Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kuřim: Týraných dětí bylo asi víc

Brno - Zvýpovědí trýzněných chlapců Ondřeje a Jakuba vyplynulo, že mučení a útrapy neprožívali sami. Státní zástupkyně fakt ani nepopřela ani nepotvrdila.

26.6.2008 3
SDÍLEJ:

Policejní eskorta přivádí Kláru a Kateřinu Mauerovou k soudu.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

I DNES JSME SLEDOVALI AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON-LINE (více pod článkem, odkazy na záznamy z předešlých soudních líčení najdete v pravé části této stránky)

V takzvané kuřimské kauze, která se týká brutálního týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba, nastal po šestém dni hlavního líčení u brněnského krajského soudu další šokující zvrat. Ondra s Jakubem totiž zřejmě nebudou jediní, kteří museli hodiny mučících praktik snášet.

O dalších podrobnostech děsivého týrání se před časem chlapci svěřili ředitelce krizového zařízení pro děti Klokánek Dittě Pokorné, která o tom ve čtvrtek informovala soud. „Jakub mi říkal, že u mučení na chatě byly ještě další dvě osoby. Asi o hlavu menší než on,“ prozradila Pokorná. Prý to nebylo poprvé. „O jiných dětech, kteří mučení minimálně přihlíželi, mluvili opakovaně,“ dodala Pokorná.

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová, která zamotanou kuřimskou kauzu řeší, se k výpovědím týraných bratrů vyjadřovat nechtěla. „Komentovat to rozhodně nebudu. Informaci o dalších týraných dětech nevyvrátím, ale ani nepotvrdím,“ prohlásila Zámoravcová. Ta zatím stojí za svou žalobou. Týraní podle ní byli Ondřej a Jakub a těch, kteří je mučili, je šest. „Matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina, Hana Bašová, Barbora a Jan Škrlovi a Jan Turek. Za týrání, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví jim hrozí až dvanáct let vězení,“ shrnula Zámoravcová žalobu.

Vzpomínky na hrůzy

Chlapci si hrůzné okamžiky vybavují postupně. Například na brutální mučící večírek na chatě ve Veverské Bítýšce si Jakub vzpomněl až po několika týdnech v Klokánku, kde po odhalení kauzy skončili. „Naposledy hovořil o Janu Turkovi. Měl u toho tik na ruce. Škubal s ní. Z ničeho nic se rozplakal. Chce racionální odpovědi na otázky, proč se dospělí usmyslí a své děti týrají,“ popsala šéfka Klokánku Jakubovo chování. O Turkovi mluvil Jakub tak, že to utrpení neskončilo. „Ty chaty byly dvě, nejsem blbej,“ řekl Jakub Pokorné.

Jana Turka poznal Jakub na policejních fotografiích. Pokorné tvrdil, že když ho na chatě ve Veverské Bítýšce mučili, Turek za ním v jednu chvíli přišel a odvedl ho do auta. I s pytlem na hlavě, který měl pod krkem ovázaný izolepou. „Řekli mi pojď, jedem. A odvezl mě jinam. Na jinou chatu. Bylo to hrozné, hrozné, hrozné,“ řekl Jakub roztřeseným hlasem.

Na Jakubově chování je zvláštní hlavně to, že po příjezdu do Klokánku mluvil úplně jinak. Tvrdil, že ho nikdo nemučil a veškerou vinu házel na sebe. Postupem času se chování bratrů změnilo a začali mluvit o dalších podrobnostech. Vždy na základě nějakého impulsu. Například jednou se Ondra s Jakubem mezi sebou strašně pobili. Když si ho vzala ředitelka Klokánku stranou, začal jí popisovat hrůzné zážitky z týrání. „Většinou mluvil o mužích, kteří ho osahávali nebo mu vyndávali přirození a drželi ho v rukou. Jakub dokonce řekl, že muži byli dva a jeden z nich byl silnější s vousy,“ uvedla soudní znalkyně z oboru psychologie Marta Skulová, která chlapce několikrát vyšetřovala.

Zážitky z týrání zřejmě nebyly tak malicherné, jak se obhajoba snaží dokola tvrdit. „Ondřej chtěl z chaty utéct. Schoval se za truhlu a čekal na vhodnou příležitost. Chtěl utíkat k nejbližšímu stavení a volat o pomoc. Objevila ho ale Barbora Škrlová alias Anička, která ho chytila pod krkem, odtáhla k lavoru s vodou a začala ho topit,“ přiblížila Skulová jednu z mnoha výpovědí Ondřeje.

AKTUÁLNĚ

14:32 - Soud po krátké poradě rozhodl, že promítání videokazet bude neveřejné.

14:31 - "Na kazetách jsou šokující záběry," řekla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Souhlasí s ní i obhajoba.

14:30 - Hlavní líčení končí, pokračovat bude zítra v 8.30 ráno. Soud bude promítat video Pohádky ovčí babičky a záznam z baby setu Eduarda Trdého. Soud bude zvažovat, zda udělá hlavní líčení neveřejné.

14:27 - "Chci říct, že si nemyslím, že je ten posudek objektivní. Všechno nemusí být pravda," řekla Kateřina Mauerová.

14:21 - Obhájce Barbory Škrlové zase namítá, že se Skulová s chlapci bavila rok, ale až letos v únoru si Ondra vzpomněl, že ho jeho klientka - Anička alias Barbora alias Adam - topila v lavoru. "Je možné, že si za další půlrok vybaví jinou otřesnou událost?" zeptal se Richard Novák, obhájce Barbory. Znalkyně tvrdí, že hrůzy se jim mohou vybavit po celý život.

14:17 - "Jakou pozici v systému hrála Anička? Účastnila se týrání aktivně nebo pasivně?" ptá se advokát Pavel Holub. Otázka byla podle soudce už položena. "Já ale neslyšel asi odpověď," uzavřel Holub.

14:15 - V soudní síni se strhla slovní přestřelka mezi žalobou a obhajobou. Státní zástupkyně nesouhlasí se zavádějícími otázkami obhájce Holuba. Ten se nechce nechat odbýt. "Já chci jen vědět, kdo ty děti týral víc nebo míň," burácí advokát Pavel Holub. Jeho otázku musel přeformulovat soudce. "Jako renomovaná psycholožka ale musíte vědět, jaké bylo působení na chlapce," ptá se Holub zase. Soudce ho musel zastavit. Na to prý znalkyně odpovědět nemůže.

14:07 - "Chlapce ovlivnila masmédia!" hřímal obhájce Kateřiny Pavel Holub. Na jeho výrok reagovala znalkyně tím, že se obhájce mýlí. "V Klokánku není televize a vývoj chlapců rozhodně není ovlivněn médii," opáčila Skulová.

14:02 - Zážitky z týrání zřejmě nebyly tak malicherné, jak se obhajoba snaží tvrdit. "Ondřej chtěl z chaty utéct. Schoval se za truhlu a čekal na vhodnou příležitost. Chtěl utíkat k nejbližšímu stavení a volat o pomoc. Objevila ho ale Anička, která ho chytila pod krkem, odtáhla k lavoru s vodou a začala ho topit," přiblížila Skulová jednu z mnoha výpovědí Ondřeje.

13:54 - Znalkyně Marta Skulová se domnívá, že Jakub bude mít trvalé následky z týrání. "Byl to tak masivní zásah do vývoje dítěte, že jsem si jistá, že na to do smrti nezapomene," zdůraznila Skulová. Podle ní mají oba chlapci v Klokánku ideální podmínky. Hrůzné zážitky se jim však budou vracet.

13:45 - Ondřej s Jakubem byli přísně vedení. Nemohli s nikým a o ničem mluvit. "Jakuba ještě stihla zpracovat rodina těsně předtím, než skončil v Klokánku. Jeho první výpověď byla naučená nazpaměť. Mluvil jako kolovrátek, na otázky neodpovídal a stále tvrdil, že se nic nestalo," přiznala znalkyně Skulová.

