Místo hrajících si dětí poslušné roboty. A místo zlobení poslouchání přísných rozkazů, které střídalo mučení. Tak vypadalo dětství dnes osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba z Kuřimi na Brněnsku.

Jejich tyrani vypovídali ve středu před brněnským krajským soudem. Ten už druhým dnem řešil případ, který nemá v historii české kriminalistiky obdoby. Děsivému příběhu, který je prosycen utrpením, se říká kauza Kuřim. A týrání chlapců byl podle výpovědí obžalovaných pouze začátek. Jakási třešnička na dortu.

Zatímco první den měla prostor k výpovědi matka týraných dětí Klára Mauerová, která vinu svalila na svou sestru Kateřinu, ve středu vypovídala Barbora Škrlová, její bratr Jan Škrla a Jan Turek.

Bití, sex a drogy

Asi největším šokem byla výpověď Barbory Škrlové, která se v rodině Kláry Mauerové vydávala za neexistující třináctiletou holčičku jménem Anna. Před soudem se sice vyjádřila jen k žalobě, s níž prý nemá nic společného, ale předseda senátu Pavel Göth přečetl její výpovědi na policii.

V šokující zpovědi Škrlová popisuje, že nebyla tyranem, ale obětí. A to nejen týrání, ale i drsných sexuálních praktik. „Odvezli mě například za Brno, dali mi injekci a zamkli mě na chatě. Čekala jsem na zákazníka. Zažila jsem jich pět, šest. Sahali mi po celém těle, strkali mi prsty a ruce mezi nohy až do břicha. Bolelo mě to. Krvácela jsem,“ popsala muka Škrlová policejním vyšetřovatelům.

Škrlová policistům také řekla, že výjezdům za Brno se říkalo terapie. „Vždycky byla připravená nějaká místnost. V ní byly provazy, švihadla, žiletky a nože. Teta Nancy se při terapiích převlékala. Buď byla chlap, který si říkal Hansen. Nebo si vzala květované šaty a to pak byla teta Emilka,“ vzpomínala Škrlová.

Teta Emilka alias teta Nancy alias Hana Bašová měla podle Škrlové zvláštní sexuální praktiky. „V místnosti se svlékla, vzala si do ruky takový gumový předmět. Měli ho páni v televizi. Strkala mi to do pusy. Když odešla, přišel Hansen. Měl na obličeji červenočernou masku. Ten mě zase pálil voskem,“ uvedla Škrlová do protokolů. Nejhorší orgie se pak podle Škrlové odehrávaly na chatě ve Veverské Bítýšce. Tam už byla jako Anička. Společně s Ondřejem a Jakubem tam podstoupili mučení.

V dřevěné boudě je netýrala jen Klára s Kateřinou a teta Nancy. „Byli tam cizí lidé, které neznám. Byli to zákazníci. „Ti zneužívali mě i Ondru. Sexuálně. Dělali jsme fotky a filmy,“ tvrdila Škrlová ve výpovědích, které jsou součástí spisu.

Peklo na zemi

Největší hrůzy ovšem prožívali minimálně osm měsíců děti Kláry Mauerové. Chlapce obžalovaní mučili a trýznili od léta 2006 až do loňského května, kdy policie začala případ vyšetřovat. „Cílem týrání bylo přetrhnout základní vztahy v rodině a vytvořit z nich člověka se zlomenou vůlí, necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoli příkazům autority,“ vysvětlila státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Výpovědi chlapců soudce přečetl. S ohledem na jejich psychiku totiž rozhodl, že je před soud volat nebude. Do protokolů oba chlapci potvrdili, že je matka týrala. A nejen ona. Kluci se museli bít navzájem a bití neunikla ani Anička. Klára Mauerová navíc Ondru nutila, aby jí sundal pásek a bil ji stejně jako sourozence. „Ona měla pásek a já ne. Řekla, ať jí ho sundám a začnu jí řezat,“ přiblížil Ondřej matčiny sadistické choutky.

Při čtení výpovědí chlapců je v soudní síni absolutní ticho. Mnozí lidé, kteří se přišli na proces podívat, nevěří vlastním uším. Chlapci totiž policii řekli, jak je matka a jiní lidé mučili. „Na chatě nás mamka zavírala do klece. Byl jsem v ní skoro pořád. Neměl jsem ani možnost se jít vyčůrat, a tak jsem se počůral do gatí. Za tři dny mě máma vyměnila oblečení,“ přiblížil Jakub týrání. Chlapce mučili i jiní. „Byl tam takovej vousatej pán. Ten mě pálil cigaretou. Měl dlouhé vousy. Taky mě bil po zádech, rukou a nohou. Ten chlap byl hubený, ale já ho neznám,“ uvedl Jakub do policejního protokolu.


ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ - STŘEDA 18. ČERVNA

15:05 - Hlavní líčení pro dnešek končí. Pokračovat bude ve čtvrtek v 8.30

14:54 - Další okruh listinných důkazů se týká pobytu chlapců v dětském krizovém centru Klokánek. Jakub v jednom dokumentu tvrdí, že ho matka bila a teta Kateřina taky. Poté, co z Klokánku utekla Anička alias Barbora Škrlová, čekal Jakub na pokyny zvenčí, které by ho instruovaly k útěku. "Čekal jsem na dopis a na úplněk Měsíce. Měsíc už v úplňku byl, ale dopis žádný nepřišel. Kdyby byl v dopise indián, utekl bych i s Ondrou. Ale žádný takový dopis nepřišel," opakoval Jakub.

14:41 - Z dalšího listinného důkazu vyplynulo, že Barbora Škrlová měla být jakousi modlou odštěpku náboženství Hnutí Grálu. "V Česku jí změna identity nevyšla. Proto se vydala do Norska. Když se ani tam změna identity nezdařila, vžila se do role oběti týrání a násilí," píše se v odborném vyjádření, které ze spisu přečetl soudce Göth.

14:33 - Předání Barbory Škrlové do České republiky provázela složka, která měla 145 stran. V ní byla korespondence mezi Škrlovou a Kateřinou Mauerovou, kresby mamince obsahující motiv křišťálu, plány do budoucna, výňatky z bible a další náboženské listiny. Z toho vyplynulo, že je Škrlová velice silně nábožensky založená. Vyšetřovatelé zjistili, že patří do skupiny, která je odštěpkem Hnutí Grálu z Brazílie a Německa.

14:22 - Barboru Škrlovou odvezl do Norska "nějaký pán". Ten ji v Norsku izoloval. "Ondra a já jsme byli zneužívaní. I sexuálně. Dělali jsme fotky a filmy," tvrdí Škrlová ve výpovědi po zadržení v Norsku. Na nohou měla norské galoše. O mnoho větší, než je její noha.

14:21 - Škrlová, která se v Norsku vydávala za třináctiletého Adama, byla po zatčení ve špatném psychickém stavu. Z listin vyplývá, že mluvila v mužském rodě, používala norštinu a česky uměla minimálně. "Vyprávěla, že bydlela v Česku se dvěma bratry. Neměla jméno, ale číslo. Někdo ji mučil," čte soudce ze spisu.

14:18 - Loni v prosinci zadržela norská policie Martina Farnera. Byl podezřelý ze sexuálního zneužívání syna Adama. Později se ukázalo, že ona osoba je Barbora Škrlová. V tu chvíli se do případu zapojila národní centrála Sirené, což je mezinárodní policie, která pracuje uvnitř schengenského prostoru. Okamžitě informovala velvyslanectví v Oslu a to už byl začátek návratu zpátky do České republiky.

