ODS postavila do svého čela Milana Venclíka. Člověka, kterého před čtyřmi lety obvinili podnikatelé z toho, že si říkal o úplatek. Soud sice jejich nařčení neuvěřil a uložil jim podmínku, navíc bylo asi vykonstruované a Venclíkovi neprávem ublížilo. Nejnovější nařčení o úplatcích však bylo věrohodné: hovořil o nich stavitel Přemysl Veselý. Venclík navíc nezveřejnil sumu, kterou zaplatil za předvolební kampaň. Působil díky těmto věcem nedůvěryhodně stejně jako na veřejných vystoupeních v České ulici. Poslouchalo ho vždy pár zoufalců, kteří odcházeli v momentě, kdy se k Venclíkovi přidal rozzuřený Topolánek. ODS ve volbách propadla a měla by svého lídra vyměnit.

Stanislav Juránek sice se svou KDU–ČSL nevyhrál, ale získal největší množství preferenčních hlasů v republice. Je to pro něj úspěch. Jako hejtman byl sice všude vidět, neudělal žádnou závažnou chybu, ale nic výrazného po sobě v kraji nezanechal – kromě rodinných pasů.

Zelení zažili volební debakl par excellence a dobře jim tak. V celostátní politice nepředvádějí nic, tak co čekali v krajích? Že za pouhá líbivá gesta pana Lišky uspějí? Do krajského zastupitelstva se před čtyřmi roky dostali hlavně kvůli svému odporu proti přesunu nádraží. Ale s jejich odporem to dopadlo jako s většinou jejich názorů: prostě vyšuměly a nádraží se stejně přesune.

Vojtěch Adam z KSČM dostal po Stanislavu Juránkovi v kraji nejvíce preferenčních hlasů a stačilo málo, aby komunisté na jihu Moravy předstihli i ODS.

Vyhrála ČSSD. I díky „Julínkově úrazovce“ a Topolánkově vládě. Ať ČSSD teď ukáže, zda umí splnit hory doly, které lidem naslibovala.

V senátních volbách vypadl favorit Jiří Zlatuška, současně děkan a radní. Stejně nemohl tyto tři funkce kvalitně stíhat všechny zaráz. Voliči z tohoto důvodu nebyli v tomto případě také mimo.