolední část jednání po rychlé obědové pauze začala. Jako první předstoupila před soud svědkyně Lenka Machová.

12.21 -
Soudce vyhlásil přestávku do 13.00

12.17
- Kolínský tvrdí, že Turek vypovídá účelově. "Je to fanatik, řval jsem to na něj, což přiznávám," uvedl Kolínský.

12.15
- "Karty jsou rozdané. Jde jen o tresty. V kontaktu jsem i se státní zástupkyní. To mi říkal Kolínský. Chodil někam špitat a šuškat. Ale kam? To já nevím. Pořád chtěl, abych jednal rychle. Chtěl mě zastupovat a už viděl palcové titulky v novinách," prohlásil Jan Turek, který se bojí policie. Zažil prý kruté výslechy. "Druhá obava je z té paní v tom blázinci. O ní nemám problém se vyjádřit. Ale ne teď a ne dnes. Dělala se mnou testy v blázinci. Dělala si ze mne legraci. Prý jsem v blázinci ještě jenom na návštěvě," dodal Turek. Ten se bojí ještě státní zástupkyně a některých dalších právníků.

12.08
- K výpovědi Kolínského se vyjádřil Jan Turek. "Popírám, že bych mu někdy řekl, že jsem ty děti bil. Teď nastala ta chvíle, kdy vám řeknu pravdu. Ke Kolínskému mě dovedl Procházka. Slyšel jsem o něm, že je obhájcem Barbory Škrlové. Navštívil jsem ho v kanceláři a chtěl jsem se s ním poradit. Bavili jsme se o všem možném. O přístupu, o životě, o všem. Samozřejmě, že jsme mluvili i o případu. Mám zafixované jenom útržky a neumím s nimi naložit," skládá Turek věty bez ladu a skladu. Kolínský se na Turka dívá s povzdálí a usmívá se. "On mi třeba říkal, že má pod palcem Ivanu Svobodovou z Mladé fronty Dnes. Napíše, co budu chtít. To byl pro mě úplně neznámý svět případu, o kterém lidé venku vůbec neví," řekl Turek.

12.01
- Obhájce obžalovaných zajímalo, kolik Kolínský za služby pro Škrlu dostal. "Nevím, jak zdejší páni doktoři, ale mě stačilo sto padesát tisíc. Výlohy navíc platil Škrlův přítel Procházka," usmál se Kolínský. Kde vzal Josef Škrla na všechno peníze není jisté. Je totiž invalidní důchodce. Barbora Škrlová pracovala v Paprsku, ale její mzda byla více než nuzná. "Nevím, kde na to brali. Výdaje, které Škrla měl, rozhodně nepřipomínaly výdaje invalidního důchodce v této republice," poznamenal Kolínský.

11.52
- V soudní síni, kde právě v tuto chvíli stále vypovídá Josef Kolínský, začíná být nedýchatelný vzduch. Přestože jsou otevřená téměř všechna okna, vzduch je těžký a chybí v něm kyslík. Únava je znát i na obhájcích obžalovaných. Mají hlavu podepřenou pěstmi, jiní ji zase mají v dlaních celou.

11.43
- Kolínský se s obžalovanými setkal několikrát. Týrání mu popsali docela přesně. V podstatě tak, jak zní obžaloba. "Turek mi například řekl, že mu Klára po týrání děkovala, že jejich stav se zlepšil. Škrla mladší většinou jen brečel. Říkám, byli to fanatici a já později spolupráci s Josefem Škrlou a jeho okolím ukončil," řekl Kolínský. O tom, kde je Josef Škrla nyní, neví. Koncem roku 2007 měl být údajně v Brně. "Teď je snad někde v cizině," dodal advokát.

11.36
- "Jsou to zkrátka fanatici. Kdyby chtěli, udělali by si i černou kůži. Nerozuměl jsem tomu," prohlásil o hlavních figurách kauzy Josef Kolínský. Obžalovaný Jan Turek podle něj děti týral. "Řezal je a pálil, což mi sám řekl. Dělalo se mu z toho ale špatně a prý šel několikrát zvracet ven," vzpomínal Kolínský.

