Proces, jemuž letos konkuruje jen soud se sedminásobným vrahem Petrem Zelenkou. Takový byl první soud s lidmi, kteří se zamotali do tajemného příběhu, jemuž se říká kuřimská kauza. Provázel ho obrovský tlak a zájem médií. Na lavici obžalovaných totiž včera usedly čtyřiatřicetiletá Barbora Škrlová alias záhadná Anička a její o rok starší kamarádka Kateřina Mauerová. Za to, že loni v květnu obalamutily zaměstnance Klokánku, jim hrozil až dvouletý trest vězení.

Je pátek, krátce po osmé ráno. Před budovou brněnského městského soudu stojí auta a dodávky zpravodajů. Na živé vstupy se připravují televizní štáby. Do soudní síně 162, kam jinak chodí sotva pět novinářů a někdy ani to ne, míří desítky redaktorů. Kromě těch z Brna přijeli informovat o záhadné kauze, na jejímž počátku stojí týrání dvou bratrů v Kuřimi na Brněnsku, i novináři z Prahy.

Předsálí soudní síně je plné. Fotografové a kameramani blokují nejlepší místa, která jim mají zajistit nejlepší obrázky. Píšící novináři stojí hned u dveří soudní síně. Je v ní totiž jen devětatřicet míst k sedění. A v tomto případě platí heslo Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Sedět uvnitř chce i matka Barbory Škrlové, Renáta. Prodírá se hloučkem novinářů. Zahlédne v něm jednoho, který ji leze už pár měsíců na nervy. „Vůbec na mě nemluvte, vážený pane,“ štěkne na reportéra soukromé televize. Její výpad ho nechává klidným. „Přeji vám hezký den, paní Škrlová,“ usměje se na ni. Jízlivá poznámka matku obžalované rozzlobí. „Jste hyeny a nepočítejte s tím, že s vámi budu bavit,“ zvýší Škrlová hlas.

Z povzdálí je najednou slyšet cinkání pout a řetězů. Eskorta přivádí do soudní síně hlavní postavy líčení. Barbora Škrlová se krčí a všudypřítomné blesky fotoaparátů jí evidentně nedělají dobře. V ruce nemá nic. Přestože si všude s sebou bere plyšového medvídka, tentokrát ho nechala ve vazební cele. Před soud míří prostovlasá. Na hlavě nemá ani klobouček ani vlněnou čepici.

Hned za ní cupitá spoutaná Kateřina Mauerová. Pohublá žena v bílém pulovru. V soudní síni zavládne na pár okamžiků chaos. Zatímco novináři s tužkou rychle obsadí volná sedadla, kameramani a fotografové se snaží dostat co nejblíže dvojici obžalovaných žen.

Samosoudce Jaroslav Chochola je pár minut trpělivý. „To už by mohlo stačit. Prosím média aby opustila soudní síň,“ přikáže soudce a chce, aby točící a fotící reportéři odešli. Ti ale dělají, jako by ho neslyšeli. Proto je musí ze soudní síně vytlačit čtyři příslušníci justiční stráže. Jakmile jsou pryč, justiční stráž místnost zablokuje. Postaví se za dveře a nikoho dovnitř nepustí.

Soud může začít. Škrlová má na sobě zimní bundu. Když zmerčí svou matku, začne se třást. Soudce ji poučí, že má právo nevypovídat. Škrlová se na něj podívá a dělá, že mu nerozumí. Když jí soudce poučení zopakuje, slabounkým hláskem, který není skoro vůbec slyšet řekne, že vypovídat nebude. Bobříka mlčení drží i Mauerová. Obě ženy se po celou dobu hlavního líčení koukají do země. I při rozsudku, který je pro ně příznivý. Soud je totiž zprošťuje žaloby. Jsou nevinné.

Kauza Kuřim: další soud v červnu
První etapa soudních projednávání ve věci lidí spojených s kauzou Kuřim je u konce. Soudce brněnského městského soudu Jaroslav Chochola totiž v pátek zprostil obžaloby z poškozování cizích práv čtyřiatřicetiletou Barboru Škrlovou a o rok starší Kateřinu Mauerovou. Ty se zpovídaly z toho, že Škrlovou vydávaly za třináctiletou dívku Annu a tím obelhaly vedení Klokánku, ve kterém Škrlová alias Anička loni v květnu pobývala společně s týranými synovci Mauerové Ondřejem a Jakubem. Obě se ale do prostor brněnského soudu vrátí. V polovině června totiž začne proces, kdy na lavici obžalovaných kromě dvojice žen usedne také matka týraných dětí a další aktéři komplikovaného případu. Poslední ze série soudních jednání pak má jediného obžalovaného. Tím je lékařka Milana Smékalová, která podle státního zástupce na chlapcích nepoznala, že je jejich blízcí týrají. Soudce však zatím nenařídil termín jednání.