„Dohodli jsme se na rozmístění míst v radě následovně: ODS s TOP 09 budou mít čtyři místa, hnutí ANO tři místa, Lidovci se Starosty také tři místa a ČSSD jedno. Funkci primátorky bych měla i nadále zastávat já. Následně bychom měli mít dva náměstky za hnutí ANO, jednoho náměstka za Lidovce se Starosty a jednoho náměstka za ODS s TOP 09,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Současná i nadcházející primátorka rovněž potvrdila, že funkce předsedy kontrolního výboru i tentokrát připadne opozici, a to konkrétně SPD.

Odchodem Pirátů si polepšili Lidovci a Starostové, kteří ze dvou členů v jedenáctičlenné radě mají nyní tři. Obsadí je dosavadní radní Jaroslav Suchý, Filip Chvátal a dosavadní zastupitelka Irena Matonohová.

Zástupci koaličních stran představili i obsazení některých gescí. I v tom udělalo odstoupení Pirátů čáru přes už naplánovaný rozpočet. „Počítali jsme s tím, že Piráti budou mít oblast IT a oblast strategického rozvoje a spolupráce. Obě tyto gesce teď budou náležet ODS a TOP 09,“ nastínila Vaňková. Zatímco IT bude mít na starosti lídr brněnské TOP 09 Tomáš Aberl, strategického rozvoje se ujme neuvolněný zastupitel zastupitel za ODS Martin Příborský.

Místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.
Náměstek Hladík o kauze privatizace domů v Brně: Nejsem obviněný, ani obžalovaný

Vaňková přiznala, že některé gesce budou mít na starosti zastupitelé, kteří takzvaně nebudou uvolnění. To znamená, že nebudou uvolněni ze svého zaměstnání a funkci tak nebudou vykonávat na plný úvazek. Další takovou oblastí bude oblast zdravotnictví, kterou bude mít na starosti primářka Dagmar Seidlová, a cestovní ruch, který zastane neuvolněná zastupitelka Kristýna Černá. „Budeme mít takový zajímavý model, který zatím nebyl uplatňován v tomto volebním období,“ musela uznat Vaňková.

Již zmíněným lidovcům připadne životní prostředí, participativní rozpočet a školství. „Ve školství budeme chtít pracovat tak, aby bylo dost míst v mateřských a základních školách. V životním prostředí se budeme snažit například udržet všechny dotační programy, které byly, ať už je to na podporu zeleného středu nebo na podporu dešťovky,“ okomentoval Suchý.

Ten by měl zastávat i post náměstka. Hnutí ANO bude mít nakonec náměstky dva. Vedle jeho brněnského lídra Reného Černého i dosavadní starostku městské části Královo Pole Karin Karasovou. „Shodli jsme se, že problematiku bydlení, kterou bude mít na starosti paní Karasová, považujeme za jednu z největších priorit. Pro důležitost této gesce tedy považujeme za vhodné, aby nešlo pouze o radní, ale náměstkyni,“ vysvětlila Vaňková.

Na provizorním mostě u Tomkova náměstí v Brně měří rychlost, nyní už budou za její překročení chodit pokuty.
Novinka v měření u Tomkova náměstí v Brně: za rychlou jízdu už přijdou pokuty

Karasová současně slíbila, že se problematice bude věnovat na plný úvazek a ve své městské části nebude působit na žádné uvolněné funkci. To stejné přislíbil i Černý, který v městské části Řečkovice a Mokrá Hora zastává funkci místopředsedy, nebo uvolněný zastupitel městské části Brno-střed Petr Bořecký.

„Dohodli jsme se, že všichni radní budou uvolnění. Dále bude uvolněná jedna pozice pro oblast vědy, výzkumu a inovací, která bude náležet paní docentce Putnové. Další uvolněná pozice bude pro hnutí ANO a bude se jednat o oblast marketingu, kde bude stávající paní zastupitelka Kateřina Jarošová. Poslední uvolněná pozice bude pozice předsedy kontrolního výboru pro SPD. Zde konkrétní osobu zatím nevíme,“ popsala Vaňková.

Konečný počet uvolněných zastupitelů bude čtrnáct, jedenáct radních a tři zastupitelé. Jedná se tak o stejný počet uvolněných členů jako v uplynulém volebním období.