Současný starosta Brna-středu Vojtěch Mencl pro Deník uvedl, že s koaličním vyjednáváním začal teprve v neděli. „S hnutím ANO jsme dohodnuti na společném postupu při sestavování nového vedení radnice Brna-středu. S jinými politickými uskupeními jsme o případné koalici nemluvili,“ sdělil Mencl.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V BRNĚ-STŘEDU NAJDETE ZDE

Informaci Deníku exkluzivně potvrdil také lídr hnutí ANO v městské části Brno-střed Petr Bořecký. „Ano, navázání spolupráce s koalicí Společně můžu potvrdit. Řeknu to takhle, Piráti, Žít Brno a Zelení spolu s Lidovci a Starosty proti nám vytvořili pětiblok, takže jsme s ODS a TOP 09 také zareagovali. Dá se říct, že bychom v takové koalici v městské části chtěli vládnout, ostatně jsme spolupracovali už dříve. Nyní záleží na tom, jak si rozdělíme jednotlivé posty,“ okomentoval aktuální dění v městské části Bořecký.

Vojtěch Mencl, Společně ODS + TOP 09, 52 let, starosta Brna-středu, urbanista. Získal ve volbách v Brně-středu nejvíc hlasů.
Volby v Brně-středu vyhrála koalice Společně. Podívejte se na nové zastupitele

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: DeníkJednoduché sčítání zároveň naznačuje, že je zmíněná koalice v Brně-středu možná. Zatímco ODS, TOP 09 a ANO získalo dohromady třiadvacet mandátů, Piráti, Zelení a Žít Brno v součtu s Lidovci a Starosty disponují aktuálně dvaadvaceti mandáty. Potenciální trojkoalice by tak v městské části vytvořila potřebnou většinu bez nutnosti spolupráce s dalším politickým uskupením.

Koalice Pirátů, Zelených a Žít Brno získala ve volebním klání přes jednadvacet procent hlasů. Pro osobnosti z kandidátky poměrně vysoký procentuální výsledek nebyl překvapením. Zklamání naopak prožili zprvu ambiciózní Lidovci a Starostové, se sedmi mandáty spadli až na čtvrtou příčku. „Věřili jsme, že budeme s počty hlasů na podobné úrovni jako ODS a Piráti," řekl v sobotu lídr KDU-ČSL a Starostů v Brně-středu Filip Chvátal.

Michal Šupálek
Společně vzali Brno útokem, nové kandidátky netáhly