11.33
- Kolínský poodhalil tajemnou tvář Doktora, který měl dávat Kláře Mauerové příkazy, jak mučit a trýznit své děti. "Hrál ho mladý Škrla," prohlásil advokát o Josefovi Škrlovi a lidé okolo něho tvrdí, že je to banda fanatiků. "Prý se převlékali do maskáčů a běhali po lesích se samopaly. Škrla mi pořád ukazoval výpovědi Barbory, která v nich tvrdila, že je tajná agentka. Těch zvláštností, samozřejmě, bylo víc. Když se začalo mluvit o týrání dětí, byl jsem z toho překvapený," uvedl Kolínský.

11.19
- Otec Barbory, Josef Škrla, chtěl svou dceru ukrýt tak dokonale, že by se nenašla roky. "Přišel s myšlenkou únosu do Ázerbajdžánu. Únos měli udělat tajné služby. Do pátrání po ní by se tak nezapojila policie a Interpol, ale tajné služby. Ty by to podle Škrly vyšetřovaly roky," uvedl Kolínský. U švédských schůzek byly kromě Škrly a jeho dcery i manželé Fahrnerovi. Ti s kauzou přímo nesouvisí, ale Barbora se v Norsku vydávala za třináctiletého Adama Fahrnera.

11.15
- Kolínský mluvil se Škrlovou i o náboženství. "Říkala, že založili nějaké hnutí Hvězda. Mělo pomáhat lidem a tak podobně. Už si to všechno nepamatuji. Na co však nezapomenu, pak to byl její projev. Fakt na mě působila jako děcko, které někdo vrhnul do reálného života dospělých," přiznal Kolínský.

11.12
- Jakmile se vrátil Kolínský ze Švédska do České republiky, uviděl v novinách palcové titulky. "V nich se psalo, že kauza Kuřim souvisí s tajnými službami a podobné nesmysly. Později mi volali novináři z Lidových novin, kteří chtěli se Škrlovou zprostředkovat setkání. K tomu nakonec došlo v Kodani," řekl Kolínský. Škrlová později šla na české velvyslanectví v Kodani, kde podstoupila test DNA. Ten později potvrdil, že Anička ve skutečnosti vůbec neexistovala. "Myšlenka Anička vznikla tak, že se mezi dětmi cítila hrozně fajn. Prý líp než mezi dospělými lidmi. O týrání nemluvila," dodal Kolínský.

11.06
- Ve švédském Stockholmu si Kolínský zkontroloval identitu Barbory. Její doklady byly v pořádku. Jiné to podle něj bylo s vystupováním. "Když jsem ji viděl poprvé, myslel jsem si, že je to patnáctiletá holka. Byla hubená, mluvila tichým hlasem, na hlavě měla kulicha. Smála se a mluvila prakticky o všem," vzpomíná Kolínský na setkání se Škrlovou. Debata podle něj trvala několik hodin. "Říkala, že jí prohlédli znalci a jeden údajně řekl, že je sociálně nepřizpůsobivá. Druhý jí zase řekl, že je pako," uvedl Kolínský.

10.57
- Před soud předstoupil Josef Kolínský, bývalý policista a přítel Josefa Škrly.

10.51
- Sociální pracovnice z brněnských Židenic byla také u prvních výsleších obou chlapců. "Jakub byl hodně hovornej, ale nikdy ne k věci," vzpomínala Romana Kubíčková. Ta se později zasadila také o to, aby soud zakázal styk Radka Coufala s dětmi. "Tehdy nikdo nevěděl, kdo ty děti týral. Museli jsme je proto izolovat tak, aby nebyli v kontaktu s rodinnými příslušníky," vysvětlila Kubíčková.

