Robotický pes "Flíček" (Spot) od firmy Boston Dynamics je už mezi vývojáři i uživateli robotů poměrně známý, ale očividně si neustále osvojuje další a další schopnosti a dovednosti. A podle nového videa si zřejmě poradí i s úkolem, který by od něho čekal jen málokdo - uhlídat a vodit stádo ovcí na drsných novozélandských horských pastvinách. Je sice pravda, že mu s tímto úkolem pomáhají i skuteční pastevečtí psi, také se zdá, že na udržení stáda ovcí nemá robot zatím dostatečnou rychlost, přesto však jeho záběry, jak řídí stádo, působí pozoruhodně. 

V Praze otevírá první centrum virtuální erotiky ve střední Evropě.
Absolutní samoobsluha. Při návštěvě erotického podniku nepotkáte živou duši

Tyto záběry tvoří součást propagačního videa Boston Dynamics, v němž firma ukazuje Flíčkův potenciál v zemědělské činnosti - kromě pastevectví se na videu objevují i momentky, v nichž robot kontroluje zralost plodin a kde předvádí svou flexibilitu stoupáním do schodů, sestupováním kopce i několika prostocviky na posečené louce. Na videoprezentaci upozornil server Science Alert.

Zemědělský pomocník ovladatelný na dálku

Video sestavila softwarová firma Rocos, která spolupracuje s Boston Dynamics na průzkumu možností ovládání inteligentních robotů na dálku. Jejich idea je taková, že roboty jako Flíček by mohly být vysílány i na vzdálené mise, zatímco jejich lidský operátor by je řídil z opačného konce světa.

Zdroj: Youtube

V zemědělství by mohly tyto roboty například nepřetržitě hlídat pole či dohlížet na dozrávání ovoce nebo růst plodin, a to vše při dálkovém ovládání. Schopnosti na to už mají - mohou vybaveny všemi druhy senzorů pro sledování a vyhodnocování všech podnětů ze svého okolí, umí chodit, valit se, skákat  a dokonce i létat, 

"Připojením robotů ke sdílenému úložišti jim můžeme pomoci spojit jejich robotické schopnosti se softwarem úložiště, a dosáhnout tak určité automatizace jejich činnosti. Mohou pak nahradit lidi při vykonávání automatických prací, které jsou třeba nudné, nebo nebezpečné, případně spojené s možnou kontaminací nečistotami," říká David Rogs, generální ředitel společnosti Rocos. 

Znepokojivě učenlivý robot

Robotický pes "Flíček" není ve svém oboru žádný nováček, lidé se zájmem o robotiku se s ním setkávají už řadu let. Umí být zábavný, ale také trochu znepokojivý, protože své schopnosti a inteligenci stále rozvíjí - jedním z posledních triků, které si osvojil, je otvírání dveří. Navíc umí spolupracovat se svými kovovými "kolegy", což se ukázalo při jedné z nedávných demonstrací jejich schopností, kde deset "robopsů" roztáhlo kamion. Ke zjištění, kde je a kam jede, využívá palubní senzory, v činnosti se řídí instrukcemi, které mu dopředu naprogramoval lidský operátor.

 Respirátor vyrobený pomocí 3D technologie v ČVUT – na snímku v něm pózuje manažerka komunikace Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze Alena Nováková.
Novodobý zachránce životů 3D tisk: vyrobí téměř vše, nezlomil ho ani koronavirus

Jednou ze zvláštních předností robopsa "Flíčka" je jeho obratnost - díky čtyřem ohýbatelným nohám je schopen zvládnout všechny druhy terénu, s nimiž by se například kolový robot nevyrovnal. Dokáže se také sám zvednout, pokud zakopne a upadne.

Působí to až lehce děsivě, ale jeho využití může být skutečně mírumilovné a funkční. Můlže například potenciálně pomáhat v místech živelných nebo jiných katastrof, kam poslat lidi by bylo příliš rizikové. Může také monitorovat infrastrukturu energetického průmyslu a hledat možné škody, jež by nebyly jinak odhaleny.

Rekonstrukce osídlení z doby bronzové, ilustrační foto
Tvář Evropy změnila především doba bronzová. Může být poučením do budoucna

V posledních několika týdnech sloužily tyto robot skutečně i jako "sociální a zdravotnické hlídky" v parcích a upozorňovaly lidi na nutnost dodržování určité vzdálenosti jeden od druhého, aby nedošlo k přenosu nákazy.

V nadcházejících letech by mohly být využívány v nejrůznějších zemědělských i průmyslových odvětvích a možná projít i určitým vývojem designu a mimiky, aby působily přátelštěji. 

"Automatizace zemědělství mění způsob zemědělské práce a zvyšuje efektivitu světové produkce potravin, jež jsou pro stále rostoucí lidskou populaci třeba," uzavírá své propagační video společnost Rocos.