13:42 - Skulová vyšetřovala chlapce už v době, kdy neznala pozadí kuřimské kauzy. "Jsem přesvědčená, že vztah obou dětí k Aničce byl velice zvláštní. Oba byli vedení k tomu, že je nejlepší, že je jejich vzorem. Pořád říkali, že je Bohem vyvolená. Byli proto na ni závislí. Okolí Ondřeje a Jakuba zpřetrhalo všechny kontakty s rodinou a kluci se prakticky s nikým nestýkali. Jediným člověkem, ke kterému měli důvěru a respekt, byla Anička," vysvětlila Skulová.

13:38 - Mnohem horší je psychický stav desetiletého Jakuba. "Při poslední návštěvě měl tik, odmítal se se mnou bavit. Měl takové depresivní ladění. I v testech přetrvává jeho agresivní nálada. Úzkost, deprese a další znaky z následků dlouhodobého týrání," uvedla Skulová, která naposledy oba chlapce navštívila letos 15. června.

13:36 - Po několika testech přetrvávají v Ondřejovi agresivní sklony, které vyplývají z jeho odpovědí. "Nedůvěřitost, změna a výkyvy nálad, je ostražitý a podobně," poznamenala Skulová.

13:35 - "Těsně před zahájením procesu jsem oba kluky navštívila v Klokánku a udělala krátké vyšetření. Ondra se zlepšuje, má vzpomínky a zážitky. Posttraumatická stresová porucha u něj přetrvává. Když jsem se ho třeba zeptala, jak se má, řekl, že má zážitky z týrání pořád v hlavě a že se jich nemůže zbavit," řekla psycholožka Marta Skulová.

13:33 - Chlapci při svých výpovědích vzpomínali na týrání a útrapy, které museli nedobrovolně zažít. Většinou mluví o mužích, kteří je osahávali nebo jim vyndávali přirození a drželi ho v rukou. Jakub dokonce řekl, že muži byli dva a jeden z nich byl silnější s vousy.

13:30 - První výpovědi, které Jakub učinil, byly nevěrohodné. Jakub později přiznal, že ho ovlinila teta Kateřina a jiní blízcí příbuzní. Ti nechtěli, aby o čemkoliv mluvil. Proto při prvních výsleších Jakub tvrdil, že ho nikdo nebil, a že je na něj matka a ostatní její známí hodní.

13:28 - Jakub Aničku přijal do rodiny bez problémů. "Mluvil o ní jako o Bohem vyvolené, bezmezně jí věřil," uvádí se v posudku. Jakub stejně jako Ondřej vyhledával fyzický kontakt. Chtěl se často mazlit. Později měl touhu svěřovat se, aby se mu ulevilo. "Neklid, úzkostné sny a nepozornost se časem zlepší, ale některé následky týrání jsou trvalé. Před okolím je například ustrašený a ostražitý. Nikdy nebude při setkání s lidmi uvolněný," upozornila Skulová v posudku.

13:24 - Složitější bylo vyšetření desetiletého Jakuba. Stále utíkal a dokončit posudek bylo pro znalkyni Martu Skulovou pracné. "Mluvil o izolaci, tetě, matce. Týrání vysvětluje, že zlobil," píše se v posudku. Jakub podle něj nemá touhu fabulovat a mluvil pravdu.

13:22 - Když se Ondřej dozvěděl, že se vrátila do České republiky Barbora Škrlová, kterou si vybavuje jako Aničku, začal se v noci pomočovat. "Jeho vývoj neodpovídá normě, trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Anička ho sice netýrala tak intenzivně, ale pamatuje si to. Je na druhou stranu přesvědčený, že zlobil a zasloužil se trest," uvedla Skulová do posudku.

13:16 - Ze spisu vyplývá, že k fyzickým trestům přistupovala Klára Mauerová už dříve, ale ke zlomu došlo v létě 2006. Po mučivých útrapách ztratil zcela důvěru nejen k matce, ale i k její sestře Kateřině a tetě Nancy, což byla Hana Bašová. Při vyšetřeních měl strach věci popisovat a vinu za týrání házel na sebe. "Byl to promyšlený postup. Tyrani chtěli děti ponížit a vykořenit jejich vazby k rodině," napsala Marta Skulová do posudku.

