Turné odstartuje ve slavné Carnegie Hall, kde provede v newyorské premiéře Symfonii číslo 12 Lodger Philipa Glasse. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou. Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem. Osobně se nejvíc těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho píseň Lodger se svým orchestrem,“ prozradil Davies.

Zdroj: Youtube

Brněnská filharmonie s Glassovou symfonií už vystupovala dvakrát v roce 2021. Poprvé to bylo v české premiéře na festivalu Pražské jaro a o půl roku později při zahájení festivalu Moravský podzim.

Před newyorským provedením odehrají společně ještě koncert v lipském Gewandhausu. „Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Kidjo, jsme také nahráli jako první orchestr na světě,“ dodala ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Brněnský dirigent Jakub Hrůša.
Světoznámý dirigent Hrůša z Brna získal mezinárodní ocenění

Do Spojených států amerických se orchestr vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam v průběhu jednoho měsíce odehrál devatenáct koncertů, z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Tehdy se tam kromě tehdejší Státní filharmonie Brno pod taktovkou Jiřího Bělohlávka představil také tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.