více >>

KLÍČ - koncert k novému albu

Akce již skončila

V roce 2018 se mohou příznivci a fanoušci legendární folkově-renesanční skupiny KLÍČ těšit na její dlouho očekávané novinkové album – a k uvedení nového alba nachystala skupina malé koncertní turné, na kterém svoje nové CD divákům představí a současně i nabídne ke koupi.
Celé letošní turné odehraje skupina KLÍČ ve svém původním velkém sedmičlenném obsazení a kromě mnoha skladeb z nového alba (u nichž příznivci skupiny určitě ocení, že i nejnovější tvorba kapely navazuje na to nejlepší z předchozích alb) zazní na letošních koncertech KLÍČe opět i většina nejúspěšnějších písní z již šestatřicetileté hudební historie této úspěšné kapely.

O novém CD uvažoval KLÍČ už v roce 2002 – ale protože v témže roce se rozhodl dlouhodobě přerušit svoji koncertní činnost, rozjely se skutečné přípravy alba až v roce 2009, kdy se Jaroslav Marian (kapelník KLÍČe a hlavní autor hudby této skupiny) pustil do rozpisu aranžmá nových písní a výsledkem jeho rok a půl trvající každodenní práce bylo téměř 600 stránek notových partitur, v nichž kompletně připravil nejen veškeré pěvecké a nástrojové party pro muzikanty z KLÍČe, ale současně i pro většinu tradičních hostů z alb minulých (kontrabas, hoboj, fagot, cimbál, housle, akordeon...) – a navíc se Jaroslav tentokrát rozhodl obohatit studiové provedení písní i některými takovými nástroji, které se v tvorbě skupiny objevují úplně poprvé (harfa, saxofon, klarinet, trombón, šalmaj, panova flétna atd.).
Nahráváni alba pak začalo v roce 2011, bylo ovšem několikrát přerušeno jinými rozsáhlými projekty - nejprve tím, že muzikanti z KLÍČe se ve stejném roce rozhodli, že u příležitosti 30. výročí založení kapely v roce 2012 se opět po desetileté přestávce vrátí na koncertní pódia, pak následovala příprava prvního klíčovského "live" CD sestaveného z výročních koncertů roku 2012 (vyšlo koncem roku 2013) a nahrávání sólového šansonového alba Pavly Marianové (vydaného k jejímu životnímu jubileu v roce 2015) – aby posléze byly práce na novém albu ještě jednou odloženy kvůli přípravám velkého výročního turné skupiny KLÍČ v roce 2017.

Nakonec ale bylo vše dovedeno do úspěšného konce – a posluchači si tedy konečně mohou vychutnat hudební lahůdku, kterou KLÍČ nazval "V čase zrání..." a která nabízí 17 zbrusu nových autorských písní, přičemž výhradním autorem hudby je Jaroslav Marian a většina textů písní pochází - jako již tradičně - z dílny dvorního textaře KLÍČe pana Tomáše Vondrovice. V pěveckých partech pak excelují jednak sólisté, bez kterých bychom si KLÍČ již ani nedovedli představit, tedy Pavla Marianová, Jana Slavatová a Jaroslav Marian, ale i nová výrazná pěvecká posila kapely – zpěvák Jan Janda. Špičkové instrumentální výkony všech členů skupiny na albu doplnilo i několik znamenitých hostů přizvaných z významných hudebních těles – např. z řad České filharmonie (Jiří Zelba – hoboj, Jaroslav Kubita – fagot, Zdeněk Zelba - housle…), z FOK (hráč na melodické bicí nástroje – David Řehoř), z orchestru OPSO (saxofonista a klarinetista Michal Zpěvák) a další.

Celé toto „životní dílo“, jak nové album označuje sám kapelník KLÍČe, se navíc pyšní nádherným obalem provedeným ve stylu knihy s vloženým CD a obsahujícím texty všech písní doplněné velmi působivými ilustracemi malíře Václava Macha-Koláčného.
A novinkou je, že tuto knížečku bude možno zakoupit buď s vloženým klasickým CD kotoučkem, nebo bez CD, ale s vepsaným kódem určeným pro stažení datové podoby písní přes internet (a navíc bude i možno zakoupit pouhé stažení písní přímo z webu).

Uvedení nového alba na trh je naplánováno na červen roku 2018.

A pouze dodáváme, že na koncertech budou kromě nového alba v prodeji i další tituly skupiny KLÍČ (2CD „Dál plyne čas...“ a live CD „KLÍČ – 30 let“) a současně i sólová alba zakládající členky skupiny KLÍČ Pavly Marianové (CD „Nářek“ a její autorské album „Radosti, bolesti...“).


Nové album KLÍČ nahrál (a v roce 2018 koncertuje) ve složení:
Jaroslav MARIAN – umělecký vedoucí, zpěv, šestistrunná a dvanáctistrunná kytara, perkuse
Pavla MARIANOVÁ – zpěv, krumhorny, šalmaj, zobcové flétny, metalofon, perkuse
Jana SLAVATOVÁ – zpěv, buben, perkuse
Jitka KRUPIČKOVÁ – zpěv, příčná flétna, zobcové flétny, krumhorny, malý buben, perkuse
Jiří KRUPIČKA – zpěv, violoncello
Jana BOŠKOVÁ – zpěv, příčná flétna, zobcové flétny, perkuse
Jan JANDA – zpěv, dvanáctistrunná a šestistrunná kytara

19. 6.  (19:30–22:00)
Musilova 2A, Brno-sever-Husovice
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT