Předchozí
1 z 10
Další

Pro lepší orientaci v záplavě předvolebních slibů vám Deník Rovnost přináší přehled, která předsevzetí současná koalice splnila v oblastech bydlení, životního prostředí a sportu.

Podpis koaliční smlouvy v Brně.Podpis koaliční smlouvy v Brně.Zdroj: Deník / Attila Racek

SPLNĚNO

Kontaktní místo pro bydlení

Fungující páternoster v magistrátní budově na Malinovského náměstí.Budova magistrátu na Malinovského náměstí.Zdroj: Deník/Oldřich Haluza

Vedení města slíbilo zřídit kontaktní místo, kde úředníci lidem poradí s jakýmkoli problémem v oblasti bydlení a jeho dostupnosti. Kontaktní místo se nachází na Malinovského náměstí.

Předvolební reportáž Brněnského deníku Rovnost z Brna se zaměřila na problém územního plánu.
Předvolební reportáž z Brna: politiky rozděluje neschválený územní plán

SPLNĚNO

Poplatky za komunální odpad

Speciální čistící auta firmy Sako Brno umývají v období od dubna do října černé popelnice v Brně.Zdroj: Se souhlasem Sako Brno

Lidé nad sedmdesát let nebudou muset platit poplatky za odpad, zní v koaliční smlouvě. Povedlo se, důchodci v Brně skutečně poplatky za komunální odpad hradit nemusí.

SPLNĚNO

zlepšení Ústředního hřbitova

Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně získá nový kabát. První opravy začaly letos v květnu.Obřadní síň na Ústředním hřbitově v Brně získá nový kabát. První opravy začaly letos v květnu.Zdroj: Deník/Gabriela Pirklová

Ústřední hřbitov potřeboval péči. K ní se současné vedení města zavázalo, neboť přislíbilo zlepšení stavu místa posledního odpočinku. Rekonstrukce se během čtyř let dočkaly například dvě tamní památkové budovy, toalety a vchody.

Aktuálně dělníci opravují pětadevadesát let staré obřadní síně. Příští rok se má u Ústředního hřbitova rovněž začít stavět nové parkoviště. „Povrch parkoviště navrhujeme z distanční dlažby s obrubníky, což umožní potřebné vsakování dešťové vody. Při investici okolo plochy nově vysadíme zeleň,“ sdělil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Obřadní síň Ústředního hřbitova v Brně.
Rekonstrukce po 95 letech: na brněnském Ústředním hřbitově opraví obřadní síň

SPLNĚNO

Aquapark za Lužánkami

Vizualizace plánovaného akvaparku v Brně za Lužánkami.Vizualizace plánovaného akvaparku v Brně za Lužánkami.Zdroj: Město Brno

Umožnění výstavby aquaparku za Lužánkami byl jedním ze zásadních bodů koaliční smlouvy v oblasti sportu. Akvapark má pojmout přes dva tisíce plavců či milovníků wellness. A to jen ve vnitřních prostorách, dalších patnáct set lidí najde relax a bazény venku. Podle webu Kopeme za Brno má akvapark otevřít brány návštěvníkům do konce příštího roku.

SPLNĚNO ČÁSTEČNĚ

Multifunkční hala

Nová multifunkční hala v brněnském Výstavišti bude mít kapacitu pro 13 300 diváků. V plánu je  vybudovat spolu s ní zhruba 1 300 parkovacích míst. Oktagon MMA už teď projevil zájem o její pronájem.Nová multifunkční hala v brněnském Výstavišti bude mít kapacitu pro 13 300 diváků. V plánu je vybudovat spolu s ní zhruba 1 300 parkovacích míst. Zdroj: Brněnské komunikace

Výstavba nové multifunkční haly pro dvanáct tisíc diváků v lokalitě brněnského výstaviště byla jedním z klíčových bodů koaliční smlouvy. Výstavbu haly za téměř sedm miliard korun brněnští zastupitelé nakonec schválili letos v červnu. Ani tentokrát se však proces neobešel bez problémů. Výstavba haly město extrémně zadluží, přičemž ji zatím nikdo nechce provozovat. Provozovatelem měla původně být Kometa Brno, hokejový klub však nakonec vycouval. Na zájemce o pozici provozovatele tak hala čeká.

Multifunkční Arena Brno na brněnském výstavišti.
Schválená stavba multifunkční haly v Brně: za 7 miliard, skoro dvojnásobek ceny

SPLNĚNO ČÁSTEČNĚ

Výsadba zeleně

Rekonstrukce parku na Moravském náměstí. Přibyly nově vysazené stromy.Rekonstrukce parku na Moravském náměstí. Přibyly nově vysazené stromy.Zdroj: Se souhlasem společnosti Skanska

Koalice se zavázala hojně sázet zeleň. Zejména takovou, která by oddělila rušné silnice od bytů a zároveň zadržovala prach a hluk. Lesy města Brna za poslední čtyři roky vysázely pět milionů stromků. Stavaři také rekonstruují park na Moravském či Mendlově náměstí. Hotové jsou pak parky Hvězdička, Trnkova nebo park v Komárově.

