„Dalšími osobnostmi jsou ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša nebo ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně Libuše Nivnická,“ zmínila při oznámení kandidátky Vaňková. Občanské demokraty podporuje v komunálních volbách i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil nebo manažer basketbalového KP Brno Richard Foltýn.

Podívejte se na složení kandidátních listin v Brně nebo ve vaší obci.

Nejznámější tváří na kandidátce hnutí ANO je bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „V Brně má dlouhodobě trvalé bydliště. Chtěla nám pomoci, proto je na třicátém místě, ale nikdy nechtěla být výše, ani nemá nějaké osobní ambice směrem na magistrát," řekl lídr kandidátky ANO René Černý. Schillerová pomáhá i s kampaní pro Brno na svých sociálních sítích, ale především se zabývá celorepublikovými tématy.

Šestkou je bývalý mistr světa v krasobruslení René Novotný, kterého loni hnutí ANO těsně před volbami do Poslanecké sněmovny stáhlo z kandidátky kvůli billboardům, které nechal tehdy vyvěsit po Brně. Naopak k souboji stávající primátorky Vaňkové a jejího předchůdce Petra Vokřála na komunální úrovni nedojde. Vokřál sice za ANO kandiduje, ale do Senátu.

Piráty jistí z jednačtyřicáté pozice ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáš Psota. V barvách Trikolóry, která sestavila společnou kandidátku s SPD a Moravany, kandiduje právník a bývalý sociální demokrat a poslanec Zdeněk Koudelka. Dvojkou uskupení Restart pro Brno je šéf kontroverzního hnutí Slušní lidé a boxer Zdeněk Pernica. Na společnou kandidátku s komunisty nebo zemanovci jej oficiálně nominovala strana Domov, neboť Slušní lidé měli v době odevzdávání kandidátek pozastavenou činnost.

O návrat do vedení magistrátu usiluje také Matěj Hollan, který v roce 2014 uspěl s hnutím Žít Brno, jež vzniklo na základech stejnojmenného satirického webu. O čtyři roky později už úspěch nezopakoval. Před osmi lety se hnutí vymezovalo proti tehdejšímu primátorovi Romanu Onderkovi. Hollan je letos dvojka společné kandidátky se Zelenými a podporou Idealistů. „Kampaň nemůže být stejná jako v roce 2014. Nejsme nový projekt, ty doby jsou pryč. Budeme se snažit, aby kampaň byla vtipná, ale také víme, že doba, ve které se nacházíme, jako je válka na Ukrajině, důsledky covidu, není radostná," komentoval Hollan.

Dvě možnosti hlasování

Známé tváře mohou být podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity pro někoho důvod, proč dát hlas dané kandidátce, u komunálních voleb však funguje jiný systém, jako například u sněmovních. Voliči mají dvě možnosti. Mohou zakřížkovat danou kandidátku nebo mohou křížkovat jednotlivé lidi napříč kandidátkami. „Je otázka, co to u známých osobností udělá. Můžu jí dát hlas, ale současně můžu křížkovat úplně jiné kandidátní listiny a dané kandidátce se tak přičítá pouze jeden hlas z x," přiblížil Kopeček. Například brněnské zastupitelstvo má pětapadesát členů.

Kompletní volební zpravodajství můžete sledovat na webu Deníku ZDE.

Kopeček souhlasí, že populární primátor nebo primátorka na prvním místě kandidátce samozřejmě pomůže, stejně jako známý člověk, ale je podle něj dobré brát u velkých měst jako Brno v úvahu, že prvek personalizace je nižší než u menší obce. Kvůli počtu zastupitelů, i velkému počtu kandidátů. „Ve velkých městech jako Brno většinu ani neznáte. Váha konkrétního člověka na kandidátce je menší. Voliči mají tendenci spíše volit stranu nebo koalici než lidi," nastínil Kopeček.

O hlasy voličů v boji o brněnský magistrát se uchází celkem čtrnáct uskupení, což je o osm méně než před čtyřmi lety.