Produkce testosteronu během těhotenství třeba způsobuje, že plod s párem pohlavních chromozomů XY (X mají matky a Y jsou od otce) získává postupně stále evidentnější chlapecké, chcete-li mužské, charakteristiky. Pokud by testosteron ve správný okamžik zcela nezaplavil malý organismus, měl by chromozomální chlapec, a postupně muž, ženské sekundární sexuální znaky, takže třeba větší prsa a boky.

Testosteron hraje zásadní roli i v osudu dvojčat. Vědci z Norska a USA prokázali, že u vícečetného těhotenství ovlivňuje bratrův testosteron vývoj a dokonce i pozdější život jeho dvojčete sestry. Podle jejich analýzy mají ženy, které sdílely matčino lůno s dvojčetem chlapcem, o něco menší pravděpodobnost, že se vdají. Rovněž byly méně plodné.

Člověk potřebuje blízkost druhého a stárnutí na tom moc nemění
Jak sehnat chlapa v padesáti? Ženy se budou divit, co funguje

Testosteron ale ženy ve svém životě potřebují. Uvolňován je u nich z vaječníků a v jejich tělech je samozřejmě hladina tohoto hormonu z rodiny androgenů obvykle několikrát nižší než u mužů.

K čemu jim tedy je? Když dochází ke sbližování se samcem, je testosteron hlavním viníkem jejich změn ve vzhledu i chování. A pak tedy ještě způsobuje nárůst svalové hmoty a častější akné a mastnou pleť… Může ovšem změnit i jejich budoucnost.

Sexuální chování žen i mužů

Vědci z Velké Británie se nyní rozhodli zkontrolovat, jak zvýšené hladiny testosteronu ovlivňují sexuální chování mužů a žen. O svých zjištěních informovali v nejnovějším vydání The Journal of Sex Research.

Problémy s erekcí mohou se vztahy pořádně zamávat
Miláčku, dnes nic nebude. Porno ničí výkon mužů

Studie se zúčastnilo téměř 1,6 tisíce mužů a něco přes 2,1 tisíce. Ženy. Všichni ve věku 18 až 74 let. Účastníci museli předložit svůj ranní vzorek slin ke změření hladiny testosteronu a vyplnit dotazník o svém sexuálním chování.

Po analýze hormonálních hladin a odpovědí se ukázalo, že muži s vyšší hladinou testosteronu mají větší pravděpodobnost, že budou mít více než jednoho sexuálního partnera v jednom daném okamžiku. A také mají častěji heterosexuální sex.

Lesbický sex

I ženy se zvýšenou hladinou testosteronu mají větší pravděpodobnost, že se zapojí do sexuálních hrátek. Jen ten sex bude spíše lesbický, nebo se bude jednat o masturbaci.

Madam Vera
Zavázané oči, pouta a mučení. Neobvyklé sexuální hrátky lákají stále více

Podle autorů studie získaná data podporují fakt, že ženy, které mají bisexuální nebo homosexuální sex, mají více testosteronu než ženy čistě heterosexuální. Jedna dřívější studie dokonce ukázala, že pro ženy se zvýšeným testosteronem je snazší dosáhnout orgasmu při masturbaci než při sexu se svým partnerem.

Mimochodem, autoři aktuální analýzy ve své práci neoznačují masturbaci pouze tímto názvem. Hovoří o ní rovněž jako o osamělém sexu. Jak okomentoval zprávu polský deník Gazeta Wyborcza, „zdá se tedy, že i v tématu jakým je onanie, se v dnešní době mění názvosloví. V minulosti byla samohana stigmatizována. O masturbaci se později mluvilo spíše neutrálně. Ostatně, i autoři citované studie tento název tak používají. Ale nyní nově, pokud nám to tak vyhovuje, si můžeme užívat solitérní sex.“

Testosteron
* Je mužský pohlavní hormon ze skupiny androgenů.
* Je rovněž steroidním hormonem, patří mezi anabolické steroidy.
* U mužů je tvořen ve varlatech a nadledvinkách. U žen je tvořen v nadledvinkách a vaječnících.
* Hladina testosteronu je žen sedmkrát nižší než u mužů.