Napoleon v Brně 1805
KDY: sobota 16. listopadu od 17.00
KDE: centrum Brna (Moravské náměstí, náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Petrov)
ZA KOLIK: zdarma

Lidé se již tradičně mohou těšit na průjezd francouzských vojáků historickým centrem Brna. „Průvod bude mít tradičně kolem třiceti až čtyřiceti vojáků. Lidé uvidí také dvacítku jezdců,“ poznamenal producent pořádající společnosti Akce Acaballado Ivan Vystrčil. Diváci se pokochají krásnými uniformami tří druhů jezdectva. Pořadatelé je ale prosí, aby byli opatrní, průvod totiž láká do ulic velké množství lidí.

Císaře Napoleona ztvární Stephane Boving, Belgičan žijící v Brně. Italský představitel slavného vojevůdce, kterého lidé vídali v předchozích letech, účast letos odřekl ze zdravotních důvodů. Na amerického herce Marka Schneidera se v roli Napoleona zájemci mohou těšit při rekonstrukci bitvy na slavkovském bojišti, která se bude konat začátkem prosince, a na kterou sobotní akce upozorní.

Tescan dokončil novou budovu pro výrobu. Do pěti let chce nabrat dvě stě zaměstnanců.
Výrobce elektronových mikroskopů má novou halu. Nabídne 200 pracovních míst

Průvod vojáků v sobotu podvečer vyjede z Moravského náměstí a zamíří na náměstí Svobody. Poté bude pokračovat na Dominikánské náměstí. „U Nové radnice se na chvíli prolne historie se současností. Primátorka Brna odevzdá do rukou Napoleona klíče od města a zazní císařův projev. Akce vyvrcholí v katedrále na Petrově, kde se uskuteční krátký koncert a modlitba za oběti válek,“ popsal program Vystrčil. Letos se pořadatelé rozhodli vynechat z programu videomapping, chystají ho až na příští rok.

Akce připomíná skutečnou historickou událost. „Napoleon přijel ve středu dvacátého listopadu 1805 bez okázalostí, provázen nejbližším štábem. Obyvatelé museli vyložit do oken zapálené svíce. Pořádek ve městě začalo udržovat francouzské vojenské četnictvo. Císař Francouzů pak projížděl Brnem neustále tam i zpět při opakovaných výjezdech do terénu v okolí města. Studoval terén budoucího bojiště,“ popsal na webu historik Ladislav Mucha.

Minerály Brno
KDY: sobota 16. listopadu a neděle 17. listopadu
KDE: pavilon B, výstaviště, Brno
ZA KOLIK: 100 korun dospělí

Krásou barevných nerostů a šperků z nich vytvořených se lidé o víkendu pokochají na brněnském výstavišti. Koná se tam tradiční výstava Minerály Brno. Poklady nabídne více než 230 vystavovatelů. Návštěvníky čeká také výstava o nerostech jižní Moravy.

Brněnská růže
KDY: sobota 16. listopadu a neděle 17. listopadu od 9.00
KDE: vila Stiassni, Hroznová ulice, Brno
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Květinové výtvory floristů připravené na soutěži Brněnská růže ozdobí o víkendu vilu Stiassni. V sobotu v pět hodin večer výstavu kytic zpestří módní přehlídka klobouků.