Zřetelnou představu měl o budoucím složení vedení radnice dosavadní ořešínský starosta Jan Levíček. S kandidátkou Společně s Hasiči pro Ořešín se mu povedlo ukořistit takřka šestašedesát procent hlasů voličů, v přepočtu pět mandátů. Druhá skončila se dvěma mandáty Strana zelených. S ní ale Levíček spolupracovat rozhodně nechce. „Se Zelenými není možné jakkoliv jednat. Je to destrukční hnutí, které nemá na srdci rozvoj městské části,“ komentoval pro Deník Rovnost Levíček.

Ve funkci starosty působil již uplynulých pět volebních období, nyní ve stejné pozici zahájí šesté. Navzdory vysokému volebnímu výsledku ale Levíček připustil, že hlasů očekával více. „Kdyby Strana zelených nezačala před volbami roznášet bez možnosti naší reakce pamflety, které mě pomlouvaly, mohl být výsledek třeba šest a jeden mandát. Na rozvoji městské části nyní budeme spolupracovat s hasiči a Sokoly, funkce si rozdělíme mezi naší stranou,“ nastínil postup staronový starosta brněnského Ořešína Jan Levíček.

Markéta Vaňková.
Jednání o koalici v Brně: první taneček Vaňkové s Černým. Víme, co zaznělo

V Žebětíně se i přes většinové vítězství KDU-ČSL v čele se stávajícím starostou Vítem Beranem rozhodli s dalšími stranami jednat. „Na povolební schůzku se chystáme teprve v týdnu, ale zatím to vypadá, že do toho půjdeme sami. Kolegové z ostatních stran nicméně získají třeba nějaké výbory, z dosavadní spolupráce je jasné, že se nám v Žebětíně povedlo v uplynulém volebním období pracovat dobře,“ zhodnotil výsledek Beran.

VÝSLEDEK VOLEB V BRNĚNSKÝCH MĚSTSKÝCH ČÁSTECH NAJDETE ZDE

Zároveň poznamenal, že jej zisk víc než třiašedesáti procent hlasů voličů příjemně překvapil. Součástí brněnského Žebětína je totiž hustě obydlené sídliště Kamechy, jehož voliči do výsledku rovněž promluvili. „Do sedmého volebního období půjdu s tím, že bych řadu projektů rád dotáhl ke zdárnému konci,“ doplnil Beran. Lidovci získali v městské části sedm mandátů, po dvou křeslech v zastupitelstvu si rozdělilo hnutí ANO a Občanská demokratická strana.

Medlánky: volební účast 51,48 procent
Občané pro Medlánky: 12 mandátů
Společně (ODS a TOP09): 1 mandát
Zelené Medlánky: 1 mandát
KDU-ČSL: 1 mandát
Ořešín: volební účast 65,96 procent
Společně s Hasiči pro Ořešín: 5 mandátů
Strana Zelených: 2 mandáty
Žebětín: volební účast 50,84 procent
KDU-ČSL: 7 mandátů
ODS: 2 mandáty
ANO 2011: 2 mandáty

Třetí městskou částí, v níž se vítězné straně povedlo získat rovnou nadpoloviční většinu křesel v zastupitelstvu, jsou Medlánky. Vysoká voličská účast rozhodla o tom, že si Občané pro Medlánky odnesli od voleb dvanáct mandátů. Navzdory tomu pozvalo uskupení v čele s nynějším starostou Michalem Markem k jednání také dosavadního koaličního partnera. „Před čtyřmi lety jsme dosáhli na pětapadesát procent, letos je tedy výsledek mnohem lepší. Vzhledem k tomu, že jsme předtím byli ve spojení s lidovci, se podobná spolupráce nabízí i nyní,“ připustil Marek. S KDU-ČSL zatím nicméně nejednali.

Pro starostu Michala Marka bude nadcházející volební období již třetím. Lidovci získali v komunálních volbách v Medlánkách jeden mandát, stejně jako koalice Společně a Zelené Medlánky. Aby se vítězné strany v ostatních městských částech chopily vládnutí, musí nejdříve složit koalici. Povedlo se to zatím v Brně-středu, Židenicích nebo Slatině.