14:10 - Při hledání Barbory Škrlové musela policie prohledat všechny zdravotnická zařízení v České republice. "Policie také ztotožňovala mrtvoly, oběti autonehod a další. Vše s negativním výsledkem," čte z listinných důkazů soudce Pavel Göth. V době, kdy policisté pročesávali republiku, už ale byla Barbora Škrlová dávno za hranicemi. V Dánsku. Tam údajně utekla se svým otcem Josefem Škrlou. "Museli jsme pryč kvůli mediální štvanici," řekl Škrla na českém velvyslanectví v Kodani.

14:06 - Poměrně velkou část spisu zaujímá korespondence české policie s Interpolem z loňského léta. Policisté hledají Barboru Škrlovou, ale Interpol jim píše, že ji nemůže najít.

14:00 - Soudce pokračuje čtením listinných důkazů. Mezi nimi je například policejní zpráva o ohledání místa činu v rodinném domě v Dušínově ulici v Kuřimi na Brněnsku. Policie tam po vysvobození svázeného Ondřeje z komory pod schody našla věcné důkazy. Například lepící pásky, kusy provazů a další věci.

13:57 - Klára Mauerová už je zpátky v soudní síni. Dveře do sálu obsadila justiční stráž.

13:50 - Na svazování si Ondřej zvykl a při popisování mučení o něm mluví spontánně. "Máma mě svazovala skoro pořád. Stokrát. Musel jsem se svléknout a ona mě svázala. Někdy mě svazovala jen tak, jindy zase proto, že jsem zlobil. Když jsem byl nahatý, byla mi v komoře zima. Do komory za mnou chodila teta Katka. Kontrolovala mě," tvrdil Ondřej policistům.

13:46 - Z vyšetřovací spisu vyplynulo, že Ondřej nechodil do školy. "Měl jsem nemocné uši. Učila mě doma máma," vysvětlil Ondra kriminalistům. Do rodinného domu v Kuřimi na Brněnsku ho převezla Klára Mauerová v prosinci 2006. Pokojíček tam neměl. "Spal jsem v komoře. Mamka mi tam zhasla, abych tam mohl spát. Od Vánoc jsem také neviděl ani brášku Kubu, ani Aničku," řekl chlapec. V komoře pod schody mu prý byla zima, ale to mu nevadilo.

13:37 - Zmíněným "vousatým pánem", který Jakuba mučil, byl podle chlapce Jan Turek. Poznal ho totiž na fotografiích, které mu předložila policie. Na snímcích rozpoznal i Jana Škrlu, který ho údajně bil také. "Když jsem byl zavřenej v Paprsku nosili mi tam ti páni jídlo," řekl Jakub.

13:34 - Při čtení výpovědí chlapců je v soudní síni absolutní ticho. Mnozí lidé, kteří se přišli na proces podívat, nevěří vlastním uším. Chlapci totiž policii řekli, jak je matka a jiní lidé mučili. "Na chatě nás mamka zavírala do klece. Byl jsem v ní skoro pořád. Neměl jsem ani možnost se jít vyčůrat, a tak jsem se počůral do gatí. Za tři dny mě máma vyměnila oblečení," přiblížil Jakub týrání. Chlapce mučili i jiní. "Byl tam takovej vousatej pán. Ten mě pálil cigaretou. Měl dlouhé vousy. Taky mě bil po zádech, rukou a nohou. Ten chlap byl hubený, ale já ho neznám," uvedl Jakub do policejního protokolu.

13:15 - Klára Mauerová chlapce nutila, aby bil Jakuba a Aničku. Matka po něm dokonce požadovala, aby jí sundal pásek a bil ji. "Ona měla pásek a já ne. Řekla, ať jí ho sundám a začnu jí řezat," přiblížil Ondřej matčiny sadistické choutky.

