Vedlejší role pro Dádu? Nevadí

Mezi nejznámější role Dagmar Patrasové patří princezna Xenie z pohádkového seriálu Arabela, který nyní opět běží na televizních obrazovkách. Princezna Xenie sice nebyla příliš charakterní, to ovšem její představitelce vůbec nevadilo.

„Mrchy se hrají strašně dobře, takže když jsem četla scénář, jásala jsem,“ vzpomínala po letech herečka.

I když nešlo o hlavní roli a už vůbec ne o postavu sympatickou, přinesla jí nevídanou popularitu. To však bylo pro Dagmar Patrasovou typické – i z vedlejších rolí dokázala vytěžit maximum a strhnout na sebe pozornost diváků.


Nahrává se anketa ...

Jako Xenii si ji lidé pamatují dodnes, a i když hrála v řadě dalších televizních a filmových pohádek, byla to zřejmě právě tato role, která se stala odrazovým můstkem pro její pozdější tvorbu určenou dětem.

Je proto poněkud paradoxní, že představitelka Arabely Slovenka Jana Nagyová, která byla po uvedení seriálu také nesmírně populární, se po několika letech s herectvím rozloučila.

close Dáda Patrasová a Pavel Zedníček vzpomínají na seriál Arabela. info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Dáda Patrasová a Pavel Zedníček vzpomínají na seriál Arabela.

Z mrtvé stopařky princeznou

Seriál Arabela vznikl v roce 1980 a vedle tehdejší Československé republiky se vysílal v Německu a v řadě dalších evropských zemí, ale také například v Jižní Koreji, Vietnamu, Austrálii nebo Japonsku.

Dagmar Patrasová i Jana Nagyová v tomto pohádkovém příběhu získaly role poněkud kuriózním způsobem. Obě totiž předtím hrály v drsném kriminálním filmu Smrt stopařek, kde ztvárnily dvě dívky, které se stanou oběťmi brutální vraždy. „Měla jsem pak zhmožděný krček a několik modřin, ale to už k herecké profesi prostě patří,“ konstatovala po letech Dagmar Patrasová.

Princezna Xénie a její poslušný manžel:

| Video: Youtube

Tento nepříjemný zážitek se jí však vyplatil. Film měl velký úspěch a ještě ke všemu v něm obě herečky zaujaly režiséra Václava Vorlíčka, který jim pak dal role v Arabele.

Při natáčení seriálu se mladé herečky setkaly s plejádou tehdejších nejvýznamnějších českých herců: s Vladimírem Menšíkem, Jiřím Sovákem, Stelou Zázvorkovou, Ivou Janžurovou, Vlastimilem Brodským či Janou Brejchovou, takže to pro obě byla i zajímavá profesní zkušenost.

30 panen v trezoru

Dagmar Patrasová měla k umění blízko už od dětství. Její tatínek byl sólový harfenista České filharmonie a pedagog na AMU, maminka zpívala ve filharmonickém sboru.

Už od dětství hrála na klavír a kytaru, zpívala v dětském sboru a chodila do dramatického kroužku. Hned po dokončení konzervatoře začala účinkovat v divadle Semafor, kde účinkovala například v představení Kdyby tisíc klarinetů, Smutek bláznivých panen či v legendární Kytici.

„Dáda Patrasová - pikantní bytůstka - se projiskřila nejednou hrou Semaforu. Měla jiskru, byla sexy, a tak si ji pánové v hledišti pochvalovali,“ vzpomínal moderátor, spisovatel a textař Ondřej Suchý, který se později podílel na tvorbě jejích písní.

Jako sedmnáctiletá se Dagmar Patrasová v roce 1973 objevila v půvabném hudebním snímku 30 panen a Pythagoras o studentkách, které nebavila matematika, a jejich učiteli, kde účinkovala po boku Jiřího Menzela či Lenky Filipové.

Malé, ale výrazné role, z nichž si ji lidé zapamatovali zejména kvůli sexappelu, s jakým je ztvárnila, měla Dagmar Patrasová například ve filmech Trhák či Vrchní, prchni. Hrála i v zahraničních produkcích.

Film však vzbudil nelibost představitelů tehdejší československé kinematografie, podle nichž znevažoval socialistickou školní soustavu, a tak skončil asi na pět let v trezoru. Když byl konečně povolen, moc se nepromítal a pozornost diváků už si nezískal.

V roce 1976 Dagmar Patrasová dostala roli ve filmové pohádce Karla Kachyni Malá mořská víla, kde hrály zřejmě nejkrásnější české herečky té doby. Společně s Miroslavou Šafránkovou, Andreou Čunderlíkovou, Janou Švandovou a Jaroslavou Schallerovou ztvárnily dcery mořského krále. I tato pohádka si získala mnoho fanoušků a dodnes na ni vzpomínají například diváci v Německu.

Problémy s Návštěvníky

Velká a nezapomenutelná role na ni však čekala v dalším televizním seriálu. Sci-fi série Návštěvníci o vědcích z budoucnosti, kteří kvůli záchraně planety přicestovali do 20. století, se na televizních obrazovkách objevila v roce 1983 a vzbudila velké nadšení u nás i v zahraničí.

close Dáda Patrasová na křtu DVD kultovního seriálu Návštěvníci, info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Dáda Patrasová na křtu DVD kultovního seriálu Návštěvníci, Pro roli zoolingvistky Emilie Fernandez alias Káti se prý původně uvažovalo i o Zoře Jandové, ale volba nakonec padla na Dagmar Patrasovou.

Herečce však vedle zajímavé práce a velkého úspěchu seriál přinesl i několik nepříjemných zážitků. Při natáčení v holandském oceanáriu na ni zaútočili delfíni, kteří byli zvyklí na chovatele v neoprénech a herečka v nezvyklém kostýmu v nich zřejmě budila nedůvěru.

„Cvičitelé házeli do vody ryby, aby odlákali jejich pozornost, ale je už ryby vůbec nezajímaly. Koukali na mě a naráželi do mě čumáky,“ vyprávěla později Dagmar Patrasová. Nakonec pro ni musel skočit jeden z cvičitelů delfínů, který ji vytáhl na břeh.

Další nepříjemností byl anonymní dopis, který přišel před odjezdem štábu na natáčení do tehdejšího západního Německa, a který obsahoval udání, že Dagmar Patrasová se rozhodla emigrovat. Herečka i režisér seriálu Jindřich Polák byli předvoláni na Ústřední výbor Komunistické strany Československa, kde museli vysvětlovat, že to není pravda, a zaručit se, že se nic takového rozhodně nestane.

Žádný med nebylo ani maskování. Jako postava z budoucnosti neměla mít Emilia žádné vlasy a instalování umělé pleše prý trvalo více než tři hodiny.

Návštěvníci s Dagmar Patrasovou:

| Video: Youtube

Co trápí Dagmar Patrasovou

Roky profesních úspěchů i rodinného štěstí však dostaly trhliny po vstupu do nového tisíciletí. Herečce krátce po sobě zemřeli oba rodiče, a pak ji začaly pronásledovat zdravotní problémy. Podstoupila operaci krční páteře a dva dny nato ji v nemocnici postihly vážné komplikace, které ji málem stály život.

V rozhovorech pak vyprávěla, jak se jí hrudník a plíce zalily krví, takže se začala dusit. „Prožila jsem klinickou smrt,“ přiznala.

Dáda Patrasová

Později se přidaly rozmíšky kvůli nevěře v manželství s hudebníkem Felixem Slováčkem, které od té doby řeší bulvár, i problémy s alkoholem, kvůli nimž musela loni dokonce k soudu, protože při jízdě autem způsobila dvě kolize.

„Soud uložil zpěvačce a herečce Dagmar Patrasové za autonehodu pod vlivem alkoholu dvouletý zákaz řízení a peněžitý trest 200 tisíc korun,“ napsala tehdy ČTK.

V současné době ji však nejvíc trápí vážná nemoc její dcery, talentované zpěvačky Anny Slováčkové. „Nedá se popsat, co prožívám,“ řekla herečka.