VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Hašek: Aby lidé v nemocnicích nemuseli platit

Brno - (ROZHOVOR) Sociální demokrat Michal Hašek si věří: jeho strana prý vyhraje na jižní Moravě krajské volby, on se stane hejtmanem a opustí křeslo poslance.

28.9.2008
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Michal Hašek.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Patří k nejvýraznějším tvářím sociálních demokratů, vede jejich poslanecký klub a za tři týdny povede do klání o křeslo šéfa Jihomoravského kraje oranžovou kandidátku. Michal Hašek věří, že uspěje a bude vládnout jižní Moravě. V takovém případě prý odejde z poslanecké sněmovny.

Pokud byste vyhrál volby a stal se hejtmanem, opravdu se vzdáte teplého poslaneckého místa?
Zakládám si na tom, že věci, které říkám, potom skutečně dělám. Voliči si to lehce ověří.

Proč se chcete vzdát mandátu poslance?
V letech 2000–2004 jsem byl opozičním zastupitelem Jihomoravského kraje. Proto vím, že není možné dělat na plný úvazek hejtmana a zároveň mít poslanecký mandát. Určitě ne dlouhodobě. Pokud budeme ve volbách úspěšní, tak svůj pobyt v poslaneckých lavicích ukončím během několika následujících dnů. Neříkám, že hned druhý den po zvolení hejtmanem napíši dopis do Prahy a pojedu vyklidit skříňky v malostranských palácích. Vyřídit věci nutné s ukončením poslaneckého mandátu chvilku zaberou. Čeho se však jako jihomoravský hejtman nevzdám, jsou cesty do poslanecké sněmovny. Mé znalosti parlamentního prostředí a fungování vládní exekutivy jsou plus, ne mínus.

Nebude to krok zpátky?
V těchto kategoriích vůbec neuvažuji. Hejtmanů je u nás třináct plus primátor hlavního města Prahy a hejtman jižní Moravy je jen jeden. Poslanců se tady na jižní Moravě oproti tomu volí čtyřiadvacet, ve sněmovně jich pak jsou dvě stovky. Možná to někdo z vnějšku může posuzovat jako krok zpátky, já to tak ale nevidím. Nejde mi o fukci, ale to dělat politiku pro lidi.

Přestože teď máte jako hlavní cíl uspět v krajských volbách, zeptám se i na stranické ambice. Kam až to chcete v ČSSD dotáhnout? Nebudete kandidovat také na šéfa celé strany?
Musím říct, že občas slýchávám podobné nápady, ale rozhodně se nepovažuji za člověka s dostatečnou životní a politickou zkušeností na to, abych ve věku nadcházejících třiatřiceti let uvažoval o pozici předsedy sociální demokracie. Samozřejmě je mi ctí téměř tři roky být členem nejužšího vedení strany, jako předseda poslaneckého klubu jsem členem politického grémia. Abych to ale vysvětlil: Nebudu konkurovat brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi, který už ohlásil kandidaturu na místopředsedu ČSSD. Naopak ho podpořím, protože si myslím, že v čele města už dokázal, že je zkušený komunální politik a pro celostátní vedení strany bude přínosem. Stejně tak podporuji i Bohuslava Sobotku do funkce prvního místopředsedy sociální demokracie.

Jihomoravská buňka je v ČSSD velmi silná. Dají se proto krajské volby považovat i za určitou prezentaci síly ve smyslu musíte s námi počítat? A to třeba i na úplně nejvyšší stranický post?
Nechci scvrkávat debatu o politice jen na debatu o křeslech. Podstatné je to, co děláme pro lidi. Máte pravdu, že jsou sociální demokraté na jižní Moravě silní a dosahujeme tu dlouhodobě vynikajících výsledků. Vždyť i poslední parlamentní volby jsme tu vyhráli. Na druhou stranu vedení ČSSD musí tvořit lidé z celé republiky. Není možné, aby jižní Morava obsadila polovinu politického grémia.