10.45
- Nejen Kubíčková, ale i další svědci, kteří se zúčastnili zásahu v Kuřimi potvrdili, že oba hoši projevovali až abnormální náklonnost k cizím lidem. "Byli kamarádští. Neměli problém mě objemout, pusinkovali mě a tak dále. Povalili mě třeba na pohovku a hráli se se mnou tak, že je ode mě museli odtrhnout pracovnice z Klokánku," popsala Kubíčková chování Ondřeje a Jakuba krátce po jejich vysvobození ze spárů hrůzy.

10.43 - Kubíčková pracuje jako sociální pracovnice. Loni 7. května jí večer volala policie a odvezla ji do Kuřimi. Tam byl v domě svázaný Ondra, který patřil pod ochranu sociálky v brněnských Židenicích. "Hned druhý den jsem podala návrh na umístění sourozenců do Klokánku. Snažila jsem se s kluky mluvit, aby byli v pohodě. Moc toho nenamluvili, i když jsem se konkrétně na týrání neptala. Byli takoví klidní. Kdybych jim neřekla, kam jedeme, ani by se nezeptali," řekla Kubíčková.

10.37 - Dalším svědkem procesu je Romana Kubíčková, pracovnice sociálky městského úřadu Brno-Židenice.

10.33
- Ředitele Kincla se nyní ptají obhájci. Jejich dotazy ale několikrát soudce nepřipustil. Dotazy typu kolik stály hračky v Paprsku, jak Paprsek hospodařil a podobné otázky totiž s trestným činem týrání nesouvisí. V soudní síni teď navíc panuje ospalá atmosféra. Výpověď Kincla, který mluví hlubokým, ale tichým hlasem, uklimbala hlavně studenty jedné brněnské střední školy, kteří se na proces přišli místo vyučování podívat.

10.21
- Barbora Škrlová za poslední rok působení v Paprsku velmi zhubla. I toho si ředitel Kincl všiml. Zvláštní mu připadal i jeden fakt. A sice, že si mzdu Škrlové za vedení nejrůznějších kroužků vyzvedával někdo jiný. "Na základě plné moci si peníze Škrlové vyzvedávala většinou Kateřina Mauerová," vzpomínal Kincl.

10.17
- Karel Kincl, který se zná s většinou obžalovaných v kuřimské kauze, také tvrdí, že s Kateřinou Mauerovou, Hanou Bašovou a Barborou Škrlovou nebyly nikdy problémy. "Vedly kroužky a žádný rodič si na ně nestěžoval," uvedl Kincl. Jednoho ze tří přísedících zase zajímalo, jak s Kinclem Barbora mluvila. "Tady jenom šeptá. S vámi mluvila normálně nahlas?" zeptal se přísedící soudce. "Mluvil jsem se Škrlovou několikrát a mluvila se mnou normálně nahlas. Nešeptala ani neměnila hlas," řekl Kincl.

10.13
- "Barbora Škrlová a Anička - soudu už je známo že obě jedna osoba jest. Nevzpomínáte si na to, zda na vás Barbora Škrlová působila. Nebyla například infantilní, když se měla přeměňovat do třináctileté dívky?" zeptal se soudce ředitele Kincla. "Ne. Jednala se mnou vždy úplně normálně. I na jaře 2007," přiznal šéf organizace.

10.10
- Ředitel Kincl se nikdy nesetkal s tím, že by viděl nebo slyšel o tom, že v Paprsku dochází ke svazování dětí. "Jediný konflikt, který si vybavuji, se stal ve chvíli, kdy Paprsek navštívila mistostarostka Böhmová. Chtěla vidět všechny prostory zařízení. Kateřina Mauerová proti tomu protestovala. A to dost silně," vzpomínal Kincl.

10.05
- Kincl byl šéf Hany Bašové a Kateřiny Mauerové. Zaměstnával i Barboru Škrlovou a jejího bratra Jana. "Barbora u nás pracovala od roku 2000 na plný pracovní úvazek. Její pracovní poměr u nás skončil na žádost. Vedla kroužky, které se týkaly hudebních záležitostí. Měla na starosti i klub lesní moudrosti," uvedl Kincl.

10.01
- Dalším svědkem je Karel Kincl, ředitel Paprsku.

