Slavnosti moravského uzeného a vína 2020
KDY: sobota 29. února a neděle 1. března
KDE: hrad Veveří
ZA KOLIK: dospělí 150 korun, studenti a důchodci 100 korun, děti a invalidé zdarma

Ve středověkých prostorách se odehraje zabíjačka se vším, co k ní patří. „Mistři uzenáři nechají diváky nahlédnout pod ruce, podělí se o svá tajemství a zároveň nabídnou k ochutnání v rámci napínavé soutěže vlastní výrobky. Návštěvníci tak opět svými hlasy rozhodnou, které moravské uzené je to nejlepší a získá titul Krále uzenářů,“ uvedl za organizátory Pavel Pichler.

Lidé se také od profesionálních řezníků přiučí o porcování masa a soutěživé povahy změří své síly v klání jedlíků. Ti budou mít za úkol sníst v co nejkratším čase kilo prasečích rypáčků.
Na soutěž se chystá i známý maxijedlík Jarda Němec. „Rypáčky jsem ještě nejedl. Loni jsme na Veveří jedli na čas přes půl kila vařených prasečích uší, což jsem zvládl za necelé dvě minuty a vyhrál jsem. Rypáčky budou asi horší, protože jich bude kilogram. Soupeři mě hecují, že jsou připravení mě porazit,“ řekl.

A protože k dobrému jídlu patří také dobré pití, přijdou si na své milovníci piva i vína. Na Slavnostech moravského uzeného bude vinařská zóna s ochutnávkou desítek druhů vín od moravských rodinných vinařství. „Každý bude mít příležitost objevit, co mu chutná a koupit si pár vzorků také pro domácí degustaci s rodinou,“ upřesnil Pavel Pichler.

Na hradě bude přes padesát stánků nejen s masem či vínem, ale i řemeslnými výrobky a sladkými dobrotami. Chybět nebude ani divadlo pro děti nebo kuchařská show.

Masopust bude!
KDY: sobota 29. února od 14.00
KDE: začátek v křížení ulic Bratislavská a Hvězdová, Brno
ZA KOLIK: zdarma

I takzvaný brněnský Bronx ožije v sobotu fašankovým veselím. Ve všech ulicích to bude hýřit barvami, účastníci si zatančí i zazpívají. Průvod vyjde v půl třetí odpoledne z křižovatky ulic Hvězdová a Bratislavská.

Zabijačka s cimbálem
KDY: sobota 29. února od 10.00
KDE: areál U Mravence Lesíka, konec ulice Terezy Novákové, Brno-Řečkovice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Zabijačkové lahůdky v doprovodu cimbálové hudby si vychutnají lidé na sobotní akci v areálu U Mravence Lesíka. Vše z nabídky dobrot si zájemci mohou sníst buď na místě nebo odnést domů jako výslužku. Nebudou chybět ani lahodné nápoje.

Kníničské ostatky
KDY: sobota 29. února od 13.00
KDE: centrum městské části Kníničky, Brno
ZA KOLIK: průvod zdarma, večerní zábava 100 korun

Masopustní veselí si lidé užijí v sobotu v brněnských Kníničkách, kde místní chasa pořádá tradiční ostatkový průvod. V něm se zájemci pokochají pohledem na různé masky. Od tří hodin odpoledne se děti zabaví na maškarním bálu s klaunem, dospělí se pak vyřádí na večerní zábavě.

Fauna Hobby
KDY: neděle 1. března od 9.00
KDE: kongresové centrum, výstaviště, Brno
ZA KOLIK: 40 korun dospělí, 20 korun děti a důchodci

Milovníci akvarijních a terarijních zvířat, jako jsou ryby, ještěrky nebo třeba obří pavouci, si přijdou na své v neděli na dalším pokračování tradičních trhů Fauna Hobby. Na místě lidé seženou zvířata, vybavení i rady od zkušenějších chovatelů. Vzhledem k množství zvířat, které prodejci přivezou sebou, se na ní zabaví i ti, kteří se chtějí jen pokochat pohledem na netradiční druhy.

Maškarní bál s Tetinami
KDY: sobota 29. února od 14.00
KDE: správní budova, zoo, Brno
ZA KOLIK: běžné vstupné do zoo (100 korun dospělí, 70 korun děti a důchodci)

Tradiční maškarní bál ve společností písničkových Tetin si užijí děti v sobotu ve správní budově brněnské zoo. Program je podle pořadatelů vhodný i pro menší děti.

Stavební veletrh
KDY: sobota 29. února od 9.00
KDE: pavilony A, V a F, výstaviště, Brno
ZA KOLIK: 100 korun

Lidé plánující stavět dům či rekonstruovat byt mohou zamířit do Brna. Načerpají totiž inspiraci na Stavebním veletrhu.