Svatovavřinecké slavnosti
KDY: pátek 7. srpna od 18.30 až pondělí 10. srpna
KDE: Masarykovo náměstí, Hodonín
ZA KOLIK: pátek a sobota zdarma, neděle 70 korun, pondělí 50 korun

Čtyřdenní dávku folkloru, hudby i divadla si užijí účastníci Svatovavřineckých slavností v Hodoníně. Na tamním Masarykově náměstí startují v pátek v půl sedmé večer koncerty kapel a skončí hodovou recesí v pondělí v noci.
Přestože je letošní program slavností nabitý, museli pořadatelé kvůli hygienickým opatřením některé oblíbené události zrušit. „Návštěvníci letos neuvidí například historický průvod i historické ležení, obejít se budou muset i bez jarmarku a stánků na Národní třídě, ty ale najdou v areálu akce, po celém náměstí od kostela až po radnici včetně staré tržnice,“ nastínil ředitel pořádajícího Domu kultury Marcel Řimák.
Páteční program pod názvem Hodonínský Vavřínek láká na originální muzikantské duo Mirek Kemel a Vladimír Javorský. Od osmi večer je vystřídá Ota Balage Band feat. Tereza, před desátou zahraje Countrio a po půlnoci Bulvaar.
Sobotní Svatovavřinecký jarmark zahájí divadlo pro děti. Pohádku O pejskovi a kočičce jim předvedou herci souboru Sem Tam Fór. Od dvou hodin odpoledne si přijdou na své příznivci folkloru. „Zahraje cimbálová muzika Dur, pobaví Dětský folklorní soubor Duběnka, Folklorní soubor Erteple, Valša Holíč a zatančí Hodonínské mažoretky,“ pozval Řimák.
Příznivce tvrdší muziky potěší od pěti hodin večer kapela Doctor Victor, poté rozpálí podium slovenská rocková skupina Desmond a v devět večer nezaměnitelná zpěvačka Lenny. Noc pak zakončí Premier a Exargema.
Na páteční a sobotní program Svatovavřineckých slavností je vstupné zdarma.
Neděle už bude hodonínské náměstí a ulice města patřit hodům a krojované chase. Nejdříve zajdou stárci v krojích do kostela na mši svatou, začíná v deset hodin dopoledne. Od dvou hodin odpoledne se mohou přihlížející těšit na krojovaný průvod městem, taneční zastávky i rituální žádání starosty města o povolení hodů. Od půl čtvrté odpoledne si všichni užijí hodovou taneční zábavu, ke které bude vyhrávat dechová hudba Bojané a cimbálová muzika Neoveská.
Za vstupné na nedělní hodové zábavy zaplatí příchozí sedmdesát korun.
Pondělní hody se už ponesou v duchu recese. „V sedm hodin večer vyjdou od kulturního domu průvodem stárky v chlapeckých krojích. Půjdou po pěší zóně a Národní třídě na Masarykovo náměstí,“ upřesnil Řimák.


Od půl osmé večer vypukne poslední hodová zábava za účasti krojovaných a řízné dechové hudby Bojané.
Kvůli nařízení vlády ohledně konání hromadných akcí venku nesmí být do areálu vpuštěno více než tisíc návštěvníků, kontrolu zajistí pořadatelé systémem vrácenek, u každého ze dvou vchodů i u toalet budou umístěny dezinfekce. „Prosíme návštěvníky, aby je používali, jde nám především o zdárný průběh slavností a zdraví všech zúčastněných. Věřím, že i přes tato opatření si společně Svatovavřinecké slavnosti užijeme,“ apeloval Řimák.
Uskutečnění slavností vítá i Kateřina Kristová. „Jsem ráda, že se Hodonín nevzdal a rovnou to vše nezrušil a slavnosti proběhnou,“ vyjádřila se na facebookové stránce města.

Tipy z Brna a Brněnska

Verbování v Mincmistrovském sklepě
KDY: sobota 8. srpna od 12.00 každou hodinu
KDE: Mincmistrovský sklep, Dominikánské náměstí, Brno
ZA KOLIK: dospělí 120 korun, děti a důchodci 60 korun 

Do doby, kdy Brno obléhaly švédská vojska se přenesou lidé v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí. V sobotu každou hodinu od dvanácté lidi čeká speciální komentovaná prohlídka. Potkají při ní šermíře, kteří jim povypráví třeba historicky z období třicetileté války. Dospělí zaplatí 120 korun, děti a důchodci polovinu. Pořadatelé doporučují rezervovat lístky předem.

Vavřinecké hody
KDY: pátek 7. srpna až neděle 9. srpna
KDE: Řečkovice, Brno
ZA KOLIK: část programu zdarma, vstupy na zábavy zpoplatněné

Lidová hudba a krásné kroje zpestří lidem víkend v brněnských Řečkovicích. Od pátku do soboty totiž místní chasa pořádá Vavřinecké hody. V sobotu ve tři odpoledne vyráží slavnostní průvod stárků. V neděli v deset hodin dopoledne se bude slavit mše. V sobotu večer a neděli odpoledne samozřejmě nechybí zábavy. Moderuje herec Michal Isteník, vstupné na sobotu je 100 korun.

Bleší trhy
KDY: sobota 8. srpna a neděle 9. srpna
KDE: Alfa pasáž, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Milovníci netradičních drobností s příběhem a za dobrou cenu zamíří o víkendu na další ze série pravidelných bleších trhů v brněnské funkcionalistické Alfa pasáži. Oba dny se konají odpoledne, v neděli dopoledne jim pak předchází dětský trh.

Pivní festival
KDY: pátek 7. srpna a sobota 8. srpna od 11.00
KDE: náměstí Svobody, Brno
ZA KOLIK: kelímek 50 korun

Mok od tuzemských i zahraničních minipivovarů lidé ochutnají i v poslední dva dny pivního festivalu na náměstí Svobody.

Balábile ve vile
KDY: pátek 7. srpna a sobota 8. srpna od 14.00
KDE: vila Stiassni, Hroznová, Brno
ZA KOLIK: 210 korun

Do období první republiky se lidé přenesou na speciálních kostýmovaných prohlídkách brněnské vily Stiassni. V místnostech uvidí hudební i taneční vystoupení.

Další tipy z regionu

Blanensko

Sraz veteránů
KDY: sobota 8. srpna od 13.00
KDE: zahrada za muzeem, Senetářov
ZA KOLIK: neuvedeno

Do Senetářova na Blanensku zamíří v sobotu příznivci veteránů. Místní spolek Muzeum tam pořádá od jedné hodiny po poledni v zahradě za muzeem sraz automobilových a motocyklových veteránů. Návštěvníci se mohou těšit i na ukázku dřevorubeckého sportu, a ochutnávka gulášů. Svůj program budou mít i děti.

Po stopách P. Ševčíka
KDY: sobota 8. srpna od 8.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: startovné 20 korun

Už po šestnácté vyrazí v sobotu lidé z Boskovic na Pochod po stopách pátera Ševčíka. Sraz bude v devět ráno v Boskovicích u Modré věže. Pěší vyjdou ke kapli sv. Otýlie, přes starou dálnici do Bačova a pak do Ohrady Víska. Své trasy mají i cyklisté. Startovné je dvacet korun.

Břeclavsko

Pivobraní v Mikulově
KDY: pátek 7. srpna od 14.00, sobota 8. srpna
KDE: amfiteátr v Mikulově
ZA KOLIK: pátek 450 korun, sobota 550 korun, oba dny 750 korun

Rockové kapely, pivní speciály malých pivovarů, soutěže a spousta atrakcí pro celou rodinu. To je pozvánka na Mikulovské pivobraní, které se koná od pátku od dvou hodin odpoledne do sobotní půlnoci v amfiteátru v Mikulově. Zahrají kapely Maniac, Limetall, Horkýže Slíže, Walda Gang, DE BILL HEADS, Easy Line, Komunální Odpad, Anacreon, Doga, Hämatom z Německa a KISS forever band z Maďarska. Letos jsou vstupenky v prodeji pouze online.

Hodonínsko

Festivalové Šidleny
KDY: sobota 8. srpna od 10.00
KDE: Milotice
ZA KOLIK: 300 korun

Do otevřených sklepů v lokalitě Šidleny v Miloticích zavítají zájemci v sobotu od deseti hodin dopoledne. Od půl osmé večer na ně čeká také program Národopisného festivalu Milotice. Pak zahrají i cimbálové muziky.

Vyškovsko

Pohádkoland ve Slavkově
KDY: sobota 8. srpna od 10.00
KDE: zámecký park, Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 350 korun

Rodinný festival Pohádkoland zaplní zámecký park ve Slavkově u Brna. Návštěvníci se mohou těšit na řadu hudebních vystoupení. Dívčí uskupení Lollipopz, ale také Miro Jaroš, Fíha Tralala a Baby Band, Štístko a Poupěnka, Kája dětem, MiOli nebo Paci Pac zazpívají a zatančí v sobotu od deseti hodin dopoledne.

Soutěž v grilování
KDY: sobota 8. srpna od 8.00
KDE: areál fotbalového klubu, Křižanovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Mistři v grilování se mohou v sobotu utkat v soutěži nazvané Grilovaná mňamka Křižanovice 2020. Soutěžní týmy se mohou hlásit na vratik.olsa@seznam.cz nebo na telefonu 605 463 864. Začátek soutěžního kláni začne již v osm hodin ráno, na druhu grilovaného masa nezáleží.

Znojemsko

Majáles
KDY: sobota 8. srpna od 17.30
KDE: Horní náměstí, Znojmo
ZA KOLIK: zdarma

Odložený tradiční Majáles oslaví v sobotu mladí ve Znojmě. Protože jsou prázdniny zůstane z obvyklého programu hlavně odpolední a večerní série hudebních vystoupení na Horním náměstí. Od půl šesté večer zahraje Patrik Malý, kapela Like-It, Sima, a Rytmus, dvě taneční vystoupení si připravila formace Crazy Steps Breakers.