Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venclík: Lidi zajímají úplatky a vzhled. Ne to, co umím

Brno - (ROZHOVOR) Občanský demokrat Milan Venclík v minulých volbách bojoval o post hejtmana a nevyhrál. Letos to prý dopadne jinak a stane se hejtmanem.

4.10.2008 14
SDÍLEJ:

Milan Venclík.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Současný náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík v minulých krajských volbách prohrál s ODS křeslo hejtmana o 1025 hlasů. Také kvůli tomu, že ho tehdy obvinili čtyři podnikatelé, že si domů nosí sponzorské peníze pro stranu. A letos se před krajskými volbami objevilo podobné podezření: na nahrávce rozhovoru mezi senátorem Vlastimilem Sehnalem a stavitelem Přemyslem Veselým zaznívá, že Venclík krade úplatky pro ODS ze stavebních zakázek. Podle Venclíka je to podvrh. O korupčních praktikách prý nikdy neslyšel.

Je vám jasné, že rozhovor s vámi bude odlišný než s jinými kandidáty na hejtmana?
Jasné mi to není a ani nevidím důvod, proč by něco takového mělo být. Protože buď jsem naprosto výjimečný člověk, nebo lidé nepochopí, proč se mě neptáte na to, co nabízím obyvatelům Jihomoravského kraje.

Lidé určitě mají spoustu otázek v souvislosti s nahrávkami a úplatky. A nedostali od vás ještě odpovědi.
Ode mě dostali úplně všechny odpovědi. Záznamy jsou záležitost stará čtyři roky.

Jak si vysvětlujete, že útoky směřují neustále na ODS a ne na jiné kandidáty?
Nemyslím si, že jsou jen proti ODS. Chcete snad říct, že před dvěma lety si nestěžovala ČSSD v rámci parlamentních voleb, nebo že si lidovci nestěžují, že na jejich kandidáta byla vytažena nějaká kauza? Tato situace začíná hrozit obrovskou morální krizí.

Myslíte si, že se vás někdo snaží zdiskreditovat?
Ano. Ale mě nediskreditují lidé, kteří vymýšlí tyto nesmysly. Diskreditují mě lidé, kteří mi pokládají tyto otázky. Zvykl jsem si na to. Je to prostředí, které si tady vytváříme sami. To je potřeba změnit.

Dva ze čtyř podnikatelů, kteří vás před čtyřmi lety obvinili ze zpronevěry a dostali nejdříve podmínku za křivé obvinění, se odvolali a soud je osvobodil. Co vy na to?
Už ten případ nesleduji, ale velice se ohrazuji proti tomu, že označujete lidi, jako je Balák, za podnikatele. Proč lidem neřeknete, že jsou to zločinci? Všichni to jsou lidé s velmi problematickou trestněprávní minulostí. Jen se ptám, jestli je to snaha ovlivnit i tentokrát výsledky voleb v Jihomoravském kraji.

To je docela možné, protože podle informací Deníku Rovnost stojí za čtyři roky starou kauzou senátor Sehnal. Ten figuruje i v aféře odposlechů, které mají dokazovat vaši korupci při zadávání stavebních zakázek. Jsou podle vás obě kauzy součástí vnitrostranického boje?
To musí řešit policie. Nejstrašnější by bylo, kdybych bral zákon do svých rukou. Má to ale všechny znaky organizovaného zločinu. Mohu se jen ptát, komu to slouží? Pro koho tito lidé pracují a kdo to organizuje?

Tím člověkem má být podle našich zjištění právě senátor Sehnal.
To jsou velmi závažné informace. Nechci se bavit o senátoru Sehnalovi. Ať se všichni ptají jej. Nebudu dělat neuvážené závěry. Jestli má někdo důkazy, ať je předloží.

Jaký je vlastně váš vztah s Vlastimilem Sehnalem?
Se Sehnalem máme úplně rozdílný pohled na svět i na politiku. Nesetkáváme se a nemáme ani pracovní styky.

Váš stranický kolega, poslanec Vlastimil Tlustý, přísahal v jednom rozhovoru na smrt své dcery, že žádný úplatek nikdy nevzal. Jste připraven říci stejně silné prohlášení?
Musím říci, že jsem v životě nevzal žádný úplatek.

Mohl byste stejně jako on přísahat v souvislosti s někým z vaší rodiny?
Nemám rád silná prohlášení. Jestliže si něčeho vážím, tak mí přátelé i nepřátelé vědí, že mé slovo platí. V životě jsem nevzal úplatek, nemám to zapotřebí. Jsem velmi dobře finančně zabezpečen z minulosti a nedělám politiku z ekonomických důvodů. Rozumím, že mnoha lidem zavazím. Lidé, kteří mě znají, vědí, že mám rád systém a transparentnost a také logiku věci, proč se co dělá. Nemám rád chaos a do věcí velmi rád vnáším pořádek. Samozřejmě, že pak jsem některým lidem nepohodlný.

Dobrá. A jak hodnotíte kontroverzní činy ODS v Brně, u nichž existuje podezření z korupce. Například podivná směna pasáže Jalta na Dominikánském náměstí?
To je další lživá a nepodložená záležitost. Výměnu Jalty a cenu nemovitostí, za které byla vyměněna, někdo napadal. Některé ze získaných nemovitostí už přitom město prodalo, například dům v Masarykově ulici. Ocenění na směnu se pohybovalo kolem devětadvaceti milionů. Dům byl před pár měsíci prodán, a to za šestadvacet milionů, protože za něj nechtěl dát nikdo ani o korunu víc. Jako nezúčastněný člověk, ale jakožto ekonom musím říct, že město udělalo velmi dobrý obchod.

Poměrně nedávno jste se oženil, plánujete děti a velkou rodinu?
Jedenadvacátého ledna, pokud půjde vše dobře, se nám narodí syn. Bude to následovník mého jména Milan. Určitě bych chtěl mít minimálně jedno další dítě. Nemyslím, že je dobré, když jsou děti jedináčci.

Bydlíte spolu s matkou, sestrou, bratrem i ženou v jednom domě v Černých Polích. V dnešní době není běžné, že rodina takto drží pohromadě.
To je další věc, která každého zajímá. Ten dům je rodinný majetek, který máme od roku 1933. Je trojgenerační, takže jsou tam tři oddělené byty. A mám další dům v Husovicích, který jsem koupil před svým vstupem do ODS. Tam teď se ženou bydlíme.

Proč jste si nechal tak dramaticky upravit vizáž? Většina Brňanů vás na billboardech ani nepozná.
Moje žena mi říkala, že politika je částečně divadlo, čemuž jsem nechtěl příliš věřit. Musel jsem ale pochopit, že nikoho nezajímá, jestli kraj zkrachuje a budou zde pracovní místa, ale jak vypadám a že je to skutečně částečně divadlo. A tak jsem vizáž změnil. To je otázka pro voliče: co vás zajímá, jak ti lidé vypadají, nebo co pro vás dělají?

Kolik stojí vaše masivní předvolební kampaň?
Více než pět milionů a méně než deset milionů. Na rozdíl od ostatních vám říkám zcela otevřeně, že nejsem vědma. Řeknu vám po volbách, kolik kampaň stála. Neumím říct, zda konkurenční strany neudělají něco, na co budeme muset zařídit protitah.

Pět milionů je přece velký rozdíl. Můžete uvést přesnou cifru?
Jsem člověk, který chce být přesný. Navíc se nechci dostat do situace, že vám řeknu, že kampaň bude stát šest milionů a nakonec bude stát šest plus x. No a vy pak řeknete, oni nám lhali.

Co v dnešní době považujete za největší problém kraje?
Pokud chceme, aby se jižní Morava rozvíjela, musíme začít budovat infrastrukturu. Tedy silniční síť a koleje. Schválně neříkám nádraží, protože projekt Železničního uzlu Brno není o nádraží, ale o kolejích, aby sem na jižní Moravu mohly jezdit vlaky. Taky by se mělo více létat z Brna. Začíná nás dohánět Moravskoslezský kraj a Ostrava. Právě proto, že dostavěli dopravní infrastrukturu.