Do voleb jste vtrhli poměrně dravě. Opíráte se přitom hlavně o celostátní témata, jako například zrušení poplatků v nemocnicích. Političtí oponenti vám vyčítají, že slibujete něco, co nemůžete splnit.
Součástí normálního politického boje je, že říkáte své názory, stanoviska a návrhy. Vaši oponenti nebo kolegové z jiných politických stran vás pak za ně kritizují. To je běžná součást politiky. Ale na adresu podobných úvah chci vzkázat jednu věc: Samozřejmě existují formální kompetence hejtmana dané zákonem o krajích. Ale pak je tu také politický vliv hejtmana jižní Moravy, kterého považuji za jednoho z nejvlivnějších v zemi. Proto by měl mít přirozenou vazbu na centrální orgány a tu nabízím.

Jak konkrétně chcete zrušit nemocniční poplatky?
Odkazuji pány z ODS na pravomoc krajů navrhovat nebo iniciovat změny zákona. Uvidíme, zda to bude potřeba. Pokud budu hejtmanem a sociální demokracie bude dominantní v krajském zastupitelstvu, tak od lidí z jižní Moravy nebudeme v osmi krajských nemocnicích vybírat Julínkovy takzvané regulační poplatky. Za naše pacienty je zaplatíme z krajského rozpočtu. Potřebné peníze na to získáme optimalizací zdravotnictví, například centralizovaným nákupem léků a služeb. Tam se dá ušetřit.

Slibujete také zachránit Úrazovou nemocnici v Brně. Je to vůbec téma krajských voleb?
Vůbec nechápu, že hejtman Stanislav Juránek šest měsíců mlčel. Je šéfem bezpečnostní rady kraje a součástí integrovaného záchranného systému je také zdravotnická složka. V ní má Úrazová nemocnice nenahraditelné místo. Její převod na město, který jsme s kolegy poslanci navrhli, je reakcí na ničím nepodložený návrh ministra Julínka nemocnici zrušit, zavřít a traumatým přesunout do Bohunic. Zůstává však ve vzduchu, co bude s těmi tisíci běžnými operacemi a desetitisíci ambulantními výkony, které v nemocnici dělají. Dodnes nikdo neřekl, do kterých zdravotních zařízení se mají rozptýlit. Proto mi vadí, že hejtman Juránek mlčel. Nevadilo by mi, kdyby řekl jasný názor, byť jiný než mám já. O tom je politika, o střetu vizí a myšlenek. Ale mlčení mi vadí. A zdá se, že u lidovců se to stává typickým znakem jejich politiky.

Kandidujete proti koalici KDU–ČSL a ODS, která vede kraj už dvě volební období. Za co byste je mohl pochválit?
Pány Juránka a Venclíka pochválím hlavně za to, že nenašli dostatek odvahy k tomu, aby privatizovali krajské nemocnice. Jistě je to muselo stát spoustu sebezapření.

Opravdu podle vás neudělalo vedení kraje nic dobře?
Pokud mám pochvalu mínit vážně, tak za to, že kraj za pomoci poslanců zaloboval a získal brněnské letiště. To, že ho potom zmodernizoval a postupně rozšiřuje, je jenom dobře.

Před letošními volbami se objevila v médiích nahrávka, která ukazuje na možné korupční praktiky ve spojení s vaším největším konkurentem, lídrem občanských demokratů Milanem Venclíkem. Proč jste toho v předvolebním boji nevyužil víc?
Tenhle případ přesně ukazuje, že chci vést korektní kampaň podle hesla slušnost není slabost. Je věcí policie, aby se věcí zabývala a objektivně ji vyšetřila. Ne politiků. Považoval bych za podpásové rány, kdybych měl v předvolebním boji zneužívat této kauzy. Takové praktiky v politice nemají co dělat. Chci vyhrát kvalitním programem, ne tím, že budu okopávat kotníky soupeřům.

Vaši soupeři vás často obviňují z toho, že kvůli postu poslance nemáte na jižní Moravu čas. Jak často tu býváte?
Různě. Víkendy ale trávím s rodinou tady na jižní Moravě. Stejně tak se snažím držet i poslanecké pondělky. To znamená, že jsem v regionální kanceláři.

Častým terčem kritiky je také váš věk a malé životní zkušenosti.
Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. I politika je profese a řemeslo. Mám za sebou desetiletou praxi v politice a ve spojení s právnickým vzděláním už o nějakých zkušenostech snad mluvit mohu.

Vraťme se zpátky ke krajským volbám. S jakým výsledkem počítáte?
Chci být prostě první. Jako sociální demokracie chceme dosáhnout takového výsledku, aby mi to jako jejímu lídrovi umožnilo jednat o vytvoření koalice, případně se ucházet o funkci hejtmana. Naším přesvědčením je, že tyto krajské volby mohou přinést změnu pro jižní Moravu. Nebojím se ani spojovat celostátní a krajská témata, protože politika jsou spojené nádoby. Jestliže pardubická ODS říká voličům „Zapomeňte na vládu“, tak moje věta zní „Vzpomeňte si také na vládu“. Myslím si, že nám to pánové Topolánek, Čunek a Bursík za ty dva roky osladili až dost.

S kým by mohla jihomoravská ČSSD sestavit koalici?
Platí obligátní věta, kterou od slušného politika musíte slyšet, že koalice se sestavují po volbách, nikoliv před nimi. Krajská politika má svou povahou blíže ke komunální, která je hlavně o řešení problémů. Chodník taky není ani modrý ani oranžový nebo černý či zelený. Buď chodí lidé v blátě nebo po chodníku. Takovou filozofii bych chtěl uplatňovat i z hlediska krajské koalice.

Dokážete si představit koalici s ODS, kterou na celostátní úrovni velmi kritizujete?
Mám bohatou představivost, takže si dokážu představit hodně. Ale budu mít základní limit. A tím je prospěšnost koalice pro kraj. Nevyhýbám se spolupráci s žádnou z politických stran, které se dostanou do zastupitelstva. Nebudeme dělat žádné plusy a mínusy, udělovat černé nebo červené puntíky. Jsem pro koalici, která nechá nemocnice kraji a zůstanou veřejné, nebudou v nich lidé platit poplatky. Sám si tedy odpovězte, s kým budu takovou koalici hledat.

Autor: Filip Sušanka

28.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

V maloměřické textilce opravili turbínu. Majitel plánuje i další rekonstrukce

Brno - Látky se v textilní továrně v brněnských Maloměřicích nevyrábí už pětadvacet let. Po tu dobu továrna stála bez využití a chátrala. Nyní se majitelé rozhodli opravit alespoň její malou část. Vyměnili původní Kaplanovu turbínu.

Pivarník se vrací do Plzně. Předposlední Zbrojovka se pokusí překvapit

Brno /INFOGRAFIKA/ – Ve Zbrojovce odkoučoval pouze jedno soutěžní utkání a v tom dalším se vrací na místo, které zná velice dobře. Brněnský trenér Roman Pivarník v neděli od pěti hodin odpoledne povede své svěřence do boje proti suverénní Plzni, která v nejvyšší fotbalové soutěži zatím neztratila ani bod.

OBRAZEM: V Královopolském tunelu hořelo. Hasiči a záchranáři trénovali zásah

Brno /FOTOGALERIE/ - V brněnském Královopolském tunelu se srazila dvě auta a začalo hořet. Cvičení s takovým scénářem absolvovali v pátek jihomoravští hasiči. Královopolský tunel je totiž od pátečního večera kvůli pravidelné údržbě uzavřený, což umožnilo hasičům a záchranářům cvičení uskutečnit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení