Fotograf Erwin Raupp, zpěvák Paul McCartney a výtvarník Bořek Šípek. Tvorbu těchto tří různých osobností představují brněnské výstavy, jež nabízí poslední možnost prohlídky.

Do konce tohoto týdne lze navštívit výstavu Bořka Šípka na hradě Špilberk, kterou připravilo Muzeum města Brna. „Jeho současnou tvorbu zde prezentují svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení. Mnohé z nich se staly součástí věhlasných interiérů, například butiků módního návrháře Karla Lagerfelda,“ uvedla vedoucí Oddělení tvorby expozic a výstav Muzea města Brna Hana Megová. Upřesnila, že expozici zatím navštívilo téměř sedm tisíc návštěvníků.

Cyklus „sklářských výstav“ patří na Špilberku mezi tradiční, přesto do něj projekt Design by Bořek Šípek tak úplně nespadá. „Tuto výstavu jsme do výstavního plánu zařadili tak trošku nad rámec, protože zde nejsou pouze díla ze skla. Bořek Šípek je sklářský výtvarník, ale také světoznámý architekt a designér,“ dodala Megová.

Do této neděle trvá také výstava Šaty dělaj’ pračlověka ve šlapanickém muzeu. „Zatím přišlo čtrnáct set návštěvníků, čímž se výstava zařadila mezi úspěšnější akce muzea. Velký zájem projevily školy ze Šlapanic i okolí, pro které jsme připravili speciální doprovodný program. Děti si mohly vyzkoušet předtkalcovské techniky zhotovování látek, vymodelovat sošku venuše nebo připojit svou kresbičku k nástěnné malbě,“ uvedla Lucie Libicherová z Muzea ve Šlapanicích.

Šaty z pravěku

Expozice Šaty dělaj’ pračlověka nabízí pohled do šatníku prapředků; představuje repliky pravěkých oděvů, jejich výrobní postup i svět pravěkých barev, výšivek a šperků. Divácky atraktivní je doporučení muzea, jež radí dotýkat se exponátů.

Moravské zemské muzeum v Brně příští týden zakončí hned dvě výstavy: Beatlemánii a výstavu fotografií Erwina Rauppa. „Derniéru výstavy Erwin Raupp Moravská Hellas doplní 19. ledna koncert cimbálové muziky Danaj ze Strážnice s uměleckou vedoucí, cimbalistkou a zpěvačkou Magdalenou Múčkovou,“ upozornila na závěrečný program v kapli Paláce šlechtičen mluvčí muzea Eva Pánková.

Snímky jednoho z prvních a nejvýznamnějších secesních fotografů Erwina Rauppa zatím vidělo okolo patnácti set návštěvníků. O několik tisíců lidí více přilákala výstava Beatlemánie, jež přibližuje osudy liverpoolské skupiny i to, jak její hudbu a poselství vnímala československá mládež. „Beatlemánii zatím vidělo šest tisíc návštěvníků. Nejvíce to bylo v listopadu a v prosinci, kdy jsme vyhlásili soutěže. Jedna z nich je o umístění fotografie třídy z návštěvy výstavy na facebook MZM, kde vyhraje fotografie s nejvíce hlasy a pro třídu pak jsou připravené zážitkové dárky. Hlasovat pro tyto fotografie lze až do 31. ledna 2012,“ dodala Pánková.

Kolik lidí přišlo?

Končící výstavy na Brněnsku:

- Šaty dělaj’ pračlověka (Muzeum ve Šlapanicích, trvá do 15. ledna 2012) - 1400 návštěvníků
- Design by Bořek Šípek (královská kaple hradu Špilberk, výstava trvá do 15. ledna 2012) - 7000 návštěvníků
- Beatlemánie (Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně, do 20. ledna) - 6000 návštěvníků
- Erwin Raupp Moravská Hellas (Palác šlechtičen v Kobližné ulici v Brně, do 22. ledna 2012) - 1500 návštěvníků