Brno Revival mezi pavilony

KDY: sobota 20. června od 8.00
KDE: výstaviště, Brno
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, děti 70 korun

Festival rychlosti bude letos kvůli koronaviru bez závodů, lidé se za to mohou těšit na výstavu historických vozů i na sraz závodníků z minulých ročníků.

Mezi pavilony fanoušci potkají i brněnského automobilového závodníka Otta Buchbergera, který jezdil právě na závodní trati na Výstavišti, motocyklového závodníka Petera Baláže nebo Karla Jaroše. „Na Brno Revivalu budeme mít i znovuzrozené takzvané brněnské draky, doutníkové formule, které v Brně závodily na konci 60. let,“ přiblížila kurátorka oboru Historická vozidla a spalovací motory Sylvie Zouharová Dyková.

Na burze zájemci nakoupí náhradní díly na veterány, repliky vytvořené podle historických vozidel i starožitnosti.
Lidé se budou obdivovat i historickým strojům ze sbírek Technického muzea v Brně. Muzeum chystá třeba automobily Škodu 120 S Rallye a Škodu 136 Favorit. „Také představíme zástupce historických autobusů z oboru Městská hromadná doprava a vojenskou techniku z oboru Militaria,“ dodala Dyková. Chybět nebudou ani další sbírkové vozy. Návštěvníci uvidí třeba Tatru 613 Narex, Škodu 1200 Sedan nebo MTX Roadster.

Arzenál vozů doplní pět plně funkčních motocyklů značky Tatran vyrobených mezi lety 1969 a 1979.
Přestože v minulých letech byl festival na celý víkend, letos bude jen jednodenní. „Stavět závodní trať pro jednodenní akci by bylo drahé. Do jednoho dne bychom také těžko naskládali všechny jízdy,“ vysvětlil za pořádající Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko Karel Kupka.

I když je program zkrácený, návštěvníci ochuzeni nebudou. Díky změně formátu se může zúčastnit víc majitelů historických aut i motocyklů. Setkají se v prostoru závodní dráhy. „Stáli jsme před rozhodnutím, jako desítky jiných pořadatelů motoristických závodů, zrušit nebo uskutečnit letošní Brno Revival. S úctou k tradici, kterou jsme v roce 2014 založili, jsme vzhledem k uvolňění zdravotních opatření rozhodli, že bude,“ řekl Kupka.

Neživá příroda v centru Brna

KDY: sobota 20. června od 14.00
KDE: Denisovy sady, Brno
ZA KOLIK: 120 korun

Geologickou minulost Brna lidé poznají v sobotu na tématické prohlídce s průvodcem Neživá příroda v centru Brna. Účastníci na ni vyrazí ve dvě hodiny odpoledne od obelisku v Denisových sadech. Jiná brněnská sobotní tématická prohlídka se věnuje podobě města před sto lety. Start je dvě hodiny po poledni z nádvoří Staré radnice.

Den otců ve VIDA! centru

KDY: neděle 21. června od 10.00
KDE: VIDA! Science centrum, Brno
ZA KOLIK: běžné vstupné do VIDA, otcové a dědové jako doprovod dětí zdarma

Ve westernovém stylu oslaví otcové a dědové Den otců v brněnském vědeckém zábavním centru Vida. K jejich dni mají vstup zdarma. Čeká je navíc bohatý doprovodný program. Naučí se házet lasem, střílet z luku nebo se dorozumívat kouřovými signály. S dětmi také vyrobí například lapače snů a samozřejmě si vyzkouší různé pokusy.

MINT market
KDY: pátek 19. června a sobota 20. června
KDE: Tržnice, Zelný trh, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Českou módu, výrobky talentovaných designérů i lahůdky od lokálních cukrářů a kavárníků najdou zájemci v pátek a v sobotu v kryté tržnici na Zelném trhu. Konat se tam bude další ze série Mint marketů. I tentokrát mají všichni návštěvníci vstup zdarma a atmosféru dotvoří i DJ.

Zahradní železnice 600
KDY: neděle 21. června od 14.00
KDE: Vracov
ZA KOLIK: od 50 korun

Malí i velcí příznivci železnice mohou zavítat do Vracova, kde zahajuje sezonu úzkorozchodná elektrifikovaná zahradní Železnice 600. Funkční modely vlaků, jízda přes nádraží s blikajícím výstražným znamením láká k zážitkům v neděli od dvou hodin odpoledne. Na návštěvu je ale nyní nutná rezervace na www.zeleznice600.cz.

Popelka na zámku ve Slavkově
KDY: neděle 21. června v 13.30, 14.30 a 15.30
KDE: zámek, Slavkov
ZA KOLIK: dospělí 250, děti a senioři 180 korun

Návštěvníci zámku ve Slavkově u Brna, především ti nejmladší, si v neděli užijí pohádku o Popelce. Odehraje se na prohlídkové trase. Začátek je o půl druhé, o půl třetí a o půl čtvrté odpoledne. Kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace na telefonním čísle 544 227 548 nebo formou nákupu vstupenky přes internet.

Běh na radniční věž
KDY: sobota 20. června od 13.00
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: diváci zdarma, startovné pro týmy 1000 korun

Ve Znojmě přitáhne v sobotu odpoledne pozornost klání běžců v centru města. Už popáté se jejich družstva vydají zdolat společně celkem 790 schodů na radniční věž v Obrokové ulici. Zábavné odpoledne začne hodinu po poledni. Moderuje Miroslav Hrabě a Radek Bortlík.