VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Válečná paměť

Deník Rovnost připomíná příběhy obyčejných lidí a mnoha dalšími zajímavostmi sté výročí od zahájení první světové války.

Z první světové války se legionář vracel přes tři kontinenty

Němčičky – Od začátku první světové války letos uplynulo sto let. Při tomto výročí je namístě připomenout si osudy řadových vojáků, kteří prokazovali odvahu přímo v blátivých zákopech. Mnoho Čechoslováků bojovalo za osvobození své země z rukou Habsburků v zahraničních legiích. Mezi ty, kteří přežili a vrátili se zpět do vlasti, patřil i Martin Procházka z Němčiček na Břeclavsku. Legionářovi vzpomínky zaslal Rovnosti jeho příbuzný Jaroslav Slezák.

AKTUALIZOVÁNO

Historie se opakuje: zabili nám Ferdinanda. Tentokrát v Brně

Brno /REPORTÁŽ, ONLINE, VIDEO/ – Slavnostní hudbu přehlušují výstřely z pistole. Přestože střelce okamžitě porážejí lidé z okolí, podařilo se mu vystřelit na arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii. Výjev upomínající na sto let staré události ze Sarajeva sledují v sobotu v půl páté odpoledne na brněnském hradě Špilberk stovky lidí. Připomínají si tak začátek jedné z největších katastrof v dějinách lidstva.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Lidé dojí oběd za arcivévodu Ferdinanda d'Este. Při stoletém výročí

Brno /ANKETA/ – Jaké bylo poslední jídlo Františka Ferdinanda d'Este? Rozhodně to nebylo vejce v rosolu, pstruh na másle, ani rýžový nákyp. K tomuto menu, které na 28. června 1914 připravili kuchaři v Sarajevu, už totiž následník trůnu se svou chotí neusedli. Zemřeli rukou atentátníka Gavrilo Principa. Po sto letech kuchaři vaří desetichodové menu znova. Hostům ho nabízejí v restauraci Forhaus v Pekařské ulici.

Bojoval na italské frontě, získal vyznamenání od krále

Jakub Nosál,rolník,který sebevzděláním se stal nositelem pokroku na naší vesnici.Patřil k zakladatelům čtenářského spolku Pokrok, zasloužil se o založení Sokola Těšice- Mikulčice a byl jeho starostou v letech 1911-1925 a v letech 1902 – 1912 starostoval v těšické obci.S manželkou Františkou rozenou Buškovou měli sedm dětí,čtyřem z nich umožnil vystudovat střední školu a dva dosáhli vysokoškolského vzdělání a o jednom z nich ,Cyrilovi ,si povíme něco více.

Byly hody, o půlnoci přišla zpráva vyvěsit vyhlášku

Sarajevským atentátem na rakousko – uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este 28. června 1914 vypukla I. světová válka. Již 28. července 1914 vypovědělo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, 1. srpna Německo Rusku, 3. srpna Německo Francii… Během jednoho měsíce bylo vypovězeno 19 válek.

Do války odešli synové i manžel

Josef (1871) a Kateřina (1875) společně hospodařili na výměře 12 ha v Bořeticích na domě číslo 100. Když byla vyhlášena mobilizace v červenci 1914 a 28. 7. vyhlášena válka Srbsku, nikdo nebyl z rodiny povolán. Nastala změna tím, že se zemědělské produkty musely odvádět státu pro armádu. Následek vystoupení proti Srbsku přišel do Evropy velký válečný konflikt. Postupně se zapojilo 13 států Evropy. Vlivem moderních zbraní byly ztráty na frontách velké. Bylo nutno postupně armády doplňovat, stále z mladších ročníků. Tak tomu bylo i v uvedené rodině již na počátku léta 1815. Byl odveden syn Josef.

Poslali si přes 150 dopisnic

Jedním z těch, kdo byli na bojiště povoláni, byl i mladý František Prát (nar. 15. 8. 1882 ve V. Pavlovicích), který se přiženil do Němčiček do domu č. 59 (dnes novostavba Jaroslava Suského ml.). V době narukování měl doma tři malé děti předškolního věku.

V ruském zajetí z hladu žebrali

Uveřejňujeme komentované vzpomínky, které napsal téměř před sto léty v průběhu válečných a revolučních let 1914 – 1920 a v období tzv. první republiky legionář, vlastenec a sokol, pan Antonín Hudec z Račic, který byl bratrem a prvním trenérem velmi slavného a ve své době nikým nepřekonatelného olympijského vítěze v rozporu na kruzích na olympiádě v Berlíně roku 1936 Aloise Hudce.

Se synem se setkal na ruské frontě

Můj dědeček Tomáš Šabata narukoval do války, když mu bylo 46 let. Po čase narukoval také jeho syn Tomáš. Byla to šťastná náhoda nebo veliké štěstí, že se spolu v zákopech setkali. Udivený válečný fotogra je při tomto setkání hned vyfotografoval. 

Už konečně vím, po kom měl můj táta jméno Jan

Vše začalo přiloženou fotografií matky a tří dětí. Při návštěvě manželova strýčka se můj muž zeptal: "A kde je otec?" Strýček odpověděl, že padl v první světové válce. Čirou náhodou jsem zjistila, že o některých padlých z Prušánek je psáno v Pamětní knize obce Prušánky uložené v Okresním archivu v Hodoníně. Tam směřovaly mé další kroky. Zápis od prušánského kronikáře Petra Ivičiče přikládám. Při jeho čtení v Okresním archivu mi padaly slzy.

Zbraně či výbava válečných vdov: muzea odhalí útrapy první světové války

Brno – Jak vypadal život v zázemí první světové války a na co všechno měla vliv? Ucelený obrázek si udělají Brňané díky sérii výstav při projektu Velká válka. „Čtyři brněnské instituce se spojily dohromady, aby pokryly všechny aspekty války, které návštěvníky zajímají," uvedl Ivo Štěpánek z Technického muzea v Brně.

Vojáci v zákopech jedli pečené krysy a citrony

Jsem rodák ze vsi Nenkovice u Kyjova a naší rodiny se těžce dotkla I. světová válka ze strany mé ženy a kamaráda. Vše znám z vyprávění přímého účastníka I. světové války Jana Baláta z Nenkovic (1875 – 1960), bratra mého dědy Antonína (1873 – 1920 na následky zranění v boji na Piavě v Itálii, říkal Taliánsko).

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT