Část opozice nešetří kritikou. „Na to máme sociální výbor. Uvolněný radní má plat téměř osmdesát tisíc měsíčně, agenda paní Fischerové bude o vítání občánků a oslavě jubilea jednou za měsíc,“ ozval se například David Oplatek ze strany Zelených.

Matrika a občanské záležitosti byly gesce, kterou v minulém volebním období spravovala místostarostka Michaela Dumbrovská. „Nyní už nekandidovala, dohodli jsme se tedy v koalici, že tuto gesci svěříme někomu z hnutí ANO,“ vysvětloval starosta Vojtěch Mencl ze společné kandidátky ODS a TOP09. Podle něj mají všichni místostarostové v novém volebním období pod sebou více odvětví, bylo tak třeba, aby tento úřad vykonával další člověk samostatně.

Nové vedení městské části Brno-střed.
Starostou Brna-středu je již podruhé Vojtěch Mencl. Chce systémový audit na byty

Radní Fischerová nechtěla situaci po jednání zastupitelstva komentovat. Reagovala až druhý den. Deníku řekla, že práce bude mít dostatek. „Můj pracovní den bude naplněn jak formálními úkoly, vyplývajícími z pozice radní, což je například nastudování materiálů a příprava na jednání rady, účast na jednání komisí a samozřejmě přípravou na ně, tak i právě nejprve podrobným seznámením se s prostředím obou matrik a detailu jejich práce, analýzou stávajícího stavu a rozborem možností, co a jak zlepšit,“ popsala Fischerová.

Za cíl si podle svých slov klade úřad modernizovat a vylepšit. „Ač se to možná nezdá, jedná se o agendu, která je velmi obsáhlá a má celorepublikový přesah. Vedeme kromě obecné matriky i matriku zvláštní, která je pro celou Českou republiku a zajišťuje vše potřebné pro naše občany, kteří žijí v zahraničí,“ uvedla nová radní. Čerstvě po zvolení se podle svých slov s oblastí, kterou má na starosti, seznamuje a zjišťuje, co jak konkrétně funguje.

Kromě schvalování postu uvolněné radní zastupitelé Brna-středu ve čtvrtek zvolili nové vedení radnice. Spolu se starostou Menclem povedou městskou část čtyři místostarostové a šest radních. V radě je celkem jedenáct lidí. Ze čtyř místostarostů je neuvolněný pouze čtvrtý Zdeněk Machů, který má na starosti informatiku a dopravu. Všech šest radních je uvolněných.