Národní divadlo Brno zase na podzim nabídne například velkou premiéru klasického baletu či komedii, v níž exceluje Tereza Groszmannová a podzim v Huse na provázku bude donkichotský. Brněnský deník Rovnost přináší přehled pěti nejzásadnějších premiér následujících měsíců.

ABBA NA PRKNECH

Hity jako Dancing Queen, Super Trouper a další písně legendární skupiny ABBA se od devatenáctého října budou rozléhat hudební scénou brněnského Městského divadla. V hlavních rolích se představí například Alena Antalová či Martin Havelka. „Na podzim se naši diváci mohou těšit na romantický příběh se svižnou komediální zápletkou, v níž se dvacetiletá Sophie snaží v den své svatby zjistit, kdo je její otec, a proto na malebný řecký ostrůvek pozve všechny tři potenciální nápadníky z minulosti své matky. Režie se ujal Petr Gazdík,“ pozvala mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Ilustrační foto.
Měření azbestu v Želešicích jsou pod limitem. Vlákna ve vzduchu se potvrdila

POSLEDNÍ KLASIKA

Příznivci baletu brněnského Národního divadla si po letošní sezoně mohou konečně říct, že jim jejich oblíbená scéna nabízí všechna zásadní klasická díla v obnovené podobě. „Dovršením našeho úsilí o obnovu klasického repertoáru je uvedení obnovené premiéry baletu Bajadéra v choreografií Jaroslava Slavického a nové scénografii Marka Hollého,“ nastínil umělecký čéf baletu Mário Radačovský. Premiéra příběhu, odehrávajícího se ve staré Indii, kde tragicky končí láska chrámové tanečnice, se koná osmnáctého října.

MARTINŮ ČÍSLO ČTYŘI

O letošní sezoně uplyne 130 let od narození jednoho z velikánů české hudby, skladatele Bohuslava Martinů. Ve výročním roce opera brněnského Národního divadla zařazuje do repertoáru výpravnou velkou sborovou operu Řecké pašije. „Náš soubor je v současnosti jediný v republice, který má na repertoáru hned tři Martinů jevištní díla," poznamenal umělecký šéf opery Jiří Heřman. Řecké pašije, v nichž se lidé mohou těšit na vystoupení velkého sboru, budou čtvrtým. Premiéra je naplánovaná na devátého dubna 2020.

Ilustrační foto.
Chtějí stejné lesy pro další generace. Na sázení vyrazí tisícovka Jihomoravanů

PROSTOR PRO ŽENU

Svůj herecký um na jevišti činohry brněnského Národního divadla plně rozvine herečka Tereza Groszmannová v inscenaci Mirandolína, která měla premiéru v pátek čtvrtého října. „Co je Sluha dvou pánů pro herce, to je Mirandolína pro herečku," poznamenal umělecký šéf činohry Milan Šotek. Mirandolína nabízí příběh hostinské, po které touží všichni muži. Tedy, až na jednoho.

BOJ S VĚTRNÝMI MLÝNY

Sezona donkichotů. Tak ve zkratce nazvali letošní sezonu zástupci brněnského divadla Husa na provázku. Hned první premiérou je totiž Don Quijote. Koná se pětadvacátého října. „Jde o dramatizaci Cervantesova rozsáhlého románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Na Provázku se s legendárním rytířem smutné postavy jako dramatizátor a režisér utká Jan Mikulášek, kmenový režisér pražského Divadla Na zábradlí," zmínila za divadlo Simona Andělová.

Originál bronzového býčka je vystavený v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni.
Bronzový býček? Unikátní sošku našli před 150 lety