13:13 - "Ondřej byl ze začátku neklidný. Porucha osobnosti s hyperaktivitou. Nápadná náklonnost k cizím osobám - se všemi se mazlí, líbá je," píše se ve znaleckém posudku. Ondřej při vyšetření těžko hledal slova, zažil deprimující výchovu, matka ho odmítala. Jeho chování se tak měnilo v agresivní jednání, ztratila u něj důvěru. "Ondřej je věrohodný, nelže, popis událostí je věcný a je přesvědčený, že je sám zavinil," doplnila Skulová do posudku.

13:10 - Znalkyně Skulová plně odkázala na písemné vyhotovení znaleckých posudků s tím, že další krátké vyšetření chlapců má znalkyně naplánované na nejbližší dny.

13:09 - Začala odpolední část čtvrtečního hlavního líčení. Na odpoledne je naplánovaný pouze jeden výslech, a to výslech Marty Skulové, soudní znalkyně z oboru psychologie.

11.36 - Hlavní líčení se přerušuje. Soud vyhlásil polední pauzu do jedné odpoledne.

11.35
- "V soudní síni jsem nezletilé dítě neměla. To jsem tvrdila, tvrdím a tvrdit budu," zdůraznila Rezová. Kdo však doopravdy v soudní síni byl, neví. Jestli to byla nastrčená Marie Skálová nebo Barbora Škrlová v roli Aničky, to se už asi nikdy nikdo nedozví.

11.33
- Soudce ukazuje svědkyni fotografie dívky, která tipově odpovídá té, jenž byla u ní v soudní síni. "Snímek šest - to je Anička," řekla Jaroslava Rezová. Byla ale podle ní trošičku jiná. "Nedívala se na mě, byla o něco kulatější a na hlavě pořád ten klobouček. Kdo na té fotce doopravdy je, nevím," popsala snímek.

11.21
- U dveří soudní síně stojí posily. Uvnitř i zvenčí stojí příslušník justiční stráže, který má jasný úkol - kromě svědků a znalců nemůže nikoho dovnitř vpustit.

11.20
- Jaroslava Rezová udělala zběžnou identifikaci dítěte a dala na papír razítko. Tím byla Barbora Škrlová oficiálně Anička. "Vzpomínám si, že to dítě mělo klobouček, moc nemluvilo a pořád se tulilo. Někdy to trvá, než se dítě zorientuje u soudu, protože neví, kde je," uvedla Rezová. Podle ní nešlo o žádný rozdíl v jiném rozhodování.

11.12
- Do soudní síně vešel mladík, který byl zřejmě opilý. Soudce ho vykázal ven. "Já si sednu támhle do zádu a budu fandit," řekl muž. Soudce se na něj nechápavě podíval a přikázal justiční stráži, aby ho ze síně vyvedla. "Zavřete i Barboru, znásilnila malé děti," zakřičel muž při odchodu. Předseda senátu Pavel Göth požádal protokolující úřednici, aby povolala před soudní síň další členy justiční stráže. Ti mají zajistit nerušené hlavní líčení.

11.09
- Jaroslava Rezová později rozhodla, že dá třináctiletou Aničku do péče Kláry Mauerové. "Nikdo se na to neptal, nikoho to dál nezajímalo," poznamenala Rezová. Soudkyně se nepokusila získat ani DNA, která by možná odhalila původ neznámého dítěte, který má statut nalezence. "Důkaz DNA navrhovaly obě ženy," konstatovala Rezová. Z vyšetřovacího spisu později vyplynulo, že k tomu už měli obžalovaní připravenou dceru herce Městského divadla v Brně Viktora Skály. Při domovní prohlídce u Josefa Škrly se totiž našly vlasy Marie Skálové, které měly sloužit jako vzorek pro DNA.

11.02
- "Jednalo se o určení data narození a svěření do péče. Návrh podepsaly Kateřina a Klára Mauerová. Šlo o dítě vyššího věku a mě to zarazilo. Funkci soudkyně na opatrovnickém soudu dělám od roku 1977 a často jsem se setkala s dětmi bez totožnosti," vypráví soudkyně Rezová. Prvně se obrátila na matriku a chtěla vědět, zda někde nebude nějaký záznam. Matrikářka řekla, že nějaké dvě ženy se už na něco podobného ptaly. "Dítě pobývalo kdesi ve Vsetíně. Pokusila jsem se zjistit, zda někde neexistují rodiče. Takové šetření si vyžádalo delší dobu, což udělalo ženy netrpělivými. Přišla totiž Klára Mauerová a ptala se, kdy už bude nařízené jednání. Uklidnila jsem ji a řekla, aby počkala," dodala Rezová.

10.57
- Druhou svědkyní je Jaroslava Rezová, soudkyně Městského soudu v Brně.

10.52
- Vstala Kateřina Mauerová, která se chce vyjádřit. "Ondru jsem v Klokánku neviděla. Věci, které tady říkala Pokorná, jsou vymyšlené a dotvořené," prohlásila Mauerová. V Klokánku strávila zhruba dvě až tři hodiny. "Co se týče návštěv u Aničky, kterých jsem se měla dožadovat, tak jsem se jich nedožadovala. Pak jsem mohla večer přijít a napsat dopis. Všechno bylo domluvené dopředu a ten dopis nebyl vůbec zvláštní. Byl to normální dopis," řekla Kateřina o psaní, v němž byl namalovaný myslivec, hvězdy a indiánské příkazy.

10.47
- "Učila je matka nebo teta náboženství?" položil advokát Holub další otázku. Pokorná tvrdí, že nějaké modlitby je učila babička.

10.40
- "Řekli vám Ondřej nebo Jakub, zda je konkrétně týrala matka a Kateřina Mauerová?" zeptal se přímo obhájce Pavel Holub. Ditta Pokorná mu odpověděla. "Ano. Tvrdili, že je matka svazovala, ale že mnohem dominantnější byla jejich teta Kateřina. Ta prý dávala matce příkazy a poroučela jí, jak má chlapce mučit," uvedla šéfka Klokánku.

10.32
- Obhájci se snaží natlačit Pokornou do rohu. Zapeklité otázky totiž směřují k tomu, jak je možné, že chlapci začali o týrání spontánně mluvit. "Vy si myslíte, že si to ti kluci vymysleli? Oni o tom mluvili normálně. Postupně a neřekli úplně všechno. Já jsem o chatách, topení a dalších věcech vůbec nevěděla," řekla Pokorná.

10.21
- K bližší prohlídce neměli lékaři v Klokánku moc prostoru. Bránila se totiž jakémukoliv svlékání. "V ordinaci byla jen v dlouhé košilce. Tu nechtěla sundat. Křičela a bránila se," poznamenala Ditta Pokorná.

10.18
- Obhájce Kateřiny Mauerové se ptá, zda chování údajné Aničky bylo v Klokánku reálné. "Nehrála to?" zeptal se advokát Pavel Holub. Šéfka zařízení tvrdí, že Anička byla po příjezdu v těžkém psychickém stavu. "Měli jsme podezření, že byla týraná a že žila v izolaci. Prvně jsme stabilizovali její duševní stav. Nezdálo se mi, že by to hrála," uvedla Pokorná.

10.08
- Budování sourozeneckého vztahu mezi Ondřej a Jakubem je velmi těžké. V Klokánku na něm pracují psychologové. "Jakub má doteď neadekvátní reakce. Byli jsme třeba v restauraci a on se pět minut dívá před sebe. Pak najednou vstane, vezme talíř do ruky a rozbije ho o zem. Rozpláče se a chce utéct," uvedla Pokorná. Jiné dny zase Jakub filozofuje o všem možném. "Jejich psychický stav je pro nás priorita," zdůraznila Pokorná.

9.59
- Jana Turka poznal Jakub na policejních fotografiích. Pokorné tvrdil, že když ho na chatě ve Veverské Bítýšce mučili, Turek za ním v jednu chvíli přišel a odvedl ho do auta. I s pytlem na hlavě, který měl pod krkem ovázaný izolepou. "Řekli mi pojď, jedem. A odvezl mě jinam. Na jinou chatu. Bylo to hrozné, hrozné, hrozné," řekl Jakub roztřeseným hlasem.

9.57
- Spolužáci ve škole Jakuba s Ondrou zlobí a posmívají se jim. Například jednou natrhali fotku Kláry Mauerové z novin a nastříhali jim titulky. "Ukazovali jim mámu před soudem. Kluky to stresovalo. Mají z toho trauma a vrací se jim to. Naposledy Jakub hovořil o Janu Turkovi. Měl u toho tik rukou. Škubal s ní. Z ničeho nic se rozpláče. Chce racionální odpovědi na otázky, proč se dospělí usmyslí a své děti týrají," řekla Pokorná. O Turkovi mluvil Jakub tak, že to neskončilo. "Ty chaty byly dvě, nejsem blbej," řekl Jakub Pokorné.

9.51
- Jednoho dne se Ondřej s Jakubem strašlivě pobili. "Chtěla jsem to řešit, protože zbil bratra. Tehdy řekl další podrobnosti o týrání," uvedla Pokorná. Zmíněnými podrobnostmi bylo utrpení na chatě ve Veverské Bítýšce. Jakub si vzpomněl na další lidi, které ho trýznili. Poprvé označil za tyrana muže s přezdívkou Geronimo, což byl Jan Škrla. Druhým mužem, který Jakuba na chatě týral byl Jan Turek. "Ty výpovědi jsem si psala tužkou na papírek. Chlapci se mi čas od času otevřeli. Je to v neočekávaných situacích. U Jakuba to bylo například tehdy, když se u něj nastřádaly nějaké prožitky. Ty vypráví i teď, nedávno říkal o týrání dětem na škole v přírodě," dodala Pokorná.

9.43
- Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth předestírá Pokorné písemnosti, které vypracoval Fond ohrožených dětí. Zpráv je několik. "16. června 2007 jste uvedla, že se Ondřej poprvé vyjádřil k bití. Mluvil o svlékání, o klecích, o Aničce, která se chovala jako postižená holčička, o topení ve vodě, že měl čekat na úplněk, na dopis a na signál, který by mu dovolil utéct jako Anička," přečetl Göth ze spisu. Pokorná tvrdí, že tak závažný případ ještě ve své kariéře nezažila. "Kluci do toho šli spontánně. Jakub dlouho mlčel, ale jednou začal. Hrál si s krokodýlem a mluvil o chatách, o utrpení, o topení a podobně. Zaznamenala jsem si tužkou jen úryvky vět," uvedla Pokorná. Jakub podle vychovatelek od té doby mnohem lépe spí. Zřejmě se mu ulevilo, když ze sebe dostal otřesné zážitky.

9.36
- Ditta Pokorná se ve své výpovědi vrátila k roli Jakuba Patočky, který na ni dělal abnormální nátlak. "Stále mi po útěku Aničky volal. Pořád dokola mi telefonoval, že pokud budu spekulovat o tom, že do útěku byla zapojena třetí osoba, tak to pro mě bude mít nedozírné následky. Měl prý ty kontakty na ministerstvu," řekla Pokorná. Pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí volali také. Jedna úřednice - paní Kotalová - dokonce nechtěla přijet do Klokánku, protože před ním stál od rána do večera houf novinářů. "Zavolala a řekla, jestli je venku novinář. Jestli tam byl, nepřijela. Do té doby v Klokánku nikdo z ministerstva nebyl," přiznala Pokorná.

9.26
- Když se chlapci dozvěděli, že Anička je pryč, nepřekvapilo je to. "Ona zase utekla? Tak to ji hledejte v lese, ona se totiž umí perfektně zakopávat," řekl Ondřej. Jakub o ní nechtěl vůbec mluvit. A když, tak minimálně. Oba nicméně měli k Aničce veskrze kladný vztah. Jakub například říkal, že umí spoustu světových jazyků.

