Předchozí
1 z 13
Další

Jan Hlaváček.Jan Hlaváček.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováJan Hlaváček

60 let učitel, hudebník a bavič, Brno  

Vlastní zkušenost mi potvrzuje, že v menších městských částech volby nejsou o stranách, ale o lidech, kteří jsou schopní vyřešit místní problémy. Co se týká radnice, tam je to jiné. Osobně nemám rád koalice, neboť je to dopředu o ústupcích. Momentálně společností rezonuje téma války na Ukrajině a s ní související dopad na naši ekonomiku, a také vzhledem k přílivu uprchlíků obavy občanů, zdali to naši politici dokáží zdárně ukočírovat.

Klikněte pro vyplnění ankety.Klikněte pro vyplnění ankety.Zdroj: DeníkCo rozhodne volby ve vaší obci? Zapojte se do ankety Deníku

Co rozhodne volby ve vaší obci? Jaké bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás? Budeme rádi, když nám dáte vědět. Zapojte se do předvolební ankety Deníku na webu denik.cz/volbyuvas, nebo kliknutím na logo.

Jiří Lipták.Jiří Lipták.Zdroj: se souhlasem Jiřího LiptákaJiří Lipták

40 let, sportovní střelec, Rajhradice  

My jsme malá vesnička a máme tu jen jednu stranu, nevím o tom, že by byla nějaká opozice. Lidé jsou podle mě spokojení, máme tady novou základní školu, tělocvičnu i kulturní sál. Myslím, že i po volbách to bude ve starých kolejích. Možná by ale nebylo špatné, kdyby nějaká skupina lidí dala dohromady kandidátku, konkurence je zdravá všude, v podnikání, ve sportu i v politice.

Martin Glaser.Martin Glaser.Zdroj: Deník/Terezie SekáčováMartin Glaser

48 let, ředitel Národního divadla v Brně, Brno

Důležité je dbát na udržitelnost brněnské kultury. Ta zažila velkou ránu během koronavirové pandemie, kdy jsme takřka dva roky nemohli normálně fungovat. Kultura ve městě je nyní ve špičkové formě, ale je také potřeba o ni dbát. Bohužel nemám pocit, že by se o to některá ze stran v Brně intenzivněji snažila, i když je to nedílná součást každodenního života. Je potřeba, aby se změnil celý způsob přemýšlení o financování kultury, po covidu už nemáme žádný ochranný polštář.

Michal Šindelář.Michal Šindelář.Zdroj: Deník/Attila RacekMichal Šindelář

36 let, datový analytik bezpečnosti dopravy, Brno

U mě osobně postoj k bezpečnosti dopravy. V Brně je z českých měst největší šance, že vás zabije nebo zmrzačí auto. U mě rozhodne, zda kandidující strany nekriticky opěvují neustále rostoucí automobilizaci Brna, anebo se k problému automobilové dopravy dokáží postavit rozumně a na základě dat. V tématu dopravy se chleba bude lámat mezi stranami zastávající normalizační dopravní inženýrství s kořeny v 70. letech minulého století a stranami, které dopravu nevnímají jako úlohu pro umístění co největšího počtu aut do Brna, ale jako úlohu řešící zdravou, bezpečnou a ekonomicky a prostorově efektivní přepravu osob a zboží.

René Václav Strouhal.René Václav Strouhal.Zdroj: Deník/Terezie SekáčováRené Václav Strouhal

45 let, kněz, Moutnice

Vnímám, že na venkově jsou komunální volby především o tom, kdo má co nabídnout, jakým se pochlubí programem. Byl bych rád, kdyby se politici zaměřili na bytovou politiku, protože na jižní Moravu proudí z ostatních lokalit hodně lidí a bydlení je dlouhodobě nedostatek. Zároveň by bylo dobré vytvářet nové kvalitní pracovní příležitosti a zaměřit se na pomoc mladým rodinám. V neposlední řadě by se tématem mělo stát řešení intenzivního sucha, které nás každoročně sužuje čím dál víc.

Petr Hrůša.Petr Hrůša.Zdroj: Deník/Lenka JebáčkováPetr Hrůša

66 let, architekt, Brno

Dva roky jsme kvůli covidu žili v nenormálnosti a teď zase kvůli bojům na Ukrajině. A tak, když jsme z toho i z pandemie unavení dorazili ke konci volebního období, a jsme stále v pokračování v podstatě výjimečného stavu, se mně zdá, že by měla rozhodnout schopnost politiky pro to, co může lidsky spíš kulturně občansky následovat. Myslím, že nerozhodne jen nějaké marketingově politické téma, ale spíš takzvané réma – tedy to, co trvá jako nepředpověditelná podstata. Ta, jíž jsou v obci obecné hodnoty pracovitě a dobře realizovány, nejen jaksi symbolizovány. Tedy to, v čem se objevuje základní smysl pro právo a kulturu, například v Janáčkově kulturním centru - to, co drží město jako občansky politická a základní lidská slušnost.

Magdaléna Chytrá.Magdaléna Chytrá.Zdroj: Deník/Terezie SekáčováMagdaléna Chytrá

51 let, vedoucí Botanické zahrady v Brně, Brno

Komunální volby se mají zaměřovat na politiky, kteří pracují pro naše město, samozřejmě s přesahem na kraj a stát. V současné době jsou velmi aktuální otázky energetiky, to znamená, jak bude město zajišťovat dodávky energií pro podniky a vytápění budov. Mělo by navrhnout krátkodobý a dlouhodobý výhled na určité formy soběstačnosti a podporovat tuto soběstačnost i u firem a občanů. Dávat jasné návody, jak hospodařit s energiemi.
Nutná je reflexe ohřívání města, jasné plány na hospodaření s vodou, zazeleňování, výsadby velkých stromů. S tím souvisí budování bezpečných a propojených cyklostezek, městských okruhů, záchytných parkovišť na okraji města a k nim přivedené veřejné dopravy. Za zbytné v tuto chvíli považuji stavby dalších parkovacích domů a rozšiřování modrých zón, což se ukazuje jako nevyužité a neúčinné.

Rozhovor s politologem Michalem Pinkem.
Koalice zamezí riziku propadnutí hlasů, říká brněnský politolog Michal Pink

Za zcela špatné považuji podporu ohňostrojů a kluzišť v centru města, závodů motorek, elitářských sportovních klubů nebo stavby obřích stadionů s vyhřívanou nebo zalévanou trávou či umělým ledem, to je ekologicky i finančně neobhajitelné.
Město by mělo přistoupit k vyššímu zpoplatnění vody v soukromých bazénech, k regulaci počtu a velikosti psů ve městě, postihu lidí, kteří netřídí odpad nebo zvýhodnění těch, co odpad třídí. Každodenní problém jsou i sprejeři, bezdomovci, vizuální a světelný smog, nedopalky a žvýkačky na ulicích, olej a vlhčené ubrousky v kanalizaci. Péče o městskou zeleň je nekoordinovaná. Městské části by měly lépe vybírat, kdo se o jejich zeleň bude starat, měly by to být dlouhodobé smlouvy s odbornými firmami nepostavené jen na nejnižší ceně.
Město nenabízí žádné plány na zlepšení a koordinaci výsadeb různých vlastníků tak, aby jednotlivé ulice vypadaly pěkně. Občany zapojuje nedostatečně, neexistují konkrétní koordinátoři, vlastně se se svými zástupci vůbec neznáme. Město nemotivuje lidi, aby se starali o své okolí a městské domy, ve kterých bydlí. Z projektu Dáme na vás se stala fraška, kterou ovládají nevolení úředníci a městské části si tím přilepšují ke svému rozpočtu.

Michaela Richtrová.Michaela Richtrová.Zdroj: se souhlasem Michaely RichtrovéMichaela Richtrová

40 let, lékařka, Brno

V čele Brna si představuji silnou osobnost. Člověka, který s Brnem žije, bude vnímat problémy občanů města, zároveň bude město dobře reprezentovat a bude mít jasnou vizi, jak a kam ho pozitivně směrovat. Témat, která jsou pro mě podstatná, je několik. Jako jedno z nich je usnadnění života rodičům dětí. Tedy dostatek míst ve školkách pro děti, dostupné parkování, dostatek volnočasových aktivit pro děti. Přála bych si, aby byla také podporována kultura v Brně, tedy pestrá škála kulturních akcí, míst, kam by se za kulturou dalo vyrazit. Bylo by také krásné, kdyby pěší zóna v centru města byla opravdu pěší. To je samozřejmě jen pár témat, která mě napadají a jsou pro mě podstatná. Tak nějak bych si výsledek boje o radnici představovala.

