Burčákový pochod
KDY: sobota 12. října
KDE: Mutěnice, Dubňany, Milotice
ZA KOLIK: zdarma

Kromě vína a burčáků ale vinaři nabídnou návštěvníkům i bohaté občerstvení. V nabídce se objeví třeba sýrové oštěpky či škvarková pomazánka. „U nás lidé ochutnají vína ročníku 2018 a burčák z veltlínu zeleného,“ uvedl jeden z mutěnických vinařů Petr Bíza.

Kromě toho však na turisty čeká i řada stánkařů s občerstvením. Lidé se tak na cestu posilní třeba pečenými bramborami, uzeným masem, klobásami nebo palačinkami. „Na tu vůni pečeného kolena se už těším,“ říká třeba Martina Pavlová, která se pochodu účastní už po šesté za sebou.

Po celou dobu budou vyhrávat k poslechu i tanci hudebníci s kytarou nebo i cimbálové muziky.

Jedním z nejnovějších lákadel je možnost vystoupání na rozhledu na Vyšicku u Mutěnic. „Vinaři, kteří mají v blízkosti rozhledny vinohrady, si tam určitě postaví stánky,“ láká na akci starosta Mutěnic Dušan Horák, který se sám burčákového veselí zúčastní. „Udělám si procházku až odpoledne. Alespoň obhlédnu, jak to venku vypadá a co máme pro příští rok zlepšit,“ doplňuje Horák.

O víkendu se mají teploty vyšplhat až ke dvaceti stupňům, pořadatelé proto očekávají, že dorazí až dvacet tisíc návštěvníků. Podle Horáka je akce náročná hlavně po organizační stránce. „Míří sem třeba speciální rychlík z Ostravy nebo několik autobusů. S parkováním budou proto pomáhat místní hasiči,“ doplnil Horák.

Černovická pejskiáda
KDY: sobota 12. října od 8.30
KDE: psí výběh v Mírové ulici, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

V brněnských Černovicích se to v sobotu bude jen hemžit psy všech ras, barev a velikostí. Od půl deváté se totiž ve výběhu v Mírové ulici koná druhý ročník Černovické pejskiády. Soutěž psí krásy a dovedností není odborná, zúčastnit se tedy mohou i zvířata bez papírů, každého věku. Volit se bude třeba nejkrásnější pes.

Dýňová slavnost
KDY: neděle 13. října od 10.00
KDE: Otevřená zahrada, Údolní, Brno
ZA KOLIK: 100 korun na místě

Dýně, kam se člověk podívá. V Brně je lidé v neděli najdou v Otevřené zahradě v Údolní ulici. Na dýňové slavnosti si děti vyřežou dýňové bubáky a dospělí se zapojí do kulinářské soutěže o nejlepší pomazánku, do které se mohou hlásit do pátku. Nejmenší se zabaví i v tvořivých dílnách. Vstupenky na místě budou stát sto korun.