KDY: pátek 13. září až sobota 14. září
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: 550 korun

Krátce po třetí hodině odpoledne se v pátek centrem města poprvé rozlehne víření bubnů. Dva průvody konšelů totiž vyrazí otevírat mázhausy a tím zahájí program letošního vinobraní. Míst k ochutnání vína a burčáku budou opět desítky.

„Kromě třiadvaceti originálních mázhauzů místních vinařů čeká na návštěvníky také pochůzková degustace vín VOC Znojmo u rotundy svaté Kateřiny, poznávací soutěž Víno všemi smysly, která má své stanoviště na znojemském hradě a Vinný trh, kde si víno užijí za doprovodu cimbálových muzik,“ uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Nápoje mohou návštěvníci letos poprvé nakupovat do kelímků na více použití.

Na třinácti scénách v historickém jádru města a nejbližším okolí se běhen dvou dnů hlavního programu vystřídají hudebníci nejrůznějších žánrů, ale také šermíři, divadelníci a kapely historické hudby. „Hudební scény, které tvoří náměstí Masarykovo, Horní a prostranství Na Káře, nabídnou zvučná jména jako Olympic, Mirai, Miro Žbirka, Portless, Mandrage, Katarzia, Mistříňanka a další,“ vypočítal šéf pořádající Znojemské Besedy František Koudela.

Koudelka také připomněl, že na znojemském hradu najdou návštěvníci historickou krčmu a cestou se mohou zastavit na historickém tržišti na Václavském náměstí nebo ve vojenském ležení na Mikulášském náměstí. Zahrají tam například kapely Krless a Lucrezia Borgia a vystoupí šermířské a divadelní skupiny.

K vrcholům programu patří v pátek v osm večer a v sobotu ve dvě odpoledne historický královský průvod. „I letos budou členové královské družiny rozhazovat pamětní mince. Bude mezi nimi i stovka zlatých mincí, kterou šťastní nálezci mohou vyměnit za vstupenku na příští vinobraní,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois.

Kvůli vinobraní je od pátečního poledne a v sobotu od osmi ráno střed města uzavřený pro dopravu a vstup je jen na platné vstupenky. Uzavřené pro dopravu jsou i hlavní příjezdové cesty v bezprostředním okolí centra v obvyklém rozsahu. Záchytná parkoviště jsou na Přímětické u učiliště, u loucké plovárny a nově u železničního nádraží v ulici 28. října a na bývalém hřišti ve Vančurově ulici.

Sweet Dream Fest - festival sladkého v Brně
KDY: neděle 15. září od 9.00
KDE: náměstí Svobody, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Brněnské náměstí Svobody se v neděli promění v ráj. Alespoň pro milovníky sladkého. Plochu v centru Brna zaplní skoro dvacítka stánků nejrůznějších cukráren a pekáren. Návštěvníci se na festivalu Sweet Dream mohou těšit na cupcaky, muffiny, čokoládové lanýže, marmelády i dorty.

Erbovní slavnosti Králova Pole 
KDY: sobota 14. září od 11.30 (hlavní program)
KDE: park na Slovanském náměstí a další místa v Králově Poli, Brno
ZA KOLIK: zdarma

Den plný koncertů završený ohňostrojem si lidé užijí v brněnském Králově Poli, kde se konají erbovní slavnosti městské části. Jejich součástí je i doprovodný program. Odpoledne lidé zhlédnou třeba ukázku zásahu dobrovolných hasičů. Zájemci také v deset hodin dopoledne při komentované prohlídce nahlédnou do běžně nepřístupných prostor areálu kartuziánského kláštera v Božetěchově ulici.

Oslavy 20 let nákupního centra Olympia
KDY: sobota 14. září a neděle 15. září od 14.00
KDE: nákupní centrum Olympia, Modřice
ZA KOLIK: zdarma

Dvacet let existence oslaví nákupní centrum Olympia bohatým programem. V sobotu odpoledne návštěvníky potěší vystoupení iluzionistů i koncert kapely Slza, v neděli je pobaví kouzelník Richard Nedvěd. Oba dny se zájemci mohou zapojit do soutěží o ceny. Oslavy pokračují i o dalších víkendech.