13:12 - Ondra musel vytrpět i týrání na chatě ve Veverské Bítýšce. Tam mu udělali obžalovaní "mučící večíerk". Kromě Ondry při něm týrali i jeho bratra Jakuba a Barboru Škrlovou. "Lidí bylo na chatě víc. Plácali mě po zadečku. Neviděl jsem je. Měl jsem na hlavě pytel, který mi okolo krku převázali provázkem. Taky jsem měl svázané ruce. Na zemi jsem ležel nahý a oni mě bili. Páskem, tyčí, holí. Nutili mě taky, abych se pálil cigaretou. Rozžhavenou cigaretu mi podala máma a já se pětkrát popálil v tříslech," popsal Ondřej hrůzné zážitky.

13:04 - V protokolu z výslechu malého Ondry vyplývá, že ho matka týrala. "Máma mě pálila cigaretou. Zlobil jsem. Stalo se to o prázdninách na chatě. Taky jsem dostával často na zadek," řekl Ondřej policejním vyšetřovatelům. Ve výpovědi chlapec vzpomíná i na to, jak ho matka Klára Mauerová zavírala do komory. Nejen v Kuřimi na Brněnsku, ale i bytě v Krásného ulici v brněnských Židenicích. "Často jsem tam byl i přes noc. Čůral jsem do kyblíku a byla tam tma," vzpomínal Ondřej.

12:58 - V soudní síni nechce být ani sestra Kláry, Kateřina Mauerová. Její odchod ze soudní síně je však komplikovaný. Eskorta odešla a musí se vrátit. Kateřina ovšem na poslední chvíli mění rozhodnutí. V soudní síni chce zůstat.

12:56 - Jako první přichází na řadu čtení výpovědi osmiletého Ondřeje. Advokát Kláry Mauerové žádá, aby jeho klientka nemusela být v soudní síni. Klára pláče a v doprovodu eskorty opouští soudní síň.

12:55 - Odpolední jednání začalo s desetiminutovým zpožděním. Pokračovat bude soudce čtením listin.

11:12 - Soudce přerušuje hlavní líčení. Pokračovat bude ve 12.45

11:11 - Ke čteným výpovědím se vyjádřila Klára Mauerová. "To co řekla Barbora je lež. Žádnou Aničku jsem své sestře nepomáhala vyrábět. Měla jsem v té době svých starostí dost. A už vůbec jsem nevěděla, že Anička, která s námi bydlela, byla dospělá třiatřicetiletá ženská," řekla Mauerová.

11:08 - Při výslechu na policii se Barbora Škrlová krátce zmínila i o útěku z krizového zařízení pro děti Klokánek. Odtam ji prý odvezla Kateřina Mauerová a muž, kterého neznala. "Měla jsem strach, že mě budou znovu bít a chtěla jsem z auta utéct. Teta Katka mi ale řekla, že pojedu do Ústavu, kde se všechno napraví," uvedla mimo jiné.

11:04 - Předseda senátu Pavel Göth stále čtě policejní protokoly. Reakce Škrlové sledují soudní znalci. Upřeně se na ni dívají. Škrlová v ruce drží žluté desky, má hlavu sklopenou a zavřené oči. Pokyvuje sebou. Někteří znalci si dělají poznámky.

11:00 "Jednodušší pro mě bylo být Anička," zdůraznila Barbora Škrlová. Prý měla klidnější myšlení a ledasco mohla lépe snášet. "Jako dospělá jsem se necítila. Hrála jsem dítě," prohlásila Škrlová do policejních protokolů.

10:57 - Barbora Škrlová do dnešního dne netuší, jaký měl pobyt u Kláry Mauerové vlastně smysl. "Nechápu to. Potkala jsem ji pře jedné hře v lese. Byla jí zima a já ji půjčila boty. Od té chvíle to byla moje maminka. Teta Katka to věděla. Chovala jsem se jako dítě. Byla jsem Anička, takže jsem se chovala jako Anička," sdělila Škrlová.

