Přesně za čtyřiatřicet dní se otevřou volební místnosti a Jihomoravané rozhodnou, kdo povede jejich kraj další čtyři roky. Brněnský Deník Rovnost bude do té doby každou sobotu přinášet rozhovory s lídry hlavních politických stran. Jejich rozpis najdete na konci dnešního rozhovoru se starostou Ivančic Vojtěchem Adamem. Kandiduje jako nezávislý za Komunistickou stranu Čech a Moravy.

Předvolební kampaň téměř ani nezačala, a už jste řešil první problém. Na billboardech vám někdo místo hlavy dokreslil lebku. Co jste na to říkal, když jste se to dozvěděl?
Někdo si s tím určitě dal velkou práci. Hodnotil jsem to s nadsázkou a nadhledem. Po výtvarné stránce se to povedlo. Nicméně autor tím poškodil cizí dílo, z tohoto pohledu se to musí posuzovat jako vandalismus. Na druhou stranu lepší reklamu nám nikdo udělat nemohl. Dostal mě na titulní stránky elektronických i tištěných médií.


Je to důvod, proč jste věc nepředali policii?

Dívám se na to jako na nevyhnutelnou součást předvolební kampaně. A nemá smysl, aby se tím policie zabývala, má důležitější věci na práci.


Neobjevila se lebka na vašem billboardu, protože jste jedničkou na komunistické kandidátce?

Myslím, že to spolu nesouvisí. Podobně někdo poškodil také billboardy jiných politických stran, takže bych to nijak nedramatizoval. Považuji to za způsob seberealizace sprejerů a žádný ideologický podtext bych tam nehledal.


Proč kandidujete právě za KSČM?
V roce 2001 mě oslovili, zda bych nechtěl kandidovat do parlamentních voleb o rok později. Protože program, který strana nabízela, mi byl blízký, tak jsem souhlasil. Nakonec to těsně nevyšlo, z jižní Moravy šlo do sněmovny pět lidí, já byl šestý. Proto jsem v podzimních komunálních volbách v roce 2002 vedl kandidátku v Ivančicích, kde jsme s přehledem zvítězili. Po čtyřech letech lidé zhodnotili, že jsme pro město udělali opravdu hodně, protože jsme v dalších volbách získali o šestnáct procent hlasů víc.


Kvůli chybějícím preferenčním hlasům jste se nestal poslancem ani napodruhé, přestože jste měl lepší výchozí pozici, třetí mezi kandidáty. Neberete proto post starosty Ivančic jen jako cenu útěchy?
V žádném případě ne. Práce starosty je úplně o něčem jiném než legislativní práce v parlamentu. Politika na komunální úrovni je mnohem viditelnější a pro lidi i mnohem užitečnější. Mou hlavní zásadou je, že chodník není ani modrý, ani červený, nebo oranžový. Ale je pro lidi, stejně jako celá komunální politika. Víme, co lidé potřebují a chtějí. Snažíme se to plnit tak, aby se jim dobře žilo. Na krajské úrovni je to v podstatě stejné. I tam by měla převládat věcná řešení problémů nad politikou.


Má komunistická strana na jižní Moravě koaliční potenciál?

Myslím si, že určitě má. Přesně ho určí volební výsledek. Programově nejblíž nám je samozřejmě ČSSD, ale nebráním se spolupráci s nikým, kdo spolupracovat chce. Až budou známé výsledky voleb, tak bude také jasné, jaké koalice mohou vzniknout. A je pravděpodobné, že ke změně na kraji určitě dojde.


Zůstaňme ještě u strany, za kterou kandidujete. Její členové i voliči stárnou a ubývá jich. Co vůbec může KSČM dnes lidem nabídnout?
Hlavně nečlenům strany a mladým lidem musíme nabídnout takové podmínky života, že se v nich budou vidět. Zároveň musíme zaručit, že to, co se v minulosti stalo při prvním pokusu o uplatnění tohoto sociálně spravedlivějšího systému, se už nikdy nesmí opakovat. Naopak KSČM musí ukázat, že je plnohodnotnou a životaschopnou politickou stranou s podporou voličů. To je jediná cesta, jak přitáhnout nerozhodnuté voliče zejména z mladé generace.


Vyrovnala se podle vás KSČM s minulostí dostatečně?
Je těžké představit si, jaká by ta tečka měla vůbec být, aby ji všichni akceptovali jako definitivní tečku a neposuzovali ji zase jenom jako plané gesto. Podle mě strana tlustou čáru za minulostí udělala definitivně a mnohokrát. Staly se i zločiny ve jménu ideologie, které se už nikdy nesmí opakovat. Nelze však odsuzovat jen zločiny komunismu, které se bezpochyby staly a nikdo o tom nepolemizuje. Stejně tak je nutné odsoudit zločiny spáchané ve jménu jiných režimů a systémů, které se staly a někde se i stále dějí. Musí se to hodnotit objektivně.


Vraťme se zpátky ke krajským volbám. Jste jediný z kandidátů na hejtmana větších politických stran, který není z Brna. Nepovažujete to za handicap?
Určitě nepovažuji. Jednak jsou Ivančice nedaleko od Brna, a pak jsem také celé volební období krajským zastupitelem, takže se na krajském úřadě pohybuji velmi často. Problémy jednotlivých oblastí celého Jihomoravského kraje tím pádem znám velmi dobře.


Letošní předvolební kampaň ovlivnila nahrávka rozhovoru mezi podnikatelem Přemyslem Veselým a senátorem Vlastimilem Sehnalem naznačující korupci v jihomoravské ODS při zadávání veřejných zakázek v minulých letech. Co říkáte na její obsah?
Nemám tolik podrobných informací, abych to mohl hodnotit. Nicméně něco podobného jsem čekal, protože se opakuje situace z roku 2004, kdy byl Milan Venclík napaden podobným způsobem. Obávám se, že se něco podobného může objevit napříč politickým spektrem. Letos se totiž očekává změna ve vedení kraje a zainteresovaní lidé jsou schopni udělat všechno, aby krajské volby ovlivnili.

V nahrávce se však mluví o úplatcích firem ODS a o tom, že si měl brát tyto peníze Milan Venclík.
Takhle by to rozhodně fungovat nemělo. Celý systém přidělování veřejných zakázek musí být naprosto transparentní a kontrolovatelný. Do politiky by měl jít člověk s cílem pomoci věcem veřejným, a ne se obohatit nebo najít cesty, jak se přes různé firmy dostat k penězům. To je opravdu závažná otázka a náš stát není tak bohatý, aby se tolik peněz mohlo ztrácet mimo oficiální ekonomiku. To je cesta do pekel.


Zakázky přidělují také kraje. Jaký systém by tedy měly zvolit?
Je nutná absolutní kontrola. Rozhodujícím kritériem pro zakázky by pak neměla být jen cena, ale soubor několika dalších ukazatelů. Například způsob průběhu stavby nebo konečný výsledek. Když to shrnu, tak jsou potřebné tři věci: důsledná kontrola, důsledný výběr firem a konkurence těchto firem. Pokud to jde u sousedů a jinde, tak proč by to nemělo jít u nás, pokud se považujeme za vyspělou středoevropskou zemi?


V končícím volebním období jste opoziční zastupitel v Jihomoravském kraji. Jak hodnotíte jeho vedení?
Nebudu kritizovat, protože je to laciné. Nemám žádné výhrady proti hejtmanovi nebo radě. Ve většině problémů jsme se dokázali shodnout napříč politickými stranami. Podpořili jsme i rozpočet na rok 2007, protože jsme se s vedením kraje dohodli na principech, jak by měl být postavený.

Velkým problémem regionu jsou chybějící rychlostní silnice, například spojení Brna s Vídní nebo se Znojmem, R43 a další. Vedou se kolem nich dlouholeté spory, někteří jednotlivci a sdružení blokují zahájení staveb. Označil byste je za škodnou, jako někteří politici před vámi?
Tak expresivní výraz bych nepoužil. V demokracii samozřejmě může každý projevit svůj názor, což se děje a je to dobře. Celá řada věcí, která se kolem budování dopravní infrastruktury v našem kraji objevuje, mě ale vede k přesvědčení, že se v mnoha případech uplatňují individuální zájmy nad zájmy a potřebami všech lidí z Jihomoravského kraje. Kdyby se všichni dokázali dohodnout, tak se silnice mohly už dávno stavět.


Máte při práci starosty čas na své záliby?
Kdyby mi nezbyl čas vyplavit si z mozku endorfiny, tak bych starostu dělat nemohl. Je to psychicky nesmírně vyčerpávající a musím to proto kompenzovat fyzickou zátěží. Dřív jsem běhával, s přibývajícím věkem jsem jogging vyměnil za kolo. Snažím se na něm jezdit každý den. Tento typ zátěže způsobí, že se člověku v hlavě urovná spousta věcí a vymyslí tolik řešení, na kolik jich za normálních okolností nepřijde. Akorát je problém, že jak se to v hlavě skládá, tak na kole chybí tužka a papír, aby si to člověk mohl všechno zapsat.


Teď asi přeháníte. Skoro to vypadá, že pracujete i ve volném čase.
Starosta je v práci čtyřiadvacet hodin denně, tři sta šedesát pět dnů v roce. Neustále mám zapnutý mobil, kdybych musel řešit něco aktuálního. Vždy musím být v pohotovosti, takže ten odpočinek je vlastně relativní.


Co na vaše pracovní nasazení říká rodina?
Už si zvykli, nic jiného jim ani nezbývá. Manželka to akceptovala a má své zájmy. Navíc teď máme devítiměsíční vnučku, takže má pořád co dělat.

Převládají ve funkci starosty spíš příjemné, nebo nepříjemné zážitky?
Dělám to už šestý rok a těch pozitivních bylo nesrovnatelně víc. Dobrý pocit mám vždy, když se podaří dokončit nějaká investice a předá se lidem. A pak vidím, že slouží, jak má.


Hejtman by měl svůj kraj znát velmi dobře. Máte na jižní Moravě nějaké oblíbené místo, kam třeba chodíte relaxovat?
Protože jezdím na kole, tak znám v podstatě každý kámen nejen v okrese Brno­venkov. Náš kraj miluji a nikdy bych ho za jiný nevyměnil. Líbí se mi jako celek a každá jeho oblast má svá nádherná zákoutí, kam se vždycky rád vracím.

kdo je Vojtěch Adam

l Narodil se v roce 1950 v Ivančicích.
l Vystudoval Lékařskou fakultu tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně.
l Tři roky vedl nemocnici v Ivančicích, specializoval se na onkologickou chirurgii.
l Od roku 2002 je starostou Ivančic, jako nezávislý kandiduje za KSČM na jihomoravského hejtmana.

l Je ženatý, má dvě děti.
l Má rád sport, literaturu faktu a relaxaci v přírodě a na chalupě.