„V neděli jsme dostali další pokyny od oblastní rady ODS, jak pokračovat ve volebních vyjednáváních. Jedno z rozhodnutí bylo, že už nebudeme vyjednávat s uskupením Zelení a Žít Brno. Také si musíme vyjasnit některé další věci v rámci programu a budoucího programového prohlášení rady s Lidovci a Starosty," řekla. Schůzka s nimi je plánovaná na pondělní odpoledne.

Kompletní výsledky komunálních voleb v Brně najdete ZDE

Podle Vaňkové se Zelenými s Žít Brno nenašli shodu v tématu energetiky. „Toto téma je pro mě zásadní. Paní starostka Drápalová vyjádřila pochybnost o smysluplnosti projektu horkovodu z Dukovan a dále měli určitou představu, jak naložit s nynější energetickou krizí, která u nás nenalezla kladnou odezvu," doplnila primátorka.

Lídryně Zelených a Žít Brno Jana Drápalová není překvapená, že jejich uskupení z jednání o koalici vyřadili. „Nemyslím si, že by mezi námi byly nějaké velké neshody. Díváme se jinak na témata, jako je bezpečnost dopravy nebo využití multifunkční haly. V oblasti energetiky jsme navrhovali úspory. K teplovodu z Dukovan nám nikdo neposkytl žádné analýzy," poznamenala starostka městské části Nový Lískovec.

David Pokorný
Soudní dohra voleb: poražení z Fakt Brno si nechají přepočítat hlasy

O přesném termínu ustavujícího zastupitelstva Brna, které jako stávající primátorka svolává, Vaňková zatím jasno nemá. „Byla bych ráda, kdyby do konce pracovního týdne byl posun. Taková je moje představa," uvedla Vaňková. Pak už by mohla podle svých slov odtajnit představu o složení koalice.

Nominaci nynějšího náměstka primátorky Petra Hladíka na post ministra životního prostředí Vaňková nepovažuje při vyjednáváních za rozhodující. „Je člen vyjednávacího týmu, ale my vždy jednáme s celým subjektem a personální opatření není podstatné," poznamenala.