9.58
- Obhájce Barbory Škrlové Richard Novák se Coufala zeptal, proč se jeden chlapec jmenuje Mauer a druhý Coufal. "Prostě se tak jmenují, nevidím v tom problém," odpověděl otec týraných chlapců. Novák jen pokrčil rameny. "Ostatně, je to váš problém," poznamenal obhájce.

9.54 - Radka Coufala si nyní "podávají" obhájci obžalovaných. Coufal tvrdí, že psychický stav Ondřeje a Jakuba je v současnosti nedobrý, ale blíže to nechce specifikovat. Coufal se před soudem také přiznal, že ho policie vyšetřovala kvůli podezření z ovlivňování svědků. Týkalo se to návštěv v Klokánku, které Coufalovi později soud zakázal úplně.

9.51
- V soudní síni se ozvalo zakokrhání kohouta. Jednomu s přítomných v řadách veřejnosti totiž zazvonil mobilní telefon. Kohout před desátou dopoledne donutil soudce, aby zdůraznil, že si lidé mají vypnout své mobily. "Proces je veřejný, ale musí být důstojný. Není možné, aby tady zvonil telefon. Ti z vás, kteří si telefony nedeaktivovali, tak ať to teď okamžitě učiní," přikázal předseda senátu Pavel Göth.

9.43
- "Kluci mi nikdy neřekli, že by chtěli od maminky pryč. Nikdy mi neřekli, že byli někde, kde je někdo týral. Proto jsem v šoku, že se to vůbec dělo," řekl Radek Coufal. City dal najevo i vůči své bývalé ženě Kláře. "Byla to dobrá máma," zdůraznil Coufal, který se při své výpovědi čas od času podívá na svou ex-manželku. Do očí jí ale nepohlédne. Ve chvíli, kdy přišel do soudní síně, Klára Mauerová se k němu otočila zády a sklonila hlavu. V této pozici je už několik minut a ani se nehne.

9.33 - Otec chlapců, kteří jsou už více než třináct měsíců v krizovém centru Klokánek, se s Ondrou a Jakubem vídá dvakrát týdně. Z toho jednou s nimi může na vycházku. Babička a dědeček se s kluky vidí jen jednou za týden. Na Coufala měl kromě soudce několik doplňujících dotazů i jeden ze tří přísedících. Zajímalo ho, zda je věřící, zda si všiml znaků týrání, zda měl svatbu v kostele a zda je katolík. Coufal na všechny otázky odpověděl záporně.

9.30 - Radek Coufal opakovaně při svém svědectví zdůraznil, že o týrání vůbec nevěděl. Dozvěděl se o něm až dva dny poté, co policisté vysvobodili svázaného Ondřeje z komory v domě v Kuřimi. S obžalovanými se však zná. "Klára, Kateřina, Hana Bašová a Jan Turek jezdili na tábory. Někdy jsem jim pomáhal ty tábory připravovat," řekl Coufal. Barbora Škrlová a její bratr Jan jsou prý pro něj cizí lidé.

9.23
- S Aničkou, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, se Coufal viděl všehovšudy dvakrát. "Klára mi řekla, že je nalezenec, a že se o ní stará," řekl otec týraných chlapců. S Aničkou se ani nikdy dlouho nevybavoval. Vezl ji sice na hory, ale při dlouhé cestě s ním nemluvila. Coufal se s chlapci vídal do konce roku 2006. Jakmile se však Klára přestěhovala s dětmi do Kuřimi na Brněnsku, styk s chlapci byl čím dál tím více řidší. "V tom domě jsem nikdy nebyl. Nepustila mě tam. Když jsem tam přišel na návštěvu, byli kluci v domě. Z okna mě řekli ahoj a to bylo všechno," uvedl Coufal. Bližšího kontaktu s dětmi se dožadoval, ale Klára mu řekla, že mají svůj program. Prý jezdí na chatu, kde jsou zvířata a podobně. "Když vyšlo najevo, že Klára kluky týrala, byl jsem z toho v šoku," sklopil Coufal hlavu.

9.17
- Radek Coufal vzpomíná na seznámení s Klárou Mauerovou. Potkal ji před dvanácti lety, tedy v roce 1996. Bydleli spolu v brněnské ulici Krásného a po roce od seznámení se jim narodil syn Jakub. Když se jim narodil druhý syn Ondřej, vzali se. "Výchovné metody byly normální. Ničím se nelišily od jiných rodin. Před dvěma lety jsme se rozvedli, soud přidělil děti matce. Já platil výživné," řekl Coufal. Kluci podle něj měli spoustu aktivit. Chodili do kroužků, sportovali a jezdili na výlety. "Ondřej hrál hokej, Jakub basketbal. Ondra měl problém s ušima, podstoupil několik operací dutin, které se mu zanášely hleny," uvedl Coufal. S Klárou si prý zpočátku rozumněl. Rozešli se kvůli názorovým neshodám.

9.11
- Dalším svědkem je Radek Coufal, otec týraných chlapců. K soudu se dostavil v černém obleku, z něhož září bílá kravata.

9.05 - Sestry Mauerovy, Hana Bašová, Škrla i Turek, které Fiedlerová z Paprsku zná, se prý k dětem chovali hezky. "Nikdy si žádný rodič nestěžoval, ohlasy byly spíše pozitivní," řekla Fiedlerová. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová chtěla vědět, jak "uvězněný" chlapec vypadal. Podle svědkyně byl plachý a stydlivý. "Mluvila jsem na něho a on stál. Pak si sedl ke stolu a něco dělal. Nevím, jestli byl hubený. Měl tričko s dlouhým rukávem. Přišel mi naprosto normální, ale jak říkám - stydlivý," přiblížila chlapce Fiedlerová. Ze spisu vyplývá, že oním klukem byl Jakub.

9.00 - Vychovatelka z Paprsku na událost zapomněla. Vrátilo se jí to zpátky až ve chvíli, kdy se kauza začala vyšetřovat a policie měla zájem o Nancy - Hanu Bašovou. "Tehdy byla překvapená. Ani ne z toho, že tam ten kluk byl zamčený, ale že jsem ho tam našla," vzpomínala Fiedlerová před soudem. Znovu pak zdůraznila, že chlapce, který byl uvnitř kanceláře, znovu zamkla. "Jsem si tím stoprocentně jistá. Otočila klíčkem," dodala.

8.56 - Fiedlerová našla loni na jaře v budově Paprsku dítě. "Šla jsem do kanceláře, která byla zamknutá. V ní byl kluk. Vůbec nemluvil. Ptala jsem se ho, co tam dělá. Neodpověděl. Šla jsem se proto zeptat Nancy, která řekla, že je to v pohodě. Pak šla se mnou do kanceláře, nechala mě, abych si vzala co potřebuji, a zase zamkla," řekla Fiedlerová.

8.54 - Do soudní síně vstoupila první svědkyně procesu, Petra Fiedlerová. Všechny obžalované zná, pracovala totiž v Domě dětí a mládeže Paprsek.

8.51
- Soudce nyní chce, aby Klára rozpory vysvětlila. "Plno věcí jsem si uvědomila až postupem času. Nancy tam byla od začátku, ale já jí nechtěla nijak ublížit," prohlásila Mauerová. Soudce jí navíc ukazuje hnědý deník Harry Potter Nymbus 2000. V něm jsou přepsané SMS, které Klára přepsala z mobilního telefonu. Jedná se o texty, které jí posílala zprvu Kateřina Mauerová a později záhadný Doktor. "Deník byl pro mě důležitý. V době, kdy byla Anička v nemocnici, četla jsem si v něm. Myslím si, že mě chtěli kontrolovat, aby měli přehled. Já to nepsala, ale věděla jsem o tom. Dál nebudu vypovídat," uzavřela Mauerová.

8.45 - Klára Mauerová podle dřívějších výpovědí řekla, že na chatu, kde osmiletý Ondřej a jeho o dva roky starší bratr Jakub museli protrpět nejhorší okamžiky ve svém životě, přijeli třetí den Jan Turek a Jan Škrla řečený Geronimo. "To, že bude Turek se Škrlou děti týrat, bylo domluveno s Doktorem. Říkal, že poslední den musí být nejhorší. Měnili hlasy a mluvili cikánsky. V dětech to mělo vyvolat chaos," uvedla Mauerová do protokolu. O několik měsíců později se ovšem matka týraných chlapců rozvzpomněla, že na chatě byla i Hana Bašová alias teta Nancy. "Na chatu do Veverské Bítýšky přijela s Turkem a Škrlou," doplnila Mauerová výpověď.

8.40 - Obhájce Kateřiny Mauerové navrhnul číst protokoly, kde jsou výpovědi Kláry Mauerové. Před soudem prý vypovídala jinak. Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth návrhu vyhověl a bude číst desítky stran jejich výpovědí. "Budu číst pouze to podstatné," konstatoval Göth.

8.31 - Začal čtvrtý den procesu takzvané kuřimské kauzy. V soudní síni je Klára Mauerová, její sestra Kateřina a Jan Turek. Chybí Barbora a Jan Škrlovi. Ti písemně požádali o jednání v jejich nepřítomnosti.

Jak zatím probíhal soudní proces - minutu po minutě:

Soudní proces - den první - Děti jedly vlastní maso

Soudní proces - den druhý - Život v kleci, sex a drogy

Soudní proces - den třetí - Tajemný Doktor a zfalšované dokumenty

Autor: Pavel Mokrý

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Hokejisté olomoucké Mory přivítali na domácím ledě Kometu. Porazili Brňany 3:2 po prodloužení.
AKTUALIZUJEME
19

Pět v řadě. Kometa prohrála i v Olomouci, 2:3 v prodloužení

Ilustrační foto.

Krajský rozpočet je přebytkový, dvě miliardy míří na opravy silnic a dopravu

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojovka zlomila jihlavské prokletí a dál uniká ze dna

Jihlava, Brno /FOTOGALERIE/ – Pět zápasů a stop. Delší trvání série porážek na hřišti Jihlavy už fotbalisté prvoligové Zbrojovky nedovolili. V patnáctém kole prolomili na Vysočině s grácií nepříznivou sérii, když po přesvědčivém výkonu zvítězili 2:0 a udělali další důležitý krok za záchranou v nejvyšší soutěži. „Podařilo se nám tady vyhrát po iks letech, navíc jsou to strašně důležité tři body, takže velká spokojenost,“ radoval se brněnský gólman Dušan Melichárek.

Dům z židlí zaujal porotu. Chybík a Krištof získali prestižní cenu

Brno – Velký úspěch zaznamenali brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Získali hlavní cenu ve 24. ročníku Grand Prix Architektů 2017 za zrekonstruovanou budovu Galerie nábytku, která stojí v brněnských Vinohradech.

Soud propustil Rusa obviněného ze znásilnění nezletilé. Vyhoštění platí

Brno - Znovu bude svobodně chodit, ale ne na českém území. Soud propustil z vazby pětašedesátiletého Rusa Valeriye Lebedeva, který podle obvinění v roce 2011 a 2012 čtyřikrát znásilnil patnáctiletou dívku. Kvůli jejímu pronásledování a ukradení osobních materiálů však nesmí muž vstoupit pět let na území České republiky a dostal dvouletou podmínku. Rozsudek je zatím nepravomocný. 

Klubovna i rozhledna. Brňané rozdělili miliony z participativního rozpočtu

Brno /INFOGRAFIKA/ - Šestnáct z čtyřiaosmdesáti návrhů v projektu Dáme na vás dostane peníze z rozpočtu. Získaly nejvíce hlasů Brňanů. Studie na bezpečnou stezku pro chodce a cyklisty, která propojí Žebětín a Bystrc s Kohoutovicemi. Návrh, který v hlasování projektu Dáme na vás Brňany zaujal nejvíce. Hlasování skončilo v noci na čtvrtek. Lidé podpořili také třeba stavbu rozhledny v oboře Holedná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT