Když Howard Carter na začátku dvacátého století objevil hrobku slavného egyptského faraona Tutanchamona, čekalo ho příjemné zjištění. Poklady, které v hrobce našel, čekaly na své objevení přes tři tisíce let. Podobný pocit jako slavný objevitel zažijí od října i Brňané.
Brněnskému Deníku Rovnost se podařilo zjistit, že v říjnu do Brna zamíří z Curychu velkolepá výstava o Tutanchamonovi, která nahradí expozici o Leonardu da Vincim v brněnské Titanic Hall. Na snímku maska mladého egyptského krále Tutanchamona, která je jedním z nejvýznamnějších předmětů v jeho objevené hrobce.
Výstava Tutanchamon Brňanům nabídne věrnou rekonstrukci starodávné hrobky. Expozice tak nahradí letní výstavu o Leonardu da Vincim, která začne ve středu příští týden. „V Titanic Hall chceme připravit gigantickou světovou výstavu. Zatím neprozradím, o co se jedná, abych nenarušil návštěvnost výstavy v zahraničí,“ naznačil na včerejší tiskové konferenci Aleš Hrbek z promotérské agentury Glanc.
Brněnskému Deníku Rovnost se však podařilo zjistit, že da Vinciho v září nahradí Tutanchamon. „Putovní výstava, která je teď v Curychu, umožňuje návštěvníkům nahlédnout do komory hrobky tak, jak to zažil Carter. V říjnu se tato rekonstrukce přesune do Brna,“ uvedl zdroj, který se podílí na organizaci výstavy, ale nepřál si být jmenován. Podobnou výstavu o Tutanchamonovi do října totiž hostí i vídeňské Museum für Völkerkunde. Oficiální zveřejnění brněnské výstavy by tak mohlo snížit návštěvnost muzea ve Vídni a porušit tak slib, který si organizátoři vyměnili.
Curyšská výstava oproti té vídeňské neobsahuje originální předměty. Zato však věrohodně kopíruje hrobku. Návštěvníci se v ní mohou projít a hrát si na objevitele. „V současné době muzeologie sleduje trend vystavovat soubory v celku. Díky tomu divák získá konkrétnější představu, lépe si uvědomí, jak věc ve skutečnosti vypadala. Vystavovat originální artefakty má jiný význam, než ukazovat komplexní repliku. Obojí je správné,“ vysvětlil egyptolog Ladislav Bareš.
Další část výstavy se bude skládat z desítek předmětů, které se našly v egyptské hrobce. „Tehdejší objev Tutanchamonovy hrobky vzbudil zájem o starý Egypt a potažmo o egyptologii. Začaly se pořádat výstavy, které od sedmdesátých let minulého století kolují po celém světě,“ objasnil Bareš.
Repliky, které z Curychu v říjnu poputují do Brna, působí věrohodně. „Například tváře dvou lvů na rituálním lůžku vypadají jako živé díky použití skla. Jsou tak pozorovatelné slzné kanálky. Nejúžasnějším předmětem ze všech pokladů je asi stodesetikilogramová vnitřní rakev ze zlata,“ nalákala návštěvníky Marianne Osterwalder z curyšské galerie Toni Areal.