10:50 - "O tom, kde budu a s kým, rozhodoval tatínek," přiznala Barbora Škrlová policii při svém výslechu letos v únoru. Otec Josef Škrla Barboru dával "cizím lidem" na několik dní, někdy i na týden. "Dělal to už od chvíle, kdy jsem končila základní školu. Matka měla problémy s alkoholem a prášky, takže otec vždycky rozhodl, kam půjdu," tvrdila.

10:38 - Škrlová policistům řekla, že výjezdům za Brno se říkalo terapie. "Vždycky byla připravená nějaká místnost. V ní byly provazy, švihadla, žiletky a nože. Teta Nancy se při terapiích převlékala. Buď byla chlap, který si říkal Hansen. Nebo si vzala květované šaty a to pak byla teta Emilka," vzpomínala Škrlová. Teta Emilka alias teta Nancy alias Hana Bašová měla podle ní zvláštní sexuální praktiky. "V místnosti se svlékla, vzala si do ruky takový gumový předmět. Měli ho páni v televizi. Strkala mi to do pusy. Když odešla, přišel Hansen. Měl na obličeji červenočernou masku. Ten mě zase pálil voskem," uvedla Škrlová do protokolů.

10:33 - Předseda senátu Pavel Göth čte první výpověď Barbory Škrlové, kterou učinila na policii. V ní Škrlová popisuje sadomasochistické praktiky, kterým ji vystavovala teta Nancy. To byla Hana Bašová. "Odvezli mě za Brno, dali mi injekci a zamkli mě na chatě. Čekala jsem na zákazníka. Zažila jsem jich pět, šest. Sahali mi po celém těle, strkali mi prsty a ruce mezi nohy až do břicha. Bolelo mě to. Krvácela jsem," popsala muka Škrlová policejním vyšetřovatelům.

10:17 - Škrlová tvrdí, že Klára Mauerová stále osočovala Ondru. "Říkala, že je zlý. Proto ho svazovala a zavírala do komory," vysvětlila Škrlová, která v rodině Kláry Mauerové vystupovala i v roli Aničky. Hlas Škrlové, jež stojí před trestním senátem, je stále slabší. Začíná se zadýchávat. V prohlášení ještě stačí napadnout soudní znalce. "Ty posudky mě hrozně stresovaly. Odkývala bych cokoliv. Měla jsem dojem, že ty odpovědi mě ználci podsouvali," dodala Škrlová a dál odmítla vypovídat.

10:12 - V kleci trávila hodiny i Barbora Škrlová. Žaloba přitom tvrdí, že do klecí zavírali obžalovaní jen Ondřeje a Jakuba. "Museli jsme chodit po čtyřech, štěkat a tak. Pořád nás bili. Mnoho hodin jsem byla v kleci. V Paprsku jsem zase byla spoutaná, ležela jsem v mouce," uvádí Škrlová, která v kuřimské kauze hraje roli tyrana, ale i oběti.

10:11 - Barbora Škrlová tvrdí, že na terapie ji vozili i do Paprsku. O mučení chlapců říká, že se zakládá na pravdě. "Vzpomínám si, že jsem měla na hlavě pytel a s Kubou na sebe volali čísla. Oni nás totiž očíslovali. Bití nebylo jen jako. Bili nás odděleně. Žaloba tvrdí, že jsem Ondru topila. Dala jsem mu hlavu do lavoru. Bylo to po velkém psychickém nátlaku a ve strachu, že když to neudělám, tak mě potrestají," popisuje.

10:06 - Škrlová vypráví o pobytu na chatě ve Veverské Bítýšce. Tvrdí, že byla týraná i ona. "Vozili mě na terapie do Norska. Těm lidem jsem věřila. Nepoznala jsem, že se mnou dělají zlé věci. Součástí těch terapií byla i Klára Mauerová. V té době jsem musela opisovat různé škaredé texty, které mi diktovali. Opisovala jsem je v Paprsku. Musela jsem se je učit nazpaměť, klečela jsem na kostkách a přednášet ty texty. Zkoušela mě z nich Klára. Když jsem něco řekla špatně nebo jinak, tak se o tom dozvěděla Kateřina a od toho se odvíjel další postup," říká Škrlová s třesoucím se hlasem.