Jak hodnotíte snahy ekologů a jiných aktivistů, kteří zdržují výstavbu infrastruktury?
Uvedu například R43. Rozdělme to pak na lidi, kterým jde opravdu o přírodu a kterým velice fandím. Chci, aby veškeré stavby přírodu co nejméně zatěžovaly. Ti druzí lidé nemají rádi přírodu, ale jen sebe a své osobní zájmy, které prosazují na úkor veřejných zájmů. Pár lidí pak blokuje výstavbu. Je potřeba si ještě uvědomit, že až schválíme trasu, tak se rozbíhá celý projekt, který bude trvat patnáct nebo dvacet let. Já už se po té silnici neprojedu.

Co se vám na postu náměstka hejtmana podařilo a co jste nestihl?
Jsem jeden z otců zakladatelů nasměrování Jihomoravského kraje na podporu vzdělání, vědy, výzkumu a inovací. Stál jsem u založení Jihomoravského inovačního centra. Investovali jsme do tohoto unikátního zařízení asi půl miliardy a má uznání ve světě. Tyto projekty jsou ale rostlinka. Ze začátku je kolem toho hodně práce, a navíc všichni zpochybňují, jestli vůbec něco vyroste. A když to trošku povyleze a vypadá to krásně, tak se k tomu všichni hlásí, i když ji dříve všichni zpochybňovali. Ale ta naše květina stále ještě potřebuje péči lidí a odborníků.

Jaké jsou vaše výhody oproti jiným kandidátům na hejtmana?
Mám obrovské zkušenosti, prošel jsem vysokými manažerskými funkcemi, jsem cílevědomý. Když se vydám nějakým směrem, dostanu se k cíli. Mám ale z politického hlediska velký handicap, nejsem herec a neumím se přetvařovat. Mám mozek, který naprosto přesně analyzuje problémy a hledá řešení. Navíc mě nikdo nedonutí k tomu, abych dělal něco, co nechci. Nemůžete mi vyhrožovat nebo mě uplácet, což mi dělá množství nepřátel.

Jaký tipujete volební výsledek ODS?
Myslím, že volby vyhrajeme. A v životě si celkově věřím. Ještě se mi nestalo, že bych v nějakých volbách prohrál. Vyhrál jsem jako Milan Venclík volby před čtyřmi lety, protože volby prohrála ODS, a ne já. Útok byl veden cíleně, abych odešel z politiky.

Pokud ODS nevyhraje, bude to už druhá prohra po sobě. Vyvodíte z toho politický důsledek, nebo budete zase čekat čtyři roky a zkusíte se stát hejtmanem v roce 2012?
Před čtyřmi roky jsem ve volbách zvítězil proti zlu, nenávisti a nekorektnosti. Mým nepřátelům vzkazuji, že odejdu z politiky, až to uznám já za vhodné. A moje pozice je taková, že to bude, až já budu chtít. Otázku, zda to mám zapotřebí, si pokládám dnes a denně.

Kdo je Milan Venclík
- Narodil se 29. prosince 1957 v Brně.
- Vystudoval Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně.
- Předseda jihomoravské ODS a první náměstek hejtmana.
- Prezident Asociace prádelen a čistíren České republiky.
- Je ženatý a v lednu se mu narodí syn Milan.
- Nejlépe si odpočine při jízdě na kole či při procházkách, má rád manuální práci na zahradě.

Autor: Barbora Kurcová

4.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Kometa prohrála v Třinci, hattrickem ji sestřelil Růžička

Ilustrační foto.
6

Lékaři ve středu na protest zavřou ordinace. Dusí je papírování

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Brno - Nejprve doma a poté ven. Hokejisté brněnské Komety osmifinále Ligy mistrů začnou před vlastními fanoušky. Se švýcarským Zugem se poprvé střetnou na ledě DRFG Areny v úterý 31. října v sedm hodin večer, odvetu pak ve Švýcarsku pak Brňané sehrají 7. listopadu ve tři čtvrtě na osm večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení