Hanácká národní výstava psů
KDY: 11.-12.1.2020 od 8.00
KDE: pavilon V, brněnské výstaviště
ZA KOLIK: dospělí 100 korun, děti 50 korun

Na výstavu majitelé přihlásili více než tři tisíce psů. „O přehlídku projevilo zájem přes dva tisíce tři sta vystavovatelů. Ti přijedou z celé Evropy včetně Skandinávie a Ukrajiny a mezi přihlášenými máme i majitele psů ze Spojených států,“ uvedla za pořadatele Iveta Nováková z Moravskoslezského kynologického svazu.

Nejpočetnějším plemenem jsou jezevčíci a stafordširští bulteriéři. Návštěvníci výstavy se ale můžou těšit i na zlaté retrívry, pudly a německé dogy. Psy bude hodnotit šestatřicet rozhodčích.

Srbští vystavovatelé přivezou již zmíněné plemeno Deltari Ilir, což je mohutný šarplaninský pastevecký pes, zkráceně zvaný šarplaninec. Má hustou, dlouhou a na dotek jemnou srst. Dožívá se v průměru jedenácti až třinácti let. „Mezi vzácnější vystavovaná plemena patří také opičí pinč, ardenský bouvier, hokaido-ken, toy foxteriér nebo sicilský chrt,“ vyjmenovala Nováková další čtyřnohé zajímavosti, které návštěvníci uvidí.

Na webových stránkách výstavy najdou návštěvníci seznam jednotlivých plemen i časový harmonogram, kdy jde jaké plemeno na řadu.

Výstavu psů si určitě nenechá ujít Brňanka Růžena Záhorská, která má doma malého knírače. „Na výstaviště chodíme i dvakrát do roka, takže s některými vystavovateli se znám. A většinou tam koupím i krmivo nebo třeba nějakou hračku pro našeho mazlíka,“ uvedla Záhorská.

Na jugoslávského pasteveckého psa ze Srbska je zase zvědavý Brňan Kamil Šedý, který chodí do lesa s loveckým ohařem. „Jsem myslivec, takže mě psi zajímají. A živého šarplanince jsem ještě neviděl. Pokud vím, tak tito psi se vyznačují mohutností, spolehlivostí a klidem,“ řekl Šedý.

Komentovaná prohlídka v Místodržitelském paláci
KDY: sobota od 11.00
KDE: Místodržitelský palác
ZA KOLIK: 30 korun

Lidé si vychutnají komentovanou prohlídku nové expozice v Místodržitelském paláci s lektorkou Michaelou Gerichovou.