„Přivedli jsem k volbám asi dvacet tisíc nových voličů. To se nepovedlo, kromě sociální demokracie nikomu. Je to pro nás velký úspěch. Navíc si vážím toho, že jsme k volbám přiměli lidi, kteří hlasovali pro jihomoravská témata a nechtěli měnit něco v Praze,“ podotýká Juránek.

Upozorňuje také na to, že při koaličních jednáních bude hlavně vyjednávat o budoucnosti Jihomoravského kraje a ne o celostátních tématech. „Ty totiž řešit nemůžeme. Jako jediná strana jsme v krajských volbách celostátní politiku nevyužili a ani nyní využívat nebudeme,“ zdůrazňuje Juránek, který se v politice pohybuje už od roku 1995.

Podle jeho slov je pro něj i další jihomoravské lidovce nepřípustné, aby šli do koalice s komunisty. Také pro něj bude nejspíše velmi problematický slib sociálních demokratů, kteří chtějí platit poplatky za pacienty v krajských nemocnicích.

„To mně budou muset vysvětlit. Nevím, kde bych pětasedmdesát milionů našel. A to jenom pokud se to bude týkat pouze krajských nemocnic. Kdyby je chtěli platit ve všech nemocnicích, tak by se ta částka mohla vyšplhat až na sto padesát milionů. ČSSD tak bude muset přesně určit, kde peníze v rozpočtu najdou. Děláme krajská témata a poplatky ve zdravotnictví jsou téma celostátní,“ přemýšlí o koaličním jednání Juránek.

Už před volbami kritizoval to, že se z krajských voleb stalo celorepublikové referendum o spokojenosti s celostátní vládou.

„Mělo by se mluvit o tom, že máme nejlepší integrovaný dopravní systém v zemi. A za poplatky u lékaře, které ČSSD slibuje zrušit, by se dalo koupit pětatřicet nových sanitek,“ řekl před volbami Juránek, který začínal jako starosta brněnské městské části Židenice.

I přesto, že krajští zástupci KDU–ČSL o sobě tvrdí, že jsou strana státotvorná i krajotvorná, tak podle Juránka nepůjdou do koalice za každou cenu. „Ne každé podmínky jsme ochotní přijmout. Jsme všichni připraveni odejít i do opozice,“ podotýká.

Stanislav Juránek také přemýšlí o tom, že pokud by nemohl jižní Moravě už dál pomáhat, tak je ochotný z politiky odejít.

„Velmi rád bych i nadále pracoval pro Jihomoravský kraj, ale pokud to nebude možné, tak si najdu nějakou jinou práci. Další cestu v politice ale hledat nebudu, protože do Prahy nemířím,“ přemýšlí o své budoucnosti oblíbený hejtman. Je tak možné, že se vrátí ke své původní profesi, tedy lesnímu inženýrství.

„Jsem lesák a celý život jsem pracoval v lese, nebo na stavbách v lese. Nemám strach, že bych se neměl kam vrátit. Moje žena mi stále připomíná, že si brala lesáka a ne hejtmana,“ říká hejtman, který je známý také svojí láskou k běhání.

I přesto by bylo pro něj opuštění jihomoravské politiky velmi smutné, protože se na vývoji kraji podílel vlastně od samého začátku.

„Jihomoravský kraj cítím jako své dítě, které rostlo od nulového rozpočtu v roce 2000 až po téměř čtrnáctimiliardový v letošním roce. Takže mám k němu osobnější přístup, než bývá v politice obvyklé,“ podotýká Juránek, který je otcem tří dětí.

Že svému kraji věnoval hodně napovídá například zřejmě jeho nejviditelnější úspěch, když kraj dostal pod svoji kontrolu brněnské letiště v Tuřanech. „Od té doby, co jsem se stal hejtmanem, tak pro mě neexistuje sobota, kdy bych nevyjel do kraje. Neděle jsem se pak snažím uchránit pro rodinu,“ zmiňuje i náročnost hejtmanské funkce.

Jak sám říká, tak mu hodně při jeho prácí pomáhá víra v Boha. „Svou víru jsem našel v pubertě, v těžké době za komunistů. Myslím si, že mi pomáhá udržet jasný směr v životě. Pomáhá mi také v těžkých obdobích života. Být věřícím je na jižní Moravě jednoduché, protože tu má křesťanství hluboké kořeny. Kromě víry v Boha mám také víru v jižní Moravu,“ dodává dvaapadesátiletý Juránek.