9.23
- Jizvy na tělech chlapců našli lékaři z Klokánku už při podrobnější prohlídce. "To nám udělali sršni. Neptejte se nás na to. To ti sršní, to ti sršni. Nesmíme o tom mluvit," vysvětlovali Ondřej s Jakubem původ jizev a popálenin od žhnoucích cigaret.

9.21
- Chování Ondřeje i Jakuba bylo podle vychovatelek z Klokánku přinejmenším divné. Ondřej například nechtěl žádnou ohřátou stravu. "Chtěl jen tuhé a suché jídlo," přiznala šéfka zařízení Ditta Pokorná. Ondřej se prý chtěl pořád s někým mazlit. Při mazlení a kontaktu s relativně cizími lidmi se choval také zvláštně - olizoval je. "Jakub byl co se týče psychického stavu mnohem lepší," dodala Pokorná.

9.16
- Vedení Klokánku nemohlo uvěřit, že dívka v tak zbědovaném stavu mohla sama utéct. "Nemohla zmizet sama, musel jí někdo pomoci," řekla Pokorná. Ta o variantě útěku s pomocí třetí osoby začala spekulovat i v médiích. To se nelíbilo Jakubovi Patočkovi. "Volal, že jestli budu takové bláboly říkat do novin, tak uvidím. Prý má kontakty na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zastrašoval mě a snažil se mě přesvědčit, že Anička utekla sama," dodala Pokorná.

9.07
- Vedení Klokánku umožnilo příbuzným návštěvu jen Ondřeje a Jakuba. S Aničkou se setkat nemohli. Chtěli jí ale předat dopis a kosmetickou taštičku. "V dopise byla spousta abstraktních slov. Bylo v něm plno indiánských pokynů, kresba myslivce, hvězdičky různých velikostí a podobně. Přesto jsme ho Anně dali spolu s kosmetickou taškou, kterou jsme prohlédli. Nic zvláštního v ní nebylo," řekla Pokorná.

9.04
- O stav domnělé Aničky neměla starost jen Kateřina Mauerová. Zajímaly se o něj i Katčina sestra Gabriela Mauerová (Gabriela Mauerová je třetí sestrou Kateřiny a Kláry. Zatím o ní nebyla řeč) a její matka Eliška Mauerová. Zajímalo je, kdo Aničku vyšetřoval, proč chce šéfka Klokánku volat policii a podobně. "Nezajímalo je, co dělají kluci. Hlavní starost měly ženy o Aničku," upozornila Pokorná na zvláštní chování a vystupování příbuzných.

9.00
- Anička se v Klokánku chovala tak, že ani psychologové si s ní nevěděli rady. Proto se rozhodli, že ji převezou do Fakultní nemocnice v Brně na psychiatrii. "Anička začala plakat. Křičela, že chce zůstat v postýlce a snažně nás prosila, abychom jí neodváželi," řekla Pokorná. Anna měla mobil a chtěla zavolat. To jí vychovatelky povolily. "Nenápadně jsme ji poslouchali. Jenže Anička to uviděla a ona hned do telefonu řekla, že jí tady odposlouchávají. Byla to pohotová reakce," přiznala šéfka Klokánku.

8.55
- Psycholožka z Klokánku chtěla Annu, za kterou se vydávala Barbora Škrlová vyšetřit. Ale bez přítomnosti jakéhokoliv člena rodiny. Kateřina s tím sice zprvu nesouhlasila, ale pak se musela s návrhem smířit. Chtěla ale Aničku uspat. "Šla s ní do pokoje. Dlouho spolu byly v koupelně. Až abnormálně dlouho. Tak dlouho, že si toho všimly i vychovatelky," popsala Pokorná první noc. Když Kateřina z Klokánku odjela, začala Anička naříkat. Plakala, vzlykala a nechtěla s nikým mluvit. "Druhý den odmítla přijímat potravu a tekutiny. Pila tajně. Báli jsme se její dehydratace, protože tehdy bylo horko a dívka vážila jen čtyřicet kilogramů," dodala Pokorná.

