Data pocházejí z projektu Vizualizace a analýzy dat z hlasování členů zastupitelstva města Brna, který byl vytvořen v rámci projektové praxe na Fakultě informatiky Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s magistrátem města Brna. „Zastupitelé by se zasedání měli účastnit. Pakliže nemají nějaký závažný důvod, proč přijít nemohou. Myslím si, že i proto si nás občané volí. Osobně to považuji za samozřejmost, že nejsou-li nějaké závažné například zdravotní důvody, standardně se účastníme,“ řekl Deníku pirátský zastupitel Tomáš Koláčný.

Kdo chce být primátor Brna? Podívejte se na kompletní kandidátky ZDE.

Z osmatřiceti zasedání chyběl jen dvakrát. Oproti Koláčnému například zastupitel za ANO 2011 Jiří Faltýnek chyběl na polovině z nich. Jeho účast na zasedání orgánu, který zajišťuje samosprávu města, tak byla pouze padesátiprocentní. Vysokou absenci vykazovali i další zastupitelé zvolení za toto hnutí. Někdejší šéf brněnské buňky a její současný místopředseda se neúčastnil celkem šestnácti zasedání. Pouze o jednu nižší absenci měli potom zastupitelé Pavel Staněk a Marek Janíček. „Bylo to z toho důvodu, že mi zasedání bohužel vždy kolidovalo s nemocí nebo nějakou pracovní záležitostí. Věnuji se podnikání,“ zdůvodnil svoji častou nepřítomnost Janíček.

Takto měl vypadat nový park pod lomem Hády v Brně. Zůstalo jen u vizualizace.
Úspěchy a krachy koalice v Brně: rozjetá multifunkční hala a park jen na papíře

Zastupitelé standardně nevykonávají volenou funkci na plný úvazek. Pokud však před důležitými jednáními zastupitelstva upřednostňují vlastní aktivity příliš často, mohou přijít o část své odměny. Do těch se započítává nejen účast na jednání zastupitelstva, ale i komisí či výborů. „V průběhu uplynulého volebního období jsme změnili systém odměňování. Pokud je účast zastupitele na jednáních méně než padesátiprocentní, získává zastupitel pouze půlku své odměny. Hodnotí se to každého půl roku a počítá se všechno: Zastupitelstva, komise i výbory,“ přiblížil lidovecký zastupitel Petr Hladík.

Kompletní informace o volbách v Brně a na Brněnsku najdete ZDE.

Podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Michala Pinka však fakt, kolikrát zastupitel na zastupitelstvo přijde, je důležitý primárně pro jeho voliče a nikoli pokladnu. Podle Brňana Patrika Kovandy, by si politici měli uvědomovat, že lidé si je zvolili, aby prosazovali jejich zájmy. „V případě absence při hlasování si ale prosazují pouze svoje zájmy a nikoli zájmy voličů,“ uvedl.