Lídryně vítězné koalice ODS a TOP 09 a současná primátorka města Brna Markéta Vaňková přitom s Piráty probírala to samé jako předtím s hnutím ANO 2011 a lidovci. Na stole byly programové priority i obsazení jednotlivých gescí.

Výsledky komunálních voleb v Brně najdete ZDE

Podobně jako u lidovců zmínila, že jednání bylo díky dosavadní čtyřleté spolupráci snazší. „Bylo to úvodní jednání, kde jsme se bavili o programových prioritách a o tom, jaké představy mají Piráti o případných gescích a oblastech, včetně toho, jakým způsobem by případně byly personálně obsazeny. Vzhledem k tomu, že Piráti byli součástí koalice, debaty byly poměrně podrobné,“ popsala Vaňková.

Jaroslav Suchý
Proměna v zastupitelstvu Brna: mimo zůstali tři radní, Suchý chybí po 20 letech

Z gescí by Piráti stáli zejména o dopravu, pirátský lídr Marek Lahoda ale zůstává opatrný. „Doprava je jedna z věcí, které se dlouhodobě věnujeme, nyní ale nebudu konkrétnější, gesce jsou stále v jednání,“ potvrdil.

Na nějaké zásadnější spory zatím nenarazili. Zatím jednou nepřekročitelnou věcí, u níž by Piráti nebyli ochotni dělat kompromisy, je koaliční účast SPD. Výsledkem jednání s Piráty je podobně jako u lidovců sjednaný termín dalšího jednání na příští týden. Domluveni jsou na úterý. Ze stran, s nimiž Vaňková dosud jednala, jej nemá stanovený pouze s hnutím ANO 2011, stále však nevylučuje, že by schůzka s druhou nejsilnější stranou nakonec proběhla. „S největší pravděpodobností bude v příštím týdnu jednání i s hnutím ANO,“ uvedla.

Vaňková se ve čtvrtek večer plánuje sejít ještě s ČSSD. Na pátek má potom naplánované povolební vyjednávání s SPD a koalicí Zelených a Žít Brno