Pohádky ovčí babičky:
CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Ovčí babička a rozpustilá kometa
První sérií večerníčkových pohádek, které Jiřina Bohdalová namluvila, byly Pohádky ovčí babičky. Úvodní dva díly se vysílaly v září roku 1966 a postupně přibylo ještě dalších jedenáct.
Ovčí babička, která pletla rekordně dlouhou punčochu a vyprávěla příběhy o hloupých vlcích a chytrém malém beránkovi, byla velmi oblíbená u dětí i dospělých a její závěrečný něžný pozdrav: „Dobrou noc, a ať vás vlci honí celou noc,“ tehdy v mnoha rodinách zdomácněl.
Jako seriál se příběhy o vlcích a beránkovi poprvé vysílaly v únoru 1968 a staly se vůbec první večerníčkovskou sérií.
Nahrává se anketa ...
Ale nebylo to první setkání Jiřiny Bohdalové s večerními pohádkami pro děti. Téměř symbolicky se objevila už na jejich úplném počátku.
Vůbec prvním večerníčkovým příběhem, tehdy ovšem ještě bez známé znělky, byla totiž Pohádka o klukovi a kometě, která se vysílala 2. ledna 1965. Vyprávěla o večerním setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která si chce pořídit nový účes a svého malého kamaráda kvůli tomu pořádně potrápí. A právě rozmarná kometa hovořila hlasem Jiřiny Bohdalové.
Další večerníčkovou pohádkou, kde herečka účinkovala, byl příběh O městě Kočičkově. Natočil jej režisér Ludvík Ráža a vysílala se na konci listopadu roku 1965. O čem byla?
„Saxofon chlapce Daniela se rozhodne naučit krásně a nefalešně zpívat kočičí trio městečka Kočičkova a přes zápletku se strážníkem Dupálkem se mu to nakonec podaří,“ připomíná web Totalfilm.
Vymysli hlas pro Křemílka a Vochomůrku
Po Pohádkách ovčí babičky namluvila Jiřina Bohdalová společně s dalšími slavnými herci loutkový seriál Broučci, který se vysílal v roce 1967, a už o rok později se na obrazovkách poprvé objevila animovaná dvojice trochu popletených skřítků z pařezové chaloupky. Křemílek a Vochomůrka zapěli své „Vstávej, semínko, holala, bude z tebe fiala,“ a okamžitě se zapsali do srdcí dětí i dospělých.
O mnoho let později v rozhovoru pro Deník herečka přiznala, že jednoho skřítka si oblíbila více. „Z těch dvou jsem měla raději Vochomůrku, protože měl pořád rýmu," řekla se smíchem Jiřina Bohdalová.
Pohádky z mechu a kapradí byly dílem režiséra a výtvarníka Zdeňka Smetany. První série byla ještě černobílá, ale další už diváci mohli vidět v barvě. Natáčení prvních dílů prý bylo zajímavé, protože prý nejprve vznikl zvukový záznam a teprve pak obrázky.
Jiřina Bohdalová před časem v Českém rozhlase vyprávěla, že režisér jí ukázal jen namalované postavičky obou skřítků a řekl jí, aby si pro ně vymyslela hlas. I proto s napětím očekávala uvedení pohádek v televizi. „Byla jsem stejně zvědavá jako diváci, protože jsem to neznala,“ vzpomínala po letech.
Pohádky z mechu a kapradí si bez jejího hlasu už nikdo nedokáže představit. Jak se vlastně ke Křemílkovi a Vochomůrkovi dostala a proč si ji Zdeněk Smetana vybral? "Jednou jsem se ho zeptala, jak přišel právě na mě. Řekl, že mu to poradila manželka, ať prý mě zkusí," uvedla v jednom z rozhovorů herečka.
Tehdy ještě netušila, jak populární Pohádky z mechu a kapradí budou, ani to, že je to počátek krásné dlouholeté spolupráce se Zdeňkem Smetanou.
Zlatá mince s pařezovou chaloupkou
Křemílek a Vochomůrka oslavili loni 55. narozeniny. Vedle toho, že je znají téměř všechny české děti, že jsou hrdiny nejen seriálu, ale i knížek a že si je můžeme koupit na pohlednicích, v podobě plyšových hraček, maňásků nebo klíčenek, se dočkali dokonce vlastní mince.
Česká mincovna v Jablonci nad Nisou v roce 2018 vyrazila minisérii zlatých mincí, kterou věnovala Pohádkám z mechu a kapradí. Na třech mincích se postupně objevili Křemílek, Vochomůrka a Pařezová chaloupka.
Zajímavost. V Němčovicích na Rokycansku mají autobusovou zastávku v podobě pařezové chaloupky, u níž stojí Křemílek a Vochomůrka a roste zde stylově mech i kapradí. Vedle cestujících přitahuje také turisty, kteří se zde rádi fotografují. Uvnitř chaloupky najdete i podpis Jiřiny Bohdalové.
„Na averzní straně se pak nacházejí atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise mince 2018 a její nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince,“ upozornili zástupci České mincovny.
U ražby byla samozřejmě i Jiřina Bohdalová. "Když jsem začínala s Křemílkem a Vochomůrkou, netušila jsem, že jim jednou budu razit jejich mince. Co jsem však tušila, je to, že po mě zůstanou pohádky," řekla tehdy Deníku herečka.
Dvojka z Pařezové chaloupky je známá i v zahraničí. Pro jednoho z jejích polských fanoušků však byla informace o zlatých mincích s jejich podobou trochu šokující.
„Češi mě každý den překvapují svým uvolněným přístupem k vážným věcem. Je to zlatá mince s Křemílkem a Vochomůrkou – v hodnotě přibližně 1000 zlotých. Jak je u Čechů běžné, aby se vtip povedl, je na ostrově Niue legální a má hodnotu pěti dolarů. Ostrov je vzdálen 2400 km od Nového Zélandu a má 1600 obyvatel,“ komentoval to před časem na Instagramu.
Mince s pařezovou chaloupkou:
Jak přijít kvůli pohádkám o hlas
Dalším projektem ve spolupráci se Zdeňkem Smetanou se staly příběhy horlivého skřítka Rákosníčka, který žije v rybníku Brčálník „za mlhou hustou tak, že by se dala krájet“. První série s názvem Rákosníček a hvězdy se na obrazovkách objevila v roce 1977 a hned se stala velmi populární. Vzpomínáte ještě na nebeského Draka, kterého nikdo neměl „uád“ a nikdo si s ním nechtěl „huát“?
Vedle Smetanových obrázků a nezaměnitelného hlasu Jiřiny Bohdalové k oblibě seriálu přispěla i chytlavá hudba Václava Zahradníka. Také Rákosníček se dočkal dalších sérií s názvem Rákosníček a rybník a Rákosníček a povětří, stejně jako plyšáků a maňásků s jeho podobou a dětských hřišť nesoucích jeho jméno.
Jak Rákosníček udělal z nebeského Draka kolotoč
Jiřina Bohdalová však v řadě rozhovorů připustila, že se namlouvání animovaných pohádkových postaviček podepsalo na jejím hlasu.
„Nedávno mi někdo telefonoval, já se ohlásila, a na druhém konci se ozvalo: Dobrý den, pane, je prosím doma paní Bohdalová? Už mám hlas jako chlap! Zničila jsem si ho kvůli vašim dětem,“ řekla s úsměvem například v talkshow Libora Boučka na filmovém festivalu v Karlových Varech. Vždy ale dodávala, že toho nikdy nelitovala.
Jednou z těchto postaviček byla i Malá čarodějnice ze stejnojmenného večerníčkovského seriálu Zdeňka Smetany natočeného podle knihy Otfrieda Preusslera. Příběh o holčičce s magickými schopnostmi, která bydlí v malé chaloupce se svým kamarádem havranem Abraxasem, měl čtrnáct epizod, z nichž vznikl i celovečerní film. V televizi se Malá čarodějnice poprvé vysílala v roce 1984.
Na hereččiny hlasivky měl určitě neblahý vliv i skřítek Racochejl, hrdina posledního společného projektu se Zdeňkem Smetanou, který zde působil jako výtvarník. Režisérem byl Jiří Miška, seriál se na obrazovkách poprvé objevil v roce 1997 a měl celkem 26 epizod.
A ještě jeden animovaný seriál s hlasem Jiřiny Bohdalové se vepsal do srdcí dětí i dospělých. Pohádky O chytré kmotře lišce vznikly na motivy stejnojmenné knihy a ilustrací Josefa Lady v režii Eduarda Hofmana v roce 1983.
„Jeden z mých nejoblíbenějších Večerníčků z dětských let. Ladova animace mi přišla moc krásná a hlas Jiřiny Bohdalové k lišce naprosto sedl,“ napsal jeden z recenzentů na portálu ČSFD.