Pavel Valášek.Pavel Valášek.Zdroj: se souhlasem Pavla ValáškaPavel Valášek

37 let, umělecký kovář, Přibice  

U nás je už delší dobu starostou pan Effenberger. Ten má velkou podporu lidí, jenže znovu kandidovat nechce. Neumím si představit, kdo by ho mohl nahradit, žádný silný protikandidát se zatím o pozici nehlásí. Co se týče projektů, teď se dostavěl kulturní dům a v plánu je stavět koupaliště. Všichni jsou pro.

Petr Pelc.Petr Pelc.Zdroj: se souhlasem Petra PelcePetr Pelc

48 let, hlavní analytik Zainvestuj.to, Brno

Jedním ze závažných témat poslední doby je korupční přístup některých radních v souvislosti se zneužíváním informací ku vlastnímu prospěchu. Po vzoru velkopodnikatele Andreje Babiše, který dokázal demonstrovat svůj obchodnický přístup promítnutý do politiky, se tímto přístupem řada brněnských radních nechala inspirovat. Pro následující období bude zřejmě právě toto jedním z rozhodujících kritérií.

Recesisté z Žít Brno otevřeli v blobu Klausovu knihovnu. Ilustrační snímek z roku 2014.
Netradiční volební bloky v Brně: od Žít Brno přes Maffii až po letošní protipóly

Z etického pohledu je žádoucí, aby lidé na těchto pozicích sledovali veřejný zájem a dokázali to náležitě demonstrovat. Zajisté nikdo se nebude nekalými úmysly s předstihem chlubit, ale určitá prozíravost a investigativnost zde bude na místě. Ostatní líbivá témata, jako zlepšení infrastruktury, podpora zeleně, developerské projekty, budou jistě také povšedním tématem, ale to není žádná specifická novinka tohoto období.

Petr Minařík.Petr Minařík.Zdroj: Deník/Terezie SekáčováPetr Minařík

46 let, nakladatel, Brno

Obávám se, že letošní volby v Brně rozhodne obvyklá hitparáda snů, tedy kde co postavíme, vybudujeme. Zásadním tématem, které ale zůstane bez povšimnutí, je přílišná centralizace země. Ti nejschopnější odcházejí z Brna do Prahy, protože u nás lze dělat kariéru jen do určité míry. Přitom politicky, díky silnému zastoupení Brna ve vládě, je neopakovatelná příležitost s tím něco udělat a táhnout za jeden provaz. Říct nahlas a jasně, že Česko není země jednoho centra a zbytek jsou regiony. Bojím se, že po stranické linii k tomu ale nakonec nebude odvaha.

Monika Janičatová.Monika Janičatová.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováMonika Janičatová

52 let, ředitelka SVČ, Pohořelice  

Rozhodnout by měl zdravý lidský rozum. Město se za poslední roky rozvinulo a jde to vidět. Takže doufám, že lidé budou volit ty, kteří dnes vedou město, nebo se podílejí na jeho dalším rozvoji a jejichž snahou je jeho další rozvoj. Myslím ale, že jsou zdejší lidé spokojení. Pracuji s dětmi a od rodin mám na město dobré ohlasy. Projevy opozice mi přijdou nesrozumitelné, stávající vedení teď řeší především dokončování všech investičních akcií.

Co rozhodne volby ve vaší obci? Zapojte se do ankety Deníku

Klikněte pro vyplnění ankety.Klikněte pro vyplnění ankety.Zdroj: Deník

Co rozhodne volby ve vaší obci? Jaké bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás? Budeme rádi, když nám dáte vědět. Zapojte se do předvolební ankety Deníku na webu denik.cz/volbyuvas, nebo kliknutím na logo.