Český dirigent ve funkci vystřídá dosavadního ředitele Antonia Pappana a post neopustí dalších dvaadvacet let. V současné době Hrůša zastává post šéfdirigenta Bamberských symfoniků, je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem orchestru Národní akademie svaté Cecílie v Římě.

V Královské opeře dosud dirigoval Carmen v roce 2018 a letos v červnu inscenaci Lohengrina Richarda Wagnera. „Měl jsem tu čest pracovat na dvou nádherných inscenacích Královské opery jako hostující dirigent a nedávný Lohengrin byl jedním z vrcholů mého dosavadního uměleckého života," uvedl Hrůša.

Dalibor Buš z brněnského divadla Husa na provázku v inscenaci Mein Švejk.
Thálií oceněný Švejk z Brna rozesmívá děti v nemocnici

Nabízenou pozici rád přijal. „Těším se na další spolupráci s jejím skvělým týmem, od hudebníků přes jevištní umělce a produkční až po management. A jsem šťastný, že Londýn bude nejen místem, kde jsem vždy rád pobýval i pracoval a kde po větší část roku žije moje rodina, ale nyní také mým skutečným uměleckým domovem v oblasti opery. Považuji za opravdový dar, že své dovednosti a energii mohu věnovat budoucnosti tohoto výjimečného operního domu," sdělil ke svému jmenování.

Jakub Hrůša se narodil v roce 1981 Brně do kulturně podnětného prostředí. Jeho otcem je významný brněnský architekt Petr Hrůša. Dirigování se začal věnovat již během studia na všeobecném gymnáziu na třídě kapitána Jaroše v Brně. „Byl výborným studentem, vnímal jsem ho jako výraznou osobnost s nadstandardními kulturními zájmy,“ řekl ředitel gymnázia Jiří Herman. Na školu nezanevřel ani po letech „Před třemi lety se tady byl o prázdninách podívat, v té době byla jedna z variant, že se usadí v Brně a hledal školu pro své děti,“ doplnil Herman.

Televize Nova natáčí nový seriál Sex O´Clock.
V Brně se bude natáčet seriál Sex O’Clock. Zahrají si v něm Švandová či Révai

Odstartování velké kariéry začalo v dnešním orchestru Mladých brněnských symfoniků, kde hrál Hrůša na trombón. Tam na něj vzpomíná Tomáš Krejčí, který orchestr v té době dirigoval. Mladý Hrůša za ním jednoho dne přišel s otázkou, že by se mimo hry na trombón chtěl začít věnovat i dirigování. „Poslal jsem ho tehdy za Evženem Holišem, tehdejším dirigentem Janáčkovy opery, který mu potom pomohl s přípravami na přijímací zkoušky Akademii múzických umění v Praze,“ dodává Krejčí.

MARIE BRÝŽOVÁ, ČTK