Podle zastupitele za Brno-střed Michala Závodského však realita vypadá poněkud jinak, přičemž minimálně v centru města označil správu zeleně za bídnou. "Nejsem schopen postihnout splnění takového slibu pro celé Brno a mohu tak mluvit primárně jen za Brno-střed. Zde si přímo za poslední čtyři roky neuvědomuji něco, co by slib naplňovalo. Naopak bych řekl, že zaznamenáváme spíše kácení a rozporuplnou péči o zeleň. Sám jsem třeba usiloval více budoucích zelených ploch na Žlutém kopci nebo o rekonstrukci parčíku u Tomešovy, ale pro současnou středovou koalici už to nebyla priorita a nezbyly ji na to ani peníze," uvedl.

Nálezy pozůstatků Německého domu.
Opravy na Moravském náměstí v Brně: ze země tahají zbytky Německého domu

SPLNĚNO ČÁSTEČNĚ

Městské byty a dostupnější bydlení

Město nabízí mladým rodinám bezmála tři desítky bytů k pronájmu. Na výběr je novostavba v Dukelské ulici, zbrusu nový dům v Bratislavské nebo byty z dalších šesti ulic.Městské byty.Zdroj: Město Brno

Koalice přislíbila zajistit v Brně dostupnější bydlení. Zejména výstavbou městských bytů pro mladé páry, rodiny s dětmi nebo důchodce. Městských bytů vznikla celá řada. Například 117 městských bytů vzniklo na adrese Vojtova 9. Další desítky stavaři letos dokončí v Bratislavské nebo Bedřichovické ulici. Zároveň je schváleno dalších šest lokalit pro výstavbu 1 600 družstevních bytů.

Bydlení však dostupnější v Brně není ani zdaleka. Průměrná cena nájmů za posledních sedm let vzrostla o šestatřicet procent. Brno se stalo rovněž republikovým unikátem v souvislosti s byty starými. V jako jediném větším městě České republiky v něm totiž letos povyskočila jejich cena. „Problém dostupnosti bydlení vyžaduje systémová řešení, která přesahují jedno volební období. Mnohá z nich jsme nastartovali, další plánujeme,“ vylíčila primátorka Markéta Vaňková.

Byt. Byty a výstavba. Ilustrační foto
Nájemné v Brně v příštím roce bez letošní inflace. U městských bytů je to možné

NESPLNĚNO

Hapalův park

Nový největší brněnský park pojmenujípo odbojáři Richardu Hapalovi. Jeho první část vybudují na Hádech příští rok.Takto měl vypadat Hapalův park.Zdroj: www.parkhady.cz

Hapalův park měl vzniknout již v roce 2019 mezi Vinohrady a Líšní. Konkrétně pod lomem Hády. Projekt však provázela řada problémů. Zejména kvůli pozemkům, územnímu rozhodnutí nebo stavebnímu povolení. Hapalův park tak zatím leží pouze na papíře. „V lokalitě budoucího parku musíme vypořádat několik pozemků vlastněných soukromníky. Budovat park začneme po získání parcel a zákonných povolení. Konkrétní termín nyní nemůžeme sdělit,“ řekl v roce 2020 mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Nesplněno. „Hlavní problém je v tom, že stále nejsou dořešeny majetkové nároky Kohnovy rodiny. Město zde není schopno postavit nic, dokud není celá záležitost s rodinou Kohnů uzavřena. V opačném případě městu hrozí soudní spory,“ nastínil náměstek primátorky Petr Hladík.

Plánovaná nová Čtvrť pod Hády v Brně.
Proměna okolí lomu Hády: křoví místo bytů a parku a hrozby trestním oznámením

A co na to kandidát na primátora René Černý (ANO)?

"Nepovedl se první řadě územní plán. To je naprostá blamáž. Návrh byl tak špatný, že jsme pro něj hlasovat zkrátka nemohli. U opozice by se to dalo ještě pochopit, ale nehlasovali pro něj ani občanští demokraté. To je jasný doklad toho, že územní plán je kompletní selhání.

Městský architekt Michal Sedláček před mapou Brna a novým územním plánem. Ten nakonec brněnská koalice neodhlasovala.
Úspěchy a krachy koalice v Brně: nové tratě šalin, blamáž územní plán a další

Čtyři roky koalice promeškala v souvilosti s Nemocnicí Milosrdných bratří. Řád teď hrozí, že neprodlouží smlouvu a mohli bychom tak přijít o městskou nemocnici. To také zanedbali. Pak jsou tu projekty. Atletická hala, která měla stát sedm set milionů, přičemž 150 milionů by přispěl stát. Nestojí. Promarněná příležitost. Další věc, kterou bez výsledku slibovali, je Janáčkovo kulturní centrum. Neděje se tam nic, žádná práce není vidět. Přitom třetinu ceny mohl zaplatit stát. Velká škoda. Nepovedlo se také postavit ani jeden dům s pečovatelskou službou nebo domov důchodců. Přitom žádostí jsou tisíce. A přišli jsme o MotoGP.

Naopak úspěch je tramvajová linka do Kampusu. Nicméně to byl projekt, který jsme rozjeli my a současná koalice v něm pouze pokračovala. Dobře se město vypořádalo s covidem – testovací a očkovací centra. To fungovalo dobře."