Žena odsouzená v listopadu 2008 Krajským soudem v Brně za týrání chlapců se proti verdiktu se ale odvolala. O jejím propuštění bude proto v příštích dvou týdnech rozhodovat ještě Krajský soud v Hradci Králové.

Žádost o propuštění Škrlové podalo občanské sdružení Šalamoun, které se spolu se spolkem Český ombudsman zaručilo za její nápravu. „V žádosti uvedli, že jí zajistili práci i bydlení a že jí poskytnou společenskou pomoc,“ řekla soudkyně Jana Panská, která o žádosti o podmínečné propuštění rozhodovala.

Soud však slibům o nápravě neuvěřil. „Barbora Škrlová nesplnila jednu z podmínek, které pro podmíněné propuštění stanovuje trestní zákon. Není jisté, že došlo k její nápravě, a že by po propuštění vedla řádný život,“ vysvětlila Panská.

Podle předsedy spolku Šalamoun Johna Boka je Škrlová naopak připravená na propuštění. „Plní své povinnosti a nedělá potíže. Je snaživá a chodí do několika kroužků a kurzů,“ prohlásil Bok.

Spolek Šalamoun, který se zabývá podporou obžalovaných v soudních kauzách, se za Škrlovou u soudu zaručil. „Dáváme jí i peníze, aby neměla žádné dluhy. Zajistíme jí i práci a pomůžeme se spoluprací s Probační a mediační službou,“ konstatoval předseda spolku.

Domnívá se, že Škrlová je v celé kauze hlavní obětí a potřebuje jen pravidelnou pomoc psychologa. „S tím je ve věznici problém. Na jedno zařízení je tam jeden psycholog. I tak ale udělala velké pokroky,“ řekl Bok.