Zelofest
KDY: sobota od 10.00 do 18.00
KDE: Radnice, Pohořelice
ZA KOLIK: zdarma

Nejchutnější kysané zelí v republice vyberou porotci a pomáhat jim přitom mohou i dobrovolníci z řad návštěvníků. „Již každoročně k nám jezdí lidé z Dobřan u Plzně, kde pořádají podobnou akci ale menšího rozsahu. Pravidelně se účastní i kamarádi ze Dvora Králové nad Labem, kteří si loni z Pohořelic odvezli dokonce vítěznou cenu,“ vyjmenoval jeden z hlavních pořadatelů Aleš Saitl.

Rekordní počet vzorků v historii klání byl zatím sto sedmdesát. „Kolik lidí nabídne vzorky zelí letos, zatím nevíme. Odhadujeme, že jich bude kolem sto třiceti,“ předpokládá Saitl.

Porota hodnotí kromě chuti i vůni, konzistenci a celkový dojem nakládaného zelí. „Je to jako u vína. Komise u stolu přidělují body podle dvacetibodové stupnice. Z nominovaných vzorků pak vybere subkomise šampiony,“ přiblížil organizátor.

Do Pohořelic míří i letos proslulý jedlík Jaroslav Němec z Bystrého u Svitav. Zda obhájí v pořadí už třetí vítězství v pojídání bramborových knedlíků s uzeným masem a se zelím, nebo zda najde tentokrát přemožitele, se ukáže v sobotu. Loni spořádal knedlíky v rekordním čase. Zhruba kilovou porci spolykal jako pilulky za dvě minuty. „Snědl bych ještě jednou tolik,“ znejistil tehdy protivníky.

Zelí miluje a také je doma sám vyrábí. „Do bílého dávám o něco víc kmínu. Hlavně se to nesmí přehnat se solí, aby ze zelí nebylo bláto. Zelí pak musí zůstat naložené ve škopku minimálně tři týdny,“ popsal Němec Deníku Rovnost.

Až na jednu výjimku se zúčastnil všech minulých ročníků pohořelického Zelofestu i Stanislav Lukeš z Pohořelic. Zkušený ochutnavač má zaručený recept na to, jak se při hodnocení kysaného zelí vyhnout nechtěnému nadýmání. „Před začátkem je třeba si dát panáka slivovice, další v průběhu a ještě jeden po zhodnocení posledního vzorku,“ nabádal ostatní milovníky zelí už v loni.

Zájemci vyrobí hračky zvířatům
KDY: sobota od 13.00
KDE: Zoo Brno
ZA KOLIK: 50 korun

Pobaví je, navíc pomůžou rozvíjet jejich přirozené schopnosti. Řeč je o speciálních hračkách, které zpestřují život zvířatům v brněnské zoo. Pomoci s jejich výrobou může každý na dalším z pravidelných workshopů, který se uskuteční tuto sobotu v sále správní budovy zahrady. Účastníci vyrobí hračky ze starých hasičských hadic.

Baletní gala
KDY: sobota od 19.00
KDE: Janáčkovo divadlo, Brno
ZA KOLIK: od 1 291 korun


Křehké ladné pohyby vyrážející dech. Svět na špičkách v Brně okouzluje diváky už sto let. Balet brněnského národního divadla první století své existence oslaví v sobotu, a to vskutku velkolepě. Na baletní galavečer dorazí hvězdy z významných divadel z celého světa. Diváci se mohou těšit například na velká jména současného baletu jako Oxana Skorik a Philipp Stepin.