8.50
- Vedení Klokánku odmítlo, aby Kateřina v Klokánku zůstala. Povolilo se pouze jedno - Mauerová mohla zůstat v zařízení až do doby, kdy Anička usne. "Permanentně měla zapnutý mobilní telefon a stále telefonovala. Trvalo to několik hodin. Psycholožka mě upozornila, že Anička i Katka si chovají divně. Měli spolu velmi blízký tělesný kontakt. Takový, že psycholožka dokonce poznamenala, že mezi dívkou a dospělou ženou je vztah," uvedla Ditta Pokorná.

8.47 - Pohled na Annu, kterou do Klokánku přivezl Patočka s Kateřinou Mauerovou, zaměstnance Klokánku šokoval. "Kývala se, schovávala se za plyšového medvídka, nemluvila. Byla hubená a vystresovaná. Snažili jsme se ji uklidnit. Ukazovali jsme jí interiér Kolokánku, kde se setkala i s Ondřejem a Jakubem. Ondra na ní zamával, Jakub ji pozdravil. Vůbec s nimi nemluvila, komunikovala jen s Kateřinou," vzpomínala Pokorná.

8.44
- Jakub Patočka podrobně popsal Aničku, kterou chtěli v nejbližší době přivézt do Klokánku. Tam volala dokonce ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, která požadovala nadstandardní péči. "Chtěla, abych do Klokánku přijala jak Aničku, tak její tetu Kateřinu Mauerovou. Dokonce se do žádosti zapojila jedna vysoká úřednice z ministerstva práce a sociálních věcí," upozornila Pokorná.

8.42
- Šéfka Klokánku vypráví o tom, jak se na ní obrátila úřednice z magistrátu, která žádala o příjem tří dětí. "Nejprve přijela sociální pracovnice Romana Kubíčková se soudním vykonavatelem. Dovezla do Klokánku Ondřeje a Jakuba. Předpokládali, že ještě dovezou dívku jménem Anna. Upozornili nás rovněž na to, že případ je velmi závažný," řekla Ditta Pokorná. S tou se další den spojil Jakub Patočka, rodinný přítel sester Mauerových. "Byl velmi milý. Začal mluvit o tom, že jeho žena tragicky zemřela, že má za sebou těžký život a podobně. To mě zarazilo, protože mluvil hned o tom, i když jsme se viděli poprvé," dodala Pokorná.

8.37
- První svědkyní je ředitelka dětského krizového centra Klokánek Ditta Pokorná.

8.36 - Začal šestý den procesu. Zúčastní se ho Klára a Kateřina Mauerovy s Janem Turkem. Nepřítomní jsou Barbora Škrlová, její bratr Jan a Hana Bašová.

Autor: Pavel Mokrý

26.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Parlamentní volby 2017 na základní škole v Holzově ulici v Brně-Líšni.
AKTUALIZOVÁNO
2 106

Volební místnosti se opět otevřely. V pátek k urnám dorazily dvě pětiny voličů

Útočník hokejové Komety Jan Hruška.

Musíme se oklepat a vrátit se zpátky na vítěznou vlnu, velí útočník Hruška

AKTUALIZOVÁNO

Kometa podlehla Hradci Králové 1:2. Potrápili ji rozhodčí i brankář Rybár

Brno /FOTOGALERIE/ – Třetí porážka v řadě. Hokejisté brněnské Komety nestačili po Litvínovu a Třinci ani na rozjetý Hradec Králové. V patnáctém kole extraligy Mountfieldu doma podlehli 1:2 a zůstávají na druhém místě tabulky. „Nedali jsme zrovna moc gólů. Na jeden gól se nevyhrává,“ hlesl útočník Komety Jan Hruška.

Zákazy omezí řidiče u nádraží. Jen si tam zkracují cestu, hájí novinky Hollan

Brno /MAPA/ – Zákaz odbočení z Nádražní ulice od hlavního vlakového nádraží na ulici Benešovu směrem k hotelu Grand bude jednou ze změn omezení provozu, které chystá brněnský magistrát. Pravidla mohou platit od ledna pro řidiče osobních automobilů. Změn se nemusí obávat cyklisté, autobusová doprava ani záchranné služby.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení