Luděk Štýbl bydlí se svou manželkou v Dušínově ulici v domě číslo 1403 v Kuřimi už více než čtvrt roku. A oba jsou z toho nešťastní. Před pár týdny se totiž dozvěděli, že právě v tomto domě odhalila minulý rok policie jeden z nejzávažnějších případů týrání: žila zde Klára Mauerová se svými syny Ondřejem a Jakubem. A v komoře domu je věznila a týrala.

Manželé Štýblovi přitom nejsou jediní, kterým kauza Kuřim převrátila život naruby. A to s ní nemají vůbec nic společného. „Před pár týdny mi volala přítelkyně, že k nám přijela televize. Když jsem se zeptal proč, řekla, že v našem domě bydlela Klára Mauerová,“ vylíčil své zděšení Štýbl.
V komoře, kam zavírala Mauerová svého syna Ondřeje, má nyní sklad odložených krabic. Jediné, co v malé místnosti pod schody zůstalo, je kovový regál. „Vždycky mám takový divný pocit, když jdu do komory. Naštěstí to nesu mnohem lépe než manželka. Ta snáší bydlení v domě, v němž před více než rokem žila ta bestie, mnohem hůř,“ dodal Štýbl.

O historii domu mu prý nikdo neřekl. „Realitní makléř mi neřekl vůbec nic,“ zdůraznil Štýbl. Realitní kancelář MAX & Partner, která vilu muži pronajala, ovšem tvrdí, že za nic nemůže. „Je to věc klienta. Nezeptal se. Potřeboval rychle bydlet a na nájemní smlouvu spěchal. Kdyby se zeptal, jestli to náhodou není ten dům, kde týrali děti, řekli bychom mu to. Není důvod takové věci tajit,“ řekl jednatel společnosti Libor Baroň.

Jeho slova potvrdil i jeden z realitních makléřů MAX & Partner. „O dům měli zájem dva lidé. Ptali se, jestli to je ten dům. Řekl jsem jim pravdu,“ přiznal realitní agent, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj se po odhalení případu domek prodal jinému zájemci až po čtyřech měsících. „Dům jsme vyčistili a kompletně vyklidili. Po Mauerové tam nezůstalo nic,“ doplnil Baroň.

Soused Mauerové Eduard Trdý, který týrání náhodou objevil díky dětské chůvičce, už v ulici nebydlí. S přítelkyní se odstěhovali. „Chtěli jsme to udělat už dávno. Týrání u sousedů naše rozhodnutí urychlilo,“ připustil Trdý. Přestože se stal ze dne na den mediálně známou tváří, rozhodnutí nelituje. „Jsem rád, že jsem pomohl ukončit trápení těch kluků. Udělal bych to zase,“ poznamenal Trdý.

Z nechtěné publicity mají zkažené dny také manželé Tesařovi. Ti užívají chatu majitelky Milady Koronkovové ve Veverské Bítýšce. Tam týrali dva chlapce také. „O týrání dětí jsme se dozvěděli až od policie. Vůbec jsem netušila, že se tady něco takového dělo,“ řekla žena a o kauze se odmítala bavit. Už kvůli tomu, že se u chaty střídají televizní štáby a kamerami míří až skoro do kuchyně dřevěného stavení. „Manžel i já jsme staří lidé a publicity je na nás moc,“ dodala Tesařová.

Veřejné projednávání kauzy u brněnského krajského soudu může ale podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové nejvíce poškodit Ondřeje a Jakuba. „Ve škole jsou vystaveni posměchu. Týrání, které několik měsíců prožívali na vlastní kůži, je navíc poznamená na celý život,“ upozornila Zámoravcová, která chtěla proces neveřejný. Soud jejímu návrhu, ke kterému se přiklonila i obhajoba, nevyhověl.

Oba chlapce vedení krizového centra Klokánek, kde jsou Ondra s Jakubem už přes rok, po dobu projednávání kauzy u soudu „uklidilo“ mimo Brno. „Kluci nechodili tento týden ani do školy. Jsou dál od Brna, ale nebudu říkat kde,“ uvedla ředitelka Klokánku Ditta Pokorná. Už ve středu se ale z nechtěného výletu vrátí zpátky do zařízení. Čeká je totiž další soudní vyšetření. Znalci budou na žádost soudu zkoumat jejich psychický stav.