10:03 - "Žaloba mi klade za vinu, že jsem kluky zavírala do skříně. To není pravda. V žádném případě bych to neudělala. Ani do šuplíku, ani do bedny. Nikam. Do truhly jsem vlezla sama. Bylo to na táboře. Byla tam tma, nemohla jsem tam ani sedět," vzpomíná Barbora Škrlová. Její věty, které k soudu pronáší, jsou útržkovité a někdy nedávají smysl. Soudce se na Škrlovou dívá přísně, levá ruka mu podpírá hlavu. Pravou rukou si dělá poznámky.

9:59 - "Učiním jenom krátké prohlášení. Vypovídat nebudu. Chci se vyjádřit jen k tomu, co je v obžalobě," říká Barbora Škrlová. Mluví sípavým hlasem a není skoro vůbec slyšet.

9:58 - Před soud přistoupila Barbora Škrlová.

9:57 - "Obvinění je vykonstruované. S Janem Turkem se znám z táborů a skautských oddílů. Stejně jako Kateřinu Mauerovou, která v Paprsku vedla Klub lesní moudrosti. Tam jsem potkal i její sestru Kláru a děti Ondřeje a Jakuba," vypověděl Jan Škrla do policejních protokolů. Ve výpovědích popřel, že byl na chatě ve Veverské Bítýšce. O své sestře Barboře tvrdí, že ji někdo unesl. "Nahradila ji Anna. Třináctiletá dívka, která jí byla velmi podobná," doplnil.

9:54 - To, že Jan Škrla odmítl vypovídat, není pro soud podstatné. Bude totiž jeho výpovědi číst. Škrla totiž vypovídal na policii. Protokoly má soud k dispozici a nyní je čte.

9:53 - Škrla se bojí o život. "Mému otci vyhrožují smrtí. Do případu jsou zapletené tajné služby. Proto nechci vypovídat. Bojím se, protože má rodina je ohrožena na životě," prohlásil Škrla.

9:50 - "Mám pocit, že obžalovaný své vyjádřní čte," upozorní státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová soudce. "To vidím taky," usměje se Göth.

9:48 - Soud začal vyslýchat Jana Škrlu. Bratra Barbory Škrlové. "Učiním vyjádření, vypovídat nebudu," řekl Škrla.

9:38 - Soudce se ptá, zda bude Jan Turek odpovídat na další otázky. "Budu, ale ne na ty, které mi položí doktor Ševčík," ozve se Turek hlasitě. Soudní síní se na pár vteřin rozezněl smích.

9:36 - "Obžalovaný může odpovídat na otázky, na které chce. Žádám, aby to bylo zaprotokolováno," ozval se další advokát Libor Hlaváč.

9:34 - Jan Turek má slovní přestřelku s obhájcem Kláry Mauerové. Ten se ho zeptal, zda zná Doktora. "Nic vám neřeknu. Včera jste zabránil, abych se mohl ptát Kláry. Vy jste to znemožnil. Na vaše otázky doktora Ševčíka odpovídat nebudu," odsekl Turek. Obhájce Mauerové žádá, aby soud zaprotokoloval, že jeho jednání je v rozporu s trestním řádem.

9:29 - Jan Turek přiznal, že s Josefem Škrlou měl přátelský vztah. "Poznal jsem ho ve třináctém středisku Junáka. Jeho fungování tam bylo omezené. Znám i jeho manželku. Paní Renata je dlouholetá zdravotnice, která se mnou jezdívala na tábory," vzpomínal Turek

9:26 - Soudní síň je druhý den hlavního líčení plnější, než při zahájení procesu. Na projednávání kuřimské kauzy se dokonce přišla podívat třída studentů třetího ročníku jedné z brněnských středních škol. "Učitel vybral zrovna tento proces. Raději bych se šla podívat na nějakou vraždu," povzdechla si jedna ze studentek.

9:18 - K hlavnímu bodu obžaloby, který se týká brutálního týrání chlapců na chatě ve Veverské Bítýšce, se Jan Turek vyjadřovat nechce. "Nikdy jsem tam nebyl," zdůraznil Turek. Toho přitom ve své výpovědi obvinila Klára Mauerová, že na chatě bil a její syny bestiálně mučil nejméně čtvrt hodiny.

9:16 - Klece, do kterých obžalovaní zavírali oba chlapce, obstaral Turek. "Katka chtěla půjčít dvě klece. Neptal jsem se proč. Prostě jsem jí je půjčil. Byly to takové normální klece na psy," řekl Turek. Nepřišlo mu ani divné, že Kateřina Mauerová žádné psy nemá.

9:11 - Tichá, jemná a zdrženlivá. Tak popisuje Jan Turek Barboru Škrlovou, ikonu kuřimské kauzy. Prý se s ní nestýká. "Pamatujete si, jak vypadala?" zeptal se soudce Turka. "Nevím," odpověděl Turek, který zároveň zdůraznil, že má rád lidi i zvířata. Dokonce krátce pracoval v útulku Městské policie Brno. "Staral jsem se o psy, které mohl veterinář utratit. Vrátil jsem je zpátky do života," vyzdvihl Turek své dobré srdce.

9:03 - Na přetřes se dostává skautský oddíl Mravenci. V něm byl Josef Škrla, otec Barbory a Jana Škrlových. Podle některých spekulací právě on za týráním a v pozadí celé kauzy stojí. Policie ale zatím na něj nic nemá. Pátrá po něm jen kvůli tomu, že si nevyzvedává obsílky od soudu.

8:51 - "Jsem stíhaný pro trestný čin týrání dětí. To popírám," zdůraznil Jan Turek. Ve své výpovědi se vyjádřil i ke klecím, které podle žaloby koupil za účelem týrání chlapců. "Ano, klece jsem koupil, ale ne na to, abych do ně já nebo někdo jiný zavíral děti," hájil se Turek.

8:49 - Před soud se postavil Jan Turek. Podnikatel z Brna, který podle žaloby uspořádal pro Ondřeje a Jakuba "mučící večírek".

8:46 - Soudce čte výpověď Hany Bašové alias tety Nancy. Ta se procesu nezúčastnila a požádala o projednávání věci v její nepřítomnosti.

8:45 - "Nic se nezakládá na pravdě. To, že Barbora Škrlová topila děti v lavoru, tak to dělala proto, že ji k tomu tlačila moje sestra Klára. Musela poslouchat, jednala ve strachu," řekla Kateřina Mauerová. Týrání chlapců se podle ní vymklo všem obžalovaným z rukou. "Bylo toho moc. Víc k věci vypovídat nebudu. Dnes už ne," uzavřela své prohlášení.

8:41 - Před soud se postavila Kateřina Mauerová, sestra matky týraných chlapců. Kateřina Mauerová chce učinit pouze prohlášení, vypovídat nechce.

8:40 - Proces, kterému se říká kuřimská kauza, začal. Druhý den hlavního líčení jsou na programu výpovědi obžalovaných. I dnes chybí Hana Bašová alias teta Nancy.

8:17 - Do největší soudní síně, kterou má brněnský krajský soud k dispozici, přišel předseda senátu Pavel Göth. Uvnitř jsou už také tři přísedící a protokolující úřednice. V cele na nádvoří Justičního paláce v brněnské Rooseveltově ulici čekají tři hlavní aktéři kauzy. Z vazby přijela matka týraných chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina a Barbora Škrlová.